Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon BAMBINO - cicho gra.

L3X-T3R 13 Nov 2008 16:01 14600 25
 • #1
  L3X-T3R
  Level 10  
  Znalazłem na strychu gramofon Bambino pamiętający jeszcze czasy PRLu. Piękna rzecz tyle, że bardzo cicho gra. Każdy mi mówi, że to wina igły ale wolę się upewnić. Może ktoś z was zna się na tym sprzęcie albo miał z nim styczność.
  http://pl.youtube.com/watch?v=3ltHzUyaRCU
  Filmik ten przedstawia problem. Dźwięk wydobywa się tak jakby "spod igły" nie z głośnika. Czekam na waszą podpowiedź.
 • #2
  elvis-1974
  Level 16  
  zacznę od gratulacji-odkrycie na miarę wykopaliska archeologicznego.Bambino w tak doskonałym stanie zewnętrznym to dziś już prawdziwa rzadkość. Aż chciałoby się dotknąć ;)
  Masz całkowitą rację że dźwięk wydobywa się jakby spod igły bo najwyraźniej nie pracuje wzmacniacz. Zakładam że sprawdziłeś połączenie głośnik wzmacniacz.Wiekowy przewód łączący może być przetarty czy zwyczajnie obluzowana może być wtyczka.Jeśli sprawdziłeś powyższe sprawdź stan głośnika(oberwania membrany itd.)
  Dopiero teraz zajrzyj do środka
  "Gramofony produkowane były w dwóch podstawowych wersjach: z wbudowanym wzmacniaczem i głośnikiem w pokrywie i bez wzmacniacza, podłączane do odbiornika radiowego ekranowanym przewodem z dwiema wtyczkami bananowymi. Wzmacniacz wyposażony był w lampę ECL 86 (trioda - pentoda), stopień mocy pracował w klasie A i oddawał ok. 2 - 3W mocy. Regulacja barwy tonu realizowana była dwójnikami RC w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego pomiędzy wtórnym uzwojeniem transformatora głośnikowego i punktem między rezystorem katodowym, a katodą triody - wzmacniacza wejściowego. Regulacja siły głosu - potencjometr wysokoomowy na wejściu wzmacniacza. Zasilacz transformatorowy dostarczał napięcia zmiennego 6.3 V do żarzenia katod lampy i do żarówki sygnalizacyjnej oraz ok. 200V do prostownika selenowego w układzie Graetza - zasilanie anod obu lamp. Napięcie anodowe było filtrowane kondensatorem elektrolitycznymi 2 x 32 mikrofarady (?) z rezystorem pomiędzy sekcjami."
  Tyle opisu.Jak widzisz najsłabszym,najmniej odpornym elementem,jednocześnie najbardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne w tym przypadku jest lampa.Zacznijmy od sprawdzenia czy jest cała i czy po podłączeniu napięcia "świeci"

  UWAGA! zachowaj szczególną ostrożność operując na podłączonym do sieci sprzęcie.Niech nie zmyli Cię obecność transformatora.Na płytce i elementach występuje wysokie napięcie

  Gramofon BAMBINO - cicho gra.
 • #3
  L3X-T3R
  Level 10  
  Dziękuję Ci za odpowiedź. Lecz to nie jest robota dla mnie, kompletnie nie znam się na tych urządzeniach, a prawda taka że jak mam go jeszcze gorzej popsuć to szkoda gramofonu :) Miałem nadzieję, że będzie to jakaś błahostka.
 • #4
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Skąd jesteś? Może ktoś z forumowiczów mógłby pomóc. Jeśli jesteś laikiem, to byłaby to najlepsza metoda.
  Dźwięk wydobywający się wyłącznie spod igły rzuca cień na wzmacniacz lub te uszkodzenie wkładki. Czy głośnik lekko burczy w czasie pracy gramofonu?
 • #5
  L3X-T3R
  Level 10  
  Gdy bardziej pod głoszę tak. Charakterystyczny dźwięk jak każdy inny głośnik wydaje po zwiększeniu głośności.
  Aha i to jest Szczytno (Mazury)
 • #6
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  L3X-T3R wrote:
  Gdy bardziej pod głoszę tak. Charakterystyczny dźwięk jak każdy inny głośnik wydaje po zwiększeniu głośności.
  Aha i to jest Szczytno (Mazury)

  To z kolei rzuca mroczny cień na wkładkę :idea: Gdyż wzmacniacz daje oznaki życia i reaguje na potencjometr.
  Bardzo przydałoby się podpięcie jakiegokolwiek sprzętu grającego (empetrójka, radyjko) pod wejście dla wkładki - spróbujesz tego dokonać?
 • #7
  kopadam46
  Level 16  
  Witam.Wg. mnie jest to pierwsza wersja Bambina lub ostatnia Karolinki. Zauważmy, że gramofon nie posiada jeszcze regulacji barwy dźwięku (oddzielnie niskie/wysokie), a wzmacniacz pracował na ECL82. Cenne są uwagi Kolegi elvisa-1974 i reszty kolegów. Pozdrawiam
 • #9
  elvis-1974
  Level 16  
  oczywiście stołek_-92 ma rację to dokładnie ta wersja gramofonu ;)
  Mam pytanko L3X-jeśli nie czujesz się na siłach co zamierzasz?jakie będą dalsze losy tego cuda?

  Dodano po 14 [minuty]:

  aaaa tak mi teraz przyszło do głowy-stołek popraw jeśli się mylę- oglądam to video i widzę że jest tam chyba zastosowana tzw dwuigła? Tzn. na główce ramienia są dwa przyciski zielony i czerwony-czy nie powodowały one przypadkiem zmiany igły? Pamiętam Bambino jeszcze z czasów swojego dzieciństwa więc przez mgłę pamiętam celowość takiego rozwiązania-chodziło chyba o twardość igły czy coś takiego.Być może przełączenie, wciśnięcie czerwonego da jakiś inny obraz.
  Stołek koryguj proszę luki mojej pamięci
 • #10
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Te przyciski służyły do przechylania całej wkładki. Dzięki temu do płyty dotykał szafirek dla płyt normalnorowkowych lub drobnorowkowych. Piezoelektryk się nie zmieniał, a to on jest głównym sprawcą grzechu.
 • #11
  L3X-T3R
  Level 10  
  Wybaczcie mi absencję, ale już piszę.
  Dziś uruchamiam go a tu co... talerz bardzo wolno się kręci, nie "rzucałem nim" itd. zwyczajnie sam z siebie uszkodził się. Myślę, że pogadam dziś z elektrykiem. Bardzo dobrze zna się na sprzęcie ogólnie to może coś zaradzi.
  Aaa i jeszcze jedno: ten gramofon to nie jest Bambino, a Karolinka WW-GE 602.
 • #12
  000andrzej
  Level 37  
  Takie wkłądki były dwuigłowe. Nie pamięam jaki kolor był do zwykłych płyt. Spróbuj podnieść ramię i doknąć przez śrubokręt jednego i drugiego styku (sprężynka płaska trzymająca wkładkę. Możesz ją delikatnie odgiąć, wyciągnąć wkładkę, styki przeczyścić. Jeśli po dotknięciu nie masz brumu może być padnięty kabelek w ramieniu lub dalej...Słyszę na filmiku, że wzmacniacz powinien działać, więc pozostaje kabelek. Jeśli brum będzie, do wymiany wkładka.
 • #13
  kopadam46
  Level 16  
  Jeśli to Karolinka, to może mieć wersję wzmacniacza na EBL21 i EF21 w układzie triody.
 • #15
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Twoja Karolinka ma układ na UCL82, toteż uprzedź może tego elektryka. Wzmacniacz tego gramofonu jest zasilany bezpośrednio z sieci, bez transformatora, jak to ma miesjce w wypadku ECL82, ECL86. Dodatkowo jeden biegun sieci połączony jest z metalowymi elementami. Rozwiązanie nieco dziwne, choćby z tego względu, że pobór mocy nie jest znacząco niższy, gabaryty urządzenia mniejsze nie są, cena jak pamiętam też niewiele się różni - choćby z racji rzadko stosowanej UCL82.
 • #16
  doman30
  Level 15  
  Śmiać mi sie chce co wy tu robicie! PO 1 to jest trzecia wersja Karolinki, wersja bez potencjometrów barwy. Sam wzmacniacz pracuje, no bo przecież słychać jak trzeszczy potencjometr. I w ogóle większość tych gramofonów ma dupnięte wkładki - przy trzymaniu w wilgoci przetwornik rozpada się i wkładka nadaje sie tyko do wyrzucenia! Jeśli gramofon ma problemy z obrotami, chyba warto sprawdzić stan mechaniki, po 50ciu latach nie sądzisz ? należy odtłuścić rolki, następnie wyczyścić ośki ze starego smaru i dać nowy smar, to powinno ożywić ten gramofon.

  PS. Widać, że ramie masz od Bambino, bo Karolinka miałą inne, ale Twój gramofon to karolinka
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  Można lekko postukać w koniec ramienia - jeśli wkładka i wzmacniacz działają, to stukanie powinno być słyszalne
  w głośniku. Jeśli nie jest - wziąć śrubokręt (metalowy, ale izolowany) i dotknąć kontaktów wkładki. Jeśli w głośniku
  słychać głośne uderzenie - to wzmacniacz działa, a wkładka nie. Jak nie słychać - uszkodzony wzmacniacz -
  i można go dalej sprawdzać, dotykając śrubokrętem (ale uważając, żeby (a) trzymać przez izolację, (b) nie
  zrobić zwarcia - dotykać tylko do jednego punktu, najlepiej do siatki lampy - jak się w nią trafi, to powinno to
  być słyszalne w głośniku (jak w siatkę triody, to nawet całkiem głośno) - w ten sposób można wykryć, że np.
  jest przerwany jakiś kabel między wkładką a wzmacniaczem, albo przy potencjometrze... rozumiem, że sam
  głośnik działa, i jest podłączony (pewnie przez trafo) do lampy, więc problem jest gdzieś wcześniej.
  Aha, na schemacie masz numery nóżek - o ile pamiętam, patrząc od spodu numeruje się w prawo.
 • #18
  wadagugu
  Level 2  
  Witam. Jestem nowy na forum a trafiłem tutaj w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu. Jestem posiadaczem tytułowego gramofonu mianowicie ,,Bambino 4". Problem, jaki z nim mam jest wręcz identyczny jak kolegi L3X-T3R. Kiedy wszystko uruchomię i podłączę głośnik dźwięk wydobywa sie nie z głośnika ale właśnie spod igły(w głośniku słychać trzeszczenie, szczególnie gdy kręcę potencjometrem niskich tonów). Pisaliście tutaj coś o wkładkach jednak nie za bardzo wiem co to jest i gdzie tego szukać. Jednak przy moim gramofonie w miejscu gdzie ramie ,,wchodzi" do środka jest przełącznik który nie wiem za bardzo do czego służy ale zatrzymuje talerz i w momencie gdy go przełączam słychać w głośniku wyraźny trzask. Bardzo zależy mi na uruchomieniu tego gramofonu będę ogromnie wdzięczny za waszą pomoc :)
 • #19
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli masz ten układ, którego schemat był tu podawany, to można zacząć od dotknięcia (raczej przez izolator
  - np. małym śrubokrętem z izolowaną rączką, trzymanym tylko za tę rączkę) do siatki triody (nóżka 1 ECL86);
  jak coś słychać, to wzmacniacz jest sprawny (i pewnie będzie), zostaje do sprawdzenia potencjometr wejściowy
  i kabelki; jak nic nie słychać, to musi być zwarcie do masy - trzeba popatrzeć gdzie i usunąć.
  Aha, trzeszczenie przy regulacji potencjometrem oznacza, że on jest do wymiany - ma zdartą ścieżkę.
 • #20
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Podaj sygnał z empetrójki na przewody, które idą z wkładki - w tym przypadku będą to skrajne wyprowadzenia potencjometru głośności. http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/bambino3.htm - schemat. Potencjometry należy zregenerować poprzez umycie ich ścieżek spirytusem, spryskanie preperatem "Kontakt PR" a następnie przetraciu tychże ścieżek ołówkiem.

  PS. Na obwodach tego wzmacniacza panoszy się napięcie rzędu 250V :!:
 • #21
  jdubowski
  Tube devices specialist
  wadagugu wrote:
  Jestem posiadaczem tytułowego gramofonu mianowicie ,,Bambino 4". Problem, jaki z nim mam jest wręcz identyczny jak kolegi L3X-T3R. Kiedy wszystko uruchomię i podłączę głośnik dźwięk wydobywa sie nie z głośnika ale właśnie spod igły(w głośniku słychać trzeszczenie, szczególnie gdy kręcę potencjometrem niskich tonów). Pisaliście tutaj coś o wkładkach jednak nie za bardzo wiem co to jest i gdzie tego szukać.


  Wkładka znajduje się na końcu ramienia, jest przetwornikiem drgań mechanicznych igły na sygnał elektryczny. W Bambino stanowi z igłą nierozłączny komplet, igła stanowi element wkładki.


  wadagugu wrote:
  Jednak przy moim gramofonie w miejscu gdzie ramie ,,wchodzi" do środka jest przełącznik który nie wiem za bardzo do czego służy ale zatrzymuje talerz i w momencie gdy go przełączam słychać w głośniku wyraźny trzask. Bardzo zależy mi na uruchomieniu tego gramofonu będę ogromnie wdzięczny za waszą pomoc :)


  Zapewne to przełącznik wyłączający napęd talerza ;)
  Trzask daje nadzieję ze wzmacniacz jako tako działa.

  Dodano po 4 [minuty]:

  _jta_ wrote:
  Aha, trzeszczenie przy regulacji potencjometrem oznacza, że on jest do wymiany - ma zdartą ścieżkę.


  Na początek wystarczy wpsiknięcie do środka trzeszczącego potencjometra odrobiny preparatu Kontakt PR. Jeśli to nie pomoże to wymiana.
 • #22
  wadagugu
  Level 2  
  Ok sprawdziłem wzmacniacz i przy dotknieciu śrubokretem do jednej z końcówek lampy głośnik zaczął buczeć. Rozumiem że działa!? Teraz mam problem z tym co dalej. Rozumiem że potencjometru już sprawdzać nie musze tzn podłączać mp3? Jesli tak to czy ktoś mógłby pokazać na zdjeciu które to dokładnie kable(nie znam sie na schematach). Jeśli trik z mp3 odpada to gdzie mam szukac tego ,,przebicia do masy" bo rozumiem że to może być powodem awarii.

  Link
 • #23
  jdubowski
  Tube devices specialist
  wadagugu wrote:
  Ok sprawdziłem wzmacniacz i przy dotknieciu śrubokretem do jednej z końcówek lampy głośnik zaczął buczeć. Rozumiem że działa!?


  Wzmacniacz jest dwustopniowy - masz pewność że co najmniej jeden stopień działa.

  wadagugu wrote:
  Rozumiem że potencjometru już sprawdzać nie musze tzn podłączać mp3? Jesli tak to czy ktoś mógłby pokazać na zdjeciu które to dokładnie kable(nie znam sie na schematach).

  Podłącz do gniazda diodowego (masz po prawej stronie na zdjęciu). Albo choc zrób tam próbę śrubokrętem (potencjometry w połozeniach środkowych).
  A na schematach radze się poznać...

  wadagugu wrote:
  Jeśli trik z mp3 odpada to gdzie mam szukac tego ,,przebicia do masy" bo rozumiem że to może być powodem awarii.


  "Przebicia do masy" tam zapewne nie ma, problem pewnie polega na tym że kryształ wkładki po tylu latach albo rozsypał się zupełnie albo stracił własności. Problem moze też polegać na przełamaniu przewodów w łożysku ramienia - ustalisz to wykonując próbę śrubokrętem na stykach wkładki (jeden jest od strony czubka ramienia, drugi po przeciwnej stronie wkładki, od strony łozyska). Możesz też tam podsć sygnał z MP3-playera albo tym podobnego źródła.
  Uwaga - jakby ci przyszło do głowy wyjąć wkładkę - nie zgub sprężynki, kulki i przycisków które wylecą po jej wyjęciu...

  BTW - Bambino wygląda na pochodzące z ostatnich lat produkcji (potencjometry mają datę 1972r.) i niezbyt katowane.
 • #24
  emka371
  Level 19  
  Quote:
  Uwaga - jakby ci przyszło do głowy wyjąć wkładkę - nie zgub sprężynki, kulki i przycisków które wylecą po jej wyjęciu...

  Kolega wadagugu pisze o "Bambino 4" - ten typ w odróżnieniu od wcześniejszych miał wkładkę jednoigłową, typ chyba Uk-4M (podaję z pamięci). Jeśli to kogoś interesuje, to mogę odszukać oryginalną instrukcję obsługi - wieki temu byłem dumnym posiadaczem takiego cuda.
 • #25
  wadagugu
  Level 2  
  Tak jak radził kolega jdubowski podałem sygnał z mp3 na okładki i głośnik działa. jdubowski masz racje moje bambino 4 pochodzi z 1973r ale racje ma również kolega emka371 wkładka jest jednoigłowa i to widocznie ona jest przyczyną problemu. Dzieki za pomoc a i moze tak przy okazji - gdzie to kupić? Jest to dokładnie wkładka UK4M firmy Fonica oczywiście.