Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy

Marek09 13 Lis 2008 16:34 4965 8
  • #1 13 Lis 2008 16:34
    Marek09
    Poziom 24  

Witam. Dostałem do naprawy ładowarkę impulsową firmy Festool model LC45 i mam problem ze zidentyfikowaniem elementu w przetwornicy, gdyż wystrzelił tak, że odpadła część z napisami. Chodzi tu o tranzystor w obudowie izolowanej ale z 4 wyprowadzeniami. Nie wiem co to może być za element, a schematu do tego brak. Może jakiś viper czy co?

0 8
  • Pomocny post
    #2 14 Lis 2008 08:30
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Sądzę, że jedynie zamieszczenie kilku odpowiedniej jakości fotografii z obu stron płytki może rozjaśnić sprawę...
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #3 14 Lis 2008 10:57
    Marek09
    Poziom 24  

Wieczorem postaram się załączyć fotografię płyty, nie wiem czy coś pomoże, ale wydaje mi się, że ten układ, to będzie chyba coś jak KA5L0380R, lub inny z tej serii . Funkcje wyprowadzeń zgadzają się z aplikacją na płytce drukowanej ładowarki. Problem tylko z tym, że jest dużo odmian tego układu i i tak nie wiadomo który by ewentualnie zamontować. Pozostanie chyba tylko metoda podstawiania.

0
  • #4 14 Lis 2008 12:17
    TONI_2003
    Moderator

Przyznam się, że od początku myślałem dokładnie o tych właśnie aplikacjach (z serii: KA5x02xx-) Fairchild Power Switch (FPS) i wydaje mi się, że chyba na każdym z nich (KA) jest możliwe wystartowanie...
    Natomiast nie mam i nie znam aplikacji na tyle by znać jakieś zależności jakie muszą w tym wypadku być spełnione, ale myślę że jeszcze ktoś się odezwie....
    Czy faktycznie nic nie idzie odczytać z powierzchni Twego układu, aby zawęzić skalę poszukiwania?
    Dlatego nalegam na fotki, a nawet tabliczki znamionowej ładowarki .
    Często dopiero po wyglądzie komuś się coś przypomina.

0
  • #5 14 Lis 2008 14:40
    Marek09
    Poziom 24  

Przesyłam fotki. Jak widać nic się nie odczyta z układu.

Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy

Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy

0
  • #7 14 Lis 2008 21:44
    TONI_2003
    Moderator

Faktycznie zero odczytu, a przynajmniej z tego co widać (bo naprawdę niewiele widać).
    Niemniej przed podstawieniem spokojnie i po kolei sprawdź każdy element na stronie pierwotnej.
    Poczekamy może ktoś jeszcze będzie taki co ma właśnie i nam podpowie na pewno i prawidłowo...

0
  • Pomocny post
    #8 14 Lis 2008 22:38
    Xweldog
    Poziom 30  

Mam podobny pod ręką. Od lewej:
    pin1 - masa
    pin2 - do trafa
    pin3 - zasilanie układu przez 240kΩ / 2W filtrowane 47uF
    pin4 - do transoptora.
    Sprawdzenie zajmie Ci minutę

0
  • #9 18 Lis 2008 09:16
    Marek09
    Poziom 24  

Xweldog napisał:
    Mam podobny pod ręką. Od lewej:
    pin1 - masa
    pin2 - do trafa
    pin3 - zasilanie układu przez 240kΩ / 2W filtrowane 47uF
    pin4 - do transoptora.
    Sprawdzenie zajmie Ci minutę

U mnie jest tak samo z tym, że rezystor mam 180kom. Aplikacje obu układów ( KA1... i KA5... są w sumie takie same ), więc zostaje tylko wstawienie jednego z nich i sprawdzenie czy zadziała.

Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy i jeszcze sam uszkodzony układ z bliska Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy

No i wszystkie poszukiwania na marne. Uszkodzony jest jeszcze transformator przetwornicy. Jest przerwa w uzwojeniu pomocniczym zasilającym układ na pin3. Dodatkowo dziwne zwarcie w uzwojeniu głównym do pomocniczego, ale występuje po kilku sekundach i tylko pod napięciem sieciowym. ( przez chwilę z trafa słychać odgłos tak jakby iskrownika na którym przeskakuję iskra) Mierzone bez napięcia omomierzem zwarcie nie występuje. Po odizolowaniu pinu uzwojenia pomocniczego ( tego, który podłączony jest do masy - bo drugi ma przerwę ) od reszty układu i podłączeniu zasilania sieciowego, występuje na nim 300V z mostka. Widocznie albo trafo dostało przebicia od wystrzału układu, albo trafo było tego powodem. Szkoda, że od razu nie sprawdziłem transformatora, ale tak rzadko się uszkadzają, że nawet nie pomyślałem o tym.

Ładowarka akumulatorowa Festool- jaki element w przetwornicy

Dodam, że wstawiłem układ KA5L0365R i uruchomiłem zasilacz z wstawioną szeregowo z siecią żarówką ( dla zabezpieczenia ). Ten na kilka sekund ruszył, na wyjściu nawet pojawiły się napięcia, dioda led kilka sekund świeciła, ale opisane zwarcie w uzwojeniu skutecznie zatrzymało pracę układu.

Z powodu braku możliwości zakupu takiego trafa dalsze prace nad tą ładowarką są bezcelowe.
    Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w temacie i naprowadzili mnie na właściwy trop. Pozdrawiam i do następnego tematu.

0