Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa spawarka i stara instalacja, podłączenie

aron20000 18 Kwi 2010 15:57 21373 37
    aron20000
    Poziom 22  
    A pokrótce moglibyście jeszcze odnieść do tego podłączenia, które teraz jest u mnie (w końcu podłączane przez elektryka):
    Czym i w jakich sytuacjach grozi takie podłączenie?
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
    michcio
    Specjalista elektryk
    Jak spawarka będzie miała przebicie to cię porazi. I pewnie zabije. Bo nie zadziałają zabezpieczenia.
    "Popieścić" też może i bez przebicia, za sprawą ewentualnych filtrów przeciwzakłóceniowych czy prądów upływu.

Wymień przewód spawarki na 5-żyłowy, wtyczkę też, i gniazdo oczywiście też. A w gnieździe zmostkuj PE z N i wtedy będzie poprawnie.

elektromechanik napisał:
    Akrzy74 napisał:
    Cytat kolegi elektromechanik:
    Cytat:
    Czy Ci którzy nie mają instalacji z rozdzielonym N i PE już nie mają prawa korzystania z nowych urządzeń - wyprodukowanych według nowych przepisów i technologii

Oczywiście, że mają. Wystarczy minimum- czyli wymiana gniazda na ścianie. To lepsze, niż zastosowanie jakiegoś przedłużacza.

Oczywiście że może założyć gniazdo 5cio stykowe, ale przekonaj mnie że jeśli ma w urządzeniu przewód zasilający 5 żyłowy i pod bolec N wtyki podłączy żyły N i PE to będzie coś innego:?::|:idea:

Jak podłączy do nowej instalacji to będzie niepoprawnie, bo 1. tak się nie robi; 2. nie będzie ochrony ze strony RCD.
    zajc25
    Poziom 9  
    moim zdaniem trzeba starą instalacje dostosować do nowego urządzenia
    wymienić gniazdo i rozdzielić PEN na N i PE
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
    aron20000
    Poziom 22  
    Dostałem interesującą wiadomość od kolegi z forum ( nie wiem czy życzy sobie, żeby ujawniać jego nick), który napisał o spawarkach trójfazowych. Polecił sprawdzić najpierw podłączenie w spawarce, które jego zdaniem nie potrzebują zera roboczego N. Faktycznie po rozkręceniu okazało się, że N do wtyczki 5-bolcowej spawarki w ogóle nie jest podłączone (tylko jest wtyczka na pięć bolców). Podłączone jest trzy fazy i PE we wtyczce spawarki. W takim wypadku (na mój chłopski rozum) należy po prostu podłączyć przewody z przedłużacza przejściówki tak:
    Jeśli się mylę proszę o ponowne poprawienie mnie? Bo już kompletnie zgłupiałem:D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    aron20000
    Poziom 22  
    Kolego od dwóch lat jest tak jak w schemacie w poprzednim poście (schemat podłączony przez elektryka, ten na górze). Chciałbym zrobić tak jak być powinno. Więc już jest przedłużacz i kupione wtyczki (z jednej strony gniazdo 5-cio bolcowe, z drugiej wtyczka metalowa z płaskimi końcówkami 4-ro bolcowa, do podłączenia do gniazda na ścianie). Więc pytam czy wystarczy przełączyć przewód w gnieździe przedłużacza z N do PE, przecież N może być nie podłączone, przecież nie będzie wpływać to na komfort. Bo jeśli będę wymieniał wtyczkę to będę musiał kupić znów gniazdo do przedłużacza, a te są całkiem w porządku (tylko 5-cio bolcowe), nie wspominając już o cenie wtyczek i gniazd metalowych z płaskimi końcówkami, które występują u mnie w instalacji, w gnieździe na ścianie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    aron20000
    Poziom 22  
    Według mnie wszystko zostało wyjaśnione aż za dobrze, więc dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam. Z mojej strony temat uważam za zakończony.