Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa spawarka i stara instalacja, podłączenie

aron20000 18 Kwi 2010 15:57 21373 37
 • #31
  aron20000
  Poziom 22  
  A pokrótce moglibyście jeszcze odnieść do tego podłączenia, które teraz jest u mnie (w końcu podłączane przez elektryka):
  Nowa spawarka i stara instalacja, podłączenie
  Czym i w jakich sytuacjach grozi takie podłączenie?
 • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
 • #32
  michcio
  Specjalista elektryk
  Jak spawarka będzie miała przebicie to cię porazi. I pewnie zabije. Bo nie zadziałają zabezpieczenia.
  "Popieścić" też może i bez przebicia, za sprawą ewentualnych filtrów przeciwzakłóceniowych czy prądów upływu.

  Wymień przewód spawarki na 5-żyłowy, wtyczkę też, i gniazdo oczywiście też. A w gnieździe zmostkuj PE z N i wtedy będzie poprawnie.

  elektromechanik napisał:
  Akrzy74 napisał:
  Cytat kolegi elektromechanik:
  Cytat:
  Czy Ci którzy nie mają instalacji z rozdzielonym N i PE już nie mają prawa korzystania z nowych urządzeń - wyprodukowanych według nowych przepisów i technologii

  Oczywiście, że mają. Wystarczy minimum- czyli wymiana gniazda na ścianie. To lepsze, niż zastosowanie jakiegoś przedłużacza.  Oczywiście że może założyć gniazdo 5cio stykowe, ale przekonaj mnie że jeśli ma w urządzeniu przewód zasilający 5 żyłowy i pod bolec N wtyki podłączy żyły N i PE to będzie coś innego:?::|:idea:


  Jak podłączy do nowej instalacji to będzie niepoprawnie, bo 1. tak się nie robi; 2. nie będzie ochrony ze strony RCD.
 • #33
  zajc25
  Poziom 9  
  moim zdaniem trzeba starą instalacje dostosować do nowego urządzenia
  wymienić gniazdo i rozdzielić PEN na N i PE
 • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
 • #34
  aron20000
  Poziom 22  
  Dostałem interesującą wiadomość od kolegi z forum ( nie wiem czy życzy sobie, żeby ujawniać jego nick), który napisał o spawarkach trójfazowych. Polecił sprawdzić najpierw podłączenie w spawarce, które jego zdaniem nie potrzebują zera roboczego N. Faktycznie po rozkręceniu okazało się, że N do wtyczki 5-bolcowej spawarki w ogóle nie jest podłączone (tylko jest wtyczka na pięć bolców). Podłączone jest trzy fazy i PE we wtyczce spawarki. W takim wypadku (na mój chłopski rozum) należy po prostu podłączyć przewody z przedłużacza przejściówki tak:
  Nowa spawarka i stara instalacja, podłączenie
  Jeśli się mylę proszę o ponowne poprawienie mnie? Bo już kompletnie zgłupiałem:D
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #36
  aron20000
  Poziom 22  
  Kolego od dwóch lat jest tak jak w schemacie w poprzednim poście (schemat podłączony przez elektryka, ten na górze). Chciałbym zrobić tak jak być powinno. Więc już jest przedłużacz i kupione wtyczki (z jednej strony gniazdo 5-cio bolcowe, z drugiej wtyczka metalowa z płaskimi końcówkami 4-ro bolcowa, do podłączenia do gniazda na ścianie). Więc pytam czy wystarczy przełączyć przewód w gnieździe przedłużacza z N do PE, przecież N może być nie podłączone, przecież nie będzie wpływać to na komfort. Bo jeśli będę wymieniał wtyczkę to będę musiał kupić znów gniazdo do przedłużacza, a te są całkiem w porządku (tylko 5-cio bolcowe), nie wspominając już o cenie wtyczek i gniazd metalowych z płaskimi końcówkami, które występują u mnie w instalacji, w gnieździe na ścianie.
 • #37
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #38
  aron20000
  Poziom 22  
  Według mnie wszystko zostało wyjaśnione aż za dobrze, więc dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam. Z mojej strony temat uważam za zakończony.