Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma led zamiast świetlówki i invertera do monitora LCD

mietek_g 13 Lis 2008 18:33 8526 5
  • #1 13 Lis 2008 18:33
    mietek_g
    Poziom 14  

Witam, uszkodził mi się inverter w laptopie. Świetlówkę sprawdziłem na innym lapku i działa wyśmienicie więc problem jest w inverterze. Inverter znalazłem na ebay w anglii za 30 funtów. Niestety nie wysyłają do Polski. W Polsce w jednym z serwisów mają za... 289zł 8-O . Laptop to Medion mid2020 i jest to nietypowy inverter. Na alledrogo nie widziałem...

Widziałem na alledrogo taśmy led z diodami o kącie świecenia 160 st.
    Czy próbował może ktoś zakładać pod matrycę coś takiego? 1 mb taśmy pobiera 3,5W i jest zasilane 12V. Czy w przypadku podłączenia takiej taśmy nie będzie to za duża moc zamiast invertera?
    Wyeliminowało by to inverter i świetlówkę za jednym razem. Chyba problem byłby tylko przy przyciemnianiu i rozjaśnianiu podświetlenia.
    Macie koledzy jakieś sugestie? Pomysły?

0 5
  • #3 14 Lis 2008 08:13
    satgal
    Poziom 40  

Aby zastąpić diodami świetlówkę to musi być specjalnie wykonany rozpraszacz światła aby był ekran równomiernie na całej powierzchni podświetlony i to w przyszłości pewnie zastąpi świetlówki. Ten inwerter można przecież naprawić a ten notebook występuje pod różnymi nazwami producentów np Advent MID2020 itd. a takie widziałem sprzedają w kawałkach za grosze na giełdzie komputerowej w W-wie.

0
  • #4 18 Lis 2008 16:56
    mietek_g
    Poziom 14  

Witam, satgal - ledy już zastępują świetlówki, a do 2012 roku przewiduje się że co czwarty panel LCD będzie podświetlony właśnie LEDami.
    Kupiłem drugi inverter - prawie identyczny (miał kilka elementów więcej - chyba o jeden tranzystor i dwa rezystory/kondensatory), identyczne rozmieszczone elementy ale pod inną nazwą. Podłączyłem i ... świetlówka zaświeciła, ale na 10 sekund. Zobaczyłem tylko logo... i dalej to samo. Z tym, że teraz bezpiecznik nie jest spalony na tym inverterze. Nie wiem co jeszcze można zrobić...
    W internecie znalazłem coś takiego:
    Taśma led zamiast świetlówki i invertera do monitora LCD
    a tu opis do tego:
    "W celu uzyskania oświetlenia wysokiej jakości i stabilności należy stosować układ sterujący stabilizujący prąd diod i kompensujący zmiany temperatury. Przykładowy układ sterowania oświetleniem LED przedstawiony jest na rysunku 2. Składa się on z 3 bloków sterujących sygnałami doprowadzanymi na bazę tranzystora MOSFET. Zapewniają one stały prąd płynący przez diody diod i pozwalają na sterowanie jasnością świecenia.

Blok A przedstawia układ odpowiedzialny za wytworzenie dodatniej pętli sprzężenia zwrotnego z histerezą. W połączeniu z tranzystorem MOSFET, dławikiem i rezystorem kontroli prądu układ ten pełni rolę prostego zasilacza impulsowego, pozwalającego na prawidłowe zasilanie dla diod w szerokim zakresie napięć wejściowych. Dołączone do wejścia nieodwracającego wzmacniacza operacyjnego trzy rezystory ustalają napięcie odniesienia dla układu kontroli prądu diod i jednocześnie pozwalają na zmianę wartości tego napięcia zewnętrznym sygnałem napięciowym, co skutkuje regulacją jasności świecenia. Blok B służy jako bufor i driver sterujący dla zewnętrznego P-kanałowego tranzystora MOSFET. Blok C steruje przyciemnianiem światła diod LED i pozwala na włączanie oraz wyłączanie diod."

Zastosowałbym nawet coś do rozpraszania jeśli to rozwiązało by mój problem...

Laptop chodzi pod zewnętrznym monitorem bez problemu.

PS. a czy induktorem (takim do sprawdzania izolacji) można sprawdzić świetlówkę?
    Czy wie ktoś jaki to tranzystor smd z oznaczeniem t06? Bo oznaczenie diody a7w znalazłem. Jest to bav99 - podwójna dioda.

0
  • #6 18 Lis 2008 23:37
    mietek_g
    Poziom 14  

Szukałem, ale jakoś mi "umkneło". Znalazłem oznaczenia kondensatorów i rezystorów. Dzięki.

0