Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilacza warsztatowego

matys1990 13 Nov 2008 18:37 7231 13
IGE-XAO
    matys1990
    Level 15  
    Witam
    Ostatnio do głowy przyszedł mi pomysł by zbudować zasilacz warsztatowy (wiadomo zawsze jest potrzebny) Przejedzmy do konkretów  Widmowo żeby owy zasilacz powstał potrzeba z pewnością jakiegoś transformatora. Wygrzebałem z szuflady transformatorem TS50/11 czy owe trafo się nada?? Od zasilacza wymagałbym jakiegoś odczytu wartości prądu i napięcia.
    Prosiłbym kogoś o jakiś prosty (tani) schemat pasujący do owego transformatora.
    Z góry dziękuje za odp.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Lutek49
    Level 36  
    Transformator ma na uzwojeniu wtórnym 15,3V i 2,6A, poszukaj na forum jest sporo projektów i schematów zasilaczy.
  • IGE-XAO
    matys1990
    Level 15  
    A czy mógłbym jeszcze prosić jakiś prosty miernik (wyświetlacze).
    Z góry wielkie thx
    pozdrawiam
    joozwa
    Level 31  
    Warto się czasem zastanowić, czy aby na pewno potrzebna jest płynna regulacja ograniczenia prądowego. Trzeba wtedy albo wyskalować potencjometr, co może niekiedy sprawiać kłopoty, i/albo na stałe wyposażyć zasilacz w amperomierz. Gdy regulacja jest skokowa, na uprzednio ustalone wartości, wystarczy tylko pooznaczać przyciski, a do wygodnej obsługi wystarczy już tylko woltomierz, bo amperomierz w tym momencie odpada. Przykładowy układ bardzo prostego (co ma swoje zalety, bo łatwo go przystosować do Twojego trafa) zasilacza:

("Encyklopedia majsterkowania Zrób Sam" Tadeusz Rathman Wyd. SIGMA Wawa 1988)

-----------------------------------------------
    Poza tym inne linki, które powinieneś zobaczyć (poszukaj odpowiadających im tematów na elektroda.pl ;) ):
    http://tuxgraphics.org/electronics/200707/bench-power-supply-unit.shtml
    http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
    Pozdrawiam
    matys1990
    Level 15  
    ooo dziekuje za wszystkie posty :D za niedlugo postaram sie wystawic to co sklece :D dzieki wielkie :D
    matys1990
    Level 15  
    Witam
    Mam 2 dość nietypowe problemy. Pierwszym problemem jest:
    Co to są za diody ?? ======>
    A następnym problemem jest to jak to podpiąć do transformatora z pojedynczym uzwojeniem??

z gory dzieki za odp
    pozdrawiam :)
    joozwa
    Level 31  
    Witaj
    Więc jednak decydujesz się na ten zasilacz :)
    Zaznaczone diody to dowolne (najlepiej małe) diody Zenera, pierwsza z lewej na 4,7V, środkowa i prawa 3,0V (źródło napięcia odniesienia).
    Co do prostowania, to jak wspomniałem niedawno, daj albo gotowy mostek, albo dodaj 2 diody jak na rysunku:

Wykorzystujesz wtedy tylko wejścia AC+ i AC- natomiast ACcom zostawiasz niepodłączony :idea: Możesz w tym przypadku dać diody Schottky'ego (3A) - mniejszy spadek napięcia. Jeżeli zasilacz ma mieć więcej, niż 1A, to zmienić trzeba też kondensator filtrujący (na np. 4700uF) i układ wykonawczy tranzystora mocy => jako TR5 dać BC337 (lub lepiej BD138/140 z gr. 16), jako TR6 2N3055, BDY23, TIP35C, itp. Uwaga na radiator.
    Pzdr.
    matys1990
    Level 15  
    To dokładnie co trzeba było by zmienić żeby zwiększyć wydajność do 2A?? I czy takie przerobienie polega tylko na wymianie kilku elementów czy przeprojektowanie płytki??

Przepraszam za takie lamerskie pytania ale dopiero zaczynam zabawe z zasilaczami.

Z góry dziękuję
    pozdrawiam
  • Helpful post
    joozwa
    Level 31  
    A po co przeprojektowywac płytkę? Przecież tranzystor mocy i tak należałoby dać na przewodach, bo będzie umocowany na sporym radiatorze, duży elektrolit i tak również "wisi" na kabelkach. Płytka w zamyśle autora jest bardzo duża (rozmiar oryginalny) i myślę, że byłoby dobrze przeskalować ją na nieco mniejszą ...
    P.S. Napisałem Ci na PW
    Pozdrawiam
    matys1990
    Level 15  
    Chyba jednak sie nie skusze na przerobienie do 2A gdyż biedzie sie to wiązało z zwiększeniem chłodzenia a i tak pewnie tych 2A rzadko będę używał. Ale i tak dzięki za odp
    pozdrawiam
    joozwa
    Level 31  
    Witam
    Jeszcze jedno - Rx widoczny na schemacie decyduje na ile amperów będzie zasilacz (maksymalna wartość ograniczenia prądowego). Na 1A będzie to 0,5Ohm/1W (lub 2*1Ohm/0,5W równolegle). Na 2A byłoby to 0,25Ohm/2W. (Rx=0,5/ilość A).
    Potencjometr regulacji prądu (1Mohm) koniecznie musi być logarytmiczny. Jest to element, który najtrudniej dostać :( Przepraszam, że teraz dopisuję, to tak na wszelki wypadek, jakbyś ewentualnie nie wiedział, pozwoli to skrócić temat o kilka postów, proszę się nie gniewać.
    P.S. Poniżej 13-14V na wejściu zasilacz przestaje regulować prąd od zera, dlatego radzę zastosować to trafo, jakie masz, a nie decydować się na model o mniejszym napięciu wtórnym. Kondensator za mostkiem na minimum 25V
    Ja przeskalowałem płytkę do rozmiarów 81*56mm (takie dane zostały mi w programie).
    Aby w pełni wykorzystać trafo mógłbyś pokusić się o zbudowanie i podłączenie do niego dwóch takich zasilaczy na 1A, choć zasilacz symetryczny raczej ciężko byłoby z tego zrobić :(
    Pozdrawiam i powodzenia