Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z piecem Vaillant-dwufunkcyjny

ewkkaa2 14 Nov 2008 08:44 14600 22
e-mierniki
 • #1
  ewkkaa2
  Level 10  
  witam-posiadam piec wiszący dwufunkcyjny od 4 lat typu Vaillant -zgubiłam gdzieś instrukcję do niego-nawet nie wiem jaki to model.
  Niemalże od początku mam z piecem te same problemy-w okienku stale pokazuje sie monit-F-24.Fachowcy którzy "naprawiali" piec twierdzili,że jest on sprawny a wina leży po stronie napięcia w gniazdku.Może podpowiem,że mieszkam w dwupiętrowej kamienicy gdzie jest 6 mieszkań.
  Kilkakrotnie energetyka złapała lokatora który kradł prąd a Ja na miedzianych rurach instalacji gazowe oraz na bolcach uziemienia w 2 gniazdkach miałam napięcie(budynek jest stary i nie posiada uziemienia)-właściciel budynku założył jakąś obejmę w pralni budynku i problem znikł jednak mój piec stale wariuje.
  Nieuczciwy lokator posiada licznik 3-fazowy-przepięcie mnie do innej fazy jedynie pogorszyło sprawność pieca.
  Nasila sie to w dni wolne od pracy (myślę, aby uniknąć kontroli energetyki, która w te dni nie pracuje).Piec np sprawnie pracuje od poniedziałku do piątku a zaczyna się wyłączać od piątku wieczora.Ostatnio monter pieca powiedział, iż przyczyna wyłączania się pieca spowodowana jest brakiem uziemienia (bezpośrednio od pieca) oraz błądzącym w przewodach prądem.
  Jestem przekonana,że w budynku nadal ktoś kradnie prąd-ma przerobiona instalacje pod tynkiem.Zbyt często przepalają się w moim mieszkaniu żarówki nawet w lodówce i pochłaniaczu a urządzenia podłączone są do tych gniazdek na których ujawniono napięcie,"staje" obraz w tv i giną kolory (po czasie same wskakują).przerywane są rozmowy telefoniczne prowadzone przez aparat bezprzewodowy,zepsuł się odkurzacz .
  Nie wiem czy to wszystko ma jakiś związek z wyłączaniem się mojego pieca?Co to jest za monit F-24?
  Moment wyłączenia się poprzedzony jest brakiem ciepłej wody-środkowa dioda nie zapala się
  Bardzo proszę o pomoc-jestem sama i nie bardzo wiem gdzie się udać bowiem ów fachowcy mówią "sprawny" a piec mimo wszystko kilkanaście razy w ciągu doby w te dni wolne (sporadycznie w środku tygodnia) się wyłącza.
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  deltech
  Level 13  
  Poniżej podaje co oznacza monit f 24 powinnaś wszystkie wskazane sugestie sprawdzić :


  F.24 Brak wody, zbyt szybki wzrost temperatury zasilania Pompa zablokowana, mała wydajność pompy, powietrze w
  urządzeniu, zbyt małe ciśnienie w instalacji, pomylono czujniki zasilania
  i powrotu NTC

  :idea:jeżeli sama nie dasz sobie rady to radzę wezwać inny serwis ...
 • Helpful post
  #3
  mauri_b
  Heating systems specialist
  deltech - koleżanka napisała, że kocioł generalnie pracuje, także woda jest, pompa chodzi, czujniki same sie nie pozamieniały, także faktycznie wina leży raczej po stronie instalacji elektrycznej. Nie wiem, może pomogłoby podłączenie kotła przez komputerowy UPS, napięcie przynajmniej będzie stabilne.
 • #4
  ewkkaa2
  Level 10  
  OK bardzo dziękuję-zapewne sobie sama nie poradzę jednak miałam już 3 fachowców a czwartego nie wiem skąd mam wziąć :)
  Mimo wszystko nie daje mi spokoju dlaczego to nasila się w dni wolne od pracy oraz pod nieobecność innych lokatorów kamienicy-dokładnie dwa tyg temu piec sprawnie działał przez 8 dni bez wyłączenia-sąsiad w tym czasie przebywał w szpitalu-kiedy wrócił i włączył swój piecyk z termostatem mój piec CO "wariował".W lecie kiedy jest mniejszy pobór energii no i oczywiście mój piec podgrzewa jedynie wodę-piec wyłącza się ale rzadziej.
  Mieszkam w Bydgoszczy może jest ktoś kto zna DOBREGO fachowca, który sprawnie rozwiązałby problem z piecem
  Ja nie mam zielonego pojęcia o takich urządzeniach :)
  za wszystkie rady i sugestie bardzo dziękuję

  Dodano po 5 [minuty]:

  nie doczytałam...
  jak napisał mauri_b myślałam aby podłączyć urządzenie UPS ale nie mam pewności czy czasem czegoś nie przepalę-nie znam mocy mojego pieca-zapodziałam instrukcję-czy mogę bardziej "coś" zepsuć jeśli podłączę UPS?
 • Helpful post
  #5
  adboss
  Level 12  
  Witam.Wszelka dyskusja będzie zbędna dopóki nie zagwarantujemy,że
  kocioł otrzyma właściwe zasilanie elektryczne.Należy zgłosić do energetyki
  lub administratora problem,bo takie zawirowania zasilania doprowadzą do uszkodzenia płyty kotła,a to przynajmniej 800 zł z kieszeni.Mając 100%pewności o właściwym zasilaniu możemy zobaczyć co dzieje się z kotłem.Cykliczne problemy w soboty itd sugerują problemy poza kotłem!!
 • #6
  deltech
  Level 13  
  mauri_b wrote:
  deltech - koleżanka napisała, że kocioł generalnie pracuje, także woda jest, pompa chodzi, czujniki same sie nie pozamieniały, także faktycznie wina leży raczej po stronie instalacji elektrycznej. Nie wiem, może pomogłoby podłączenie kotła przez komputerowy UPS, napięcie przynajmniej będzie stabilne.


  mauri_b masz rację .....ale koleżanka pytała też o znaczenie f 24
  więc cytując instrukcję serwisową odpowiedziałem.....i tyle

  A problem zgodnie z sygestią adbossa faktycznie może być poza kotłem:idea:
 • #7
  ewkkaa2
  Level 10  
  dziękuję za wszystkie podpowiedzi

  Tak prawdę mówiąc to próbowałam przekonać wł kamienicy,że jest problem z instalacją elektryczną jednak ten sugerował mi nie sprawny piec.
  Złozyłam wniosek o skontrolowanie instalacji oraz o podłączenie rejestratora napięcia. Podobny wniosek złożę do energetyki.

  Zobaczymy co będzie-albo przypuszczenia się potwierdzą albo nie- Ja jednak będę miała pewność gdzie szukać przyczyny.

  Wczoraj zostałam ponownie przełączona do innej fazy-jest lepiej-piec wyłączył się wczorajszego popołudnie tylko 3 razy a przez całą nocy "chodził" sprawnie

  ....czuje się jak detektyw...:)

  dziękuję jeszcze raz i myślę,że już nie będę zmuszona więcej szukać przyczyn a te przypuszczenie z instalacja sie potwierdzą i rozwiążą
 • e-mierniki
 • #8
  ewkkaa2
  Level 10  
  znowu Ja

  mam pytanie-na piecu sa trzy diody-pierwsza od prawej-zielona,druga-środkowa czerwona no i trzecia-od lewej ?
  jak one powinny sie zachowywać-zielona powinna "mrugać"? czasami jest tak,że pali się światełkiem ciągłym a czasami "mruga"
  bywa tak,że dioda środkowa nie zapala się kiedy pobieram ciepła wodę (woda leci zimna) czasami jest tal że zielona dioda pali sie ciągłym światłem razem z czerwoną (środkową)
  dziś pokazał się dwa razy monit F-24 ale paliła się zielona dioda-przedtem wszystko było wyłączone
  jesli ktos by mógł mi podpowiedzieć jak powinny się zachowywać te światełka w danym momencie będę bardzo wdzięczna

  PS:heh tak się dzieje kiedy ktoś się w ogóle a jest sam :)
 • Helpful post
  #9
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Zdejmij obudowę i przeczytaj z tabliczki znamionowej na ramie, typ tego kotła.
  Kup sobie miernik, naucz się go obsługiwać i mierz napięcie w instalacji. Powinno wynosić 230V.
  Poproś właściciela kamienicy o zainstalowanie wyłącznika różnicowo-prądowego.Jak ktoś odwali przekręt, wywali zasilanie.
 • #10
  ewkkaa2
  Level 10  
  witam...potrzebuję pomocy
  jak już wspomniałam wyżej "chodzi" o piec który raz chodzi a raz nie-wiem,że w moim budynku są w mieszkaniach "przeróbki" instalacji i jestem przekonana,że to właśnie jest przyczyna z jaka borykam się już od 4 lat.Naprawy nic nie dały gdyż nic nie ma do naprawy-nie wiem jak rozgryźć ten problem.Budynek zarządzany jest przez ADM-monitowałam,prosiłam,pisałam by sprawdzili instalację w poszczególnych mieszkaniach bo wiem o podtynkowych przeróbkach-narobiłam sobie tylko bigosu bo juz nikt ze mną nie chce rozmawiać.Napisałam pismo do energetyki by sprawdzili wszystkie przewody i punkty w kamienicy zarówno w mieszkaniach jak i w piwnicach (budynek II piętrowy,4 mieszkania),byłam na policji gdyż już dwa razy sąsiad wpadł na kradzieży.Zrobił sie szum
  i problem znikł sam-w czwartek piec wył się tylko 2 razy,w piątek i sobotę też (ostatni raz o 17) a do dziś chodzi sprawnie -bez problemu podgrzewa wodę a kaloryfery są gorące!! Dodam,że przez ostatnie dwa tygodnie nie szło wytrzymać-stale piec się wyłączał i ukazywał sie monit F-24-restartowałam go czasami co kilka razy w dzień jak i w nocy.
  Problem polega na tym,że nie wiem jak mam zapobiegać takim wyłączaniom się pieca-ADM-y maja mnie już za wariatkę "walczącą" nie wiadomo o co (tak jest stale-po każdej kontroli energetyki i moim "kablowaniu" w administracji).Nie wiem co robią,co podłączają sąsiedzi,że takie wariacje są z piecem.Wyczytałam ostatnio w internecie,że "złodzieje" instalują elektromagnes który powoduję zatrzymanie liczników-czy to możliwe aby miało to wpływ na piec?Gdzie szukać przyczyny? Monter od pieca który mi zakładał cała instalacje powiedział,że to "błądzące prądy" i że nie będzie naprawiał pieca beż zaświadczenia o sprawności instalacji elektrycznej w budynku(jest na bieżąco-zna całą moją sytuację)
  Gdzie sie udać? Czego wymagać i od kogo? A teraz jak mam "to" udowodnić- przecież nie mam z głową
 • #11
  ewkkaa2
  Level 10  
  witam
  kolejna zima i ponownie problem jest ten sam F-24
  dziś był kominiarz-sprawdził drożność komina,jego długość-jest ok
  filtry są przeczyszczone,jakieś parametry pozmieniane i cóż-problem jest

  w maju 2004 roku miałam zakładaną instalację i podłączony nowy piec a już w zimie tego roku (2004) problemy z piecem sie pojawiały-stale monit F-24-trwa to już 6 lat i jak dotąd serwisanci którzy u mnie byli nie ustalili przyczyny powstawania tego problemu-piec się wyłącza po kilka razy na dobę i to zaraz pow wyjściu serwisanta

  może jest ktoś kto zasugeruje przyczynę problemu z moim piecem i podejmie się jej likwidacji

  zima się kończy i zapewne "starym" zwyczajem problem zniknie-tak jest od 6 lat (sporadyczne F-24 pojawia się w lecie)
  może dodam,że teoretycznie sprawa "prądu" została zlikwidowana-piec podłączony jest do stabilizatora napięcia

  z góry dziękuję za ewentualne sugestie
 • #12
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Czy któryś z srwisantów wymieniał Ci płytę główną? Może warto spróbować, odżałować te parę setek i mieć problem z głowy?
 • #13
  ewkkaa2
  Level 10  
  nie nie wymienił-każdy mówił,że to nie płyta główna (koszt takiej płyty to około 1000 zł-a jeśli to nie to?)
  jeśli faktycznie to pompa??

  monit F-24 mówi o pompie-kiedy naciskam "i" pojawia się s51 (?-dokładnie nie pamiętam) ale sprawdzałam-oznacza to że pompa jest w 20 minutowej przerwie czy awarii
  może to pompa-może ta ja najpierw wymienić-dotąd pompy nikt nie sprawdzał-nie wiem co się robi jesli np stwierdzi się w niej powietrze tak jak mówi o tym sam monit F-24

  chciałabym aby ktoś poświęcił trochę czasu na ten piec b każdy mówi co innego i być może wymienia to samo co poprzednik

  ja walczę znowu od grudnia-wcześniej a więc juz w listopadzie pojawiał się F-28-przyszedł fachowiec przeczyścił "coś" i monit już ten się nie pojawiał za to pojawił się ten stary znajomy monit F-24

  Dodano po 5 [minuty]:

  F.24 Brak wody, zbyt szybki wzrost temperatury zasilania Pompa zablokowana, mała wydajność pompy, powietrze w
  urządzeniu, zbyt małe ciśnienie w instalacji, pomylono czujniki zasilania
  i powrotu NTC

  ja słysze jak piec pracuje-kiedy milczy nie zawsze się załącza i pracuje mam ten monit F-24
  myślę,że to zależy od temp jaka jest w mieszkaniu-przy większych mrozach w mieszkaniu jest chłodniej i piec musi dać z siebie więcej dlatego pompa sie blokuje
 • #14
  Michał.B
  Level 14  
  błąd F-24 może być też spowodowany nie dokładnym odpowietrzeniu instalacji dużego obiegu czyli CO ponieważ wtedy obieg jest nie pełny i wzrost temperatury i może się objawiać uszkodzeniem pompy :)
 • #15
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Sorki, ale myślałem, że takie rzeczy jak sprawdzenie pompy masz już za sobą. Faktycznie, należy ją wymontować i zobaczyć czy wirnik nie jest zaklejony. To, że ona się kręci to trochę za mało.
 • #16
  ewkkaa2
  Level 10  
  witam
  z moich obserwacji:wczoraj na dworze była temp dodatnia,wychodząc z domu skręciłam pokrętło w pozycję pod katem 15 stopni czyli tylko "aby,aby",kaloryfery(10 szt w 8 pomieszczeniach) były ustawione od 2 do 3 na danfosach o dziwo przez cały dzień piec się nie wyłączył.Wieczorem pokrętło na piecu ustawiłam w pinie i podkręciłam kaloryfery w dwóch pomieszczeniach na maxa, temp na dworzu spadła poniżej zera-niestety piec wyłączył się-monit F-24

  co do odpowietrzenia..hm...kiedyś,na samym początku (czyli 6 lat temu) słyszałam bulgotanie w kaloryferach-nie słyszę tego ale przyznaję,że nie odpowietrzałam kaloryferów (mam nadzieję,że mówimy z Michałem.B o tym samym)

  CZY JEST JESZCZE COŚ NA CO POWINNAM ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  Wczoraj kominiarz zwrócił mi uwagę na cyrkulację powietrza w mieszkaniu-zwrócił uwagę na szczelność okien (ha mam stare okna i szczeliny w nich są wręcz niedopuszczalne) jednak mimo wszystko pozostawiłam otwarte drzwi od łazienki w której wisi piec aby był swobodny przepływ powietrza.

  ...co jeszcze...??

  pozdrawiam Ewa

  Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

  jest jeszcze jedna sprawa
  bez względu na porę roku kiedy się kąpię w wannie lub pod natryskiem leci ciepła woda-kiedy ją zakręcę i po jakimś czasie chcę się opłukać lub też dolać ciepłej wody zdarza się,że piec nie podgrzewa wody i leci ona zimna-dioda zielona miga natomiast nie zapala się dioda środkowa-żółta-problem rozwiązuję w ten sposób,że restartuję piec który zaczyna podgrzewać wodę

  chciałam za wszelkie sugestie i porady serdecznie z góry podziękować-są to dla mnie bardzo cenne wiadomości
 • #17
  flamme
  Level 11  
  do ewkkaa2
  .... najpierw objaśnienie co oznaczają poszczególne diody kolorowe umieszczone pod wyświetlaczem:
  - czerwona = zakłócenie lub usterka,
  - zielona świecenie ciągłe = włączona funkcja stałego podgrzewania ciepłej wody
  tzw. ciepły start,
  - zielona miga = realizowanie ciepłego startu lub pobieranie ciepłej wody,
  - żółta = palnik pracuje, istnieje prąd jonizacji.
  Ponawiam od siebie, prośbę skierowaną do Pani przez mirrzo, ale tylko co do określenia typu kotła !!!
  Dopiero dokładna identyfikacja typu kotła umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy. Przypuszczam, że posiadany przez Panią kocioł Vaillant to
  VUW ATMOmax Plus lub podobnej serii.
 • #18
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Ewa, poproś o przybycie znanego tu na forum DARIUS67. On też jest z Bydgoszczy, a do tego świetnym specjalistą urządzeń Vaillant. Na pewno da radę Ci pomóc.
 • #19
  Michał.B
  Level 14  
  ewkkaa2 wrote:


  co do odpowietrzenia..hm...kiedyś,na samym początku (czyli 6 lat temu) słyszałam bulgotanie w kaloryferach-nie słyszę tego ale przyznaję,że nie odpowietrzałam kaloryferów (mam nadzieję,że mówimy z Michałem.B o tym samym)
  sama widzisz jeśli zmniejszyłaś parametry kotła to ok, wygląda na to jak by za każdym razem zadziałał czujnik przegrzania a one jak zadziałają parę razy to potem robią się strasznie czułe i potrafią bez powodu wyłączyć kocioł , a jeśli chodzi o ciepła wodę to też duży obieg ma znaczenie, nawet takie błahe odpowietrzenie układu (nie koniecznie kaloryferów)

  po prostu nie ma co dumać tylko poprosić kolegę co mirrzo zaproponował bo tak to można do następnej zimy się teoretyzować.
 • #20
  ewkkaa2
  Level 10  
  to bulgotanie było spowodowane powietrzem w kaloryferach-miałam je odpowietrzane i dlatego "bulgot" został zlikwidowany (od tamtego czasu ich nie odpowietrzałam-pracują cicho)

  istotnie kiedy temp zmniejszyłam na piecu nie wyłączył się-ale ta temp jest zbyt niska przy takim ustawieniu (ja mieszkam w kamienicy-są mury pruskie, przenikalność ciepła jest bardzo duża-piec musi być ustawiony prawie na max abym ja miała w mieszkaniu ciepło

  PS: dziękuję za zainteresowanie moją sprawą

  Ja interesuję się Twoją pisownią - regulamin
  Proszę poprawić
  mod - mirrzo
 • #21
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Kamienica, stara instalacja elektryczna, kradzież prądu, napięcie na przewodzie ochronno neutralnym, to jest przyczyna. Wezwać dobrego elektryka i zakład energetyczny na kontrole :D