Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W starym kinie - prostownik selenowy (i inne)

LuckyDj 14 Lis 2008 11:15 4495 12
  • #1 14 Lis 2008 11:15
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Witam serdecznie.

Założyłem ten temat, ponieważ pracuję w kinie i powoli wszystko zaczyna się sypać, a odwiecznym problemem jest brak kasy.

Pracuję na czeskich projektorach MEOPTA MEO 5XB zasilanych ze starych prostowników selenowych "Bielawskiej Fabryki Prostowników"
    Wczoraj pojawił się problem z jednym z nich. Zaczął palić się stos selenowy, ale nie główny, tylko taki mały - pomocniczy. Niestety nie znam żadnych jego parametrów, więc nie wiem jakie diody w jego miejsce zastosować.

Prosiłbym o pomoc ludzi będących "w temacie" Może ktoś ma jakiś schemat. Do czego jest ten mały mostek selenowy? Może ktoś ma juz przerobione prostowniki na diody i może podać mi ich parametry.

To jeden z wielu problemów, które spróbuję opisać w tym temacie, ale na razie to jest najważniejsze.

Pozdrawiam
    Łukasz

0 12
  • #2 14 Lis 2008 12:27
    mxs
    Poziom 26  

Mostek selenowy zastąpisz mostkiem diodowym bez problemu,aby tyko zgadzały się parametry V i A.
    Sprawa 1-- 5zł
    Podaj jakie mają te zastosowane to doradzę co masz kupić.
    Selen ma to dosiebie że się starzeje i rośnie opór przewodzenia.

1
  • #3 14 Lis 2008 12:31
    LuckyDj

LuckyDj napisał:
    Niestety nie znam żadnych jego parametrów, więc nie wiem jakie diody w jego miejsce zastosować.

O to tu chodzi.
    Napięcie mogę zmierzyć bez problemu, gorzej z prądem. Przy włączeniu lampy projektora od razu stos zaczyna się smażyć, więc raczej nie zdążę zmierzyć prądu jaki przez niego płynie.

Samego prostownika (bez obciążenia) też nie załączę, ponieważ jest sterowany z przycisku załączającego lampę w projektorze.

0
  • #4 14 Lis 2008 12:43
    mxs
    Poziom 26  

To podaj dane lampy.

0
  • #5 14 Lis 2008 12:49
    LuckyDj

Lampa to jakiś Ksenon 2kW (wieczorem podam konkretny model), ale nie w tym jest problem. W prostowniku są dwa stosy selenowe. Jeden wielki do prostowania prądu zasilającego lampę, a drugi dużo mniejszy zaraz nad stycznikiem prostownika i to ten mały się pali.
    Wczoraj udało mi się o tyle, że zaczęło się smażyć na ostatniej rolce filmu i jakoś dociągnął do końca, ale smród był niesamowity ;)

0
  • #6 14 Lis 2008 12:52
    mxs
    Poziom 26  

To podaj wymiary płytek selenowych i ile sztuk.
    Ale napięcie mogłeś zmierzyć i prąd też jeżeli ci wytrzymał tyle czasu.

1
  • #7 14 Lis 2008 13:14
    Stary1952
    Poziom 32  

Wystarczy zmierzyć pole powierzchni płytki selenowej , z tego co pamiętam to 10 cm² płytki to prąd ok. 1A .
    Pozdrawiam .

0
  • #8 14 Lis 2008 15:10
    LuckyDj

To już coś mamy :) Z tym, że wikipedia mówi coś takiego:

"Często stosy selenowe budowane są w postaci nierozbieralnych bloków trwale zalanych nieprzewodzącą żywicą epoksydową lub plastikiem; inne rozwiązania pozwalają na swobodny przepływ powietrza i rozpraszanie ciepła pomiędzy poszczególnymi płytkami stosu, wówczas dopuszcza się gęstość prądu przewodzenia do 50 mA/cm²"

Czyli wychodziło by 0,5A/10cm2

Dla zainteresowanego Kolegi - Lampa to XHP 1600

1
  • #9 15 Lis 2008 21:42
    LuckyDj

Ok. Problem rozwiązany - zmierzyłem prąd na selenie i wynosi 1,9A oczywiście AC. Dałem mostek 1000V/4A. Jest ok, grzeje się (nawet bardzo), ale na próbę puściłem sobie jedną rolkę filmu (jakieś 20min) na tym projektorze i jest git.
    Wnioskuję, że jak zamówię jakies mostki na 250V/10A to będzie już całkiem fajnie.

Teraz dalsza część tematu, czyli problem 2:

Cały system dźwięku zasilany jest z tej samej tablicy co silniki i prostowniki obu projektorów. Oczywiście nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że przy każdym włączeniu (samego) projektora (a co dopiero lampy) w głośnikach na sali pojawiają się straszne zakłócenia (przy włączaniu projektorów to takie pyknięcie, a przy włączaniu lampy jest już całkiem masakra) Jak to zlikwidować? Czy zasilenie końcówek mocy z innego źródła rozwiąże problem? Co z mikserem dźwięku, który MUSI znajdować się w kabinie projekcyjnej? Mikser to YAMAHA MG10/4 ale on musi być salilany z tej samej tablicy co projektory...

0
  • #10 15 Lis 2008 21:47
    k4be
    Poziom 31  

LuckyDj napisał:
    Wnioskuję, że jak zamówię jakies mostki na 250V/10A to będzie już całkiem fajnie.
    Nie, po prostu przykręć (używając pasty) radiator do tego mostka. Bardzo dobrze, jeśli ma otwór.
    Co do problemów z dźwiękiem, może spróbować zasilać sprzęt audio przez dławiki i filtry eliminujace zakłócenia o częstotliwościach radiowych, takie jak w zasilaczach impulsowych?

0
  • #11 15 Lis 2008 22:11
    LuckyDj

Nie o to chodzi. Dzisiaj zrobiłem to tylko na próbę. Zastosowałem mostek taki jaki akurat miałem pod ręką. Okazało się, że jest OK. Więc jeśli zastosowany mostek ma obciążalność prądową 4A (nie ma możliwości przykręcenia go do radiatora) i jest w stanie wytrzymać ciągły pobór prądu 2A to znaczy, że jeśli zastosuję mostek 10A (przykręcany do obudowy prostownika) to dam głowę, że wcześniej spali się coś innego ze starości niż te nowe mostki, a różnica w cenie mostka 4A, a 10A jest pomijalna i ten problem mamy z głowy.

Co do zasilania części AUDIO przez dławik, to raczej nie wchodzi w grę. Tak jak pisałem na początku - kasy na jakąś renowację nie dostanę i nie ma o czym marzyć, poza tym niedługo powstanie niedaleko multiplex dolby stereo, trypel double itp, więc kino jakie mam muszę dociągnąć do końca żywota swego i tyle.

To co sprawia największy kłopot przy uruchamianiu drugiego projektora to lampa, która podczas odpalania wytwarza takie głośne bźźźźittt... Prostowniki i tak są zasilane przez dławik eliminujący te zakłócenia, ale widać to nie wystarczy,a jako jedyny elektronik w zakładzie pracy czuję się zobowiązany zrobić tak, żeby było najlepiej!

Jakieś pomysły?

PS: Dzisiaj był u nas wykwalifikowany elektryk zobaczyć ten palący się selen. To co usłyszałem przerosło me najgorsze oczekiwania... "Takie rzeczy dzieją się od wilgoci (tu miał rację, ale zaraz dodał) mam znajomego elektryka, który powinien mieć takie diody zenera i na poniedziałek postaram się załatwić. Pozdrawiam serdecznie tego elektryka i "fachowców" jemu podobnych ;) a zwykły mostek Graetza wyciągnięty z jakiejś taniej wierzy działa i sprawuje się świetnie i nie trzeba tu udawania mega fachowca i wkrętów o diodach Zenera...

0
  • #12 23 Lis 2008 00:23
    _jta_
    Specjalista elektronik

Proponuję zwrócić uwagę na jeszcze na sprawę napięcia przewodzenia: mostek na diodach krzemowych
    ma spadek napięcia ze 2V przy dużym prądzie (prąd płynie przez dwie diody, i jest około 1V na każdej);
    a na stosie selenowym było około 1V (no, może 0.7V) na każdej płytce - jeśli prąd płynął przez kilka, albo
    i więcej, to różnica spadku napięcia może być istotna - odbiornik dostaje teraz wyższe napięcie.

I zbliżona sprawa - stos selenowy ma trochę skłonności do ograniczania prądu, a diody krzemowe nie.
    Jeśli zasilasz z tego żarówkę, to dostaje "uderzenie" prądu przy włączaniu, kiedy włókno jest zimne
    i ma mały opór. Jedno i drugie będzie zmniejszać trwałość żarówki - może należałoby zastosować
    jakiś płynny start, chociażby przez włączenie szeregowo termistora (tylko skąd o takiej mocy?).

0
  • #13 25 Sie 2009 15:34
    Atreyu
    Poziom 22  

To już w prawdzie okrutne wykopaliska ale może autora tematu to zainteresuje.
    W tych prostownikach były dwa mostki. Jeden trójfazowy o dużej wydajności prądowej, służył do zasilania kolby ksenonowej lub łuku węglowego. Drugi mostek był elementem układu transduktorowej regulacji prądu. Prąd płynący przez ten dodatkowy prostownik ograniczany jest rezystorem nastawnym i dalej steruje uzwojeniem regulacyjnym transduktora (transduktorów) które ograniczają z kolei prąd pierwotnego uzwojenia transformatora roboczego. Obecnie nie stosuje się już takich rozwiązań ze względu na ich zwiększoną awaryjność. Teraz standardem są prostowniki z mechanicznym regulatorem sprzężenia magnetycznego lub przenikalności magnetycznej rdzenia, np. produkty włoskiej firmy IREM

http://www.irem.it/en/Rps/RPSset.htm

Co do zakłóceń powodowanych przez aparaty zapłonowe kolb ksenonowych to nie jest to taka prosta sprawa. Z moich doświadczeń wynika że zakłócenia wcale nie przedostają się poprzez sieć tylko indukują się na przewodach sygnałowych detektorów dźwięku. Znaczną poprawę uzyskasz stosując przedwzmacniacz zintegrowany z fotodiodami, po jego zaekranowaniu i odsprzęgnięciu ale ważne że musi być zainstalowany jak najbliżej fotodiod. Doskonałe rezultaty daje zastosowane rewersyjnej głowicy dźwiękowej Kineksperta w której stosowny op-amp jest już wbudowany. Większość kin popełnia też błędy w podłączeniu fotodetektorów linią niesymetryczną przy symetrycznych wejściach przedwzmacniaczy w procesorach dolby. Zwróć uwagę na sposób podłączenia ich do CP to sam się przekonasz że pewnie też u Ciebie tak jest. Takie, błędne, podłączenie skutkuje większa wrażliwością toru sygnałowego na zakłócenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak założenie dodatkowego rezystora, w pętli regulacyjnej prostownika, ograniczającego prąd kolby ksenonowej w czasie gdy silnik projektora nie pracuje. W takiej sytuacji lampy zapalasz tylko raz przy przyjściu do pracy i nie gasisz ich w ogóle. Jak poprawnie zepniesz dodatkowy przekaźnik z takim dodatkowym rezystorem ,i wyregulujesz prąd biegu jałowego ksenona do około 20-30A, pozbędziesz się całkowicie zakłóceń. Dodatkowo zyskasz na żywotności lamp bo najbardziej ksenony dostają w d podczas rozruchu i pracy na zimno.

Pozdro.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo