Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja temperatury z regulatorem PID

14 Lis 2008 11:19 9168 11
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam taki temat na pracę przejściową:

"Projekt układu do regulacji temperatury z zastosowaniem cyfrowego regulatora PID"

Nauczyciel prowadzący powiedział mi, że mam zastosować PT100, regulator PID, tyrystor i jakąś grzałkę.
    Funkcjonować ma to w ten sposób, że jeśli temperatura zadana jest powiedzmy 30 stopni, a ciecz ma np 20stopni, to grzałka ma grzać słabiej, jeśli cieczy ma np 10stopni, to grzałka grzeje mocniej.

Nie znam się za bardzo na tych układach i prosiłbym o radę.
    Znalazłem taki regulator PID Link
    i taki tyrystor Link
    Czy będą pasowały?
    Czy poza tymi 4 elementami (PT100, PID, tyrystor, grzałka) jeszcze coś mi będzie potrzebne w tym układzie.

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
    Pozdrawiam Fliper
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    witam,

wydaje mi się że grzałka będzie grzać tak samo tylko poprostu będzie krótszy czas jej załączania przy dojściu do zadanej temperatury. czyli urządzenie będzie sterować wypełnieniem PWM na jakimś wyjściu które będzie podpięte do grzałki...

teraz to urządzenie to jest "gotowiec" dedykowany do takich aplikacji.

natomiast jeśli by miałoby być sterowanie wykonane na sterowniku PLC to wówczas można zastosować konfigurację:

przykładowo:

FATEK PLC:

sterownik podstawowy 12 we / 8 wy tranzystorowe. Sterownik z możliwością rozszerzenia o moduły (z lub bez RTC - zależy co by się chciało zrobić więcej - a więcej dużo więcej do takiej pracy by można było zrobić na PLC niż na regulatorze) + do tego moduł RTD6 do czujników Pt100 lub Pt1000. ten moduł może obsłużyć do 6ciu punktów temperaturowych.

do tego byłby potrzebny jakiś przekaźnik do grzałki i czujnik do modułu.

wykorzystując funkcję FUN86 (TPCTL) która jest dedykowana do PID można zaprogramować automatyczną regulację i utrzymywanie temperatury zadanej (na zasadzie grzałki lub przy pomocy zaworów proporcjonalnych sterowanych analogowo).

kwestia napisania kawałka programu odpowiedzialnego za temperaturę i jej regulację - kilka minut. później już tylko trzeba dobrać parametry PID.

sterownik programuje się m.in. w drabince.

no i dodatkowe atuty są takie że można na tym sterowniku zrobić dużo więcej rzeczy niż na regulatorze temperatury. więc i praca przejściowa mogłaby być rozbudowana.
    a już wogóle niezły "bajer" by był z interfejsem od strony użytkownika np. panel operatorski tekstowy lub dotykowy. ewentualnie można się pokusić o napisanie kawałka aplikacji na PC która się komunikuje ze sterownikiem PLC i wyświetla te informacje komuś na monitorze komputera.

więcej informacji nt. tego PLC: www.multiprojekt.com.pl

pozdrawiam,

Krzysztof Gołąb
    MULTIPROJEKT
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Funkcjonować ma to w ten sposób, że jeśli temperatura zadana jest powiedzmy 30 stopni, a ciecz ma np 20stopni, to grzałka ma grzać słabiej, jeśli cieczy ma np 10stopni, to grzałka grzeje mocniej.

Odpowiednio dobrany regulator typu PID zagwarantuje właśnie Tobie takie działanie. Wydaje mi się ze najlepiej będzie zastosować takie elementy do Twojego zadania:
    -czujnik temperatury PT100,
    -regulator temperatury z funkcją PID oraz wejściem na PT100 i wyjściem na SSR,
    -przekaźnik SSR,
    -grzałka.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Sterownik PLC byłby może i lepszy od regulatora, no ale taki mi dali temat i nie moge go sobie zrobić takiej samowolki.

Cytat:
    grzałka będzie grzać tak samo tylko poprostu będzie krótszy czas jej załączania przy dojściu do zadanej temperatury

Właśnie sie o to rozchodzi że taki układ to na uczeli mają w laboratorium, teraz chcą zebym im zaprojektował taki co albo grzałka grzeje mocniej albo słabiej

Czy do tego regulatora PID co podałem link też trzeba pisać jeszcze oprogramowanie? Tan w opisie on ma że właśnie do podobnych zadań ma służyć, więc wnioskuje, że wystarczy go skonfigurować jakoś pod mój problem.
    Napisane też ma, że jest wejście z PT100, więc chyba nie trzeba dodawać żadnych przetworników (na sygnał analogowy, cyfrowy) czy coś takiego ?

Dzięki za podpowiedź, ale nie wyjaśniło mi sie czy te 4 elementy (PT100, PID, tyrystor, grzałka) wystarczą dla mojego układu.

Pozdrowienia

Edit:
    Dzięki Kenion. Poszukam co to jest to SSR.
    I tylko te 4 elementy wystarczą żeby układ działał?
    Nie potrzeba żadnych pierdółek pomiędzy nimi?
  • Poziom 19  
    Ten regulator temperatury który wybrałeś nie wymaga pisania żadnego programu. Jest on dedykowany do regulacji temperatury, a Twoim zadaniem jest tylko odpowiednie skonfigurowanie urządzenia (nastawy). Tak te 4 elementy wystarczą ;) Jak regulator ma wejscie na PT100 to nie potrzeba przetwornika. Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    SSR - przekaźnik półprzewodnikowy
  • Poziom 18  
    1) Panie Krzysztofie, dobra reklama dźwignią handlu, prawda? (przeczytałem wszystkie Pana posty :D)
    2) Odnośnie układu regulacji temperatury: Fliper, dobrze kombinujesz. Oto co ja wyszukałem na poczekaniu:
    - czujnik temperatury Pt100, może być od razu ze zintegrowanym przetwornikiem 4..20mA, np. taki,
    - regulator PID z wyjściem ciągłym (4..20mA) oraz z wejściem prądowym, napięciowym lub od razu Pt100, np. taki,
    - tyrystorowy 1-fazowy sterownik mocy z wejściem 4..20mA, np. taki,
    Myślę, że takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. PLC? - to tak jakby z armaty walić w komara:D Poza tym ten regulatorek posiada bardzo przydatną funkcję - autotuning, co w większości przypadków eliminuje konieczność samodzielnego doboru nastaw PID. To wszystko, nie potrzebujesz nic więcej. Pozdrawam :D
  • Spec od Falowników
    No właśnie...

jakoś nie widzę żeby kolega Krzysztof pomagał w innych przypadkach niż reklamowanie PLC Fatek, no moze są trudności ze bytem:))

powiedziałbym że zbyt jaskrawo to czyni ! A nie po to to forum jest stworzone...

co do tematu:
    praktycznie każda dobra firma ma w ofercie regulatory z funkcją PID

pozdrawiam i życzę sukcesów...
  • Poziom 14  
    Ja polecam produkty firmy GEFRAN :
    http://www.gefran-online.com/productlist.php
    Znajdziesz tam regulatory i SSR.
    Z inny dostawców regulatorów temperatury PID bardzo przyjazne są też OMRONy z serii E5xx.

Musisz bardzo uważać przy wyborze ,sprawdzaj jaki masz rodzaj wyjścia sterującego a co chcesz sterować.

PLC jest zbędny przy takim regulatorze .
  • Poziom 12  
    o PLC pisałem w związku z tym że jest to praca przejściowa więc można by było zrobić na PLC więcej niż na regulatorze który jest tak naprawdę gotowym "klockiem". (często zgłaszają się do nas ludzie którzy na naszym sprzęcie chcą robić prace mgr czy prace właśnie przejściowe)

stąd poddałem temat robienia na PLC. a że np. na Siemensie nie pracuje na codzień dlatego szybko napisałem jak można to zrobić na PLC FATEK. równie dobrze mogłem też dać link do strony www gdzie nie ma nazwy MULTIPROJEKT a dopiero po lkiknięciu na link np. z artykułem się okazuje że chodzi o rzeczy związane z tą firmą co byłoby moim zdaniem bardziej drażniące. i dlatego w podpisie piszę zawsze nazwę firmy.

pozdrawiam,

Krzysztof Gołąb
    MULTIPROJEKT
  • Poziom 13  
    Prosty temat a zrobiliście z tego "Pana Tadeusza"
  • Poziom 10  
    Witam.
    Czy mógłby ktoś opisać i wytłumaczyć (tak na chłopski rozum) opis operandów w funkcji 86.TPCTL w PLC FATEK
    -Który rejestr to temp. zadana
    -który temp aktualna
    Z góry dziękuję .
    Pozdrawiam.