Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kolumny podłogowe

damian89r 14 Lis 2008 16:42 1527 12
  • #1 14 Lis 2008 16:42
    damian89r
    Poziom 2  

Witam. Chciałbym zbudować sobie pierwszą kolumnę podłogową tak, żeby ją podłączyć pod komputera bez wzmacniacza, ewentualnie jak będzie trzeba, to go kupię, box, budę czy jak to tam zwał, mogę zrobić ze sklejki tylko, że zależy mi żeby wymiar był 30sz, 40gł, wysokość 80-100-nie będę tłumaczył dlaczego... nie zależy mi, żeby jakoś bardzo głośno grała, ani na b.dobrej jakości. Chcę zbudować po prostu pierwszą swoją kolumnę, która będzie miała niezły bas do słuchania głównie hip-hopu. Wymiary pokoju to 2.20m na 3.5m. Pieniędzy nie mam za dużo. Chciałbym się zmieścić w 100zł, nie więcej niż 150zł na 1 kolumnę, czyli podzespoły i materiał do jej zrobienia. Jak zdobędę kolejne pieniądze zrobię drugą taka samą. Proszę was żebyście mnie nakierowali, co mogę kupić, żeby zmieścić się w tej kwocie i dobrze ją wykorzystać. Potem jak to zmontować itd... myślałem nad nioskotonowym GDN-16-50-8-SC, wysokotonowym GDWK-10-200-8-PJ. Wszytko z firmy stx. Co o tym sądzicie? Co do zwrotnic to nie wiem;/ muszę kupić jakąś gotową, która byłaby odpowiednia? I żeby to wszystko było w miarę proste w podłączeniu. Proszę o pomoc i pozdrawiam.

0 12
  • #2 15 Lis 2008 21:16
    Kuba19
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o głośniki, to ok. Ta firma jest dobra, a jak na pierwszą kolumnę, to nawet bardzo dobra. Co do paczek, to nie rób paczek na "pokaz" że duże, im mniejsze tym lepsze. Najlepiej jakbyś sobie policzył wymiary, bo bez tego ani rusz, a jeśli ci się nie chce, to wytłumaczę ci jak najprościej zrobić kolumny bez liczenia i z miarową jakością : ok. 1,3 szerokości kolumny = jej głębokość, w tym wypadku przy szer. 30 cm, jej głębokość będzie jak podałeś 40cm, co do wysokości to przyjmuje się, że wysokość = ok 2,5 do 3,0 razy średnica GDN.
    Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale.

PS. bez wzmacniacza raczej się nie obędzie więc nad tym też pomyśl

Dodano po 2 [minuty]:

Aha i zwrotnice najlepiej kup sobie w sklepie, a jak nie znajdziesz odpowiednich poszukaj w sieci np. na stronie.
    http://www.poltronic.com.pl/
    Tam mają gotowe elementy

0
  • #3 15 Lis 2008 22:22
    quinty
    Poziom 28  

damian89r napisał:
    tak zeby ja podłączyć pod kompa bez wzmacniacza ewentualnie jak bedzie trzeba to go kupie

Musisz mieć wzmacniacz bo karta dźwiękowa się spali. Do policzenia obudowy użyj WinISD

Dodano po 7 [minuty]:

GDN-16-50-8-SC ma pasmo przenoszenia 51Hz-3,8Khz a GDWK-10-200-8-PJ jest cięty ok. 4300Hz więc pasmo 3,8Khz-4,3kHz będzie pustawe, licz się z tym.

0
  • #4 16 Lis 2008 10:41
    damian89r
    Poziom 2  

hmm... wczoraj wpadlem do sklepu z głośnikami itd. i kobieta mi poleciła jakis głośnik stx za 69zl i niskotonowy jakis za 10zł :P taki malutki hehe zwrotnica mają gotowe zrobione różne mozna dobrać koszt okolo 30zł + kabelki z gwizdki z 15zł... tłumaczyła mi cos z ohmami ze sa 4 i 8 jakie wybrać ??

0
  • #5 16 Lis 2008 11:16
    quinty
    Poziom 28  

Im mniejsza impedancja, tym głośnik będzie "głośniejszy". Wybór powinien zależeć od tego jaki zastosujesz wzmacniacz. Ale większość bez najmniejszego problemu "uciągnie" 4Ohm, więc to bez różnicy jakie głośniki zastosujesz. Zwrotnica oprócz pożądanego pasma przenoszenia i mocy musi być poza tym dobrana do impedancji głośnika.

0
  • #6 16 Lis 2008 14:05
    damian89r
    Poziom 2  

hmm... a jesli wzmacniaczem bedzie wieza?? co w takiej sytuacji ?? wieza aiwa CA-DW538

0
  • #7 16 Lis 2008 15:57
    quinty
    Poziom 28  

Nie mogę znaleźć parametrów, ale zobacz na tabliczke znamionowa na tyle wieży, albo kolumn, ale słuchaj. Z tej wiezy wyciagniesz 2x5Watt, wiec nie ma najmniejszego sensu budować kolumn podłogowych! Jakieś małe monitorki zrób (małe kolumnienki).

0
  • #8 17 Lis 2008 17:37
    damian89r
    Poziom 2  

a jesli bym miał silniejesze kolumienki niz 2x5W ;d i bym podlaczyl pod ta wieze to co by moglo sie stac ?? :P

0
  • #9 17 Lis 2008 18:07
    quinty
    Poziom 28  

To by nic się nie stało. Nawet jakbyś dał kolumny 2x100000W
    To by grały przy tym wzmacniaczu tak samo cicho jak te 2x5W. po prostu wzmacniacz nie potrafi dostarczyć więcej mocy. jeśli dasz kolumny "słabsze" niż 2x5W np. 2x2W to przy maksymalnej głośności wzmacniacza mogą ci się spalić kolumny (głośniczki). natomiast jeśli dasz mocniejsze głośniki np. 2x10W to możesz wzmacniacz pogłośnić na maksa a kolumnom nic się nie stanie (ale nie zagrają mocniej niż 2x5W) :)

0
  • #10 20 Lis 2008 12:07
    blackrage
    Poziom 14  

to i ja sie zapytam :

czyli rozumiem, że gdybym chciał zbudować sobie takie dwie kolumny powiedzmy po 15W - to wybieram sobie 2 lub 3 głośniki 15W, takie żeby mniej więcej pokryły pasmo - następnie dobieram do tych głośników zwrotnicę - następnie obliczam obudowę do tych głośników

dobrze rozumuję ?

0
  • #11 20 Lis 2008 17:46
    quinty
    Poziom 28  

"dwie kolumny powiedzmy po 15W - to wybieram sobie 2 lub 3 głośniki 15W"

2 lub 3 głośniki na jedna kolumnę (prościej z dwoma głośnikami na kolumnę)

I teraz tak: głośnik wysokotonowy dostanie dużo mniej mocy niż głośnik nisko-średniotonowy. Wiec głośnik wysokotonowy nie musi mieć 15W, wystarczy mu dużo mniej. A potem robisz tak jak sam powiedziałeś. :)

Dodano po 3 [minuty]:

A najlepiej, jeśli nie chcesz mieć dużo roboty to "zgap" którąś z konstrukcji na elektrodzie, nie zawiedziesz się. A jeśli będziesz miał już jakiś pomysł to skonsultuj go ze specjalistami z działu "Audio", np. inkognito09 lub jednego z tamtejszych "mistrzów".

0
  • #13 22 Lis 2008 17:56
    melisław
    Poziom 24  

nie spotkałem jeszcze wieży o takim minimalnym obciążeniu... Tak jest napisane na tabliczce czy tyle zmierzyłeś miernikiem?
    Nie rób kolumny podłogowej, nie ma sensu... Kasy starczy ci na jakieś monitorki (300zł za parę)
    Masz do wyboru
    1. ARN 150 + SC10N (średnio polecam... wysoki nie warty swej ceny)
    2. ARN 150 + STX PJ ( jak na cenę kopułka bardzo dobra)
    3. STX 14-100-SCX + STC PJ ( całkiem przyjemny zestawik)
    4. STX 17-140-scx + STX PJ (zabrakło by ci kilku złotych)

0
  Szukaj w 5mln produktów