Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprzyjemne trzaski z chorusa gitarowego

14 Lis 2008 17:08 801 2
  • Poziom 9  
    Witam! W chorusie , którego schemat znajduje się pod linikiem zamieszczonym poniżej napotkałem na dość uciążliwy problem. Ogólnie urządzenie działa jak należy, jednak zarówno podczas gry jak i podczas "jałowej" pracy w głośniku wciąż słychać trzaski pochodzące z generatora w lewym dolnym rogu schematu. Trzaski zwiększają swoją częstotliwość wraz z regulacją potencjometru RATE. Czy ktoś ma pomysł jak to wyeliminować? I jeszcze jedno: trzaski zanikają, gdy całkowicie skręce potencjometr głośności w gitarze, jednak gdy już lekko przektręcę w prawo znów się pojawiają i słychać je także, gdy całkowicie odłączę gitarę( wyjmę jack'a)

link: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=101

Proszę poprawić temat.
    Regulamin pkt. 11.
    GM
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Taki problem jest dość trudny do zdiagnozowania. Ogólnie powodem jest złe filtrowanie napięcia zasilania generatora. Ale bezpośrednią przyczyną może być źle poprowadzona masa, brak kondensatorów filtrujących, nieprawidłowe części użyte do montażu albo zwyczajnie błąd przy składaniu efektu. Czy użyłeś TL022 w generatorze? Czy może wstawiłeś tam TL072 albo MC1458? Jeśli to nie ten problem, to spróbowałbym dodać kondensator filtrujący bezpośrednio przy nóżkach układu w generatorze.

Marek
  • Poziom 9  
    Sprawę załatwiły dwa kondensatory. Jeden tak, jak zalecił kolega na zasilaniu układu scalonego, a gdy dorzuciłem jeszcze jeden pomiedzy wyjściem pierwszego wzmacniacza a masą. Trzaski ustąpiły, a cały układ działa bez zarzutów. Dziękuję za pomocne sugestie! Zamykam temat.

P.S rzeczywiście z rozpędu, przez gapiostwo włożyłem TL072:)