Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar położenia, jak to zrobić programowo? Precyzyjne?

konstruktor_123456 14 Lis 2008 21:46 1856 9
  • #1 14 Lis 2008 21:46
    konstruktor_123456
    Poziom 14  

Chciałem, sie poradzić w kwestii sprawdzania pomiaru położenia. Zrobiłem sobie piłę do cięcia drewna przesuwaną za pomocą śruby z gwintem trapezowym długość skoku to 2,5m. Aby uniknąć uciążliwego jej pozycjonowania i mierzenia miarką. Pomyślałem ze można by zliczać obroty takiej śruby i mieć cyfrowe nastawianie. Powiedzmy, że jeden obrót dawałby 10 impulsów.
    Zabrałem, sie za kombinowanie nad programem w Bascomie, ale nie mogę nic wymyslec, bo układ musi rozróżniać kierunek ruchu. I nie wiem jak to zrobić programowo. Obawiam sie czy takie pozycjonowanie będzie też precyzyjne. Bo mam obawy do dokładności układu liczącego bo jak mu zginie jeden impuls co jakiś czas podczas zmiany kierunku np. albo przez zatrzymanie w nietypowym miejscu. To będzie się przenosić na dalszą pracę. Ale jaki inny układ zastosować. Poradzicie coś.

0 9
  • #2 14 Lis 2008 21:53
    ghambit
    Poziom 24  

Co porusza twoją piłę?

0
  • #3 14 Lis 2008 21:56
    konstruktor_123456
    Poziom 14  

Docelowo miałby to być silniczek DC z przekładnia ale narazie kręce ręką.

0
  • #4 14 Lis 2008 22:02
    ghambit
    Poziom 24  

A nie myślałeś o silnikach krokowych? Możliwość sterowania krokami eliminuje konieczność mierzenia położenia.

0
  • #5 14 Lis 2008 22:06
    M. S.
    Poziom 34  

Podłącz do śruby enkoder.
    W Bascomie jest instrukcja do odczytu enkodera.

0
  • #6 14 Lis 2008 22:18
    konstruktor_123456
    Poziom 14  

M.S a jaka to instrukcja ile lini wykozystuje itp a cenowo taki enkoder jak wygląda jaki typ dobrac na co zwrócić uwagę bo z eenkoderem nie miałem jeszcze do czynienia.

Do kolegi wyżej z silnikiem krokowym to też dobry pomysł dzieki

0
  • #7 15 Lis 2008 07:14
    DosinskY
    Poziom 18  

Żeby zapewnić poprawny odczyt położenia po przestawieniu piły przy wyłączonym zasilaniu itp. proponuję obrać pewien punkt synchronizacyjny (np. transoptor szczelinowy za 2 złocisze i "kalibracja" po uruchomieniu piły). Zamiast tego można wykorzystać enkoder absolutny ale będzie to droższe rozwiązanie. Enkoder możesz zbudować sam. Poszukaj tematów typu "impulsator obrotowy" itp. Więcej o enkoderach znajdziesz na google.
    Zamiast pomiaru przesunięcia kątowego można zastosować pomiar przesunięcia liniowego (liniały, wzorce inkrementalne) ale będzie on mniej precyzyjny.

0
  • #8 15 Lis 2008 07:42
    seba_x
    Poziom 31  

enkoder na osi nie zda egzaminu , to znaczy będzie działał poprawnie przez jakiś czas dopuki nie wytrze się nakrętka na śrubie pociągowej , powstaną luzy i przy zmianie kierunku śruba będzie się obracać a suport przez krótką chwilę będzie stał w miejscu .

Jeśli masz możliwość zrób tak żeby enkoder miał jakieś kółko na osi a to kółko niech jeździ po tej samej belce co suport , będziesz miał dokładny odczyt w dwie strony .

0
  • #9 15 Lis 2008 09:06
    M. S.
    Poziom 34  

Code:
    Var = ENCODER( pin1, pin2, LeftLabel, RightLabel , wait)

Chyba jednak dokładniej będzie na śrubie (mimo zużycia) bo enkoder da całą swoją rozdzielczość na jeden obrót czyli np. na 1,5mm posuwu. Na kółku całą rozdzielczość uzyska się na długości równej obwodowi kółka, a kółko o średnicy 0,5mm enkodera nie napędzi.

0
  • #10 15 Lis 2008 13:17
    seba_x
    Poziom 31  

no można zrobić przekładnię ;-) , przerabiałem ten temat jakiś czas temu , u mnie była potrzebna dokładność 0.5mm , enkoder 200 imp/obr + kółko , działa bez problemu .

0
  Szukaj w 5mln produktów