Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy do wzmacniacza

michal.rogaczewski 14 Nov 2008 21:47 7738 15
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Witam

    Kupiłem kiedyś zasilacz do TV LCD za 25zł, wczoraj go rozkopałem i znalazłem części użyteczne do zrobienie całkiem konkretnego zasilacza do wzmacniacza 2x150W mianowicie:
    - Rdzeń ETD44
    - 2 Mosfety 17N80C3 (17A 800V)
    - mostek 25A 1kV
    - filtry EMI
    - 2 konensatory 100uF 450V (mało trochę będzie chyba), znalazłem 2 kondensatory 330uF/250V te już chyba wystarczą, jak nie to mam jeszcze 470uF
    - 4 duodiody na wyjściu (2x10A)
    - kondensatory wyjściowe i takie tam pierdułki jakie możemy znaleźć w każdym zasilaczu impulsowym

    I tak, mam pomysł aby wykorzystać IR2113 jako sterownik tranzystorów, ponieważ uważam że transformatory sterujące to tylko strata czasu kasy i miejscia, dlatego daje tl494 i sterownik mosfet :)

    A teraz do rzeczy, będe pewnie potrzebował pomocy przy rozklejeniu tego trafa (nie wygląda to na klej jak w ATX, poza tym rdzeń jest przyklejony do karakasu, nie ma kleju na złączeniu połówek rdzenia), sprzężeniu zwrotnym i jakimś soft starcie, i PFC żeby tranzystorów nie zajechać, na początek to czy koncepcja tl494 + IR2113 a nie trafo sterujące jest dobra ?


    p.s. swoją drogą to te 2 mosfety kosztują tyle co cały zasilacz :P ale chińczyki to chińczyki, wszystko zrobią taniej :D

    Edit:

    Ale wpadka, nawet topologi nie podałem :P oczywiście Push-pull :)

    Edit 2:

    Zdobyłem dławik do PPFC, zostaje tylko wyjściowy (razem z IR2113 zamówiłem 2 dławiki 100uH/5A powinny pasować)
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    lechoo
    Level 39  
    Witam,
    Napisałeś do mnie na PW, ale odpiszę w tym wątku, żeby wszyscy widzieli na co się porywasz :) Na forum znajdziesz kilka wątków poświęconych zasilaczom impulsowym do wzmacniaczy, ale może po kolei...
    Przede wszystkim do wzmacniacza nie potrzebujesz przecież stabilizacji napięcia, a więc na dobry początek zrób prosty i tani układ z użyciem IR2153 + 2xIRF740, a te elementy które odzyskałeś z w/w zasilacza zostaw sobie do jakiegoś innego projektu. Zerknij więc np. do tego wątku:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1117097.html
    Tam znajdziesz schemat takiego prostego zasilacza, jest sprawdzony w praktyce. Nie porywaj się od razu na skomplikowany projekt ze stabilizacją napięcia, gdyż możesz mieć duże problemy z okiełznaniem stabilności zasilacza - prawidłowa kompensacja częstotliwościowa obwodu sprzężenia zwrotnego to nie jest taka prosta sprawa.
    PFC też sobie odpuść, w wykonaniu amatorskim korektor o mocy kilkuset W to spore wyzwanie...
    Pozdrawiam i życzę powodzenia,
    lechoo
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Alee jednak chciałbym sie sprawdzić i zrobić porządny zasilacz, bo na IR2153 mi sie przejadły (a zresztą co ciekawego w takim zasilaczu ? 5 elementów na krzyż). O ile stabilizację sobie odpuszcze z wielu powodów min:
    - mogą być problemy z symetrią napięć na wyjściu
    - przy braku obciążenia mogą być cudy i dziwy :)
    - dla wzmacniacza będzie bezpieczniej jeżeli to napięcie jednak trochę przysiądzie
    Ale za zastosowaniem układu specjalizowanego przemawia możliwość zrobienia zabezpieczenia nadprądowego na wejściu i wyjściu (podobnego do tego co w UC3846), na wejściu mierzony na rezystorze 0.1ohm, a na wyjściu na przekładniku prądowym.
    PFC.... problem rozwiązany :P W zasilaczu był na zasilaniu szeregowo spory dławik do PPFC (dodatkowo posiadał aktywną korekcje :!:)
    Zasilać to bedzię wzmacniacz, mam nadzieje że uda mi sie zrobic coś w klasie D

    P.s. z nudów i z chęci sprawdzenia siebie jak sobie radze z tym kontrolerem zrobiłem fajny wzmacniacz zasilany z napięcia pojedynczego w klasie D na tl494, i ku mojemu zdziwieniu najlepsze efekty były przy 70kHz, powyżej były paskudne trzaski

    P.s. pisałem na PW do kilku osób zajmujących się zasilaczami impulsowymi z nadzieją, że ktoś przyuważy temat :P

    Edit: co do tego wzmacniacza.... założyłem filtr LC i mogę ciągnąć częstotliwość nawet grubo ponad 200kHz :P i dźwięk się polepsza :)
  • #4
    lechoo
    Level 39  
    Zabezpieczenie nadprądowe powinien posiadać sam wzmacniacz, to jest bezpieczniejsze zarówno dla zasilacza jak i samego wzmacniacza. Jeśli jednak chcesz zrobić zasilacz z ograniczaniem prądu i odporny na zwarcie (!) to nie masz dużego wyboru i musisz użyć układu kontrolera pracującego w trybie prądowym. Z popularnych i łatwo dostępnych układów kontrolerów push-pull masz w zasadzie do wyboru aż dwa: UC3846 i SG3526. Jako stopień sterujący (driver) półmostka proponuję użycie IR2110, jest o połowę tańszy od 2113, a przy zasilaniu ~230V nie będzie robić to żadnej różnicy.
    Nie wnikajmy tu w temat samego wzmacniacza, gdyż nie jest to w tym momencie istotne...
    Pozdrawiam :)
  • #5
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    No, jedyna różnica między UC3846 a tl494 to to że sie wyłacza po przekroczeniu ustalonego prądu, a co za problem zrobić takie coś przy tl-ku ? Rezystor pomiarowy, napięcie odniesienia i zatrzask na drugim wzmacniaczu błędu, przetwornica wyłączy sie po przekroczeniu ustalonego prądu

    Prawdę mówiąc to w sklepie w którym się zaopatruje IR2113 jest tylko o 1zł droższy od 2110 :)

    Tak wiem, uparty jestem :P ale będa problemy ze zdobyciem układów pracujących w trybie prądowym....
  • #6
    lechoo
    Level 39  
    Witam,
    W trybie prądowym kontroler porównuje chwilową wartość prądu płynącego przez klucze przetwornicy z ustaloną wartością w każdym cyklu pracy przetwornicy i natychmiast wyłącza klucze jeśli prąd chwilowy zostanie przekroczony. To nie jest zwykłe całkowite wyłączenie przetwornicy, ograniczenie prądowe działa na bieżąco w każdym cyklu włączenia kluczy, zmienia się moment wyłączenia kluczy w zależności od stanu (przeciążenia, zwarcia) na wyjściu przetwornicy. Dzięki tej właściwości kontrolera z trybem prądowym możemy budować zasilacze z ograniczeniem prądu wyjściowego i jednocześnie całkowicie odporne na zwarcie - ale praca przetwornicy nie zostanie przerwana. Taka właściwość jest wykorzystywana np. w spawarkach. W przypadku UC3846 wejście prądowe znajduje się na pinach oznaczonych C.S (Current Sense).
    Jeśli chcesz tylko całkowicie wyłączyć zasilacz w razie przekroczenia prądu lub zwarcia to oczywiście wystarczy TL494. Może się jednak okazać, że tranzystory pójdą z dymem zanim to zabezpieczenie zdąży prawidłowo zareagować...
    Pozdrawiam :)

    Hmm, wątek trafił na "bocznicę"...
  • #7
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    No dobra przekonałeś mnie :P Jak uda mi się zdobyć UC3846 to właśnie na nim będzie zasilacz, bo szkoda mi tych tranzystorów :) (bo 1 nowy kosztuje 12zł :P)

    A tak właściwie to ile mocy da sie wycisnąć z ETD44 ? przy rozsądnej częstotliwości (no max 100kHz), chyba mogę trochę podnieść częstotliwość dzięki pominięciu transformatora sterującego


    Eeee... Roman czemu wątek trafił na bocznice ?
  • #8
    Qwet
    Level 33  
    Rozsądna częstotliwość to max 50kHz, potem to już żyłowanie. Na ETD44 przy 50kHz można zrobić 800W.

    Swoją drogą też nie rozumiem dlaczego temat został przeniesiony na bocznicę :|
  • #9
    -RoMan-
    Level 42  
    Bo ileż razy można to samo? Cieszcie się, że w koszu nie leży.
  • #10
    Jellyeater
    Level 17  
    Po co aż IR2113 pakować? Do pushpull można użyć tańszego/mniejszego drivera. Ogólnie poleciłbym sterownik UC3526AN, gdzie bezpośrednio można podłączyć mosfety pod piny drivera, ale właściwie nie ma gdzie go dostać. W TME minimum 20 sztuk chyba trzeba zamówić.
  • #11
    lechoo
    Level 39  
    Półmostek i pełny mostek to też push-pull. Układu z odczepem nie stosuje się przy zasilaniu sieciowym - tranzystory na 800V mają zbyt kiepskie parametry.

    W TME od ręki dostępny jest zamiennik - SG3526N.
  • #12
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    No, dzisiaj otrzymałem część części :), jeszcze u siebie o tego UC3846 popytam, i czekam na rdzeń na trafo. na razie będę próbował czy ten sterownik ma prawo działać na trafie z ATX-a. Życzcie szczęścia :)


    p.s. kondensator od bootstrapu wystarczy chyba 2,2uF ?, a sprzęgający także 2,2uF
  • #13
    Qwet
    Level 33  
    michal.rogaczewski wrote:
    kondensator od bootstrapu wystarczy chyba 2,2uF ?

    Im większy tym lepszy. Na schemacie jest 100uF/25V, to kosztuje parę groszy, nie ma sensu oszczędzać ;)

    michal.rogaczewski wrote:
    a sprzęgający także 2,2uF

    Tak, ale to musi być specjalny kondensator polipropylenowy MKP przystosowany do pracy impulsowej.
  • #14
    lechoo
    Level 39  
    Jako kondensator bootstrap-u użyj 10uF elektrolit + równolegle 100nF ceramiczny. Tak samo należy postąpić z zasilaniem (Vcc).
  • #15
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Po grubszych przemyśleniach, daruje sobie te 800W, bo co ja z tym zrobię ? Imprez nie organizuje. Wystarczy mi 2x100W (czy tam te 75W jakie daje TDA7249), więc trafo się zmniejszy do ETD34. Reszta zostanie podobna (mam te części, kosztowały mnie mniej niż parka IRF840 + mostek, więc przy nich zostane)
    Więc dajemy ogólny zarys całej przetwornicy
    - na wejściu filtr EMI z mojego zasilacza (dławik sprzężony + kondensator 1uF)
    - mostek 25A (zasilacz) + 2 kondensatory 330uF/250V
    - tranzystorki ze sterownikiem IR2113 i tl494
    - transformator na ETD34 (powinien bez większych problemów zapewnić moc do dwóch wzmacniaczy na TDA7249)
    - na wyjściu diody 5A (20A mi ciut szkoda :P)
    - dławiki 100uH/5A
    - po dwa kondensatory 470uF/63V na stronę
    - sterownik zasilany z transformatorka 2W

    Dam tylko zabezpieczenie nadprądowe (proste, mam nadzieję że wystarczy)

    Trafo nawijam tak:
    Rdzeń ETD34
    pierwotne: 2x50zw 0.45mm(standard, dzielone na dwie połowy, jedna na wierzchu druga pod wtórnym)
    wtórne 2x22zw 1mm (wiem wiem gęstość prądu wyjdzie w szczycie 5A/mm2, ale to zasila wzmacniacz, nigdy z niego nie będę brał 5A)


    p.s. Ostatni problem to soft start przy tl494, jak go zrealizować w miare "cywilizowany" sposób ? Z resztą rzeczy powinienem sobie poradzić :P
    ______________________________________________________________

    Wiem, wiem post pod postem, ale co poradzę :P Ostatni problem jest taki: Jak zagłuszyć popierdywanie transformatora w takt obciążenia (przy obciążeniu około 20W przestaje), skleić połówki transformatora ? Jak tak to czym ? Poza tym wszystko działa idealnie :) (za jakieś 3 tygodnie można sie spodziewać 2x100W na Tda7249 z zasilaczem impulsowym w DIY :) )
    ______________________________________________________________

    No panowie, nic już nie pierdzi, nawet za bardzo nie grzeje. Na ten moment katuje go mostkiem 2xTDA7249 zasilającym suba 4ohm. Jak na razie daje rade, zasilany +/- 33V. Pewnie schemat nabazgrzę, jak tylko znajdę biblioteki do eagla z IR2113 :)


    P.s. Konieczne dobre ekranowane kable wejściowe do wzmacniacza, inaczej łapie syf z zasilacza, teraz mam kable mikrofonowe i jest ok

    :arrow: RoMan Nie że jestem leń, nie wiedziałem że mogę usuwać jakieś posty oprócz swojego ostatniego
  • #16
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    No to parę fotek dam :)
    Zasilacz impulsowy do wzmacniacza
    Zasilacz:
    Zasilacz impulsowy do wzmacniacza
    Radiator na tranzystorach trochę za mały, ale to się zmieni :P
    Mój cały "syf" :P
    Zasilacz impulsowy do wzmacniacza
    Żarówka jest dla bezpieczeństwa :P (jak pogra to kilka h bez awarii to zabiorę)
    A na oscyloskopie jest przebieg na transformatorze -> 100% prostokąt :)

    P.s. Młeeeee.... musiałem suba oddać ;(