Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał kablówki, czy wina telewizora?

splawik00 06 Gru 2008 14:11 14442 33
  • #31 06 Gru 2008 14:11
    skiba220v
    Poziom 15  

Witam kolegów
    Odświeżę trochę temat i powiem, że mam podobny problem.
    2 lata temu kupiłem telewizor LCD i podłączyłem u siebie do kablówki. Obraz mnie zadowalał, był czysty i wyraźny - żadnego śniegu i ziarnistości. Po pół roku, z chwilą gdy mój operator wprowadził telewizję cyfrową sygnał sam z siebie sie pogorszył. Myslałem że to wina kabli - sprawdziłem cala instalacje. Dodam, że mam też internet i telefon z tego kabla [działają dobrze]. Wezwałem technika który zaczął mierzyć sygnał, pokazywał mi tam na wykresie, że wszytko jest dobrze i że nie jest "postrzępiony" zobaczyłem też ze sygnał na wtyczce tej co idzie do TV ma około 55dB - nie wiem czy jest to wystarczający wynik. Technik powiedział ze wszystko jest dobrze i żebym sobie zamówił cyfrówkę to będzie lepiej. Dodał też że na klatce nie może nic kręcić bo wtedy mi internet będzie źle działał - o co tu chodzi?? To prawda??

• #32 06 Gru 2008 16:51
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

55dB - trochę za mało - powinieneś wiedzieć jeszcze dla jakiego kanału TV.
    Z tym internetem - mogłeś powiedzieć, że nic Cię to nie interesuje - chcesz mieć dobrą jakość zarówno internetu jak i telewizji.

Możliwe, że 55 tyczyło się dolnego pasma - wtedy tym bardziej sygnał dla UHF będzie poniżej normy.

pzdr

• #33 15 Lut 2009 12:56
    heniek 44
    Poziom 11  

Jakość standardowej (analogowej) TV na odbiorniku LCD jest gorsza choć by z powodu interpolacji obrazu na wyższą rozdzielczość ekranu LCD. Proste i tanie algorytmy interpolacji wprowadzają zniekształcenia i tyle. Aby zastosować te lepsze to taki TV powinien mieć jeszcze wbudowany tak zwany klaser (zespół komputerów) lub super mocą jedną jednostkę obliczeniową. Takie rozwiązanie jest kosztowne zwiększyło by cenę telewizora jakieś 10 razy (słownie dziesięć razy). Więc dlaczego tak jest jak jest już chyba wiadomo.
    Druga przyczyna to ekrany LCD mają mniejszą przestrzeń kolorów (liczba faktycznie wyświetlanych kolorów). Co w połączeniu z tanią interpolacją daje słabe efekty.
    Trzecia przyczyna to ten konkretny odbiornik może być wadliwy.
    Czwarta to słaba jakość sygnału z jednoczesnym nałożeniu się trzech pierwszych przyczyn.

• #34 15 Lut 2009 14:25
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

heniek 44 napisał:
    Jakość standardowej (analogowej) TV na odbiorniku LCD jest gorsza choć by z powodu interpolacji obrazu na wyższą rozdzielczość ekranu LCD. Proste i tanie algorytmy interpolacji wprowadzają zniekształcenia i tyle. Aby zastosować te lepsze to taki TV powinien mieć jeszcze wbudowany tak zwany klaser (zespół komputerów) lub super mocą jedną jednostkę obliczeniową. Takie rozwiązanie jest kosztowne zwiększyło by cenę telewizora jakieś 10 razy (słownie dziesięć razy). Więc dlaczego tak jest jak jest już chyba wiadomo.
    Druga przyczyna to ekrany LCD mają mniejszą przestrzeń kolorów (liczba faktycznie wyświetlanych kolorów). Co w połączeniu z tanią interpolacją daje słabe efekty.
    Trzecia przyczyna to ten konkretny odbiornik może być wadliwy.
    Czwarta to słaba jakość sygnału z jednoczesnym nałożeniu się trzech pierwszych przyczyn.

A jak to się przekłada na telewizory plazmowe - tam także występuje wyższa rozdzielczość (wielkość ekranu - o ile dobrze to rozumuje) a jakość jest zdecydowanie lepsza - bynajmniej na kablówkach ?

Pzdr