Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał kablówki, czy wina telewizora?

14 Lis 2008 22:34 14904 33
 • Poziom 23  
  Witam!
  Mam problem z odbiorem telewizji kablowej. Chodzi o to, że na zwykłym telewizorze obraz jest dobry(sprawdzałem na 3 telewizorach), ale jak podłączę telewizor lcd do tego samego gniazda to "śnieży"i nie odbiera wszystkich stacji.. Kupiłem więc wzmacniacz(zasilacz+takie małe coś(tak mi doradzili w sklepie)). Fakt, że wyłapał wszystkie kanały, ale obraz i tak "śnieży". Czym to może być spowodowane?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zgłoś problem do operatora twojej sieci kablowej.
  Michał
 • Poziom 16  
  moze masz zły kabel zła rezystancja albo słaby styk przewodu z wtyczką
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  splawik00 napisał:
  A jakiego kabla powinienem użyć? Czytałem, że są jakieś 50 Ohm i 75 Ohm.

  Standardem w TV kablowej są kable 75Ω (75-omowe).

  Kabel np. RG-6. W miarę tani a jak na tą cenę , to parametry z górnej półki.

  Jeżeli stosujesz krótki odcinek np. do 5m to możesz podłączyć wręcz dowolny , tylko taki do TV . (nie kabel sieciowy czy sznurek) :D

  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  splawik00 napisał:
  ... Na wtyczce od wzmacniacza(wcześniej wspomnianego) jest napisane 75Ω. Co to oznacza?

  Czytaj ze zrozumieniem.

  Post wyżej przecież napisałem , że standard to 75Ω.

  Może inaczej:

  Impedancja falowa instalacji TV i kablowej TV jest wykonywana z kabla koncentrycznego właśnie o impedancji 75Ω (75 om ) [ siedemdziesiąt pięć omów] .

  Omy te ( Ω ) nie są dla prądu stałego tylko dla prądu zmiennego ( czytaj : w.cz. - wielkiej częstotliwości - )

  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Z tego co zauważyłem pracując jako monter w kablówce (sygnał mamy analogowy) to ludzie z telewizorami LCD często maja obraz mdły i niewyraźny (nie ma żylety). Na telewizorach z kineskopem obraz piękny. Plazma też sobie jakoś radzi (lepiej niż LCD)
  LCD i PLAZMA ładnie graja na cyfrowym sygnale.
 • Poziom 11  
  Witam kolegę z tv Funai.
  Pracuje sobie tu i tam i miałem doświadczenie z tym modelem tv.
  Powiem ci ,że kupiłeś najgorszą firmę jeśli chodzi o tv lcd.
  Widziałem u kilku klientów obraz z tych telewizorów i nie wiem czy producent pominą tam niektóre rodzaje filtrów w głowicy czy ma kiepski procesor obrazu ,ale jakiego sygnału byś nie podłączył to i tak będzie niby śnieg ,niby mgiełka. Tego nie poprawisz chyba ,że będziesz oglądał z odtwarzacza dvd.
 • Poziom 23  
  Byłem w sklepie, w którym zakupiłem ten telewizor. Powiedziałem, że obraz jest do kitu. Podłączyli przewód(powiedzieli, że to ze zwykłej anteny na dachu, takiej byle jakiej :D :D) do telewizora mojego i obraz ładny. Może to wina kablówki jednak???
 • Specjalista elektryk
  Taki test - niech Panowie ze sklepu wsadzą sobie w tyłek ;) - uczciwy sprzedawca, poinformował by Cie o tym, jakie telewizory na jakim sygnale się najlepiej sprawdzają - a tak po prostu Cię zbyli.

  Wezwij serwisantów tvk i poproś o pomiar sygnału - min na gniazdku to 57dB - niech sprawdzą najwyższy i najniższy kanał.
  Pzdr
 • Poziom 18  
  kasprzyk napisał:

  Wezwij serwisantów tvk i poproś o pomiar sygnału - min na gniazdku to 57dB - niech sprawdzą najwyższy i najniższy kanał.


  57dBµV to dolna granica normy, a takie LCD często wymagają min. 75dBµV co jest górną granicą
  i w przypadku gdy w budynku jest jeden wzmacniacz na 90 lokali (gniazd) to jest to poziom trudny do osiągnięcia.
 • Specjalista elektryk
  Nie spotkałem jeszcze takiej instalacji ze wzmacniaczem, który obsłużyłby za jedną drogą 90 gniazd. ;)

  Normy nie ustala sobie producent telewizorów, tylko musi się im podporządkować - tak więc, jeżeli dolna granicy normy to 57dBµV - to tv musi działać dobrze przy takim poziomie, a spotykam takie, które przy 50-ciu już "chodzą" przyzwoicie. Znowu na inne telewizory, które chodzą źle przy 65ciu, nie pomaga zwiększenie sygnału nawet do 80-ciu - niejednokrotnie przetestowane w praktyce.

  Pzdr
 • Poziom 18  
  kasprzyk napisał:
  Nie spotkałem jeszcze takiej instalacji ze wzmacniaczem, który obsłużyłby za jedną drogą 90 gniazd.

  Są takie miejsca 90 lokali podzielone na 6 skrzynek tapowych po 15 abonentów, to wychodzi tłumienie 35 dBµV na "dzień dobry"
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Nie będziemy się spierać, i tak obstawiam przy swoim ;)

  Nie zaryzykowałbym "stawiania" 1-go wzmacniacza nawet dla instalacji powiedzmy do zakresu 25S-a - a dla V pasma już na pewno nie.
  1- wzmacniacz (budynkowy) max do 30 mieszkań - multitapy to jedno, ale te 90 mieszkań, nie będzie w jednym miejscu, taka instalacja będzie rozległa. Tłumienia rozgałęźników, odgałęźników, złącz, mulitapów - połączenia między nimi, następnie długość przyłączeń już do samych mieszkań + gniazdka zakończeniowe. Na papierze teoretycznie przy zastosowaniu idealnych urządzeń - wykonalne - w praktyce - nieosiągalne.
  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Nie ma co się oszukiwać: kablówki celowo zaniżają poziomy sygnału, żeby zachęcić do przejścia na DVB-C. Abonament za cyfrówkę oczywiście droższy...
  A telewizory LCD? No cóż. W nich nawet analogowy sygnał TV jest kilkakrotnie przetwarzany A/D i D/A. I to z kompresją. Efekty widzimy na ekranie.
 • Poziom 18  
  kasprzyk napisał:

  Nie zaryzykowałbym "stawiania" 1-go wzmacniacza nawet dla instalacji powiedzmy do zakresu 25S-a - a dla V pasma już na pewno nie.
  1- wzmacniacz (budynkowy) max do 30 mieszkań
  Na papierze teoretycznie przy zastosowaniu idealnych urządzeń - wykonalne - w praktyce - nieosiągalne.


  I tu się z Tobą całkowicie zgadzam ale życie jest brutalne, ktoś takie coś wymyślił a ty się męcz. To ma chodzić a ludzie mają być zadowoleni.
  To w takich miejscach wzmacniacz ustawiony jest dla k06 99dbµV a k51 103dBµV przy czym SNR mieści się w granicach 38-40 dB, natomiast kanał zwrotny 16dB a SNR wychodzi 30-35 dB
  Całą sytuację niejednokrotnie ratuje to że nie wszyscy są podłączeni wówczas można zmienić konfigurację, np. niewykorzystane multitapy odłączyć a w miejsce rozgałęźników trzykrotnych wstawić dwukrotne, czasami walczy się o każdy decybel.

  Dodano po 11 [minuty]:

  kaem napisał:
  Nie ma co się oszukiwać: kablówki celowo zaniżają poziomy sygnału, żeby zachęcić do przejścia na DVB-C. Abonament za cyfrówkę oczywiście droższy...

  Nie sądzę a przynajmniej nie słyszałem o takich praktykach, bo DVB to dodatkowy kłopot dla techników trzeba dać odpowiedni poziom sygnału i martwić się o BER.
  Sygnał może być specjalnie zaniżany jedynie gdy ktoś sąsiadowi użycza kablówki.
 • Specjalista elektryk
  Także się nie zgodzę z "kaem".

  Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału dopóki będzie on "puszczany" - powód oczywisty - niezależny odbiór w kilku telewizorach przy jednym abonamencie. Oferta cyfrowa, to tylko dopełnienie asortymentu programowego dla osób bardziej zamożnych, ciekawych lun typowych maniaków, którzy regularnie odwiedzają biuro z pytaniem: Jest jakiś nowy program ? ;)

  Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbami - dużo klientów to osoby które w sytuacji dodatkowych kosztów wolą (muszą ! ) zrezygnować z większego pakietu lub całkowicie się odłączyć - bo takie są realia w Polsce.

  Pzdr
 • Poziom 26  
  To skąd wzrost szumu na obrazie (zwłaszcza na niższych kanałach) akurat po dołożeniu usług cyfrowych (DVB-C, internet, telefon)? Szum w pewnych granicach nie zależy od poziomu sygnału (można przesterować odbiornik, pojawiają się różne "mory", a śnieży nadal i tak - doszło do absurdu, że mając lekkie zaśnieżenie muszę stosować tłumik, bo na nieoryginalnym odgałęźniku - oryginalny mi skradziono, a serwis olewa mnie - TV jest przesterowany). Może nie jest to zjawisko powszechne, ale już wielu abonentów różnych sieci z różnych miast to zauważyło. Być może nawet szum jest sztucznie generowany, albo powstaje bardzo daleko od abonenta: w epoce gdy stacje czołowe są łączone światłowodami, wystarczy sknocona instalacja antenowa w siedzibie operatora, a pogorszony obraz ma prawie pół Polski.
  A internet przez TVK to wg mnie techniczna jazda pełnym gazem bez trzymanki. Nie ma szans, by gdzieś nie wystąpiła kolizja z usługą analogową, albo skutek jakiegoś kompromisu. A im więcej różnych filtrów w sieci, tym gorsza jakość całej sieci.
 • Specjalista elektryk
  :) - uśmiechnąłem się, chociaż do śmiechu nie jest.

  Trafne spostrzeżenie, prawda jest taka, że jakby nie postęp technologii, gonienie za lepszymi standardami i wymuszenia konkurencji - nikt nie wchodziłby w cyfrę w kablu - ogromne inwestycje nie wiadomo kiedy zaczną się zwracać i ogromne problemy - ale jak teraz zostaniesz w tyle - za parę lat wylatujesz z rynku.

  Nie odpowiem Tobie na 100%, dlaczego akurat wzrost w szumów na VHF w sieci o której piszesz - ale spróbuję wyjaśnić zjawisko.

  Ponieważ już dawano zaczęło brakować wolnych kanałów w paśmie, coraz intensywniej ładuje się wszystko w S-y - zarówno dodatkowe programy analogowe, jak i inne usługi takie jak internet czy telewizja cyfrowa - niestety ma to negatywny wpływ na jakość całej sieci - ale nie oznacza to, że musi tak być. Może technicy w niektórych sieciach nie radzą sobie z tym problemem, może zakupiony sprzęt nie jest doskonały - ale na pewno "normalna" firma kablowa nie pozostawia tego problemu "samemu sobie" tylko cały czas dąży do poprawy tego stanu.

  Co do Twojego problemu z tłumikiem - nie bardzo to rozumiem ? Jaki masz poziom sygnału przed tym telewizorem - zawsze sygnał możesz stłumić stałym tłumikiem (odgałęźnikiem) jeśli masz sygnał powyżej 80dBmikroV - zgłoś to do operatora.

  Internet w kablówce, to uwierz mi, ale bardzo stabilna technicznie forma przekazu - jakbyś zobaczył jak to chodzi od zaplecza - zaufał byś temu rozwiązaniu.

  Pzdr

  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  kaem a w jakiej sieci masz takie problemy i jakie usługi są dostarczane?
  Śnieżenie, zły obraz, pasy to pojęcia względne i różnie są interpretowane.
  Zły obraz czyli niski poziom sygnału na niskich kanałach to przyczyny należy szukać w połączeniach kabli (np. zwarcie oplotem z ekranu), żadnych pajęczyn tylko na złącza F ( tylko zaciskane), a przy usługach dodanych częstą przyczyną jest niewłaściwy rozgałęźnik (np. ALDA) mówiąc potocznie ''zatyka się'' i tłumi niskie kanały.
  Temat zależności jakości sygnału od ilości filtrów kiedyś analizowałem i uznałem że przy filtrach pasmowo zaporowych tańsze filtry nie mają dopasowania w pasmie zaporowym czyli wyjście z rozgałęźnika w tym paśmie jest nieobciążone i jest problem.
 • Poziom 26  
  Staszek z Chełma napisał:
  kaem a w jakiej sieci masz takie problemy i jakie usługi są dostarczane?

  UPC. Nie mam internetu ani telefonu, ale dostępne to wszystko jest.
 • Poziom 18  
  UPC oni przynajmniej osprzęt zawsze mają porządny (co do pozostałych spraw nie wypowiem się).
  Moja rada zaryzykować 10÷15zł i wymienić rozgałęźnik ten "nieorginalny".
  Jeżeli to nie pomoże wezwać techników do świąt powinni się zjawić (tylko trzeba ponaglać) niech pomierzą sygnał i powiedzą z czym jest problem jeżeli nie będą wiedzieli to niech odłączą w skrzynce tapowej wszystkie kable od rozgałęźników i multitapów następnie w każdym kablu zewrzeć żyłę środkową do masy i połączyć na nowo (często to pomaga).
 • Poziom 16  
  Podstawowe pytanie: na ile odbiorników jest podzielony sygnał z UPC, bo na 2 max 3 , jeśli dzielisz sam jest ok na TV CRT, jeśli dzieli ci kablówka to podają mocniejszy sygnał i dzieląć nie traca mocy, ale płacisz więcej.
  Jakie rozgałęźniki zastosowałeś i jakie połączenia skręcane czy zaciskane ?

  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  kasprzyk napisał:
  ... Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału ... Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbam ...

  W pewnej kablówce rozdano "za darmo" dekodery cyfrowe abonentom , dekodery HD za dodatkową opłatą i od tego momentu sygnał analogowy obniżono o kilka dB . Sygnał analogowy systematycznie ulega pogorszeniu - coraz więcej dropów , mniej ostry i kontrastowy obraz .
  Osłabienie sygnału analogowego poskutkowało tym , że obraz na drugim telewizorze jest o wiele gorszy od tego podłączonego do dekodera , a klienci myślą że cyfrowy obraz jest "aż tak dobry".
  Kiedyś pracowałem w tej kablówce i wiem jakie metody stosuje się , by zarobić więcej .
 • Poziom 26  
  lukib1 napisał:
  Podstawowe pytanie: na ile odbiorników jest podzielony sygnał z UPC, bo na 2 max 3 , jeśli dzielisz sam jest ok na TV CRT, jeśli dzieli ci kablówka to podają mocniejszy sygnał i dzieląć nie traca mocy, ale płacisz więcej.
  Jakie rozgałęźniki zastosowałeś i jakie połączenia skręcane czy zaciskane?

  W pionie na korytarzu (przedostatnie piętro) wstawiłem Telmora RA-2F, tak samo w przedpokoju (drugi RA-2F). Z drugiego RA-2F biorą sygnał po dwa Telmory RTV-1. Odbiornikami są: przez tłumik TV CRT (jeden RTV-1, wyjście radiowe na razie wolne) oraz karta TV i amplituner (drugi RTV-1).
  TV CRT podłączony bezpośrednio do odgałęzienia z pionu nie odbiera wcale lepiej, a w dodatku jest przesterowany. Tutaj nikt nie ma gniazd abonenckich, operator dawał tylko końcówkę kabla z wtykiem.
  Wszystko jest typu F.

  Hucul napisał:
  kasprzyk napisał:
  ... Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału ... Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbam ...

  W pewnej kablówce rozdano "za darmo" dekodery cyfrowe abonentom , dekodery HD za dodatkową opłatą i od tego momentu sygnał analogowy obniżono o kilka dB . Sygnał analogowy systematycznie ulega pogorszeniu - coraz więcej dropów , mniej ostry i kontrastowy obraz .
  Osłabienie sygnału analogowego poskutkowało tym , że obraz na drugim telewizorze jest o wiele gorszy od tego podłączonego do dekodera , a klienci myślą że cyfrowy obraz jest "aż tak dobry".
  Kiedyś pracowałem w tej kablówce i wiem jakie metody stosuje się , by zarobić więcej .

  Myślę, że ta polemika nie wymaga komentarza...
 • Specjalista elektryk
  :)

  i znowu mi się zrobiło wesoło.

  Kolego "Hucul" - sygnał analogowy obniżono o kilka decybeli - może dlatego że był problem techniczny z małymi SNR-ami dla cyfrówki ?
  Pewnie mi tego nie odpowiesz.
  Spytam się inaczej, jak wyobrażasz sobie obniżać dalej sam sygnał analogowy ? wystarczy kilka następnych decybeli, żeby obraz analogowy był nie do oglądania i co dalej ? Jak wyobrażasz sobie, kiedy będzie wezwany UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub po prostu kiedy będzie odnawiana koncesja na dystrybucję programów w tej kablówce...

  Co, klienci będą klaskać w ręce, że obraz nie będzie do oglądania i z zadowoleniem będą opłacać abonament ?
  Wybacz, ale jestem poważny, i jeżeli nadal twierdzisz, że ta kablówka celowo obniża sygnał analogowy, żeby wymusić na nich wykupienie usług cyfrowych - dla mnie to bzdura. Wydaje mi się, że nie do końca jesteś w temacie, coś słyszałeś, przy czymś byłeś i będziesz trzymał przy swoim - ja niestety na odległość nie obalę Twojej tezy, przy której nadal będziesz obstawiał.

  Pzdr
 • Poziom 39  
  kasprzyk napisał:
  Kolego "Hucul" - sygnał analogowy obniżono o kilka decybeli - może dlatego że był problem techniczny z małymi SNR-ami dla cyfrówki ?
  Pewnie mi tego nie odpowiesz.
  Spytam się inaczej, jak wyobrażasz sobie obniżać dalej sam sygnał analogowy ? wystarczy kilka następnych decybeli, żeby obraz analogowy był nie do oglądania i co dalej ? Jak wyobrażasz sobie, kiedy będzie wezwany UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub po prostu kiedy będzie odnawiana koncesja na dystrybucję programów w tej kablówce...

  Co, klienci będą klaskać w ręce, że obraz nie będzie do oglądania i z zadowoleniem będą opłacać abonament ?
  Wybacz, ale jestem poważny, i jeżeli nadal twierdzisz, że ta kablówka celowo obniża sygnał analogowy, żeby wymusić na nich wykupienie usług cyfrowych - dla mnie to bzdura. Wydaje mi się, że nie do końca jesteś w temacie, coś słyszałeś, przy czymś byłeś i będziesz trzymał przy swoim - ja niestety na odległość nie obalę Twojej tezy, przy której nadal będziesz obstawiał.

  Pzdr

  Nie potrafię powiedzieć dlaczego sygnał analogowy uległ pogorszeniu , nie mam w tej chwili miernika , by podać wielkość sygnału . Zastanawia mnie jednak dlaczego telewizor w sypialni nagle potrzebuje zmiany tłumienia z 24dB na 12dB żeby poprawnie działać i zbiegło się to z wprowadzeniem cyfrowego sygnału . Problem z "drugim" telewizorem zgłaszają też sąsiedzi , więc nie jest to problem jednego aboneneta , a całego pionu . Dekodery cyfrowe radzą sobie doskonale , ale odbiorniki analogowe nie .
  Abonentów kablówki , którzy pozostali przy analogowym sygnale jest tak niewielu , że w ciągu kilku dni można było każdemu indywidualnie dostosować odgałęźnik z niższym tłumieniem .
  Nie twierdzę , że telewizja kablowa chce odstraszyć swoich klientów , ale wprowadzenie cyfrowego sygnału "załatwia" starą jak kablówka bolączkę "drugich" telewizorów oraz "lewych" podłączeń . Po wprowadzeniu dekoderów cyfrowych nie trzeba wysyłać montera , by odłączył nie płacącego abonenta - wystarczy zdezaktywować jego kartę jednym kliknięciem myszy .
  Po doświadczeniu jakie mam z pracy w tej kablówce , nie uwierzę , że pogorszenie sygnału analogowego jest przypadkiem .