Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał kablówki, czy wina telewizora?

splawik00 14 Lis 2008 22:34 13731 33
  • #1 14 Lis 2008 22:34
    splawik00
    Poziom 23  

Witam!
    Mam problem z odbiorem telewizji kablowej. Chodzi o to, że na zwykłym telewizorze obraz jest dobry(sprawdzałem na 3 telewizorach), ale jak podłączę telewizor lcd do tego samego gniazda to "śnieży"i nie odbiera wszystkich stacji.. Kupiłem więc wzmacniacz(zasilacz+takie małe coś(tak mi doradzili w sklepie)). Fakt, że wyłapał wszystkie kanały, ale obraz i tak "śnieży". Czym to może być spowodowane?

-1 29
  • #2 14 Lis 2008 22:41
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgłoś problem do operatora twojej sieci kablowej.
    Michał

0
  • #3 14 Lis 2008 22:44
    lukaszlanga
    Poziom 16  

moze masz zły kabel zła rezystancja albo słaby styk przewodu z wtyczką

0
  • #5 15 Lis 2008 08:11
    SP5ANJ

splawik00 napisał:
    A jakiego kabla powinienem użyć? Czytałem, że są jakieś 50 Ohm i 75 Ohm.

Standardem w TV kablowej są kable 75Ω (75-omowe).

Kabel np. RG-6. W miarę tani a jak na tą cenę , to parametry z górnej półki.

Jeżeli stosujesz krótki odcinek np. do 5m to możesz podłączyć wręcz dowolny , tylko taki do TV . (nie kabel sieciowy czy sznurek) :D

Pozdrawiam.

0
  • #7 15 Lis 2008 17:59
    SP5ANJ

splawik00 napisał:
    ... Na wtyczce od wzmacniacza(wcześniej wspomnianego) jest napisane 75Ω. Co to oznacza?

Czytaj ze zrozumieniem.

Post wyżej przecież napisałem , że standard to 75Ω.

Może inaczej:

Impedancja falowa instalacji TV i kablowej TV jest wykonywana z kabla koncentrycznego właśnie o impedancji 75Ω (75 om ) [ siedemdziesiąt pięć omów] .

Omy te ( Ω ) nie są dla prądu stałego tylko dla prądu zmiennego ( czytaj : w.cz. - wielkiej częstotliwości - )

Pozdrawiam.

0
  • #8 16 Lis 2008 17:37
    kordek4
    Poziom 10  

Z tego co zauważyłem pracując jako monter w kablówce (sygnał mamy analogowy) to ludzie z telewizorami LCD często maja obraz mdły i niewyraźny (nie ma żylety). Na telewizorach z kineskopem obraz piękny. Plazma też sobie jakoś radzi (lepiej niż LCD)
    LCD i PLAZMA ładnie graja na cyfrowym sygnale.

0
  • #10 16 Lis 2008 21:24
    tomboy81
    Poziom 11  

Witam kolegę z tv Funai.
    Pracuje sobie tu i tam i miałem doświadczenie z tym modelem tv.
    Powiem ci ,że kupiłeś najgorszą firmę jeśli chodzi o tv lcd.
    Widziałem u kilku klientów obraz z tych telewizorów i nie wiem czy producent pominą tam niektóre rodzaje filtrów w głowicy czy ma kiepski procesor obrazu ,ale jakiego sygnału byś nie podłączył to i tak będzie niby śnieg ,niby mgiełka. Tego nie poprawisz chyba ,że będziesz oglądał z odtwarzacza dvd.

0
  • #11 17 Lis 2008 07:18
    splawik00
    Poziom 23  

Byłem w sklepie, w którym zakupiłem ten telewizor. Powiedziałem, że obraz jest do kitu. Podłączyli przewód(powiedzieli, że to ze zwykłej anteny na dachu, takiej byle jakiej :D :D) do telewizora mojego i obraz ładny. Może to wina kablówki jednak???

0
  • #12 17 Lis 2008 08:12
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Taki test - niech Panowie ze sklepu wsadzą sobie w tyłek ;) - uczciwy sprzedawca, poinformował by Cie o tym, jakie telewizory na jakim sygnale się najlepiej sprawdzają - a tak po prostu Cię zbyli.

Wezwij serwisantów tvk i poproś o pomiar sygnału - min na gniazdku to 57dB - niech sprawdzą najwyższy i najniższy kanał.
    Pzdr

0
  • #13 18 Lis 2008 23:27
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

kasprzyk napisał:

Wezwij serwisantów tvk i poproś o pomiar sygnału - min na gniazdku to 57dB - niech sprawdzą najwyższy i najniższy kanał.

57dBµV to dolna granica normy, a takie LCD często wymagają min. 75dBµV co jest górną granicą
    i w przypadku gdy w budynku jest jeden wzmacniacz na 90 lokali (gniazd) to jest to poziom trudny do osiągnięcia.

1
  • #14 19 Lis 2008 08:34
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Nie spotkałem jeszcze takiej instalacji ze wzmacniaczem, który obsłużyłby za jedną drogą 90 gniazd. ;)

Normy nie ustala sobie producent telewizorów, tylko musi się im podporządkować - tak więc, jeżeli dolna granicy normy to 57dBµV - to tv musi działać dobrze przy takim poziomie, a spotykam takie, które przy 50-ciu już "chodzą" przyzwoicie. Znowu na inne telewizory, które chodzą źle przy 65ciu, nie pomaga zwiększenie sygnału nawet do 80-ciu - niejednokrotnie przetestowane w praktyce.

Pzdr

1
  • #16 19 Lis 2008 22:43
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

kasprzyk napisał:
    Nie spotkałem jeszcze takiej instalacji ze wzmacniaczem, który obsłużyłby za jedną drogą 90 gniazd.

Są takie miejsca 90 lokali podzielone na 6 skrzynek tapowych po 15 abonentów, to wychodzi tłumienie 35 dBµV na "dzień dobry"

0
  • #17 20 Lis 2008 09:14
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Nie będziemy się spierać, i tak obstawiam przy swoim ;)

Nie zaryzykowałbym "stawiania" 1-go wzmacniacza nawet dla instalacji powiedzmy do zakresu 25S-a - a dla V pasma już na pewno nie.
    1- wzmacniacz (budynkowy) max do 30 mieszkań - multitapy to jedno, ale te 90 mieszkań, nie będzie w jednym miejscu, taka instalacja będzie rozległa. Tłumienia rozgałęźników, odgałęźników, złącz, mulitapów - połączenia między nimi, następnie długość przyłączeń już do samych mieszkań + gniazdka zakończeniowe. Na papierze teoretycznie przy zastosowaniu idealnych urządzeń - wykonalne - w praktyce - nieosiągalne.
    Pozdrawiam

0
  • #18 20 Lis 2008 09:49
    kaem
    Poziom 26  

Nie ma co się oszukiwać: kablówki celowo zaniżają poziomy sygnału, żeby zachęcić do przejścia na DVB-C. Abonament za cyfrówkę oczywiście droższy...
    A telewizory LCD? No cóż. W nich nawet analogowy sygnał TV jest kilkakrotnie przetwarzany A/D i D/A. I to z kompresją. Efekty widzimy na ekranie.

0
  • #19 20 Lis 2008 21:51
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

kasprzyk napisał:

Nie zaryzykowałbym "stawiania" 1-go wzmacniacza nawet dla instalacji powiedzmy do zakresu 25S-a - a dla V pasma już na pewno nie.
    1- wzmacniacz (budynkowy) max do 30 mieszkań
    Na papierze teoretycznie przy zastosowaniu idealnych urządzeń - wykonalne - w praktyce - nieosiągalne.

I tu się z Tobą całkowicie zgadzam ale życie jest brutalne, ktoś takie coś wymyślił a ty się męcz. To ma chodzić a ludzie mają być zadowoleni.
    To w takich miejscach wzmacniacz ustawiony jest dla k06 99dbµV a k51 103dBµV przy czym SNR mieści się w granicach 38-40 dB, natomiast kanał zwrotny 16dB a SNR wychodzi 30-35 dB
    Całą sytuację niejednokrotnie ratuje to że nie wszyscy są podłączeni wówczas można zmienić konfigurację, np. niewykorzystane multitapy odłączyć a w miejsce rozgałęźników trzykrotnych wstawić dwukrotne, czasami walczy się o każdy decybel.

Dodano po 11 [minuty]:

kaem napisał:
    Nie ma co się oszukiwać: kablówki celowo zaniżają poziomy sygnału, żeby zachęcić do przejścia na DVB-C. Abonament za cyfrówkę oczywiście droższy...

Nie sądzę a przynajmniej nie słyszałem o takich praktykach, bo DVB to dodatkowy kłopot dla techników trzeba dać odpowiedni poziom sygnału i martwić się o BER.
    Sygnał może być specjalnie zaniżany jedynie gdy ktoś sąsiadowi użycza kablówki.

0
  • #20 20 Lis 2008 22:24
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Także się nie zgodzę z "kaem".

Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału dopóki będzie on "puszczany" - powód oczywisty - niezależny odbiór w kilku telewizorach przy jednym abonamencie. Oferta cyfrowa, to tylko dopełnienie asortymentu programowego dla osób bardziej zamożnych, ciekawych lun typowych maniaków, którzy regularnie odwiedzają biuro z pytaniem: Jest jakiś nowy program ? ;)

Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbami - dużo klientów to osoby które w sytuacji dodatkowych kosztów wolą (muszą ! ) zrezygnować z większego pakietu lub całkowicie się odłączyć - bo takie są realia w Polsce.

Pzdr

0
  • #21 20 Lis 2008 23:56
    kaem
    Poziom 26  

To skąd wzrost szumu na obrazie (zwłaszcza na niższych kanałach) akurat po dołożeniu usług cyfrowych (DVB-C, internet, telefon)? Szum w pewnych granicach nie zależy od poziomu sygnału (można przesterować odbiornik, pojawiają się różne "mory", a śnieży nadal i tak - doszło do absurdu, że mając lekkie zaśnieżenie muszę stosować tłumik, bo na nieoryginalnym odgałęźniku - oryginalny mi skradziono, a serwis olewa mnie - TV jest przesterowany). Może nie jest to zjawisko powszechne, ale już wielu abonentów różnych sieci z różnych miast to zauważyło. Być może nawet szum jest sztucznie generowany, albo powstaje bardzo daleko od abonenta: w epoce gdy stacje czołowe są łączone światłowodami, wystarczy sknocona instalacja antenowa w siedzibie operatora, a pogorszony obraz ma prawie pół Polski.
    A internet przez TVK to wg mnie techniczna jazda pełnym gazem bez trzymanki. Nie ma szans, by gdzieś nie wystąpiła kolizja z usługą analogową, albo skutek jakiegoś kompromisu. A im więcej różnych filtrów w sieci, tym gorsza jakość całej sieci.

0
  • #22 21 Lis 2008 09:53
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

:) - uśmiechnąłem się, chociaż do śmiechu nie jest.

Trafne spostrzeżenie, prawda jest taka, że jakby nie postęp technologii, gonienie za lepszymi standardami i wymuszenia konkurencji - nikt nie wchodziłby w cyfrę w kablu - ogromne inwestycje nie wiadomo kiedy zaczną się zwracać i ogromne problemy - ale jak teraz zostaniesz w tyle - za parę lat wylatujesz z rynku.

Nie odpowiem Tobie na 100%, dlaczego akurat wzrost w szumów na VHF w sieci o której piszesz - ale spróbuję wyjaśnić zjawisko.

Ponieważ już dawano zaczęło brakować wolnych kanałów w paśmie, coraz intensywniej ładuje się wszystko w S-y - zarówno dodatkowe programy analogowe, jak i inne usługi takie jak internet czy telewizja cyfrowa - niestety ma to negatywny wpływ na jakość całej sieci - ale nie oznacza to, że musi tak być. Może technicy w niektórych sieciach nie radzą sobie z tym problemem, może zakupiony sprzęt nie jest doskonały - ale na pewno "normalna" firma kablowa nie pozostawia tego problemu "samemu sobie" tylko cały czas dąży do poprawy tego stanu.

Co do Twojego problemu z tłumikiem - nie bardzo to rozumiem ? Jaki masz poziom sygnału przed tym telewizorem - zawsze sygnał możesz stłumić stałym tłumikiem (odgałęźnikiem) jeśli masz sygnał powyżej 80dBmikroV - zgłoś to do operatora.

Internet w kablówce, to uwierz mi, ale bardzo stabilna technicznie forma przekazu - jakbyś zobaczył jak to chodzi od zaplecza - zaufał byś temu rozwiązaniu.

Pzdr

Pozdrawiam

0
  • #23 21 Lis 2008 21:21
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

kaem a w jakiej sieci masz takie problemy i jakie usługi są dostarczane?
    Śnieżenie, zły obraz, pasy to pojęcia względne i różnie są interpretowane.
    Zły obraz czyli niski poziom sygnału na niskich kanałach to przyczyny należy szukać w połączeniach kabli (np. zwarcie oplotem z ekranu), żadnych pajęczyn tylko na złącza F ( tylko zaciskane), a przy usługach dodanych częstą przyczyną jest niewłaściwy rozgałęźnik (np. ALDA) mówiąc potocznie ''zatyka się'' i tłumi niskie kanały.
    Temat zależności jakości sygnału od ilości filtrów kiedyś analizowałem i uznałem że przy filtrach pasmowo zaporowych tańsze filtry nie mają dopasowania w pasmie zaporowym czyli wyjście z rozgałęźnika w tym paśmie jest nieobciążone i jest problem.

0
  • #24 21 Lis 2008 21:43
    kaem
    Poziom 26  

Staszek z Chełma napisał:
    kaem a w jakiej sieci masz takie problemy i jakie usługi są dostarczane?

UPC. Nie mam internetu ani telefonu, ale dostępne to wszystko jest.

0
  • #25 22 Lis 2008 12:49
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

UPC oni przynajmniej osprzęt zawsze mają porządny (co do pozostałych spraw nie wypowiem się).
    Moja rada zaryzykować 10÷15zł i wymienić rozgałęźnik ten "nieorginalny".
    Jeżeli to nie pomoże wezwać techników do świąt powinni się zjawić (tylko trzeba ponaglać) niech pomierzą sygnał i powiedzą z czym jest problem jeżeli nie będą wiedzieli to niech odłączą w skrzynce tapowej wszystkie kable od rozgałęźników i multitapów następnie w każdym kablu zewrzeć żyłę środkową do masy i połączyć na nowo (często to pomaga).

0
  • #26 22 Lis 2008 13:25
    lukib1
    Poziom 16  

Podstawowe pytanie: na ile odbiorników jest podzielony sygnał z UPC, bo na 2 max 3 , jeśli dzielisz sam jest ok na TV CRT, jeśli dzieli ci kablówka to podają mocniejszy sygnał i dzieląć nie traca mocy, ale płacisz więcej.
    Jakie rozgałęźniki zastosowałeś i jakie połączenia skręcane czy zaciskane ?

Pozdrawiam

0
  • #27 22 Lis 2008 13:56
    Hucul
    Poziom 39  

kasprzyk napisał:
    ... Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału ... Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbam ...

W pewnej kablówce rozdano "za darmo" dekodery cyfrowe abonentom , dekodery HD za dodatkową opłatą i od tego momentu sygnał analogowy obniżono o kilka dB . Sygnał analogowy systematycznie ulega pogorszeniu - coraz więcej dropów , mniej ostry i kontrastowy obraz .
    Osłabienie sygnału analogowego poskutkowało tym , że obraz na drugim telewizorze jest o wiele gorszy od tego podłączonego do dekodera , a klienci myślą że cyfrowy obraz jest "aż tak dobry".
    Kiedyś pracowałem w tej kablówce i wiem jakie metody stosuje się , by zarobić więcej .

0
  • #28 22 Lis 2008 15:53
    kaem
    Poziom 26  

lukib1 napisał:
    Podstawowe pytanie: na ile odbiorników jest podzielony sygnał z UPC, bo na 2 max 3 , jeśli dzielisz sam jest ok na TV CRT, jeśli dzieli ci kablówka to podają mocniejszy sygnał i dzieląć nie traca mocy, ale płacisz więcej.
    Jakie rozgałęźniki zastosowałeś i jakie połączenia skręcane czy zaciskane?

W pionie na korytarzu (przedostatnie piętro) wstawiłem Telmora RA-2F, tak samo w przedpokoju (drugi RA-2F). Z drugiego RA-2F biorą sygnał po dwa Telmory RTV-1. Odbiornikami są: przez tłumik TV CRT (jeden RTV-1, wyjście radiowe na razie wolne) oraz karta TV i amplituner (drugi RTV-1).
    TV CRT podłączony bezpośrednio do odgałęzienia z pionu nie odbiera wcale lepiej, a w dodatku jest przesterowany. Tutaj nikt nie ma gniazd abonenckich, operator dawał tylko końcówkę kabla z wtykiem.
    Wszystko jest typu F.

Hucul napisał:
    kasprzyk napisał:
    ... Obecnie ponad 90% klientów korzysta z sygnału analogowego, co więcej większość tych osób nigdy nie zrezygnuje z tego sygnału ... Obecnie jakbyśmy nie mieli szanować "analogowych" klientów, to firma poszła by z torbam ...

W pewnej kablówce rozdano "za darmo" dekodery cyfrowe abonentom , dekodery HD za dodatkową opłatą i od tego momentu sygnał analogowy obniżono o kilka dB . Sygnał analogowy systematycznie ulega pogorszeniu - coraz więcej dropów , mniej ostry i kontrastowy obraz .
    Osłabienie sygnału analogowego poskutkowało tym , że obraz na drugim telewizorze jest o wiele gorszy od tego podłączonego do dekodera , a klienci myślą że cyfrowy obraz jest "aż tak dobry".
    Kiedyś pracowałem w tej kablówce i wiem jakie metody stosuje się , by zarobić więcej .

Myślę, że ta polemika nie wymaga komentarza...

0
  • #29 22 Lis 2008 21:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

:)

i znowu mi się zrobiło wesoło.

Kolego "Hucul" - sygnał analogowy obniżono o kilka decybeli - może dlatego że był problem techniczny z małymi SNR-ami dla cyfrówki ?
    Pewnie mi tego nie odpowiesz.
    Spytam się inaczej, jak wyobrażasz sobie obniżać dalej sam sygnał analogowy ? wystarczy kilka następnych decybeli, żeby obraz analogowy był nie do oglądania i co dalej ? Jak wyobrażasz sobie, kiedy będzie wezwany UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub po prostu kiedy będzie odnawiana koncesja na dystrybucję programów w tej kablówce...

Co, klienci będą klaskać w ręce, że obraz nie będzie do oglądania i z zadowoleniem będą opłacać abonament ?
    Wybacz, ale jestem poważny, i jeżeli nadal twierdzisz, że ta kablówka celowo obniża sygnał analogowy, żeby wymusić na nich wykupienie usług cyfrowych - dla mnie to bzdura. Wydaje mi się, że nie do końca jesteś w temacie, coś słyszałeś, przy czymś byłeś i będziesz trzymał przy swoim - ja niestety na odległość nie obalę Twojej tezy, przy której nadal będziesz obstawiał.

Pzdr

0
  • #30 23 Lis 2008 08:23
    Hucul
    Poziom 39  

kasprzyk napisał:
    Kolego "Hucul" - sygnał analogowy obniżono o kilka decybeli - może dlatego że był problem techniczny z małymi SNR-ami dla cyfrówki ?
    Pewnie mi tego nie odpowiesz.
    Spytam się inaczej, jak wyobrażasz sobie obniżać dalej sam sygnał analogowy ? wystarczy kilka następnych decybeli, żeby obraz analogowy był nie do oglądania i co dalej ? Jak wyobrażasz sobie, kiedy będzie wezwany UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub po prostu kiedy będzie odnawiana koncesja na dystrybucję programów w tej kablówce...

Co, klienci będą klaskać w ręce, że obraz nie będzie do oglądania i z zadowoleniem będą opłacać abonament ?
    Wybacz, ale jestem poważny, i jeżeli nadal twierdzisz, że ta kablówka celowo obniża sygnał analogowy, żeby wymusić na nich wykupienie usług cyfrowych - dla mnie to bzdura. Wydaje mi się, że nie do końca jesteś w temacie, coś słyszałeś, przy czymś byłeś i będziesz trzymał przy swoim - ja niestety na odległość nie obalę Twojej tezy, przy której nadal będziesz obstawiał.

Pzdr

Nie potrafię powiedzieć dlaczego sygnał analogowy uległ pogorszeniu , nie mam w tej chwili miernika , by podać wielkość sygnału . Zastanawia mnie jednak dlaczego telewizor w sypialni nagle potrzebuje zmiany tłumienia z 24dB na 12dB żeby poprawnie działać i zbiegło się to z wprowadzeniem cyfrowego sygnału . Problem z "drugim" telewizorem zgłaszają też sąsiedzi , więc nie jest to problem jednego aboneneta , a całego pionu . Dekodery cyfrowe radzą sobie doskonale , ale odbiorniki analogowe nie .
    Abonentów kablówki , którzy pozostali przy analogowym sygnale jest tak niewielu , że w ciągu kilku dni można było każdemu indywidualnie dostosować odgałęźnik z niższym tłumieniem .
    Nie twierdzę , że telewizja kablowa chce odstraszyć swoich klientów , ale wprowadzenie cyfrowego sygnału "załatwia" starą jak kablówka bolączkę "drugich" telewizorów oraz "lewych" podłączeń . Po wprowadzeniu dekoderów cyfrowych nie trzeba wysyłać montera , by odłączył nie płacącego abonenta - wystarczy zdezaktywować jego kartę jednym kliknięciem myszy .
    Po doświadczeniu jakie mam z pracy w tej kablówce , nie uwierzę , że pogorszenie sygnału analogowego jest przypadkiem .

0