Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik różnicowo-prądowy

14 Lis 2008 23:12 6958 11
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam problem z różnicówkami. Spróbuje jakoś wyjaśnić. Więc w nowo pobudowanym domu została podłączona instalacja elektryczna gdzie podłączone są 2 różnicówki do bezpieczników. Ostatnio zrobiłem zwarcie w gniazdku i różnicówki przestały reagować na naciśnięcie T nie wyłączją sie.
    Sprawdzałem na wyjściu i na 1 i 3 styku nie ma napięcia. te różnicówki są podłączone do esów i na nich także nie ma napięcia. Chodzi mi dokładnie o to czy możliwe jest że podczas zwarcia uszkodziła się różnicówka, a może esy uległy uszkodzeniu. Pytanie nr2 w całym domu ze ścian wystaja przewody do gniazdek i oswietlenia bo dom jeszcze w stanie surowym i przed całym tym zwarciem kiedy jeszcze róznicówki działały niechcacy dotknalem do przewodow i dość mocno poraził mnie prąd. Czy przy tego typu wyłącznikach powinno mnie tak kopnąć i czy różnicówka powinna sie rozłączyć??
    Z góry dziekuje za pomoc.
    Zaznacze jeszcze ze podczas zwarcia roznicowka takze nie wywaliła, wyskoczył tylko bezpiecznik.
  • Poziom 19  
    A esy przed różnicówką? Jeśli tak to poszło coś 'wyżej' tzn. sprawdź zab. główne.
    Ale tak na kaszpirowskiego to z prądem nie za bardzo...

Mimo różnicówki 'kopnie' ale 'puści i nie zabije' tak to działa, różnicówka musi mieć czas na zadziałanie kilka lub kilkanaście ms i w tym czasie poczujesz 'kopnięcie'.
    Aha właśnie doczytałem: jeśli zewrzesz fazę i zero różnicowy nie zadziała! Działa tylko wtedy gdy pomiędzy prądem w linii fazowej i linii 0 wystąpi różnica tzn. popłynie prąd do ochronnego, ziemi itd.
  • Poziom 2  
    rcd został złe podłączony, a z tym kopnięciem to problem z uziemieniem rezystancja powinna wynosić poniżej 6om, radze skontaktować sie z elektrykiem i przed eksploatacja zrobić sobie pomiar
  • Poziom 14  
    zabezpieczenie główne jest ok a esy przed różnicówką to nie wiem jutro to sprawdze. Czyli tak jeżeli w różnicówce na wejściu przy L1 i L3 nie ma napięcia to znaczy że to mogą być esy przed różnicówką? A może jakiś schemacik podłączenia różnicówki pod esy. wiem że pod jedną róznicówke podłączonych jest 6 esów.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Jeśli podłączonych jest 6 esek to znaczy, że podłączone
    są za różnicówką.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Do "przedpisców" nic nie napiszę - im już nic nie pomoże. Ale innym chciałbym zwrócić uwagę na zagrożenie wynikajace ze złudnej wiary w bezpieczeństwo "zapewniane" przez wyłacznik róznicowo-prądowy.
    Ze scian wystają GOŁE DRUTY POD NAPIECIEM a Oni wierzą że dzieki róznicówce są bezpieczni ! Mało tego, chcieliby nawet nic nie poczuć. "Złapie a nie zabije" ! "Coś nie tak z uziemieniem". Z uziemieniem CZEGO ? Panie Janekbudszczecin ? Gdy dotknę wystajacego ze sciany przewodu fazowego i zerowego to z jakim uziemieniem jest coś nie tak ? Przecież to niemal pewna śmierć. I żadna róznicówka tu nie pomoże. Ręce opadają.
  • Poziom 20  
    Zaryzykuję bardzo odważne stwierdzenie:
    1. Jeżeli "kopie" (od czasu do czasu) elektryka - to dla niego zdrowo, bo od razu przypomina sobie co to jest prąd elektryczny i jakie mogą być skutki porażenia.
    2. Tak jak przemówca gratuluję beztroski. Człowieku, odżałuj 5PLN, kup 2 rolki taśmy izolacyjnej i zaizoluj porządnie te wszystki przewody sterczące za ścian! Chcesz się tłumaczyć przed prokuratorem? - ty jesteś właścicielem tego obiektu i ty odpowiadasz za wszystko co się dzieje.
    3. Wrzuć schemat tej rozdzielni.
  • Poziom 13  
    stomat napisał:
    Gdy dotknę wystajacego ze sciany przewodu fazowego i zerowego to z jakim uziemieniem jest coś nie tak ? Przecież to niemal pewna śmierć. I żadna róznicówka tu nie pomoże. Ręce opadają.

No nie byłbym taki pewien!
    Rezystancja człowieka to ok 1kΩ, przy napięciu 230V daje nam upłynność 0,23A. czyli róznicówka 30mA powinna zadziałać! No chyba że lewitujesz w powietrzu :D
  • Poziom 39  
    Jeśli jesteś odizolowany od ziemi (dobre suche buty) i dotkniesz się do przweodu N i np. L1 to jesteś zwykłym odbiornikiem prądu jak żarówka- różnicówka wtedy nie działa ,gdyż nie ma upływu prądu .Prąd płynący przez przewód N i L1 są sobie równe ,czyli nie ma wymaganej różnicy <30mA, która uruchania różnicówkę... i możesz w najlepszym przypadku zostać porażony, a w najgorszym...RIP

Dodano po 4 [minuty]:

W praktyce różnicówki wyłączają przy 20-25mA, ale to przy 230V to już niezły kopniak. A gdybyś nie mógł się uwolnić to prąd 15mA zamęczy cię na śmierć, a różnicówka jeszcze ma to gdzieś!

Dodano po 2 [minuty]:

A zadziała jak się dobrze obsikasz az po buty...
  • Poziom 13  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Jeśli jesteś odizolowany od ziemi (dobre suche buty) i dotkniesz się do przweodu N i np. L1 to jesteś zwykłym odbiornikiem prądu jak żarówka- różnicówka wtedy nie działa ,gdyż nie ma upływu prądu .Prąd płynący przez przewód N i L1 są sobie równe ,czyli nie ma wymaganej różnicy <30mA, która uruchania różnicówkę... i możesz w najlepszym przypadku zostać porażony, a w najgorszym...RIP

Dodano po 4 [minuty]:

W praktyce różnicówki wyłączają przy 20-25mA, ale to przy 230V to już niezły kopniak. A gdybyś nie mógł się uwolnić to prąd 15mA zamęczy cię na śmierć, a różnicówka jeszcze ma to gdzieś!

Dodano po 2 [minuty]:

A zadziała jak się dobrze obsikasz az po buty...

0,5mA brak reakcji
    15mA faktycznie nie można się oderwać ale to jeszcze nie jest smiertelne
    30mA nieregularna praca serca i podwiższone ciśnienie krwi
    80mA ŚMIERĆ po ok 0,5sek

Dlaczego różnicówki nie reaguja na przycisk T?
    Odp:
    T jest przełącznikiem monostabilnym który poprzez rezystor Rp zwiera L1 przed transformatorem sumującym z N za tymże trafo, wywołując asymetrię (prawo Kirhoffa).
    Bark napięcia na L1 bark działania przycisku "Test"
  • Poziom 10  
    mialem podobny problem - okazalo sie ze róznicówka została uszkodzona i nie przepuszczałea jednej fazy , przy załączeniu kilku odbiorników wyzwalała sie po kilkunastu sekundach

• VIP Zasłużony dla elektroda
    A może elektrykowi pomyliły się wejścia z wyjściem.
    niektóre różnicówki muszą być zasilane od góry i wyjście mają z dołu od razu na szynę prądową łączącą z wyłącznikami nadprądowymi (eSami), a niektóre wynalazki mają to na odwrót.
    I jak taka niedostanie zasilania z właściwej strony, to na wyjściu nic nie ma.