Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - domek - kilka pytań

15 Lis 2008 01:35 2008 5
  • Poziom 10  
    Witam

Chcę sam wykonać instalację elektryczną w mieszkaniu ( pietro na domku wolnostojącym - rozbudowa) z zainteresowania i oczywiście z oszczędności (robocizna).

Pociągnąłem kabel zasilający 5x6mm od licznika do rozdzielni - taki bo taki miałem gratis.
    Rozdzielnia 4x12 podtynkowa.

Rozumiem ze 3-f maja byc podpięte do rozłącznika.
    Następnie co dalej?

Chcę zamontować przepięciówkę, rcd ( ile i jakie?)
    Obwody chce rozplanować tak by każde pomieszczenie posiadało własny obwód oświetlenia i gniazdek el.
    Przewody zakupione, s-ów mam cały "worek")

Chciałbym otrzymać informację jak to wszystko logicznie połączyć w rozdzielni?

Z gory dziekuje.
  • HELUPOWER
  • Poziom 39  
    Pochwalam koncepcjępodzielenia obwodów a nie wszystko na jednym S-ie
    i jak pada to łamiesz nogi na schodach.
    JAk masz 4 x 12 to podziel tak
    1.w górnym rzędzie FR, neonówki i ( jezeli przewidujesz to pezepięciówki ale aby były skuteczne powinny być tez w rozdzielni głownej stopień A a w Twojej np B+C. Ale to dośc droga zabawa)
    2. Potem w każdym z pozostałaych rzędów układ taki:
    1 lub 2sy B6 na oswietlenie ( bez różnicówki), różnicówka1-f i B16 nagniazdka.
    na każdy rząd daj inną faże.
    Obwody oświetlenia rozdziel tak aby w sąsiadujacych pomieszczeniach były na róznych fazach ( jedna padnie to jeszcze przez drzwi coś widac...)
    Wartości zabezpieceń ( szczególnie te B16) zależna są od tego co masz na początku WLZ-ta. Toam powinno byc min 25A. JAk masz mniej to zabezpiecz wtlz w rg topikowymi DO-2 np 20A gG.
    3.W instalacji unikaj stosowania puszek, kable łącz np za osprzętem ( który zawsze możesz wyjąć nie ruinując ścian)
    Oczywiście zakładam że podstawową wiedzę z zakresu elektryczności masz, instalacja w domu umozliwia zastosowanie opisywanego sprzętu, i na koniec ktoś to opomiaruje - bezpieczeństwo jest najważniejsze....
    Pozdr.J.
  • HELUPOWER
  • Poziom 10  
    Niestety podałem błędne dane. Mianowicie kabel faktycznie jest 5x6mm lecz od licznika odchodzą 4 przewody a nie 5 ( trzy od bezpieczników i jeden do zacisku w ktorym jest połączony z N i PE istniejącej instalacji parteru)

Dziekuje za ww. info - rozplanowanie obwodów mniej wiecej juz mam ustalone.

Chciałbym widziec czy w górym rzędzie gdzie bedzie rozłącznik zamontowac RCD 300mA 3-f i pozniej w dolnych rzędach RCD 30mA ?
  • Poziom 39  
    Z tą 300mA nie przesadzaj - jak będziesz miał 30mA na obwodach wystarczy,tamta mogła by tylko mieszać. Po za zastosowaniami p-poż nie stosuje się takich selektywnych elementów.
    Czy przewód 5x6 idzie do Twojego podlicznika czy do licznika głównego obiektu ?
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    Przyłącze jest napowietrzne i dochodzi do licznika w garazu. Pod licznikiem jest skrzynka z trzema bezp. topikowymi i tą złączką gdzie dochodzi 4-ty kabel przyłącza i dwa kable instalacji el. domowej.

Podlicznika nie ma i nie bedzie koniecznosci zastosowania.

Przewód 5x6mm ma 20mb i idzie z garazu do piwnicy - pozniej klatak schodowa przez parter az do pietra.

Moze dac w gornym rzedzie RCD 30mA 3-fazową oraz w dolnych rzedach na poczatku 1-fazowe? Wtedy bym mial wszystko zabezpieczone i odseparowane poszczegolne RCD na urzadzenia 1-fazowe, a urzadzenie 3-f bym zasilil z RCD 3-f.
    (Juz nie chodzi o 150zł na 3szt 1-f ale bedzie wygoda...)

Nie wiem czy moj tok myslenia jest poprawny.
  • Poziom 39  
    Oczywiście jeżeli planujesz odbiory trójfazowe ( na piętrze domu ?) możesz dać niezależną RCD 3-f, oczywiście te 1-f nie mogą przechodzić przez nią. Nie zalecam prowadzenia obwodów oświetleniowych przez RCD - zagrożenie porażeniem jest minimalne, a wyrzycenie rcd 1-f przy gniadaku spowoduje zgaśnięcie światła. ( tak się robi w praktyce projektowania i wykonastwa w instalacjach domowych i biurowych).
    W tym wszystkim ważne jest to gdzie jest uziemiony przewód N tej instalacji - nalepiej gdyby był w miejscu wydzielenia PE z PEN. Jeżeli jest uziemiony w miejscu wydzielenia Twojego obwodu z napowietrznej to ważny jest przekrój dochodzącego do licznika przewodu N. ( musi być dość duży np 16 mm²).
    Pozdr.J.