Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lewitron - zjawisko lewitacji magnetycznej

SirKamil90 15 Lis 2008 10:47 13977 20
  • Lewitron - zjawisko lewitacji magnetycznej
    Witam serdecznie,
    chcialbym przedstawic moj projekt ktory wykonalem jakis rok temu, zjawisko to jest bardzo ciekawe. Sama zasada dzialania jest bardzo prosta, a polega ona na tym aby wytworzyc sile o przeciwnym zwrocie do zwrotu sily grawitacji ziemskiej, ale tym samym kierunku. Aby taka sile wytworzyc uzyta jest tutaj cewka ktora jest zasilana zmiennym pradem sterowanym przez tranzystor. Tranzystor ten z kolei, jest sterowany przez uklad optyczny ktory rozpoznaje wysokosc danego lewitujacego elementu i odpowiednio steruje tranzystorem.

Caly projekt robilem dosc dlugo, chcialem wykonac go przecyzyjnie wiec w sumie zajelo mi to okolo 3 miesiecy wraz ze wszystkimi testami. Konstrukcja wykonana jest z plexi i pretow gwintowanych, jest to moim zdaniem najlepszy sposob na zbudowanie czegos takeigo poniewasz mozna w ten sposob swobodnie regulowac wysokosc promeinia lasera jak i wysokosc plytki wraz z fotorezystorami. Mam zamiar zmienic tranzystor sterujacy z BD911 na jakis mocniejszy, w solidniejszej obudownie, np. w TO-03. Ten obecny tranzystor slabo odprowadza cieplo, mimo ze radiator jest solidnie chlodzony to jednak praca jest nierownomierna, to znaczy na poczatku elektromagnes ma wieksza moc a po chwili moc spada. Cewke nawinalem drutem o srednicy 0.9mm, na cewce jest okolo 130m takiego drutu. maksymalny prad przeplywajacy
    przez cewke to okolo 2.5A przy 12V.

pozdrawiam:)

zamieszczam zdjecia, film oraz schemat ukladu:)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 15 Lis 2008 14:23
    Szpanbix
    Poziom 14  

Ile nawinąłeś zwojów? I jaki jest przekrój cewki?
    Pozdrawiam.

• #3 15 Lis 2008 14:42
    SirKamil90
    Poziom 14  

nie wiem dokladie ile zwojow nawinalem, nie liczylem podczas nawijania, wiem tylko ze jest 130 metrow drutu. Przekroj cewki to 4,5cm.
    Pozdrawiam.

• #4 15 Lis 2008 14:50
    Sobota
    Poziom 26  

Ile coś takiego cie w przybliżeniu kosztowało? Mi się podoba ładnie wykonany projekt. Z tego co widzę mocno się to grzeje ponieważ ma wentylator i coś w stylu box-owego chłodzenia na s478.

• #5 15 Lis 2008 15:06
    SirKamil90
    Poziom 14  

kosztorys:
    drut - 25zl
    sruba na rdzen - 2zl
    prety na konstrukcje - 4zl
    wentylator + radiator - 20zl
    laser - 5zl
    plexi - 10zl
    reszta elementow el. - 10zl

razem: 75zl (okolo)

a co do radiatora, to az tak bardzo sie nie grzeje, tylko zastosowalem wentylotor bo po pewnym czasie jak sie nagrzal radiator to od razu zmienial sie prad jaki przeplywa przez tranzystor, w sumie do konca nie wiem czemu tak sie dzialo, ale bylo to uciazliwe bo gdy plynal mniejszy prad to lewitujacy element zaraz wychodzil z lewitacji i spadal..

• #6 15 Lis 2008 16:53
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 15 Lis 2008 17:02
    SirKamil90
    Poziom 14  

masz racje, nie zwrocilem na to uwagi:) faktycznie przedmioty moznaby jeszcze bardziej oddalic od cewki, mam zamiar zmienic tranzystor na mocniejszy i zmniejsze wartosc R9 aby tranzystor sie bardziej odblokowywal.

• #8 15 Lis 2008 19:20
    michal.bedzin
    Poziom 15  

Mnie się to bardzo podoba. Tylko wytłumacz mi po co jest ten fotorezystor2 (tło)? Nie lepiej zastosować jest zwykły rezystor żeby w w czasie porównywania napięć dzielnik w gałęzi z potencjometrem nie zależał od światła w pokoju? Bo jeżeli wskaźnik laserowy oświetla wyłącznie FR1 to jak się zachowa układ jak zgasisz światło?

• #9 15 Lis 2008 19:22
    Szpanbix
    Poziom 14  

Przekrój 4,5 cm? To tyle co to wiertło na pierwszym zdjęciu... :D

• #10 15 Lis 2008 19:52
    PEJO
    Poziom 21  

z czego zrobiłeś rdzeń cewki?
    czy nie jest to mieka stal, która ulega namagnesowaniu?
    jeśli jest to masz dużą bezwładnosc magnetyczna, przektój rdzenia tez jest zamały jak na taka moc... popatrz sobie jaki jest rdzeń w transformatorze 30W.

• #11 15 Lis 2008 19:55
    RaStol
    Poziom 18  

SirKamil90 napisał:
    masz racje, nie zwrocilem na to uwagi:) faktycznie przedmioty moznaby jeszcze bardziej oddalic od cewki, mam zamiar zmienic tranzystor na mocniejszy i zmniejsze wartosc R9 aby tranzystor sie bardziej odblokowywal.

By bardziej odblokować tranzystor zastosowałem układ Darlingtona (w większym układzie) .
    A wykonawcze tranzystory to 2x BD249

Dodano po 2 [minuty]:

PS: w żadnym wypadku nie stosowałem lasera - jest lepsze rozwiązanie Dioda nadawcza na podczerwień i dwa fototranzystory na podczerwień.

• #12 15 Lis 2008 23:46
    SirKamil90
    Poziom 14  

michal.bedzin napisał:
    Mnie się to bardzo podoba. Tylko wytłumacz mi po co jest ten fotorezystor2 (tło)? Nie lepiej zastosować jest zwykły rezystor żeby w w czasie porównywania napięć dzielnik w gałęzi z potencjometrem nie zależał od światła w pokoju? Bo jeżeli wskaźnik laserowy oświetla wyłącznie FR1 to jak się zachowa układ jak zgasisz światło?

fotorezystor jest po to, aby bez wzgledu na to czy jest jasno czy ciemno uklad nadal sterowal tranzystorem w ten sam sposob. Np. gdyby zamiast fotorezystora zastosowac potencjometr to gdybysmy zmienili oswietlenie na jasniejsze to prad nagle zwiekszylby sie, poniewasz fotorezystor zmniejszylby swoja rezystancje przez dodatkowe promienie swiatla z innego zrodla niz laser. Laser nie oswietla fotorezystora tak, ze jego rezystancja jest maksymalnie mala.

Dodano po 2 [minuty]:

Szpanbix napisał:
    Przekrój 4,5 cm? To tyle co to wiertło na pierwszym zdjęciu... :D

przekroj, to znaczy chodzi Ci o srednice cewki, tak? wiertlo bylo 10mm, a cewka ma 45mm.

Dodano po 3 [minuty]:

PEJO napisał:
    z czego zrobiłeś rdzeń cewki?
    czy nie jest to mieka stal, która ulega namagnesowaniu?
    jeśli jest to masz dużą bezwładnosc magnetyczna, przektój rdzenia tez jest zamały jak na taka moc... popatrz sobie jaki jest rdzeń w transformatorze 30W.

rdzen zrobilem ze sruby zamkowej M10, faktycznie najlepiej byloby zastosowac jakis rdzen ferrytowy, ale niestety nie posiadam takiego.. hm, wiec myslisz ze ta sruba 10mm obniza wydajnosc cewki? kurcze zeby to przewinac to bedzie problem..

Dodano po 5 [minuty]:

RaStol napisał:
    SirKamil90 napisał:

By bardziej odblokować tranzystor zastosowałem układ Darlingtona (w większym układzie) .
    A wykonawcze tranzystory to 2x BD249

Dodano po 2 [minuty]:

PS: w żadnym wypadku nie stosowałem lasera - jest lepsze rozwiązanie Dioda nadawcza na podczerwień i dwa fototranzystory na podczerwień.

rzeczywiscie to jest duzo lepszy pomysl z tym ukladem Darlingtona, a jezeli chodzi o diode podczerwona to probowalem cos takeigo zrobic, ale wkoncu zrezygnowalem bo w ogole mi nie wychodzilo z ta dioda.. Uklad bylo bardzo ciezko prawidlowo nastawic, wiec postanowilem ze zrobie to na promieniu lasera i tak wlasnie postapilem.. Generalnei ukl;ad na laserze dziala bardzo dobrze, tylko musze zrobic tego Darlingtona i wtedy ukladzik bedzie chodzil jak szwajcarski zegarek:D

• #13 16 Lis 2008 09:08
    Szpanbix
    Poziom 14  

Może się źle wyraziłem, chodzi mi o grubość druta... :)

• #14 16 Lis 2008 09:31
    SirKamil90
    Poziom 14  

Szpanbix napisał:
    Może się źle wyraziłem, chodzi mi o grubość druta... :)

aa rozumiem:D no wiec grubosc druta to 0.9mm.
    pozdrawiam.

• #15 16 Lis 2008 13:11
    Damian_Max
    Poziom 14  

Witam,
    zaciekawiło mnie stwierdzenie o wymianie rdzenia cewki na ferrytowy, nasuwa mi się pytanie, czy naprawdę zwiększyło by to wydajność cewki, kolejne pytanie: z jaką częstotliwością pracuje tranzystor sterujący cewką, nie chodzi mi o konkretną wartość, ale tak orientacyjnie ~10Hz ~200Hz czy może ~2kHz? Czy element lewitujący oscyluje? Ten tranzystor pracuje w dwóch stanach ON i OFF(tak?), czy jeśli by zrobił pośrednie stany to zmniejszyło by to oscylacje elementu lewitującego(np: OFF; 0,5 Jmax; Jmax)?

• #16 16 Lis 2008 16:15
    pietach
    Poziom 22  

Witam.
    Może nie na temat ale..na filmiku widac że zawieszone baterie okręcaja się wokół własnej osi.
    Nie ma tam oporu tarcia , jest tylko opór powietrza... jak długo mogą się okręcać te baterie jeśli w miare mocno by je "rozkrecić" ?

• #17 17 Lis 2008 13:54
    Mark II
    Poziom 20  

Nie dziwię się, że tranzystory są gorące. Spadek napięcia na cewce nawiniętej grubym drutem jest niewielki i przy pracy z dużymi siłą rzeczy prądami, cała nadwyżka napięcia zamienia się na ciepło.
    Stosowanie, jak ktoś proponował, rdzenia ferrytowego mija się z celem. Rdzeń taki nasyci się szybko i w konsekwencji cewka będzie "słabsza".
    Można spróbować zwiększyć przekrój rdzenia. W tym zastosowaniu lita stal będzie zupełnie wystarczająca.
    Jeszcze jedna rzecz, promień lasera jest skupiony, oświetla pewnie zaledwie część fotorezystora. Jakiekolwiek zmiany położenia lewitującego przedmiotu przekładają się na silne zmiany oświetlenia fotorezystora, a w konsekwencji jego rezystancji. Zastanawiam się, czy układ nie próbuje pracować impulsowo.

• #18 17 Lis 2008 21:03
    SirKamil90
    Poziom 14  

Damian_Max napisał:
    Witam,
    zaciekawiło mnie stwierdzenie o wymianie rdzenia cewki na ferrytowy, nasuwa mi się pytanie, czy naprawdę zwiększyło by to wydajność cewki, kolejne pytanie: z jaką częstotliwością pracuje tranzystor sterujący cewką, nie chodzi mi o konkretną wartość, ale tak orientacyjnie ~10Hz ~200Hz czy może ~2kHz? Czy element lewitujący oscyluje? Ten tranzystor pracuje w dwóch stanach ON i OFF(tak?), czy jeśli by zrobił pośrednie stany to zmniejszyło by to oscylacje elementu lewitującego(np: OFF; 0,5 Jmax; Jmax)?

Docelowe zalozenie ukladu jest takie ze tranzystor plynnie zmienia prad cewki, ale w rzeczywistosci jest inaczej, poniewasz wystarczy ze promien lasera nie jest centralnie skierowany w fotorezystor a jedynie oswietla go krawedzia, wtedy wlasnie tak jak kolega powyzej napisal, uklad dąży do pracy impulsowej.
    Czesto wlasnie obserwuje zjawisko oscylacji jakiegos lzejszego elementu lewitujacego w moim ukladzie.

pozdrawiam:)

• #19 18 Lis 2008 18:22
    yego666
    Specjalista PLD

Uklad bardzo mi sie podoba i za wykonanie dam 5/5, jednak sama koncepcja ukladu jest troszke przestarzala i nieefektywna.

Jest to powielenie z dziesieciu identycznych Lewitronow dawno juz zaprezentowanych na forum, a wiec nic nowego i ukladowo nic godnego uwagi.

Duzo mniejsza moc jest potrzebna jesli cewke sterowac tylko impulsowo.
    Tranzystor mocy i zasilacz rowniez na tym skorzysta.

Wiazke swiatla mozna zastapic hallotronem i wtedy konstrukcja jest duzo bardziej elegancka.
    Nadto, elektronike i cewke mozna ukryc w jakiejs wiszacej szafce i podwiesic n.p. globus. Nie widac ukladu i cewki a globus wisi - to dopiero bajer :)

Niemniej jako zabijacz nudy i taki uklad jest fajny i godny pochwaly.

• #20 19 Lis 2008 22:51
    RaStol
    Poziom 18  

pietach napisał:
    Witam.
    Może nie na temat ale..na filmiku widac że zawieszone baterie okręcaja się wokół własnej osi.
    Nie ma tam oporu tarcia , jest tylko opór powietrza... jak długo mogą się okręcać te baterie jeśli w miare mocno by je "rozkrecić" ?

W moim przypadku dobrze zakręcona bateria kręciła sie 30 minut ;)

• #21 21 Kwi 2010 16:36
    tomikier
    Poziom 9  

Podepnę się do tematu by poprosić o pomoc związaną właśnie z tym tematem. Poszukuje mianowicie książki, lub jakiegoś naukowego źrudła na temat lewitacji magetycznej.
    Głównie chodzi mi o sposób wyznaczania parametrów transformatora czy inczej cewki która wytwarzała by pole magnetyczne o odpowiednio założonej przezemnie mocy.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.