Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrolka dzwonka do drzwi-czy był ktoś u nas- jak?

15 Lis 2008 12:57 5071 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym założyć kontrolkę na dzwonek do drzwi- żeby wiedzieć czy ktoś dzwonił czy nie(potem oczywiście odłączając zasilanie kontrolka by gasła aż do ponownego dzwonka). Bardzo proszę o schemat.
  • Poziom 30  
    Więcej o rodzaju dzwonka, bo kamera z podglądem w Twoim mieszkaniu dziś nam akurat szwankuje...
    Domofon w bloku, albo przycisk za drzwiami na klatce schodowej w bloku, albo przycisk na furtce w domku jednorodzinnym, albo...
  • Poziom 9  
    Witam Jest to dzwonek 11letni (kwadratowa brązowa obbudowa) firmy ZAMEL. Mam jeszcze mieszkanie w bloku i tu mam podobny dzwonek. kontrolkę myślę założyć oczywiście w środku mieszkania - do dzwonka mam możliwość doprowadzenia dodatkowego zasilania jeśli jest taka potrzeba.
  • Poziom 35  
    Jeżeli ktoś widział jak wygląda stara centrala telefoniczna, to będzie wiedział jak to zrobić w bardzo prosty sposób na drodze elektromechanicznej. Po naciśnięciu przycisku dzwonka, zadziała elektromagnes i opada klapka sygnalizacyjna.
    Oczywiście można na drodze elektronicznej, z wyświetleniem daty i godziny, ilości petentów, oraz ich fotografii. Możliwości jest bardzo dużo. Jedna z prostszych, to przerzutnik (pamięć) i dioda LED. Może też być zwykły przekażnik z podtrzymaniem (pamięć), włączający diodę LED.
    Z tych elektromechanicznych, najlepsze jest to rozwiązanie z opadającą klapką, gdyż informuje że ktoś był, także wtedy, gdy w póżniejszym czasie zaniknie napięcie zasilania.
  • Poziom 27  
    Jak można swoje 3 grosze :D .
    Myśle że potrzebujesz coś bardziej zmyślnego ;).
    "Informacje o której godzinie i kiedy/dzień/ było dzwonienie."
    I pamięć przynajmniej 40 sekwencji .
    poz. dioda
  • Poziom 9  
    Marian B napisał:
    Jedna z prostszych, to przerzutnik (pamięć) i dioda LED. .

Czy możesz mi podoć schemat tego patentu. Będę bardzo wdzięczny, a jeśli już nie ma napięcia to moja strata że nie będę wiedział czy ktoś był. :D
  • Poziom 31  
    A nie prościej zapalić diodę tyrystorem czy trakiem? Po powrocie odłączasz na chwile zasilanie i dioda gaśnie.
  • Poziom 9  
    Czyli coś takiego : Kontrolka dzwonka do drzwi-czy był ktoś u nas- jak? ??

Czyli dla diody
    pobór prądu - 20 mA
    napięcie pracy 3,0V do 3,2V

muszę zastosować dla 230v rezystor11350Ω o mocy 4,54watt-a ???

a tyrystor: IRMS=4A VRMD=400V IGT=0,2mA

będzie dobry i na 12v i na 230v?
  • Poziom 37  
    [quote="pawel/] l"muszę zastosować dla 230v rezystor11350Ω o mocy 4,54watt-a ???

a tyrystor: IRMS=4A VRMD=400V IGT=0,2mA

będzie dobry i na 12v i na 230v?[/quote]

a czemu nagle wskoczyłeś na to 230V? opisz jakie ma być w końcu to zasilanie
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    A może układ z optotriakiem MOC3020?
    Wejście podłączasz równolegle do dzwonka.
    Układ zapewnia izolację galwaniczną, co jest istotne przy instalacji dzwonkowej na 230V.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Problem widzę mniej więcej tak:
    Na rysunku a), rozwiązanie z przekażnikiem, na rysunku b), rozwiązanie z tyrystorem.
    Prościej byłoby tylko z przekażnikiem "telefonicznym", który ma opadającą klapkę. Nie potrzebny wtedy styk rozwierny, wyłączający, wystarczyłoby tylko podnieść klapkę.
  • Poziom 39  
    Problem jest z typu- wiem, że nie żyje, ale kto mnie zabił?
    Po co ci wiedziec że ktoś dzwonił, jak i tak nie wiesz kto?
    To jak nie odebrany telefon z numeru zastrzeżonego.

Ale jeśli już chcesz to zrobić, to najprostsze rozwiązanie to przekaźnik bistabilny (z dwoma cewkami)-Jedna "zapamiętuje" , a druga kasuje tą super pamięć jednego (lub stu naciśnięć).I nie kasuje się przy zaniku zasilania!