Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektronika swietlowki kompaktowej

spox317 16 Mar 2004 18:04 31714 34
  • #1 16 Mar 2004 18:04
    spox317
    Poziom 15  

Witam.
    Potrzebuje swietlowke UV do terrarium no ale z nia niema problemow ide do sklepu zoo i kupuje no ale nie o to chodzi.
    Chodzi o elektronike zeby to odpalilo wszystko :) Najlepszym i najtanszym sposobem jest wyciagniecie flakow z świetluwki kompaktowej no i chodzi o to ze ta swietlowka nie jest zykla tylko taka ktora wytwarza promienie UV dla gadow.... no i kosztuje ok 60-70 zl. i niemam (K)asy na robienie prob. Musi za pierwszym razem wyjsc wiec daje w zalaczniku schemat i powiedzcie czy go dobrze zrobilem i czy to jest tak jak mysle czyli po porostu wyciagam elektronike z energooszczednej podlanczam 6 kabelkow ktore ida do poszczegolnych rzeczy (zasilanie, swietlowka) i juz dziala?

0 29
  • #4 16 Mar 2004 21:15
    DEMkO
    Poziom 20  

DLA MNIE SZOKIEM JEST ORTOGRAFIA !!
    osób
    schemat
    wyżej
    PS. powinno się tz Ty możesz dopisywać literke D obok postu ponieważ jesteś DYSORTOGRAFEM

0
  • #5 16 Mar 2004 21:16
    spox317
    Poziom 15  

avatar - no wiesz proprosilem o pomoc a nie o krytyke... nie jestem od robienia schematow tylko zrobilem pogladowy rysunek zeby nietlumaczyc pol godziny o co mi chodzi... wiec prosze o odpowiedzi osob ktore chca i sa w stanie mi odpowiedziec

DEMkO - Trafne spostrzezenie... niestety i tacy jak ja czyli dysortografowie sie zdarzaja i nic na to ani ja ani nikt inny nie poradzi...

0
  • #7 16 Mar 2004 22:40
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

spox317 napisał:
    DEMkO - Trafne spostrzezenie... niestety i tacy jak ja czyli dysortografowie się zdarzaja i nic na to ani ja ani nikt inny nie poradzi...

Poradzi, poradzi, trzeba tylko chcieć. Tłumaczenie się, że jestem dysortografem to najwygodniejsze wyjście.
    Avatar potrafi pisać bez błędów.
    Błędy poprawiłem i proszę o większą uwagę przy pisaniu postów :wink:

0
  • #8 17 Mar 2004 14:21
    spox317
    Poziom 15  

dziekuje za poprawienie, teraz bede bacznie spogladal na to co pisze... ale wracajac do tematu... Co z moim pytaniem. Czyli: czy dobrze rozrysowalem rysunek pogladowy?

0
  • #9 17 Mar 2004 14:28
    grzeskk
    Poziom 29  

ja zrobiłem tak jak narysowałeś i było OK tylko że świetlówka była zwykła biała 8W, a układ był od ż. 14W. myślę że jeżeli do UV jest taki sam układ zapłonowy jak w zwykłej to będzie działać

0
  • #10 17 Mar 2004 14:57
    tarnowski
    Poziom 22  

Nie będzie,na rysunku jest przerwa w obwodzie :)
    I trzeba koledze poprawić w profilu tą "Zielona górę" bo wstyd...

Słuszna uwaga.
    Poprawione.
    ankuch.

0
  • #11 17 Mar 2004 15:01
    spox317
    Poziom 15  

gkxyz ni co do swietlowki to niema roznicy... ALE dziekuje ze wescie mi ktos odpowiedzial

0
  • #12 17 Mar 2004 15:10
    lechoo
    Poziom 39  

A nie prościej kupić zwykły statecznik (dławik) i zapłonnik (starter) dobrane do mocy Twojej świetlówki?

0
  • #13 17 Mar 2004 17:19
    spox317
    Poziom 15  

lechoo nieby tak ale drozej wychodzi :)

0
  • #14 17 Mar 2004 17:37
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Dobrze zrobiłeś na tym rysunku ,ja mam świetlówki UV do naświetlarki ,tak podłączyłem i działa swietnie.

0
  • #15 17 Mar 2004 18:39
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Zrobiłęś dobrze, ja obecnie testuję takie rozwiązanie
    elektronika 15 W zasila świętlówkę 13 W (cieńka)
    elektronika 20 W zasila świetlówkę 20 W (gruba)
    Wszystko działa super, jedno pytanie mnie dręczy jako że świetlówki zapalane są na zimno - jaka będzie trwałość świetlówek - ale to zobaczymy za jakiś czas.
    Pochwalę się wynikami, a może ktoś już ma informacje co do trwałości tak zapalanych świetlówek ?.

0
  • #16 17 Mar 2004 18:53
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Trwałość świetlówek będzie większa.Mamy w pracy lampki z lupą i świetlówką w kształcie kółka ,były tam dławiki i "starter" ręczny.Trwałość świetlówek była kiepska.Włożyliśmy tam elektronikę od świetlówek kompaktowych i śmiga już długo ,dłużej niż na dławikach.

0
  • #17 17 Mar 2004 19:03
    WoŹnY
    Poziom 28  

To i ja się pochwalę. U mnie świetlówka 8W działa już dobre 6 lat na elektronice od 13W kompaktu. Dodam, że zastosowana przezemnie świetlówka nie była nowa. Do dzisiejszego dnia nie widać śladów pociemnienia na końcach związanego z zminym zapłonem (może zapala na ciepło :) )

0
  • #18 18 Mar 2004 02:10
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

powiem tyle że zależy to od elektroniki (produdenta lampy)
    przerabiałem ten problem i w tych najtańszych chyba jest problem z zimnymn startem. podłączyłem 18W rure do 16W elektroniki. Po jakimś czasie pojawiły się ciemne pasy na końcach rury.
    Rzecz nastepna to kondensator od podgrzewania rury. W każdym układzie musiałem go wymienić z 3,3n na 2,2n - inaczej lampa nie chciała zapalić (żażyły się skrętki). Też tak mieliście?

0
  • #19 18 Mar 2004 08:27
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Ja tak nie miałem ,faktycznie zależy to od elektroniki.Ja mam płytki od świetlówek Osram ,należą one do najlepszych.W tej chwili takie świetlówki nawet po 3zł. made in China można kupić i z nimi może być problem.Na tych z Osram chodzą mi różne typy świetlówek i tak jak pisze WoŹnY nie ma śladów pociemnienia na końcach świetlówek bo one nie są wtedy zapalane na zimno.Właśnie to co pisze bolek o tym kondensatorze (w tych moich oprócz kondensatora jest jeszcze pozystor) to te elementy w momencie startu podżarzają włókna.W każdym razie jestem za tym żeby stosować takie zasilanie świetlówek gdzie się da.Kiedyś ,jak nie było elektroniki do tego bawiłem się w powielacze napięcia sieciowego i odpalanie na zimno lecz trwałość świetlówki jest wtedy mała.Zaleta (chyba jedyna) to to że nawet jak jest przepalone włókno to ona świeci.Spotyka się to jeszcze w fabrycznych lampach owadobójczych.

0
  • #20 19 Mar 2004 11:06
    gafek
    Poziom 17  

Przepraszam,że trochę "off-topic" ,ale czy to prawda,że takie świetlówki kompaktowe z elektronicznym zapłonem zapalają się od razu pełną mocą ? Normalne tanie świetlówki komp. potrzebują kilku minut na rozgrzanie się i osiągnięcie pełnej mocy. Właśnie zastanawiam się nad oświetleniem przedpokoju - chciałbym ,żeby było energooszczędnie,ale przedpokój to takie miejsce gdzie zazwyczaj światło nie pali się dłużej niż kilka minut czyli normalna św. zespolona odpada,bo zanim zdążyłaby się rozgrzać to już byłaby gaszona........

0
  • #21 19 Mar 2004 11:10
    grzeskk
    Poziom 29  

z tych co miałem: osram, philips i inne chińskie to wszystkie potrzebowały się rozgrzać aby jaśniej świecić

0
  • #22 19 Mar 2004 12:00
    WoŹnY
    Poziom 28  

:arrow: gkxyz

To normalne, każda świetlówka musi się rozgrzać aby świecić pełną mocą. Nawet takie co z dławikiem współpracują :!:

0
  • #23 19 Mar 2004 12:26
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Przy tym zasilaniu elektronicznym zapala się bez mrugania na początku i może nie z pełną mocą ale o wiele szybciej niż dławikowa i na oko wygląda to tak jakby świeciła od razu pełnym światłem.Zależy też to od jakości samej lampy.Przed chwilą przeprowadziłem próbę swojej Philipsa zasilanej z elektroniki od Osrama i od razu świeci pełnym światłem ,w ciągu minuty nie było widać zeby się rozjaśniała.

0
  • #24 19 Mar 2004 12:43
    lechoo
    Poziom 39  

Pociemnienie na końcach rur nie jest spowodowane zapłonem na zimno, lecz przegrzewaniem lub zbyt długotrwałym (albo ciągłym) podgrzewaniem skrętek. Metal ze skrętek wtedy odparowuje i osiada na luminoforze powodując właśnie to zaciemnienie końców świetlówek.

0
  • #25 19 Mar 2004 19:15
    WoŹnY
    Poziom 28  

:arrow: lechoo

Masz racje, że ciemny nalot spowodowany jest przez materiał z jakiego skrętka jest wykonana, jednakże zarówno zbyt długie grzanie, jak i ZAPŁON "NA ZIMNO" powodują jego osadzanie na rurze

0
  • #26 13 Sie 2004 23:10
    SX_
    Poziom 11  

A czy ktoś mógłby się pofatygować i zrysować schemat elektronicznego zapłonu z markowej świetlówki (OSRAM itp.)?
    Szukam takiego w necie i nie moge znaleźć.
    Nie chciałbym kupować nowej żarówki za 20zł i od razu po przyjściu do domu ją wybebeszać.

0
  • #27 14 Sie 2004 12:42
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

schemat umieszczałem na elektrodzie, radze Ci jednak kupić taką świetlówke- w warunkach domowych jest praktycznie nie do wykonania

0
  • #28 08 Paź 2004 12:35
    carob
    Poziom 1  

Witam.
    Mam pytanie czy można zastąpić również statecznik wkładem z świetlówki kompaktowej do rury 36w . W sklepach znalazłem tylko kompakty do 21w. Może wprowadzić jakieś przeróbki we wkładzie.
    Z góry dziękuję za odpowiedz.

0
  • #29 08 Paź 2004 18:41
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Ja zasilam świetlówki 18W i 21W płytkami od kompaktówek 21W.

0
  • #30 08 Paź 2004 20:11
    k3048
    Poziom 37  

SX_ napisał:
    A czy ktoś mógłby się pofatygować i zrysować schemat elektronicznego zapłonu z markowej świetlówki (OSRAM itp.)?
    Szukam takiego w necie i nie moge znaleźć.
    Nie chciałbym kupować nowej żarówki za 20zł i od razu po przyjściu do domu ją wybebeszać.

witam,wprawdzie nie ma osrama,ale jest kilka innych.pozdrawiam

1