Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna konstrukcja na Tesla ARN 188

15 Lis 2008 16:23 2913 22
  • Poziom 17  
    witam
    chciałbym poskładać jakieś kolumny.
    Poczytałem trochę i spodobały mi się monitory na Tesla ARN 188 i do tego jakiś wysokotonowy (nie mam pojęcia jaki)... ze zwrotnicami tez jest problem bo nie znam się na nich kompletnie ;/ mam 2 zwrotnice z tonsilow (foto niżej) ale nie wiem czy będą się nadawały. Może warto wykorzystać do DIY tweetery ze starych poczciwych tonsilow ?
    Macie jakieś gotowe projekty ? jakieś sugestie i uwagi ?
    pokój jakieś 18m^2 ...co do muzyki to słucham czarnych rytmów i czasem techno :)

Własna konstrukcja na Tesla ARN 188 Własna konstrukcja na Tesla ARN 188 Własna konstrukcja na Tesla ARN 188 Własna konstrukcja na Tesla ARN 188
  • Poziom 31  
    Witam!!!

Jeżeli zwrotnica jest od Tonsila to sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie... Każda zwrotnica jest przystosowana do danego typu głośnika więc nie będzie to grało tak dobrze jak z głośnikiem Tonsila ale możesz spróbować i zadecydować czy dźwięk Cię będzie satysfakcjonował... Najlepiej to w szereg z wysokotonowcem połącz kondensator ok. 3µF, a niskotonowy podłącz normalnie... Możesz też w szereg z niskotonowym dać cewkę, ale z jej indukcyjnością albo poeksperymentuj, albo poszukaj w sieci zwrotnicy do tego właśnie głośnika... Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Istny groch z kapustą. Na zdjęciu są wysokotonowe 4 Ω. Cały zestaw też musi mieć taką impedancję. ARN-188 to dość spory głośnik, zbyt duży jak na monitory. W połączeniu z GDWK Tonsila będzie...dziura w zakresie średnich tonów. Nieprzemyślany projekt, sprzeczne założenia. W tej konfiguracji nie da się zrobić dobrej konstrukcji. Poczytaj "DIY Akustyka".
  • Poziom 17  
    slyszalem, ze mozna kupic glosniki w zestawie razem ze zwrotnicami...
    macie jakies propozycje ? interesuja mnie 2 niskotonowe i 2 wysokie oczywiscie ze zwrotnicami... cena do 250zl
    wielkosc najlepiej 16 :) chyba ze wieksze tez moga byc i ladnie zagraja
  • Poziom 31  
    Witam!!!

Apropo tych 16-tek to możesz kupić sobie np. GND16/30 + ten Twój GDWK. Powiem Ci, że ja jestem bardzo zadowolony z dźwięku wydawanego przez ten głośnik bo sam mam na nich kolumny... A co do zwrotnicy to dowiedz się do jakiego głośnika była tamta którą posiadasz bo można ją przerobić... Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    No tylko nie wiem czy ten glosnik jest wart swojej ceny...
    39zl :)
    moze w tej cenie znajdzie sie cos lepszego ?
  • Poziom 31  
    Rób jak uważasz, ale według mnie nic lepszego w tej cenie od tego Tonsila nie znajdziesz... Jest wart swojej ceny:P Ale powiem Ci ze z tym głośnikiem to obudowa zamknięta. Jeśli chcesz to szukaj może znajdziesz coś lepszego w tej cenie ja mam zaufanie do tej firmy bo jakość w tym przypadku = się cenie. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    chyba jednak zdecyduje sie na te gdn 16/30 i do tego dokupie jakies tonsilowskie wysokotonowki bo sluchajac moich GDWK odczuwam niechciana ostrosc w dzwieku :/ i chyba zastosuje do nich zwrotnice ktore sa na zdjeciach wyzej... bo graly one z gdn 16/12
    jakie tweetery proponujecie ?
    kolumny powinny miec jakies 10 litrow netto tak ?
  • Poziom 31  
    Witam!!!
    Zrób coś w stylu tych kolumienek ----> http://unitra.eu.org/files/images/ZG%2015-C.thumbnail.jpg Ja mam takie i powiem Ci, że ich dźwięk w pełni mnie zadowala... Do tego GDN 16/30 dorzuć GDW 9/15 i masz świetną kolumienkę... Objętość 10-11 dm³ w zupełności wystarczy... A czym to zamierzasz napędzać??? Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Czym zamierzam napedzic ? jeszcze nie myslalem nad tym... ale mysle, ze cos uda mi sie fajnego z allegro wyhaczyc :) 300zl - 2x40 watt i bedzie gralo :)
    zamiast zwyklych skrzynek w planie mam taka konstrukcje

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic440609.html

tylko zastanawia mnie to czy kat nachylenia ( skos ) glosnikow nie bedzie wplywal jakos znaczaco na dzwiek :)

Dodano po 12 [minuty]:

no tak tylko 80zl zaplace za niskotonowe 40 za wysokie a chcialem wydac troszke wiecej :D zwrotnice w tym przypadku moge chyba zastosowac ze starych kolumn
  • Poziom 31  
    Witam!!!

Nie powinno mieć to wpływu na dźwięk... Ważne jest ustawienie tych kolumienek... Poczytaj troszkę bo jest o tym duże... A apropo tego projektu to podoba mi się. Ciekawe jak to gra... Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    musze chyba przesluchac jeszcze raz te moje wysokotonowki i zastanowie sie czy ich nie zostawic... dokupie jedynie niskotonowe 16/30 bo beda pasowaly pod moją zwrotnice...
    projekt chyba wykonam ten z w.w. linku z pomniejszonym litrazem 11dm^3 mysle ze do pokoju 18m^2 bedzie ok :) a jaki piecyk do tego polecasz ?

Dodano po 16 [minuty]:

Odsluchalem stare wysokotonowki i nie nadaja sie do niczego ;/ niestety ;/
    powiedz czy kupujac nowa wysokotonowke tonsila współgra ona ze zwrotnica ?
  • Poziom 24  
    NIE NIE NIE!!! Koledzy, nie pakujmy się w konstrukcję z przed kilkunastu lat... gosztekseba , wybacz ale schowaj się z takimi radami, bo jedynie szkodzą. A tak wogólę pochylenie ścianki zawsze uwzględnia się projektując zwrotnicę i średnio można sobie je dawać tam gdzie w zwrotnicy nie było to uwzględnione...

Zacznijmy od początku... Masz 250zł na same głośniki i zwrotnice, tak? Te zwrotnice od altusów to możesz sprzedać, bo nadają się tylko pod takie głośniki jak były oryginalnie.
    W tej cenie masz kilka rzeczy do wyboru
    1. ARN 150 + SC10N (średnio polecam... wysoki nie warty swej ceny)
    2. ARN 150 + STX PJ ( jak na cenę kopułka bardzo dobra)
    3. STX 14-100-SCX + STC PJ ( całkiem przyjemny zestawik)
    4. STX 17-140-scx + STX PJ (zabrakło by ci kilku złotych)
    Może coś jeszcze by się wykombinowało ale pod to są zrobione zwrotki... Ogólnie sam posiadam ARN 150 i powiem że gra nieźle... Basu bardzo dużo, średnie tony troche słabsze, ale puki nie posłuchasz czegoś dużo lepszego nie zauważysz tego... Poza tym zwrotki będą kosztować jakieś 70 za parę może być lepiej i drożej w zależności od użytych komponentów (które zakupisz w polink.com.pl) Poczytaj różne opinię i zdecyduj się na coś... Mogę dodać że posiadam zestaw nr 1 i gra to naprawdę ładnię, jednak PJ-ka jest dość porównywalna do SC10N (SC10N jest troszkę spokojniejszy, ale za to nieco bardziej szczegółowy, PJ bardziej muzykalna ale jej zaleta to to że para STX PJ kosztuje tyle co sztuka SC10N) i w ramach cięcia kosztów możesz wybrać opcję numer 2 (tańsze nie znaczy tu gorsze... ) co do nr. 3 to nie słyszałem tego zestawu. Z tego co kiedyś mówił koleś który pracuje w STX-ie to 14-100-scx to taka alternatywa dla tesli z lepszą średnicą... Z drugiej strony słyszałem że seria SCX nie grzeszy basem... Wiec wybierz to co wolisz... Co do zestawu 4 jeszcze słówko... Kasy tak całkiem na styk Ale jak znam życie to na pierwszej konstrukcji mało się oszczędza i z reguły wychodzi drożej niż się zakłada na początku...
  • Poziom 31  
    Witam!!!
    Moje rady nie szkodzą... Po prostu mówę koledze jaki sprzęt posiadam i przedstawiam mu swoje wrażenia odsłuchowe, a o zwrotnicy to mówiłem, że do tesli się nie nada... A Tonsil to według mnie najlepsza firma oferująca głośniki w przystępnej cenie i dobrej jakości dźwięku... Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    zainteresowala mnie 2 opcja ARN 150 + STX PJ z tym ze mowisz 70zl za pare zwrotek wykonanych przeze mnie czy przez ta firme ? jezeli przeze mnie to jak wiele moga sobie zyczyc za ich zbudowanie ?
  • Poziom 24  
    W polinku kupisz tylko części zwrotnicę musisz złożyć sam. Ale nie przerażaj się to tylko z 5 elementów, nawet małpa by to zrobiła (zwłaszcza że dostaniesz dokładny schemat...) jutro ci wszystko opiszę co potrzebujesz, jakie wielkosci obudowy jakie bas refleks i tak dalej... Dziś zasypiam nad klawiatura i pewnie zaraz coś pomieszam i wprowadzę cię w błąd :D Także jutro ci to wszystko wyłożę po kolei...
  • Poziom 33  
    dominfight napisał:
    zainteresowala mnie 2 opcja ARN 150 + STX PJ

No to do takiego zestawu dajesz skrzynię 9-10 litrów, link do zwrotnicy masz tutaj:

http://img370.imageshack.us/img370/815/arn150gdwkpjbc2.jpg

Obudowa BR, tunel Φ4,5cm, długość 14-15cm- musisz dostosować do litrażu Twojej budy i dostroić.
    Zwrotnica, jak widzisz, nie jest trudna do złożenia, możesz to zrobić nawet dokładnie tak przestrzennie, jak jest na schemacie, pamiętaj tylko, żeby cewek nie ustawiać nad sobą.

gosztekseba, uwierz- szkodzą. Jak możesz na pytanie:
    dominfight napisał:
    tylko zastanawia mnie to czy kat nachylenia ( skos ) glosnikow nie bedzie wplywal jakos znaczaco na dzwiek :)

odpowiedzieć
    gosztekseba napisał:
    Nie powinno mieć to wpływu na dźwięk
    ??
    Zastanów się....
  • Poziom 17  
    no to skrzynia 10L... srednica tunelu 4.5cm, czy 4cm lub 5cm ?

melisław
    czekam na wszystkie dokladne informacje... co napiszesz to kupie:)
    bass reflex z przodu ? prosilbym o jakis dokladny opis w ktorym miejscu go zamontowac :)
  • Poziom 36  
    Cytat:
    tonsil to według mnie najlepsza firma oferująca głośniki w przystępnej cenie i dobrej jakości dźwięku

Niestety nie, ceny tonsila są zdecydowanie za wysokie, w stosunku do wytwarzanego przez nie dźwięku.
  • Poziom 17  
    melisław to napiszesz mi wszystko co potrzebuje odnosnie budowy ?
  • Poziom 24  
    Wybacz ostatnio mam kocioł w szkole i z tego powodu mało czasu :( Więc decydujesz się na ARN 150 plus PJ?
    Więc zacznijmy od obudowy... Pojemność to około 9 litrów
    -płyta wiórowa lub MDF na skrzynkę przy grubości 18mm wymiary płyt to
    300x180 x2 (front i tył)
    300x264 x2 (boki)
    264x144 x2 (góra dół)

W sumie możesz to złożyć tylko na wikol, jak chcesz to daj też parę wkrętów...

Jeśli chcesz wykańczać to fornirem (chyba najlepsza opcja) to
    -fornir
    -klej Butapren lub patex moment
    -papier ścierny o różnej granulacji (150-600)
    -wałek do ciasta (to nie żart, wałkiem dobrze dociska się fornir)
    -nożyk do foli, nożyczki (taki wysuwany, bardzo ostry)
    -na to możesz położyć lakier, albo bejcę i potem lakier to już wedle uznania...
    Polecam ci stronę diyaudio.pl i artykuły ze strony głównej... Poczytaj też trochę forum, własne konstrukcję zwłaszcza.

Z części audio potrzebujesz
    -ARN 150 8ohm
    -STX PJ 8ohm
    -kabel głośnikowy (polecam procab LS15 albo LS25 wpisz "procab" w allegro)

Narzędzia
    -lutownica
    -wiertarka
    jak masz to przydać się może frezarka...

Zwrotnice
    Cewki

*1926 CEWKA Cewka 0.24 mH 0.210 Ohm dr-1.00
    *2151 CEWKA Cewka 1.00 mH 0.260 Ohm dr-1.00

Kondensatory
    400/ 22.00
    400/ 10.00
    400/ 5.60
    400/ 3.30

Rezystory
    MET-TY10/ 22.00 Resistor Ty-Ohm RSS 10Watt/ 22.00 Ohm J

2 x MET-TY10/ 5.60 Resistor Ty-Ohm RSS 10Watt/ 5.60 Ohm J

To są części na jedną zwrotnicę... z tymi elementami wyjdzie 60zł za stukę (Tu jest dość dużo dość drogich częsci i tak niestety wychodzi...) Jeśli to za dużo, oszczędności może pan szukać w kondensatorach i tej mniejszej cewce (chociaż wg mnie to nie warto i lepiej raz dac kilka złotych więcej...)

Do tego rura bas refleks
    RURA BASS900023 fi-50x145mm.

Części na zwrotnicę i rurę bas refleks zakupisz w www.polink.com.pl

Wszystko to są to częsci na jedną kolumnę kolumnę, czyli na parkę to wszystko razy dwa. Radze ci najpierw trochę poczytać, podejrzeć jak to robią inni zanim zabierzesz się za swoje cudeńka :D
  • Poziom 17  
    Wszystko super ! http://img370.imageshack.us/img370/815/arn150gdwkpjbc2.jpg czy zwrotnice robic wedlug tego schematu ?
    jak umiescic BR ? z przodu pod niskotonowym ?

Co do Twojego opisu.. genialnie napisanie :) nareszcie cos czytelnego i zrowumialego :) dzieki wielkie ! budowe zaczne za jakis tydzien ( jak tylko wyzdrowieje ) i zobaczymy co z tego wyjdzie :) mam nadzieje ze zagra to lepiej niz jakies glosniki stereo marki "no name" za 300zl :P
  • Poziom 24  
    Tak, według tego schematu...
    BR możesz umieścić gdzie chcesz... Jak zmieścisz to dawaj z przodu, bo jak dasz z tyłu to będziesz musiał pamiętać żeby nie stawiać pod samą ścianą...