Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DTF i FFT - własności i różnice

15 Lis 2008 16:57 5166 2
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie,
    Mam pytanie... proszę wybaczyć jeśli banalne. Zaimplementowałem sobie algorytm DFT w środowisku R. W R'rze jest także dostępna funkcja realizująca FFT. Jedną z różnic pomiędzy DFT a FFT, oprócz liczby mnożeń zespolonych, jest to że w przypadku FFT liczba próbek musi być całkowitą potęgą liczby 2. I tu jest problem. DTF i FFT z 800 próbek dają dokładnie te same wyniki (zarówno w R jak i np. w Mathlabie). Moje pytanie brzmi dlaczego? Oczekiwałem że będą widoczne jakieś zmiany w wartości np. amplitud związku z zastosowaniem FFT. Jeśli jest to inny algorytm niż FFT o podstawie 2 to jaki? I czy jest w jakimś programie (R, Mathlab) zaimplementowany algorytm FFT o podstawie 2?
  • Poziom 15  
    Tablicę uzupełnia się zerami tak aby było w niej 2^n próbek sygnału. Jeśli masz 800 próbek, to żeby obliczyć FFT dodaję się 224 próbki zerowe aby całość miała 1024. Nie zmienia to wyniku, natomiast powinno zwiększyć rozdzielczość widma. Zamiast 400 (800) prążków będziesz miał 512 (1024), ale nie wiem czy R i Mathlab tego nie skraca.
  • Poziom 11  
    FFT jest algorytm szybkiego wyliczania DFT. Algorytmow FFT sa za wiele. Najprostszy FFT algorytm FFT - Cooley-Tukey. Ten algorytm potrzebuje 2^n próbek sygnału (albo dodawanie zerami). Ale na prawdzie istneje FFT algorytm dla dowolnej ilosci probek sygnalu. Patrz ksiazke R.Blahut "Fast Algorythms of Digital Sygnal Processing". Oczywiscie, tamte algorytmy sa skladane. :-)