Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technisc SL-1210mk2 problem z ramieniem.

AMON86 15 Nov 2008 17:16 2391 17
Wago
    AMON86
    Level 22  
    Witam...tak jak w temacie mam problem z ramieniem, a dokładnie dzieje się tak że kiedy włączę go opuszczę ramię to na początku wszystko jest ok i można śmiało grać dopiero po jakiś kilkunastu/ kilkudziesięciu minutach sprawa wygląda tak, że gra gra gra i dalej nie idzie mimo że jest jeszcze zapis na płycie i ramie tak jak by się zawiesza. Igła jest dobrze wyważona. Czy ktoś ma jakąś wizje tego jak to można naprawić?
  • Wago
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co to znaczy "ramie tak jak by się zawiesza"? Ramię się zatrzymuje i igła zaczyna przeskakiwać? Czy jesteś pewien prawidłowego ustawienia nacisku i siły antyskatingu?
    Czy ramię w pozycji "ramię podniesione", da się swobodnie i bez oporów przesuwać od pozycji spoczynkowej aż do środka płyty?
    Jeśli tak, to moje wskazanie dotyczy zbyt dużej siły antyskatingu połączonego ze zbyt małym naciskiem igły na płytę.
    W tym gramofonie antyskating jest sprężynowy i jego siła wzrasta w miarę przesuwania się ramienia do środka płyty. Zbyt silny antyskating w połączeniu ze zbyt małym naciskiem, może dać efekt zatrzymywania się ramienia w trakcie odtwarzania.

GM
  • Wago
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Wykręć ciężarek/przeciwwagę ramienia z wkręconą wkładką/igłą w taki sposób, aby ramię stało się bezwładne i delikatnie pchnij aby się poruszało do tyłu i do przodu (bezwładnie..! ). Jeśli brak idealnego ruchu w tym wypadku, to trzeba wyregulować łożyska (takie kontry w mechanizmie trzymającym ramię) - mogą zbyt mocno ściskać łożyska.
    AMON86
    Level 22  
    Dokładnie ramię się zatrzymuje i igła przeskakuje, nacisk jest dobrze ustawiony ok 4g. Ramię można przesuwać od pozycji spoczynkowej do środka, tylko jest taki motyw że ramię jest odpychane ze środka płyty w stronę pozycji spoczynkowej kiedy się je podnosi.
    Grzegorz Markowski
    AMON86 wrote:
    Dokładnie ramię się zatrzymuje i igła przeskakuje, nacisk jest dobrze ustawiony ok 4g. Ramię można przesuwać od pozycji spoczynkowej do środka, tylko jest taki motyw że ramię jest odpychane ze środka płyty w stronę pozycji spoczynkowej kiedy się je podnosi.

Odciąganie ramienia od środka płyty to właśnie efekt działania układu antyskatingu. Na jaką wartość siły jest on ustawiony?
    W jaki sposób określiłeś nacisk na płytę?
    AMON86
    Level 22  
    Kolego Krzysztof L. to czyli system ma zostać na ramieniu ma nie być ciężarka a ma byś system?(igłą)...i jak możesz to opisz to tak ciut łopatologicznie. ;)
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Spróbuj z tą "bezwładnością" ramienia. Te kontry mogą Ci ściskać kulki łożysk. Poluzuj je trochę (trochę..!), tak aby kulki Ci nie wyleciały i sprawdź.

Ciężarek też zostaw :) tylko wykręć go troszkę do momentu aż złapiesz środek ciężkości i ramię stanie się bezwładne.
    Grzegorz Markowski
    Krzysztof L. wrote:
    Spróbuj z tą "bezwładnością" ramienia. Te kontry mogą Ci ściskać kulki łożysk. Poluzuj je trochę (trochę..!), tak aby kulki Ci nie wyleciały i sprawdź.

Ciężarek też zostaw :) tylko wykręć troszkę do momentu aż złapiesz środek ciężkości.

Jeśli ramię "wraca" na podstawkę pod wpływem siły antyskatingu, to łożyska nie są raczej powodem blokowania ramienia.

GM
    AMON86
    Level 22  
    W gramofonie mam system ortofon night club s nacisk jaki producent zaleca to 3-5g. A ustawiałem to tak, że wkręciłem ciężarek tak że ramie swobodnie utrzymywało się nad płyta wtedy ustawiłem skale na "0" i dopiero dokręcałem ciężarek do potrzebnej wagi. Anti-skating mam ustawiony na "1,8"
  • Helpful post
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Grześku.

Miałem takie przypadki że kulki ściśnięte kontrą (górną) tak dziwnie reagowały (i to nie raz). Niech interesant spróbuje - zawsze może powrócić do poprzedniego ustawienia. Ewentualnie coś się "ztegowało" z antyskatingiem, ale to na drugim miejscu. Technicsa tego znam na wylot ;) Sam też ich używam.

Kręć antyskatingiem do 3 na bezwładności i patrz czy ramię ciągnie mocniej do tyłu, a na zero powinno praktycznie zostać nieruchome.

Wyjmij przy tych operacjach samą igłę z wkładki (Concord bez nosa ;) ), abyś przypadkiem nie dzióbnął nią o krawędź talerza.
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    No chyba, że tak. :D
    Pytanie do pytającego tak na wszelki wypadek:
    Zatrzymywanie ramienia występuje na wszystkich płytach w tym samym miejscu płyty, czy tylko na jednej?

GM
    AMON86
    Level 22  
    Jak kręcę anti-skating ustawionym na "0" odpycha ramie tak lekko, jaka ustawie anti-skating na "3" wtedy znacznie mocniej odpycha go.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Kiedy dotykasz ramienia w tej bezwładności, to porusza się delikatnie jak "wiaterek"?
    AMON86
    Level 22  
    Dzisiaj jak włączyłem gramofon to płytkę odtworzył całą...później tą samą płytę dałem i juz jej nie odtworzył zawiesił sie. I na niewszystkich płytach tak się dzieje.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak ramię leciutko się porusza tylko odpycha go do pozycji spoczynkowej.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Może odtwarzasz płytę drobnorowkową, i przy okazji jest mała ryska na niej? Zwiększ na chwilę gramaturę docisku i sprawdź. Możliwe też że ostrze/szlif igły dostał w "pupę". Jeśli posiadasz dwa gramofony, lub dwie igły, to zamień na chwilę i sprawdź.
    AMON86
    Level 22  
    No jak tak patrzyłem na płyty to takie coś dzieje się głównie na płytach drobnorowkowych....pokręciłem śruba na górze na ramieniu i wydaje się być teraz, że jest ok...jak sprawdzę to dam znać czy dało to coś czy nie.
  • Helpful post
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Jeszcze zapomniałem dodać... Po odpowiednim ustawieniu łożysk ramienia, nie musisz się koniecznie trzymać nacisku igły zalecanego przez producenta ;) Można przeciążać względnie o 0,5g. Ortofony w wersji "concorde", są twardymi igłami, przystosowanymi do niekoniecznie domowego odsłuchu ;)

Pozdrawiam i dobrej, sobotniej nocy życzę :)
    AMON86
    Level 22  
    Dziękuje bardzo panowie za pomoc...regulacja łożysk pomogła. Szczęście i to bez dwóch zdań, że udało się to ogarnąć bo jakieś trzy godziny później grałem. Set się udał nie było żadnych przeskoków sprzęciwo działa tak jak się należy. :)