Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasłuchowcy - licencja?

rasbas 16 Mar 2004 18:53 7525 23
  • #1 16 Mar 2004 18:53
    rasbas
    Poziom 13  

A czy na nasłuchiwanie jest wymagana jakaś kategoria, no bo wiadomo, jak ma się sprzęt umożliwiający pracę np w okolicy 176 MHz to policja może bo zarekfirować, Czy posiadając jakąć kategorię można nasłuchiwać dowolnie wybrane częstotliwości? Dopiero co wchodze w ten temat więc mam jeszcze pytanie, gdzie w okolicy Dąbrowy Górniczej można jaką licencję sobie wyrobić ??/

0 23
  • #2 16 Mar 2004 21:10
    apstynent
    Poziom 22  

Nasłuchowcy mają z reguły licencje SWL dostępną od ręki w każdym oddziale PZK. Mój znak nasłuchowy to SP8-011-RZ, powinieneś dostać podobny - kosztuje to chyba 11 zł
    A nasłuchiwanie częstotliwości poza pasmem amatorskim jest z tego co się orientuję zabronione i nawet licencja SWL nie upoważnia do podsłuchiwania policji czy tez wojska.

0
  • #4 17 Mar 2004 03:02
    telesystem
    Poziom 21  

zabronione ? hmm... to milo ze koledzy na forum podaja swoje znaki.....

-1
  • #5 17 Mar 2004 08:28
    apstynent
    Poziom 22  

apstynent napisał:
    z tego co się orientuję

oczywiście mogę się mylić, niemniej jednak wydaje mi się że skoro ludzie są za to aresztowani to jednak nie jest to dozwolone: Inne przykłady=> ostatnia wiadomość. Miesiąc aresztu to może niewiele, tym bardziej że zajmuje się tym masa ludzi i wszędzie można znaleźć na ten temat informacje; ja jednak wolę sobie posiedzieć we własnym domku.

Co do znaku: podałem go jako przykład, równie dobrze mógłbym podać byle co i podpisać go jeszcze inaczej, ale jakoś tak mi się pomyślało że skoro już go mam to może się pochwalę (podawanie znaków jest całkowicie zgodne z prawem 8) )

0
  • #6 17 Mar 2004 14:12
    Preskaler
    Poziom 37  

Cześć!
    Nie mylisz się Apstynent! Jest prawnie zabronione UŻYWANIE pasm radiowych, na których nie mamy zezwolenia. Prowadzenie nasłuchu jest także "używaniem". Przeciętny użytkownik ma "zezwolenie" na używanie wszystkich pasm radiofonicznych oraz TV i pasma obywatelskiego a posiadacze licencji krótkofalowej - także pasm amatorskich (w zakresie nasłuchu dotyczy to także nasłuchowców). Na inne częstotliwości powinniśmy mieć odpowiednie zezwolenia, jeśli ich nie mamy a używamy tych pasm, to działamy nielegalnie.
    Pozdrawiam!

-1
  • #7 17 Mar 2004 18:37
    rasbas
    Poziom 13  

Tak włąśni emyślałem, że licencja nie załatwi sprawy, ale jakby co no to taka licencja się przyda, zwłaszcza że sąsiedzi są zaciekawieni moimi antenami i zawsze ktoś może dop mnie wpaśc sprawdzić co tam ciekawego ukrywam :D

0
  • #8 17 Mar 2004 19:06
    WoŹnY
    Poziom 28  

Może i niezgodne z prawem, ale ciekaw jestem kto Wam tego zabroni :D Nie da się wykryć odbiornika !! Jak nie będziecie stawiać nośnej na tych czest. to nikt Wam nic nie zrobi :)

0
  • #9 17 Mar 2004 23:12
    Preskaler
    Poziom 37  

Są sposoby techniczne wykrywania pracy odbiorników. Heterodyna to generator i promieniuje w zasięgu kilku (kilkunastu) metrów, i to dokładnie określić można na odbiór jakich częstotliwości OR jest ustawiony.

0
  • #10 17 Mar 2004 23:57
    WoŹnY
    Poziom 28  

Piszesz o rzeczach prawie niemozliwych :!: Rozbawiłeś mnie :D Powiedzmy że antenę odbiorczą mam na dachu czteropiętrowca, jak ktoś się nie wdrapie na góre to sobie może pogwizdać, pozatym musieliby skrupulatnie badać każdy metr kwadratowy RP. A wierz mi że nawet osławiony PAR nie jest w stanie namierzyć nadajnika z odległości 40 km. Nadawałem dobre 2 lata nielegalnie, zresztą nie tylko ja i włos z głowy mi nie spadł

0
  • #11 18 Mar 2004 00:21
    karol
    Poziom 15  

Witam!! A jakimżesz to cudem można namierzyć nasłuchowca? Toż to magia jakowaś.Po pierwsze ,gdyby nawet komuś jakimś cudem udało się namierzyć heterodynę to przecież o niczym to jeszcze nie świadczy ,ponieważ namierzający nie ma zielonego pojęcia jaką mam PCZ w mojej samoróbie.A poza tym dobrze zaekranowana heterodyna w odbiorniku wyposażonym we wzmacniacz wcz z całą pewnością bedzie "nienamacalna" Swoją drogą pamiętam,jak to czas jakiś temu za słuchanie pewnych stacji radiowych można było wylądować w więzieniu,ale myślę ,że to już historia no chyba ,że się mylę.

0
  • #12 18 Mar 2004 08:07
    apstynent
    Poziom 22  

Nie pytajcie o techniczne sposoby wykrycia podsłuchiwacza - wiadomo, że o to nie ma się co zbytnio martwić.
    Jeżeli ktoś słucha dla siebie (dla rozrywki) to nic mu raczej nie grozi, ale jeśli zacznie paplać na lewo i prawo jaki to on nie jest cwaniak, co to on nie słyszał na paśmie policyjnym to wiadmo, że prędzej czy później dojdzie to tam gdzie nie powinno (a może powinno?) i będą kłopoty.

0
  • #13 18 Mar 2004 15:30
    Preskaler
    Poziom 37  

Jak można?
    Jak można pisać i dyskutować na temat czegoś czego ja absolutnie nie napisałem? Napisałem tylko, żę SĄ TECHNICZNE MOŻLIWOŚCI a nie, że PAR ( w tej chwili to pewnie URTiP) będzie po dachach chodził. Za to, tylko za to, biorę odpowiedzialność. Otóż da się wykryć odbiornik i udowodnić jakie częstotliwości odbierał. Niestety! Były już takie sprawy (jak wspomniałeś) w przeszłości. To jest tylko i wyłącznie sprawa kosztów. Jeśli komuś się to będzie opłacało to skompletuje taką aparaturę, która będzie w stanie to wykrywać.

0
  • #14 18 Mar 2004 23:03
    IjeSJot
    Poziom 27  

Nie piszcie takich rzeczy że nasłuch służb jest zabronony!!! To jest śmieszne, bo już tyle postów na ten temat było i dalej do Was to nie przemowiło :D
    Przeszukajcie forum i poczytajcie!!!

1
  • #15 19 Mar 2004 01:06
    WoŹnY
    Poziom 28  

Według mnie temat bez sensu :!: Już więcej nie wypowiem się. Dodoam tylko że pisałem o "kulawym" wykrywaniu nadajników przez PAR, a nie o szukaniu nasłuchowców 8O

0
  • #16 19 Mar 2004 14:38
    Preskaler
    Poziom 37  

Nie mówię tutaj o sposobach ścigana "radiopajęczarzy", mówię o prawnym aspekcie tego problemu. Za używanie radia i TV płaciło się kiedyś abonament. W tej chwili płaci sie za posiadanie w/w odbiorników. Dotyczy to zakresu radiofonicznego i TV. Za używanie innych pasm należy wnosić dodatkowe opłaty (aktualnie z wyjątkiem amatorskich pasm) i posiadać stosowne zezwolenia. W przeszłości inspekcja radiowa miała uprawnienia wejścia do każdego mieszkania i skontrolowania czy w tym lokalu znajduje się sprzęt zdolny do odbiory R i TV. W chwili obecnej może to zrobić jedynie z nakazem prokuratury, lub sądu (bądż podstępem). Dyskutowane są różne sposoby rozwiązania tego problemu (powszechny podatek na R i TV) ale jeszcze nic nie jest pewne, jak ta sprawa się zakończy? Szacowane jest, że ok. 50% odbiorców nie płaci abonamentu. Brakuje pieniędzy na ciekawe programy więc coraz więcej ludzi przestaje płacić (bo dochodzą do wniosku, że za takie "badziewie" to nie ma co płacić). Kólko się zamyka a problem pozostaje. Oddzielnym problemem jest nielegalne stacje nadawcze (pirackie) nadające ze sprzętu, który nie zasługuje nawet na taką nazwę. Jeszcze większym problemem (wg. mnie) jest dopuszczenie do użytku urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, które nie mają odpowiednich zabespieczeń przeciwzakłoceniowych zaśmiecających eter. Służby URTiP są okrojone z etatów i pieniędzy więc działają tylko sporadycznie (najczęściej na doniesienie) i to w bardzo ograniczonym zakresie. Tak wygląda nasza, polska rzeczywistość.

0
  • #17 19 Mar 2004 17:42
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

USTAWA
    z dnia 21 lipca 2000 r.
    Prawo telekomunikacyjne.
    (Dz. U. Nr 73, poz.852)
    DZIAŁ I
    Art. 6. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przewidzianych wyłącznie do odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do urządzeń radiowych, umożliwiających odbiór w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służb radiokomunikacyjnych, które prowadzą przekaz informacji nie przewidzianych do publicznego odbioru.

Ot i cala prawda ;)

0
  • #18 20 Mar 2004 00:07
    Preskaler
    Poziom 37  

No właśnie!
    Do tego zastrzeżenia można "wrzucić" wszystko oprócz publicznej radiofonii (TV) i pasma obywatelskiego.

0
  • #19 23 Mar 2004 13:50
    Adam Pyka
    Poziom 19  

Jakim cudem możan namierzyć nasłuchowca?

Jeżeli mam np. skaner i zaekranuję heterodynę, to czy może mnie ktoś namierzyć?

0
  • #20 23 Mar 2004 22:50
    Preskaler
    Poziom 37  

Są techniczne możliwości. Na własne oczy widziałem taki skaner działający na zasaadzie b. czułego, przestrajanego odbiornika z wyświetlaczem amplitudy sygnału wyjściowego w funkcji częstotliwości, gdzie w "trawce" szumów, na konkretnych częstotliwościach widniały wysokie szpilki nadajników radiowych a każde włączenie odbiornika "dawało" malutką szpileczkę pochodzącą z jego heterodyny. Nie miałem możliwości sprawdzić na jaką odległość to działa ale te mikromoce w. cz. przenoszą się poprzez antenę odbiorczą i są wypromieniowywane w eter.

0
  • #21 23 Mar 2004 23:27
    radiomechanik
    Poziom 23  

kiedyś dawno temu zbudowałem odbiornik superreakcyjny na UKF (taki opis z Młodego Technika z 1984 roku) no i jak sie dostroiłem do upragnionego III Pr Polskiego Radia , to w całej klatce schodowej nikt nie mógł TV oglądać - hehehehe - a potem jak przegrzałem (lutując płytkę) jakiś kondensator to odbierałem kontrolę lotów z Lotniska - Ławica .... a potem wiadomo - wizyta dziwnych panów w domu (a sąsiad emerytowany wojskowy) - tak więc myślę ze ten przepis jest tylko zabezpieczeniem przed niedoskonałymi urządzeniami róznej konstrukcji (wiadomo homologacja i kompatybilność elektromagnetyczna) oraz drobnym "haczykiem prawnym" na "niektóre elementy" (czyli - można oskarżyć takiego pana z pomocy drogowej jak mu udowodnią że w celach zarobkowych podsłuchiwał niedozwolone pasmo)
    Jak widać przepisy są bardzo zapóźnione w stosunku współczesnych realiów technicznych (dodam że w łączności amatorskiej nie wolno kodować informacji) a wystarczyłoby na paśmie profesjonalnym wprowadzić kodowanie .... ale my tu sobie możemy gdybać tylko ....

-1
  • #22 24 Mar 2004 08:08
    c2h5oh
    Moderator

radiomechanik napisał:
    Jak widać przepisy są bardzo zapóźnione w stosunku współczesnych realiów technicznych (dodam że w łączności amatorskiej nie wolno kodować informacji)

8O Ciekawe.....
    To znaczy , że pracując amatorsko emisją Packet Radio muszę mówić do mikrofonu słownie 11100111000001110100010 , bo nie można kodować informacji ?
    A jak pracować telegrafią ? "kropki i kreski" to jak najbardziej zakodowana wiadomość .
    Nie wspomnę o SSTV czy olbrzymiej ilości i mnogości transmisji i modulacji cyfrowych .

Kodować można ! Tylko musi to być kod "ogólnie dostępny".
    Tak mówią przepisy ..... :D

0
  • #23 15 Kwi 2004 19:13
    DJ Kiler
    Poziom 11  

Czy czestotliwość 176 MHz to jest policyjna?? Jeżeli tak, to chyba powinna byc jakos kodowana. A moze nie jest?? Może ktos wytłumaczyc jak to jest??

-1
  • #24 15 Kwi 2004 19:18
    IjeSJot
    Poziom 27  

nie 176 a od 172 do 174 , nie jest nic kodowane

-1