Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomoc w dobraniu głośników do kolumn unitra.

bondyke 15 Lis 2008 18:21 1371 12
  • #1 15 Lis 2008 18:21
    bondyke
    Poziom 9  

Witam.
    Proszę wszystkich znających sie na rzeczy o pomoc w doborze głośników do kolumn.
    Wymiary zewnętrzne kolumny wys/szer/gł: 44/26/19cm
    Grubość drewna 1,5cm
    Średnice otworów:
    basowy 18cm, 20.5cm(+wnęka)
    średni 7cm, 10cm(+wnęka)
    wysoki 6cm
    Proszę o podanie głośników najlepiej pasujących do tych kolumn jak i najtańszych ale o nie najgorszej jakości.
    Kolumny bardzo mi się podobają i szkoda by leżały bezużytecznie.
    Mam wzmacniacz Unitra RADMOR 5102 TE oraz Tosca 303 i wydaje mi się, że któryś z tych wzmacniaczy nada się do zasilenia tych kolumienek, chyba że polecacie inny sprzęt, ale wolałbym pozostać przy tym co mam.
    Acha i do RADMORA można podłączyć tylko 4ohm głośniki, a do Tosca303 8ohm.
    Oto zdjęcie kolumny:
    pomoc w dobraniu głośników do kolumn unitra. pomoc w dobraniu głośników do kolumn unitra.

Muzyka, której słucham to techno, trance,hip-hop i inne, ale zależy mi na jak najgłębszym basie, który może wydobyć się z tych pudełek.

Mile widziane również propozycje co do przerobienia tych kolumn:D
    Serdecznie pozdrawiam.

0 12
  • #2 15 Lis 2008 19:16
    Pablo1964
    Moderator

Proponuję zastosowanie głośników identycznych jak w oryginale.

0
  • #3 15 Lis 2008 19:20
    bondyke
    Poziom 9  

No tak... tylko, że ja nie wiem jakie są oryginały. Kolumny miałem puste i dlatego proszę o pomoc:cry:

0
  • #4 16 Lis 2008 23:17
    woseba
    Poziom 12  

O seryjnych chyba pisał kolega tutaj więc można dobrać ;]

0
  • #5 19 Lis 2008 12:53
    bondyke
    Poziom 9  

Dięki all, szczególnie "woseba" za link, bardzo mi pomogłeś.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lis 2008 13:48
    mczeslaw
    Poziom 36  

No tak.

Na oryginały nie licz, zdobycie ich graniczy z cudem, zresztą głośnik oryginalny w torze niskitonowym miał zapędy na szerokopasmówkę, a wysokotonowy papierzak charakteryzujący się niską częstotliwością podziału pozwalał na zastosowanie we zwrotnicy filtrowania głośników tylko od dołu. Czyli niskotonowy ciągną całe swoje pasmo do oporu, do naturalnego spadku charakterystyki.

Jak chcesz wykożystać te obudowy to proponuje komplet głośników: GDN 20/40
    GDM 10/60
    GDWK 7/50
    Czyli komplet z tonsilowskich SPACE 86.
    Do tego zwrotnice też z tych kolumn, która czesto występuje na allegro, a obudowę w 1/3 wypełniamy materiałem dźwiękochłonnym.

Nic lepszego tu nie wykombinujemy.

0
  • #7 19 Lis 2008 17:16
    bondyke
    Poziom 9  

Jeszcze raz dzięki, o to mi właśnie chodziło. Wiedziałem, że mogę liczyć na waszą pomoc:D

0
  • #8 20 Lis 2008 12:20
    Pain
    Poziom 25  

Mam takie kolumny z oryginalnymi głośnikami (takie jak podane przez autora tematu z przytoczonego linku) i stwierdzam, że grają no cóż dość specyficznie, zdecydowanie brakuje im basu. Jeśli miałbym je w takim stanie jak kol. bondyke zrobiłbym jak proponuję kol. mczeslaw gdn20/40 ewentualnie 20/60 gdwk7/50 i z gdm10/60 może okazać sie problem aby go zmieścić. Rozwiercenie otworu obowiązkowe i powinien wejść na styk ale ramki na gdn sie nie założy. Do tego zwrotnica od space86 lub new mildton 80, wygłuszenie i efekt powinien być zadowalający :)

0
  • #9 20 Lis 2008 13:55
    bondyke
    Poziom 9  

Twoja rada również mi pasuje, a co do tych ramek to i tak bym nie założył bo mam tylko jedną. Bardzo możliwe, że skorzystam z twojej podpowiedzi, na razie czekam na kasę.

Dodano po 31 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie. Czy mogę podłączyć potem kolumny złożone z tych głośników do Radmor 5102 TE Stereo HiFi Quasi Quadro 2x25W 4ohm, 2x15W 4ohm?
    Jak widać wzmacniacz ma 4ohmy a głośniki mają 8ohm, ale to chyba nie przeszkadza?

0
  • #10 20 Lis 2008 14:45
    mczeslaw
    Poziom 36  

Wręcz wskazane żeby głośniki miały troszkę wyższą impedancje niż wzmacniacz.
    Problemem by była odwrotna konfiguracja.

Dodano po 10 [minuty]:

Tak trzeba będzie rozpiłować , najlepiej okrągłym raszplem do drewna tak żeby zebrać po ok 8 - 9 mm po obwodzie, ale ramka do GDM 10/60 musi być bo ona trzyma głośnik i tam bez problemów sie zmieści, nawet jak zastosujemy ramkę do GDN 20/40, kolotystycznie posującą do średniotonowej i GDKW 7/50, czy GDWK 7/80 ( te są czarne).

0
  • #11 20 Lis 2008 19:59
    Pain
    Poziom 25  

Ewentualnie można gdm zamontować jakimiś uchwytami i wkrętami ale racze nie będzie to ładnie wyglądało. U mnie między ramką gdn, a ramką gdw (5/40 z czarną okrągłą ramką inną niż na zdjęciach z podobnego tematu) jest równo 10cm, a ramka od gdm 11cm. Oczywiście trochę uciąć trochę upiłować i idzie dopasować ;) Jeśli gdm będzie z otwartym koszem trzeba pamiętać o kubełku na niego lub zaaplikowania denka od czegoś w tym celu.

0
  • #13 02 Gru 2008 22:33
    bondyke
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc, zamykam temat.

0