Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Knoppix 5.1.1. i instalacja Adobe Flash Player - problem

16 Lis 2008 10:48 3395 11
  • Poziom 36  
    Witam.

Mam problem z zainstalowaniem Adobe Flash Player w uruchomionym z CD Knoppix-ie.

Np. Iceweasel pobiera wtyczkę, niby instaluje, ale po przeładowaniu strony znowu chce pobierać plugin. Prawdopodobnie przyczyną jest to, że przeglądarka nie jest uruchamiana na prawach roota.

Próbowałem też ręcznie poprzez pobranie tar.gz. i uruchomienie instalatora z konsoli w trybie su (w knoppixie nie jest potrzebne hasła). Ale skrypt instalacyjny pyta się o katalog gdzie zainstalowana jest przeglądarka, a ja niestety nie potrafię go szybko namierzyć. Próbowałem też ściągnąć to w wormie pakietu, i zainstalować przez menadżera pakietów, ale wtedy pyta mnie o hasło do roota, którego nie znam.

Zna ktoś hasło do roota dla knoppixa, albo wie jak zmusić przeglądarkę iceweasel aby działała na prawach roota?
  • Poziom 23  
    Witam,
    podepnę się pod ten temat, bo mam podobny problem. Czyli w mojej przeglądarce na płytce Knoppixa nie ma flash playera. Czy są jakieś instalki Knoppixa z flashplayerem, a może jakieś inne bardziej rozbudowane Linuxy LiveCD to mają?
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Czy są jakieś instalki Knoppixa z flashplayerem, a może jakieś inne bardziej rozbudowane Linuxy LiveCD to mają?

TyPeczek, jeśli chodzi o inne dystrybucje, to nie wiem czy znajdziesz (choć tyle ich jest, że nie jest to wykluczone), sesje Live nie służą do zabawy na stronach internetowych toteż takich śmieci jak flash player nie daje się domyślnie.
    W Parted Magic w menu "Internet" jest dodany instalator flasha, wystarczy kliknąć i zostanie on zainstalowany. W innych dystrybucjach powinno wystarczyć standardowe:
    sudo aptitude install flashplugin-nonfree
    w zależności od dystrybucji może być inny menadżer pakietów, np. w starych Knoppixach (jak u autora tematu, który nawiasem mówiąc jest z 2008) będzie to na pewno apt-get zamiast aptitude.

TyPeczek do czego właściwie chcesz wykorzystywać ten system? Jeśli np. do nauki (wdrażasz się w świat pingwinów), do czy nie lepiej skorzystać np. z Puppy? Wszelkie wyniki pracy zapiszesz sobie do pliku, a później je załadujesz przy uruchamianiu systemu.
    W Knoppixie też jest taka możliwość (Create a persistent Knoppix disk image jak pamięć mnie nie myli), ale nie wiem czy jest do domyślnie w każdej edycji tego systemu.
  • Poziom 23  
    Mr.S. napisał:
    TyPeczek do czego właściwie chcesz wykorzystywać ten system? Jeśli np. do nauki (wdrażasz się w świat pingwinów), do czy nie lepiej skorzystać np. z Puppy? Wszelkie wyniki pracy zapiszesz sobie do pliku, a później je załadujesz przy uruchamianiu systemu.

Potrzebuję do korzystania z internetu, tylko i wyłącznie, dlatego LiveCD z wtyczką flashplayera byłby mi przydatny. Zauważyłem, że LiveCD i przeglądarka uruchamiają mi się na laptopie szybciej od Win 7.
    Dlaczego nie chcę doinstalować Linuxa?
    Mam laptopa jeszcze na gwarancji, nie chcę popsuć systemu, czego pewnie by mi w serwisie za friko już nie naprawili.
    Jak wrócę do domu to spróbuję się pobawić tym co opisałeś.
    Na razie dzięki.
  • Poziom 16  
    W takich celach o jakich piszesz ja robię tak:
    - intaluję gruba
    - dodaje system/y już zainstalowane do menu.lst (jeśli chcesz to zrobić automatycznie instalujesz gruba przy użyciu bootlace)
    - w menu.lst dodaje do listy inne narzędzia, np. puppy:
    Cytat:
    title Puppy Linux
    find --set-root /grldr
    kernel /HBCD/puppy/vmlinuz root=/dev/ram0 initrd=initrd.gz PMEDIA=usbflash PKEYS=uk
    initrd /HBCD/puppy/initrd.gz

Tak możesz dodać do boot menu praktycnzie wszystko co się zamarzy, a i startować będzie o wiele szybciej ;)

innym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz wprowadzać zmian w mbr, jest instalacja np. splahtop:
    http://www.splashtop.com/os
    Jest to nic innego jak znany z mobo asusa Express Gate, system stworzony właśnie z myślą o takich zastosowaniach o jakich tu mówimy.
    Instaluje się z pod windows, nie wprowadza zmian w mbr, dodaje jedynie swój wpis do magazynu bcd na dysku twardym.
  • Poziom 35  
    MES Mariusz napisał:
    Zna ktoś hasło do roota dla knoppixa, albo wie jak zmusić przeglądarkę iceweasel aby działała na prawach roota?

W menu Knoppixa (w KDE) jest pozycja zmiany hasła roota. Hasło roota można również zmienić w konsoli poleceniem passwd
  • Poziom 21  
    Linux Live CD zawierający Adobe Flash Player - ZenWalk.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Witam, dzięki wielkie.
    A jeszcze jedno pytanie, wynikające trochę bardziej z wygody niż potrzeby. Czy jest w nim możliwość jakiegoś szybkiego ustawienia polskich znaków, powiedzmy jakimś skrótem klawiaturowym, poleceniem, ewentualnie ściągnięcie dystrybucji z skonfigurowanym językiem pl?
  • Poziom 21  
    Musisz poczytać na stronie FAQ do niego, tam są opcje do wpisania do boot menu, żeby podczas startu odpalał polski język, ale z tego co pamiętam to wystarczy podmienić w syslinux wpisy. Do obsługi języka są w katalogu pliki z konfiguracjami, wystarczy dać polskie wpisy jako domyślne, wypalić sobie obraz z taką przeróbką i cieszyć się ;)

Zaraz poszperam to jak kolega chce, to wyśle jakiś skrypt żeby to sam zrobił.
  • Poziom 23  
    Witam,
    wczoraj przed snem go ściągnąłem. Będę dziś wypalał, jakby coś to jeszcze dopytam wieczorem.
  • Poziom 35  
    TyPeczek napisał:
    Witam, dzięki wielkie.
    A jeszcze jedno pytanie, wynikające trochę bardziej z wygody niż potrzeby. Czy jest w nim możliwość jakiegoś szybkiego ustawienia polskich znaków, powiedzmy jakimś skrótem klawiaturowym, poleceniem, ewentualnie ściągnięcie dystrybucji z skonfigurowanym językiem pl?

Na ekranie uruchamiania wpisz: knoppix lang=pl i wciśnij enter. Po wyborze takiej opcji Knoppix uruchomi się w języku polskim.
  • Poziom 23  
    Zenwalk rządzi!
    Dzięki Kolego d3zynh.

Ps Język wybiera się z listy startowej.

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety nie kliknę pomógł, bo nie mój post.