Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

At9010 nowe tranzystory i prąd spocz.

16 Lis 2008 10:50 1247 7
  • Poziom 20  
    Wymieniłem w tym amplitunerku na jednym kanale wszystkie tranzystory(końcowe na BD911,912) i wszystko chodzi bez problemu chociaż nie ustawiałem prądu spoczynkowego jak się potem dowiedziałem miałem dużo szczęścia że nic się nie spaliło.

Przymierzam się do wymiany wszystkich tranzystorów na drugim kanale tylko boję się że teraz może się nie udać (wymiana wszystkich tranzystorów , końcowe też na BD911,912)

Jak by ktoś mógł opisać jak mierzyć prąd spoczynkowy najprostszą metodą to bym był wdzięczny. Jak mam mierzyć taki prąd, ile ustawić volume, z podłączonymi głośnikami czy bez, włączyć radio czy coś innego?

Czy do mierzenia tego prądu mogę się wpiąć amperomierzem do gniazda bezpiecznika?(chodzi o bezpiecznik na płytce wzmacniacza są dokładnie dwa i rozumie że jeden jest na lewy kanał drugi jest na prawy)

Jaki ma być ten prąd czy ustawienie ok 35-40mA będzie prawidłowe?

Proszę o jakieś proste wytłumaczenie mi co i jak mam zrobić bo czytałem parę tematów i jednak mało z nich rozumiem.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 30  
    Tu jest problem, że nie ma jakiejś jednej, uniwerslanej wartości prądu spoczynkowego końcówek mocy. Jak dasz za mały ( zewrzesz bazy ) to będziesz miał duże zniekształcenia, słyszalne zwłaszcza przy małych sygnałach. Dasz za duży - to mogą paść tranzystory końcowe. Przyczyna jest taka, że tranzystory mają na początku charakterystyki sporą nieliniowość. I powinno się je wprowadzić w zakres liniowy. Czyli, wstępnie spolaryzować - co owocuje tytm nieporządanym prądem spoczynkowym.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 20  
    Czyli widzę że jednak może to nie takie straszne jak słyszałem. Dobrze by było jak by ktoś jeszcze się wypowiedział w tym temacie :D
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Regulacja prądu spoczynkowego sprowadza się do ustawienia odpowiedniego spadku napięcia na rezystorach emiterowych, przy braku sygnału na wejściu końcówki mocy.
    Prąd spoczynkowy w tym wzmacniaczu reguluje się za pomocą rezystora nastawnego R109. Należy odłączyć kolumny od wzmacniacza, ustawić głośność na minimum i podłączyć woltomierz napięcia stałego pomiędzy rezystory emiterowe R119 i R120. Na rysunku poniżej zaznaczone jest napięcie 26mV i takie napięcie trzeba ustawić regulując ostrożnie R109.
    Po nagrzaniu wzmacniacza warto zmierzyć powtórnie to napięcie i ewentualnie skorygować.

At9010 nowe tranzystory i prąd spocz.
  • Poziom 30  
    Erni90 - zrobisz, jak chcesz. Powtarzam - nie jakiś prąd czy napięcie ale zniekształcenia. Jak masz oscyloskop i ge, to puść na we wzmacniacza b.mały sygnał sinus, obserwuj i reguluj tak, by mały sinus był jak najmniej zniekształcony. Nie masz oscyloskpu to weź słuchawki, puść cichutką muzyczkę i "na ucho".
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Tu jest problem, że nie ma jakiejś jednej, uniwerslanej wartości prądu spoczynkowego końcówek mocy. Jak dasz za mały ( zewrzesz bazy ) to będziesz miał duże zniekształcenia, słyszalne zwłaszcza przy małych sygnałach. Dasz za duży - to mogą paść tranzystory końcowe

Dlatego zalecam ustawić taki spadek napięcia jaki jest podany na schemacie, żeby nie uszkodzić wzmacniacza.

A na ucho to można co najwyżej niedosłyszeć.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    najlepiej jednak zmierz spadek napięcia na rezystorach emiterowych który tak jak poiwedział kolega wyżej ma wynościc 26mV
  • Poziom 20  
    Dzięki problem rozwiązany jednak to nie jest takie straszne jak mi się zdawało prąd ustawiłem mierząc spadek napięcia na rezystorach emiterowych (białe duże) i muszę powiedzieć że to jest o niebo lepsza metoda niż miara na ucho, ponieważ na jednej końcówce miałem prąd ok 10-13mA i zbytniej różnicy w dźwięku nie było. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich.