Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką kupić pompę próżniową

transistor7 16 Lis 2008 12:00 20118 33
  • #1 16 Lis 2008 12:00
    transistor7
    Poziom 9  

Będe montować klimatyzatory split ,chcę kupić pompę próżniową .Za rozsądna cene

0 29
  • #2 16 Lis 2008 20:49
    ion-tichy
    Poziom 31  

Czy to pytanie o cenę, model, parametry?
    Zawsze można kupić np 350 dwustopniową za ok 12 tyś. Ale czy to rozsądne ;)

0
  • #3 16 Lis 2008 21:34
    transistor7
    Poziom 9  

kolego :ion-tichy.Czy ruszając z własną działalnościa kupiłeś pompę za 12 tyś.Wiem ile kosztują pompy,ale nie wiem który model jest godny polecenia w cenie do 700zł .

0
  • #4 17 Lis 2008 08:34
    ion-tichy
    Poziom 31  

Szanowny kolego problem jest z tym, że dopiero w drugim poście pisze o poziomie cenowym. Pytanie warto zadać konkretne, bo trudno się domyślić.
    Ja ze swojej strony polecałbym ITE ale to nie ten poziom ceny.
    Najmniejsza dwustopniowa 40 to jakieś 1500zł.
    Pompa dobrze aby była dwustopniowa a pod zwykłe /niewielkie/ układy klimatyzacyjne wystarczy właśnie 40l/min. Oczywiście można brać o większej wydajności ale to po pierwsze cena a po drugie waga - proszę pamiętać, że często trzeba z tym skakać po drabinach.

0
  • #5 17 Lis 2008 17:19
    lidmar
    Poziom 24  

kolego do montażu klimatyzacji gdzie układ jest czysty i niezawilgocony wystarczy ci pompa jednostopniowa z allegro za 400 zl. jaką byś nie wybrał to i tak bedzie chińska. mam taką już z rok czasu i na razie nie ma problemu.

0
  • #6 17 Lis 2008 20:18
    servisant
    Specjalista AGD

Uzywam Refco i moge w ciemno polecic, na pewno nie jest made in china ;) No i taka jednostopniowa to milego zycze przy serwisowaniu klimy ;)

0
  • #7 18 Lis 2008 20:23
    bibek10
    Poziom 14  

Na dobry początek to wystarczy jakaś chińszczyzna 50-70 litrowa

a co do rady servisanta to niech poda gdzie można kupić pompę refco 2 stopniową do 700 zł chętnie skorzystam i kupie

0
  • #8 18 Lis 2008 20:29
    Sobota
    Poziom 26  

A nie myślałeś żeby jako pompę próżniową wykorzystać sprężarkę lodówkową? Tak dużo osób robi i jest ok. Tylko ile podziała to trudno powiedzieć, większość takich konstrukcji ma sprężarki ze złomu za 10zł góra.

0
  • #9 19 Lis 2008 13:09
    bibek10
    Poziom 14  

a kielichy gwoździem robić też można poco rozwalcarka, drabiny też nie trzeba można ze stołka Ludzie bądźmy poważni starą sprężarką to można koła pompować a nie używać jako pompy próżniowej.

0
  • #10 28 Lis 2008 17:54
    myfirma2006
    Poziom 13  

Sobota napisał:
    A nie myślałeś żeby jako pompę próżniową wykorzystać sprężarkę lodówkową? Tak dużo osób robi i jest ok. Tylko ile podziała to trudno powiedzieć, większość takich konstrukcji ma sprężarki ze złomu za 10zł góra.

popieram jest to wykonalne.... mam taką ściągarkę robi próżnie długo ale robi pompę za 400zł kupisz na allegro

0
  • #11 29 Lis 2008 16:00
    ion-tichy
    Poziom 31  

myfirma2006 napisał:
    Sobota napisał:

popieram jest to wykonalne.... mam taką ściągarkę robi próżnie długo ale robi pompę za 400zł kupisz na allegro

Panowie trochę poważniej - człowiek chce założyć swój biznes i prawdopodobnie chce być dobry w tym co będzie robił, a tu na start dziadowskie pomysły. Chcesz robić porządnie to zacznij od porządnych narzędzi. To na prawdę ułatwia i daje inny wizerunek w oczach klienta. Ponadto pamiętajcie że praca w tej branży to często wyjazdówka a nie rzeźba w piwnicy i warto być pewnym sprzętu, który się ze sobą wozi czasami kilkaset km.

0
  • #12 07 Gru 2008 14:00
    bartnoone
    Poziom 10  

a czym sie rozni dwu stopniowa pompa od jedno stopniowej?

2
  • #14 13 Sty 2009 22:00
    spiro-klima
    Poziom 10  

Jeżeli to Twoja pierwsza robota to pożycz sobie pompe jak masz od kogo bo najważniejsze to żebyś zobaczył na czym polega taki montaż i czy chcesz to dalej robić.
    Jesli chodzi o producenta to ITE lub REFCO obie powyżej 1000 ale pompe kupujesz na lata.

0
  • #15 27 Sty 2009 21:12
    Qlimar
    Poziom 10  

Jeżeli kolega zaczyna i chce ograniczać sie do montaży split, wystarczy mu mała i najtańsza pompa. Jeżeli w perspektywie ma duże uklady warto wówczas zainwestować w coś lepszego i o dużej wydajności

0
  • #16 07 Lut 2009 19:04
    wergilek
    Poziom 14  

Jednostopniowa pompa może zdaje egzamin przy montażu.Co będzie gdy pęknie narzutka na ssaniu i układ nabierze wilgoci ,jednostopniowa okaże się słaba.dlatego radze kupować dobry sprzęt nawet jeśli jest drogi. Dwa proste montaźe i pompa jest. POZDRAWIAM.

0
  • #17 20 Lut 2009 14:44
    fuser
    Poziom 23  

Witam w tym dziale.
    To ja się podepnę do tematu :)
    Potrzebuję założyć dwa nowe splity. Czy najtańsza jednostopniowa pompa sama wystarczy, czy trzeba mieć cały zestaw z manometrami, itp. ? Zakładam, że końcówki rurek są zakielichowane.

0
  • #18 20 Lut 2009 15:13
    ion-tichy
    Poziom 31  

fuser napisał:
    Potrzebuję założyć dwa nowe splity. Czy najtańsza jednostopniowa pompa sama wystarczy, czy trzeba mieć cały zestaw z manometrami, itp. ? Zakładam, że końcówki rurek są zakielichowane.

Może się uda może nie. To jak z każdym tematem można naprawiać radio bez wkrętaków, miernika itp - czasem się uda a czasem nie.
    Manometr to podstawowy przyrząd w tej branży.

0
  • #20 20 Lut 2009 20:41
    kalol17
    Poziom 13  

Witam niedawno kupiłem sobie nową pompę próżniową jednostopniowa,wydajność 42l, która miała wytwarzać podcisnienie rzędu 5 Pa czyli 0,050 mbar
    do pompy dokupiłem sobie osobno wakuometr o zakresie od 0 do -1 bar
    i podczas pompowania podciśnienie dochodzi do ok -0,9 bar
    Moze ktoś wie jaki jest przelicznik tych wartości bo już sie pogubiłem
    Czy podcisnienie osiągneło chociaż w przybliżeniu 5 Pa ??

0
  • #21 21 Lut 2009 18:41
    ion-tichy
    Poziom 31  

fuser napisał:
    np. taki ?
    http://brasner.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=22

Myślałem, że taka osobna pompka też jest z manometrem....

Pompa może mieć wbudowany wakuometr do sprawdzenia stopnia osiągniętej próżni. Te manometry z zestawu pewnie wystarczą , chociaż pomysł uniwersalnych zegarów na R22/404 i R410 to nieco dziwny pomysł, ale pewnie coś tam sprawdzić się da. Kielicharka może być, ale trzeba nieco wprawy aby na niej pracować. Termometr to chyba nie do tego :D.
    Ale jak za taki komplet to cena niewygórowana, więc do prac okazyjnych spokojnie powinien wystarczyć.

0
  • #22 21 Lut 2009 20:00
    fuser
    Poziom 23  

kalol17 napisał:
    Witam niedawno kupiłem sobie nową pompę próżniową jednostopniowa,wydajność 42l, która miała wytwarzać podcisnienie rzędu 5 Pa czyli 0,050 mbar
    do pompy dokupiłem sobie osobno wakuometr o zakresie od 0 do -1 bar
    i podczas pompowania podciśnienie dochodzi do ok -0,9 bar
    Moze ktoś wie jaki jest przelicznik tych wartości bo już sie pogubiłem
    Czy podcisnienie osiągneło chociaż w przybliżeniu 5 Pa ??

Skoro wakuometr pokazuje -0,9 bar to brakuje do całkowitej próżni 0,1 bar czyli masz 100 mbar, a chcesz osiągnąć 0,05 mbar. Taka pompka to musi trochę popracować zanim "wyssie" ile trzeba.

Do ion-tichy kilka pytań:
    1 To taka pompa wystarczy do uruchomienia klimy jak ma ciśnieniomierz ?
    2. Dlaczego muszą być różne wskaźniki do różnych gazów ?
    3. Ile po uruchomieniu funkcjonuje przeciętny split bez serwisowania ? Chodzi mi czy czynnika normalnie ubywa i trzeba go uzupełniać i jak to się robi ? Zakładam, że sprężarka nie nawala, okresowe czyszczenie itp.

0
  • #23 21 Lut 2009 20:39
    ion-tichy
    Poziom 31  

fuser napisał:

1 To taka pompa wystarczy do uruchomienia klimy jak ma ciśnieniomierz ?
    2. Dlaczego muszą być różne wskaźniki do różnych gazów ?
    3. Ile po uruchomieniu funkcjonuje przeciętny split bez serwisowania ? Chodzi mi czy czynnika normalnie ubywa i trzeba go uzupełniać i jak to się robi ? Zakładam, że sprężarka nie nawala, okresowe czyszczenie itp.

1- rozumiem, że uruchomienie to skrót myślowy. Pompą robimy próżnię i osuszamy układ. manowakuometr (w zestawie manometrów) lub właśnie wakuometr przy pompie jest potrzebny aby sprawdzić czy to co się robi ma sens tj. czy jest układ szczelny. Można próbować bez tych wskazań ale nie ma wówczas żadnej informacji czy wszystko jest dobrze z instalacją chłodniczą od strony szczelności na podciśnieniu. Zdarzają się przypadki że puszcza np. zawór kątowy i pompa wysysa czynnik z urządzenia - na manometrach od razu to widać. Lub jak np u kolegi Kalol17 - temat ruszany już gdzie indziej - ewidentna nieszczelność na połączeniu pompy z wakuometrem - pompa - wężyk - wakuometr - tam nie ma co ściągać - wakuometr to pokaże.
    - w skrócie jeśli jest wakuometr przy pompie to powinno wystarczyć.
    2- R410 pracuje na wyższych ciśnieniach - jeśli zegary są uniwersalne (czytaj do 410) to odczyt z takiego zegara dla innych czynników jest mniej dokładny - skala bardziej zawężona - tak jakby odczytywać na analogowym mierniku pojedyncze wolty na zakresie 300V
    3- jeśli instalacja jest dobrze zrobiona to nie ma potrzeby dopełniania czynnika - układ ma być szczelny i nie ma prawa nic ubywać - ubytek jeśli się pojawi da się odczuć w pracy układu. Oczywiście zakładam że układ jest zamontowany w taki sposób że nie ma konieczności regulacji ciśnienia na lato i zimę.
    Głównie czyszczenie wymienników i kontrola połączeń elektrycznych - proszę pamiętać że sprężarka pracuje /drży/ i połączenia przewodów na wkrętach luzują się.

Powodzenia

0
  • #24 21 Lut 2009 21:08
    fuser
    Poziom 23  

1 - rozumiem, musi być miernik. Nawet nie wpadłem na to, że może być coś nieszczelne i będę przepompowywał czynnik do atmosfery.
    2 - Dlaczego w tym zestawie jeden zegar jest niebieski, a drugi czerwony ? Czy służą do pomiaru ciśnienia czynnika czy próżni przy odsysaniu ?
    3 - To fajnie, że z zasady nie ubywa czynnika, no ale jak ubędzie to potrzebne następne narzędzie oprócz butli z gazem, żeby go doładować ? Na czym polega regulacja ciśnienia lato - zima ? O tym to w ogóle nie słyszałem :(

Chętnie bym gdzieś poczytał o instalacji / naprawach prostych układów klimatyzacji...

0
  • #25 21 Lut 2009 21:40
    ion-tichy
    Poziom 31  

niebieski to manowakuometr - pomiar podciśnienia i ciśnienia na ssaniu (LP), czerwony to pomiar na tłoczeniu (HP) różnice w wartościach - podziałce.
    regulacja jest mile widziana przy długich instalacjach, skraplaczach np w miejscach nasłonecznionych itp.
    Dotyczy to głównie przemian gazowych, zmian ciśnień itd- to obszerny temat.
    Podstawowym narzędziem są właśnie manometry ale czy i jak się ładuje to zależy od czynnika jaki jest w układzie. Niektórych się nie dopełnia tylko wymienia (mieszaniny)
    No i zgodnie z przepisami do prac w tym zakresie firma zajmująca się tym powinna mieć na wyposażeniu stację odzysku (ok 4-5tyś)
    Prostych układów to już prawie nie ma (jakieś tanie chińczyki zostały chyba) teraz już nawet w układach nie inwerterowych często stosowane są elektroniczne zawory rozprężne.

0
  • #26 22 Lut 2009 14:30
    spiro-klima
    Poziom 10  

Mój ojciec świnie sprzedał żebym ja to wiedział a co niektórzy chcą za darmo.

0
  • #27 22 Lut 2009 18:48
    fuser
    Poziom 23  

Cytat:
    Mój ojciec świnie sprzedał...

A co mają świnie do klimatyzacji ? 8-O
    Ja tu pragnę zasięgnąć informacji jakie narzędzia są potrzebne abym mógł w domu poprawnie zamontować dwa klimatyzatory. Ewentualnie u rodziny, bo pewnie też będą chętni.
    Dziękuję koledze ion-tichy za cierpliwość i wyczerpujące informacje. Będę musiał jeszcze się dowiedzieć jaka jest dokładna procedura uruchomienia splita. Ostatnie pytanie: czy "marketowe chińczyki" należy omijać szerokim łukiem czy można się jednak pokusić o zakup ? Pytam ze względu na swoją branżę. Też nigdy nie polecam zakupu najtańszych drukarek lecz zdarzają się wśród nich modele naprawdę godne uwagi i praktycznie bezawaryjne.

0
  • #28 22 Lut 2009 21:12
    ion-tichy
    Poziom 31  

Do drukarek nieco ciężko to porównywać, czy też do innego sprzętu wolnostojącego. Układy te są montowane często z koniecznością wynajmu sprzętu pomocniczego itp itd. No i tu mamy problem jeśli coś jest złej jakości - to nie jest tak proste do wymiany jak radio, czy drukarka. Sama praca instalacyjna kosztuje. Dlatego raczej marki sprawdzone, z dostępem do serwisu i części zamiennych.
    Ale wiadomo tu wiele zależy od potrzeb - do blaszanego baraku na 1 rok wystarczy cokolwiek. Dlatego różne marki na rynku są, bo i potrzeby są różne.
    Co do "świnek" kolegi Spiro - no cóż rozumiem, że chodzi o fakt nauki i jej kosztów - i dużo w tym racji - wiedza z internetu to jedno ale, akurat w tej branży musi być ona solidna i poparta doświadczeniem. Te układy mogą naprawdę wiele kosztować i powierzanie ich osobom bez wiedzy i doświadczenia to pomyłka. Łatwo uszkodzić podzespoły warte ogromne pieniądze (oczywiście nie mówię tu o marketowych splitach).

0
  • #29 22 Lut 2009 21:54
    fuser
    Poziom 23  

drukarki kosztują od 100 PLN do kilkudziesięciu tysięcy (np. plotery)...
    Jeśli ktoś ma problem, nie wysyłam go do serwisu, bo wadowmo, że tam go nieźle skroją, ale staram się mu pomóc. Przypadkowy użytkownik nie jest żadną konkurencją. Zresztą jak coś skopie to i tak serwis na tym zarobi. Nikt się zresztą nie urodził omnibusem i od czegoś trzeba zacząć. Ważne, żeby do wszystkiego używać rozumu, no i pomocy Kolegów z Elektrody :)

0
  • #30 19 Wrz 2010 21:30
    Tomecek25
    Poziom 11  

Chciałbym podłączyć się do tematu,mianowicie kilka linijek wyżej wspomniano o robieniu próżni sprężarką lodówkową.Mam takową,polską YB-10,podłączoną i pracuje.Wydaje mi się że potrafi wytworzyć dość duże podciśnienie.Czy wie ktoś może jak duże?Pozdrawiam

0