Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadanie z mechatroniki w liceum

Brauniack 16 Nov 2008 15:11 6252 8
    Brauniack
    Level 27  
    Witajcie.
    Potrzebuję rozwiązać poniższe zadanie z mechatroniki, chodzi o narysowanie prostego schematu.

A więc:

Urządzenie do klejenia części sztucznych.
    Sygnał do wysuwu zostaje nadany przez przycisk ręczny. Po osiągnięciu przez tłok musi przez 20sek ścisnąć klejone części i następnie wrócić do położenia wyjściowego. Ten ruch powrotny musi nastąpić w każdym przypadku, nawet wtedy gdy jeszcze jest wciśnięty przycisk ręczny. Nowy sygnał start powinien być skuteczny dopiero po zwolnieniu przycisku ręcznego i uzyskaniu tylnego skrajnego położenia przez siłownik.

Za pomoc przewidziane są punkty. Potrzebuję to na jutro :( Z góry dziękuję za pomoc.
    rastabiba
    Level 22  
    Nie wiem co to za tłok i jak ma być sterowany ;]
    Ja bym to zrobił na układzie czasowym NE 555.
    Przycisk start wyzwala generator astabilny na NE 555. Generator generuje impuls 20 s do sterowania tłokiem.
    Na tłoku można dać wyłącznik krańcowy, który odłącza przycisk start od generatora, wtedy gdy tłok nie jest w pozycji rozwartej :)
    Brauniack
    Level 27  
    Ale mi nie chodzi o schemat eletro-pneumatyczny.Tylko zwykły schemat z symbolami pneumatycznymi itp to ma być dla ucznia z 4 klsy liceum
  • Helpful post
    elvis_linux
    Level 14  
    schemat jest przecież banalnie prosty... ściągnij program Festo FluidSIM (oczywiście darmowe demo) i wersję dla pneumatyki. Cały układ składa się z siłownika dwustronnego, jednego zaworu sterującego siłownikiem 5/2, jednego zaworu z przyciskiem 3/2, dwóch zaworów z rolką 3/2 i układu opóźnienia czasowego.
    Brauniack
    Level 27  
    O taki schemat mi chodzi proszę aby ktoś go rozrysował nawet ręcznie będę bardzo bardzo wdzięczny
  • Helpful post
    elvis_linux
    Level 14  
    cóż... nie wiem po co Wam zadania z mechatroniki w liceum ale proszę, o to schemat. Sprawdź czy warunki początkowe są prawidłowe. Schemat w postaci pliku fluidSima i zrzutu ekranu
    Zadanie z mechatroniki w liceum
    malymaniaczek
    Level 2  
    Ja potrzebuje opisu tego schematu:|
    elvis_linux
    Level 14  
    Sprawa jest prosta: wciśnięcie przycisku powoduje przesterowanie zaworu sterującego siłownikiem ale tylko jeśli siłownik był w położeniu 1s1, inaczej nie otrzymamy sygnału na wyjściu bramki and. po osiągnięciu położenia 1s2, siłownik włącza rolkę która uruchamia układ opóźnienia czasowego. Po upływie zadanego czasu, układ ten przesterowuje zawór siłownika i siłownik chowa się. Czy tego na prawdę nie widać? To chyba najprostszy układ jaki składaliśmy w ramach podstaw pneumatyki...
    cisin1990
    Level 1  
    MAM PYTANIE ODNOŚNIE PROGRAMU FluidSIM, bo nie wiem jak zrobić żeby rolka była zamknięta tak jak na rys. powyżej i żeby zaznaczyć w których miejscach ma być przy siłowniku proszę o jakieś porady