Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux ew 1044s nie wykonuje niektórych programów

sylba 16 Lis 2008 18:31 2268 9
  • #1 16 Lis 2008 18:31
    sylba
    Poziom 9  

Witam wszystkich Grupowiczów!

Wpadłem do Was szukając lekarstwa na pewną dolegliwość, która od pewnego czasu trapi moją pralkę.

Czasami wszystko jest OK, ale zdarza się, że po włączeniu programu B, nabiera wodę, wykonuje cykl obrotów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazuwek zegara i dalej nie ma checi do prania. Przelewa jedynie w środku wodę i ani mysli zakręcić bębnem. Gdy ją przestawię z B na C lub ponownie na B, to sytuacja sie powtarza. Tyle tylko, że wody już nie pobiera. Dalej przelewa sobie wodę, wykonuje jeden cykl obrotów i to wszystko. Próbowałem na różne sposoby ustawiać programator, ale bez skutku. Dopiero gdy przesunąłem w pobliże D, podejmowala dalszą prace. Co ciekawe, zawsze bez pudła działa na programach I, J, a potem jest w stanie bez oporu wykonać kilka prań na B lub C, aż do następnego razu.

Liczę na Waszą pomoc, bo nie ukrywam, że programu B używam najczęściej i be z niego czuję się jak bez ręki.

0 9
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 16 Lis 2008 18:36
    basgol
    Poziom 23  

Trzeba sprawdzic przekażnik w module na dole , może miec wypaloną nóżkę .

0
  • #3 16 Lis 2008 19:15
    sylba
    Poziom 9  

basgol, dzięki za błyskawiczną odpowiedź!

A czy za nim się wezmę do roboty, mógłbyś coś wiecej powiedzieć na temat tego przekaźnika i jak się do niego dostać?

0
  • Relpol
  • #4 16 Lis 2008 19:26
    basgol
    Poziom 23  

Moduł siedzi z prawej strony na dole . Musisz zdjąc tylną częśc obudowy ( podobnie jak w poście o fl 503 CN ) z tym , że po zdjęciu blatu są 4 śrubki te bliżej tyłu , moduł trzeba wyjąc z obudowy ( zaznacz lub zrób zdjęcie kostek podłączeniowych-nieraz są problemy z ponownym podłączeniem ) , obejrzyj luty na płytce .

1
  • #5 16 Lis 2008 22:00
    sylba
    Poziom 9  

Już po robocie!

Wyciągnąłem moduł, obejrzałem go z wierzchu i od spodu, pod lupą przyjrzałem się stykom i szczerze mówiąc nic specjalnego nie zauważyłem.

Wytarłem z kurzu, poskładałem, ustawiłem B i ... jak nie trudno się domyśleć wszystko poszło tak jakby nigdy nic. No cóż, albo tego nie widać, albo siędzi gdzie indziej.

W każdym razie dziękuję za pomoc. Zobaczę co będzie dalej. A jeśli znowu pojawią się stare problemy, to co dalej robić? Czego i gdzie szukać?

0
  • #6 16 Lis 2008 22:04
    basgol
    Poziom 23  

Sprawdż jeszcze szczotki silnika.

Dodano po 2 [minuty]:

Warto też (jak zawsze ) sprawdzic grzałkę na upływnośc do masy .

0
  • #7 19 Lis 2008 18:43
    sylba
    Poziom 9  

Witam po przerwie!

Tak jak się spodziewałem, pralka działa tak jak chce.
    Nie bardzo rozumiem związek pomiędzy szczotkami silnika, albo upływnością grzałki, a funkcjonowaniem programu. Czy mógłbyś coś więcej na ten temat napisać?

Może jeszcze jedna wskazówka, choć może wydawać się śmieszną bo dotyczy odgłosów wydawanych przez pralkę w czasie pracy. Otóż, po nabraniu wody powinny być wykonywane ruchy rewersyjne. Każdy taki cykl poprzedzony jest charakterystycznym podwójnym "pyknięciem" (styków przekaźnika?). Gdy tego odgłosu nie ma, to na 100% bęben nie będzie się obracał.

Na mój chłopski rozum, szukał bym przyczyny w niewłaściwej pracy programatora (o ile jest elektromechaniczny, a nie elektroniczny), ale ponieważ nie wiem jak on funkcjonuje, mogę się tylko domyślać, że gdzieś jest jakiś styk, który raz kontaktuje, a raz nie. Ale jak to sprawdzić?

0
  • #8 19 Lis 2008 20:29
    basgol
    Poziom 23  

Programator w zasadzie jest mechaniczny , ale jego silniczek sterowany jest z modułu i jeśli elektronika nie wyczuje (zmierzy ) prawidłowych rezystancji silnika , nie uruchomi silniczka , aby zewrzec odpowiedni styk rewersyjny. Niestety też nie znam dokładnej zasady działania ( współpracy) programu i modułu , ale silniczek obraca się raz w lewo , raz w prawo .Upływnośc z grzałki zakłóca elektronice prawidłowy odczyt (nic dokładniej ci nie wyjaśnię ).

0
  • #9 01 Gru 2008 10:52
    zulusj23
    Poziom 21  

Witam,

czy udało się znaleźć rozwiązanie ? Mam praktycznie identyczne objawy.

Pozdrawiam
    Jacek Zieliński

0
  • #10 09 Gru 2011 16:17
    xpower0168
    Poziom 9  

Mam identyczny problem. Co jest przyczyną takiego zachowania pralki?

0