Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik astabilny/timer 555/ cos innego ?

16 Lis 2008 23:07 3383 5
  • Poziom 9  
    Cześć!
    Myślę jak tu zrobić przerzutnik astabilny który co np. 30sek na chwilkę przełączał by przekaźnik. Pierw myślałem o zwykłym tranzystorowym przerzutniku, ale czasu typu 30sek czy np. 2 min już mogą być zbyt duże. Potem pomyślałem o timerze 555, ale te długie czasy coś mi też do tego nie pasują ... Macie jakieś pomysły w jaki sposób np. co 30-40sec na chwilkę rozłączać przekaźnik. Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Z góry dzięki,
    Tomek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Najprostszy z możliwych układ opóźniający do minut, to MOS z elko np. 10-100uF ( najlepiej tantal ) w bramce, zbocznikowany rozładowującym R rzędu 10-1M. RC będą zależały od potrzebnego Ci czasu.
    Ale to rozłączanie co ileś sekund - ma być automatyczne czy ręczne ? Jak automat, to najporściej ge na 555.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    555 bez problemu i powtarzalnie odlicza czasy rzędu kilkunastu minut.
  • Poziom 9  
    No dobra, dzięki za rozwianie wątpliwości! Pewnie w takim razie pójdę w stronę 555.

Ale jeszcze z ciekawości się spytam czy jest jakieś inne równie proste rozwiązanie :>? Może sprecyzuje bardziej: chodzi mi o układ który dawałby co około 30-40sek impuls 1sekundowy do przekaźnika by ten się rozłączył na sekundę. Czasy nie muszą być dokładne a wszystko powinno sie automatycznie odbywać.

Pozdr!
    T.
  • Poziom 39  
    Witam
    Najprostszy sposób, to jednak 555. Gdyż można sobie, dobierając odpowiednio elementy, ustalić niezależne czasy trwania stanu wysokiego i niskiego na wyjściu. Można by jeszcze taki układ zrealizować na CD4541, który jest przystosowany do pracy z tak małymi częstotliwościami, ale na wyjściu miałbyś stany wysoki i niski o wypełnieniu 50% i aby przystosować do twoich potrzeb, trzeba by było dodać, albo układ różniczkujący (skracający czas trwania jednego stanu) na wyjściu lub resetowanie układy po określonym czasie.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    CD4541, albo CD4060, plus jakiś reset - łatwiej chyba będzie coś wykombinować z CD4060,
    bo ma wyjścia z wielu stopni licznika - np. reset kiedy na dwóch określonych wyjściach są '1' -
    może 2^14 i 2^9, generator 512Hz, po 32 sekundach masz 2^14 - z tego impuls, po następnej
    sekundzie dojdzie 2^9, i wtedy reset, i od nowa odmierzanie 32 sekund...