Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników krokowych

sornell 16 Lis 2008 23:32 7576 15
  • Sterownik silników krokowych

Oto projekt do testowania silników krokowych. Pomimo zastosowania jednego mikrokontrolera, układ umożliwia na całkowicie niezależne sterowanie trzema silnikami krokowymi jednocześnie. Konfiguracji parametrów pracy dokonujemy poprzez specjalne oprogramowanie na PC. Transmisja danych odbywa się poprzez port szeregowy. Do budowy sterownika użyto driverów ze starych drukarek. Na stronie źródłowej dodatkowo znajdziemy wzór płytki drukowanej, program źródłowy do mikrokontrolera oraz PC.

Sterownik silników krokowychSterownik silników krokowych

Źródło: http://www.youritronics.com/3in1-stepper-motor-controller/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 18 Lis 2008 13:19
    Myrek1
    Poziom 23  

Bez znaczenia jest uC, na pierwszym lepszym AVR z UARTem można to zrobić dla kilku silników (byle by miał dużo nóg). Drivery są zbędne (choć jak się je ma to układ jest prostszy), wystarczą tranzystory.

Takie układy robiło się na laboratoriach lub na zaliczenie drugorzędnych zajęć na studiach ;)

Projekt na poziomie błyskania diodki wysterowanej przez uC (no może z użyciem programu z przyciskiem na PC) ;) Trochę cienko jak na DIY zagranica...

• #3 09 Sty 2009 11:34
    Thufir
    Poziom 10  

Witam!
    Muszę wykonać podobny układ, tzn. potrzebuję zrobić sterownik, który będzie niezależnie sterował dwa silniki krokowe. Jak to zrobić dość szybko (mam mało czasu)? Jaki uC wykorzystać i od czego zacząć? Za wszystkie rady i wskazówki będę wdzięczny.

• #4 09 Sty 2009 11:46
    kasztan1983
    Poziom 11  

Potrzebujesz np.:
    * Atmega8
    * Kabelek do programowania kontrolera przez ISP
    * Środowisko avrStudio
    * Kompilator Winavr
    * ULN2804 (dla dwóch unipolarnych chyba wystarczy jedna taka kostka)
    * 7805 (stabilizator na 5V)
    * Płytka uniwersalna

• #5 09 Sty 2009 12:47
    Myrek1
    Poziom 23  

Zamiast ULN2804 można użyć 8 tranzystotrów unipolarnych, ale to zajmuje dużo miejsca. Ale jeśli się takie ma to będą ok.
    Do tego zestawu jeszcze kilka kondensatorów, rezystorów.

Proponuje na początek podłączyć Atmegę tak, żeby byłą zasilona z 7805 i ją uruchomić. Dopiero po tym (jak jużprocek będzie łykał program) dorobić sterowanie ULNa z nóżek procka.
    Takie realizacje są dostępne w necie.
    Trochę o silnikach (ULNa podobnie się podłącza): http://www.pepi11.cad.pl/elektronika/krok.html
    Reszta to prosta sprawa.

• #6 09 Sty 2009 17:44
    Thufir
    Poziom 10  

Dziękuję za pomoc. Możecie mi podać jakieś sklepy gdzie mogę kupić w/w podzespoły? Jeśli ktoś zna to będę wdzięczny za namiary na sklep w Poznaniu gdyż zalezy mi na czasie. Ale adresami www też nie pogardzę.

Edit: Niestety adres www podany przez kolegę wyżej nie działa. Czy może mi ktoś powiedzieć jak powinno wtglądać polączenie wymaganych elementów (tzn. uC, stabilizatora i ULNa). Aha - ja posiadam silniki bipolarne, nie wiem czy to coś zmienia jesli chodzi o układ. Do tego silniki są dość duże (max. prąd 2,8A napięcie zasilania 3,2V).

• #7 09 Sty 2009 20:46
    killerwo
    Poziom 9  

ul. łąkowa i kwiatowa niedaleko starego browaru co do połączenia i jak sie do tego zabrać radziłbym przeglądać elektrode i sie uczyć:) bo jak będziesz chciał wszystko wiedzieć w tym temacie to bedzie około 100 stron.Pozdro i GL:D

Link

• #8 09 Sty 2009 22:53
    Thufir
    Poziom 10  

Dziękuję pięknie za namiary. Mam jednak mały problem, ponieważ układy wymienione w powyższym poście występują często w wielu rodzajach, skąd mam wiedzieć który będzie ok? Np. uC Atmega8, który wybrać? Podobnie z układem ULN2804 oraz 7805 (czym różni się układ izolowany od nieizolowanego i który mam wybrać?). Przepraszam za takie pytania, ale elektronika to nie jest moja mocna strona, a wypadło tak, że muszę zająć się sterowaniem tych silników i pytam o podstawy, bo muszę to zrobić dobrze (nie mam czasu na poprawki).

• #9 09 Sty 2009 23:09
    Myrek1
    Poziom 23  

Raczej nie chcesz wersji smd, bo ciężko Ci bedzie to polutować to bierz ATMEGA8-16PU
    ULNy też różnią siętylko obudową, większa to ULN2804A
    Stabilizator 5V 7805 to 7805 i kropka. Nie żaden 78L05 itp.
    Wersja z F na końcu oznacza izolowany radiator z tyłu. Normalnie masz tył metalowy połączony z nóżką masy układu, przez co po przykręceniu radiatora masa występuje na nim. W izolowanym nie ma masy, bo radiator jest izolowany. Wersja F jest niby lepsza do takich zastosowań jak sterownik silników krokowych, bo nic nie spalisz jak przez pomyłkę zewrzesz tył układu z plusem.

Nie mam teraz czasu szukać, ale wszystkie schematy połączenia są na elektrodzie. Popatrz na inne projekty z Atmega 8 i tak samo podłącz zasilanie, kwarc, ISP (do programowania). Później z innego projektu podglądnij podłączenie Atmegi pod ULNa a tego z kolei do silniczków. W sumie to ULNa podłącza się bezpośrednio do wolnych linii uC (Atmegi), a wyjścia ULN bezpośrednio pod złącza silniczka.
    Tu masz to pięknie opisane: http://www.jasonbabcock.com/computing/breadboard/pantable1/index.html

Aha, sprawdź na jakim napięciu chodzi Ci ten silniczek.

• #10 09 Sty 2009 23:18
    Thufir
    Poziom 10  

Dziękuję za wskazówki. Co do silnika, napięcie wg danych jakie mam to 3,2V - ale jest to napięcie nominalne. Nie testowałem na jakim napięciu minimalnym można go już odpalić. Jeszcze sprawa, o którą zapomniałem wcześniej pytać - czy taka płytka uniwersalna wystarczy (wym. 50x100mm).

• #11 10 Sty 2009 00:14
    Myrek1
    Poziom 23  

Płytka spokojnie wystarczy.
    Jesteś pewien, że jest 3,2V? Zazwyczaj są one na 5 czy 12V. To musi być bardzo mały silniczek.
    Aha, do tego 7805 kup jakiś fajny mały radiatorek, tak na wszelki wypadek.

• #12 10 Sty 2009 11:09
    Thufir
    Poziom 10  

Kurcze, teraz zwątpiłem, ale mam podane takie dane:

Moment obrotowy [Nm] - 1,9
    Krok [st] - 1,8
    Prąd fazy [A] - 2,8
    Napięcie [V] - 3,2
    Masa [kg] - 1,0
    Średnica wałka [mm] - 6,3
    Wymiary obudowy [mm] - 57x57x76

A jeszcze takie pytanie, do czego jest ten mediatorek potrzebny i co to właściwie jest?

• #13 10 Sty 2009 11:49
    Myrek1
    Poziom 23  

Chodziło mi o radiatorek :) Przy sprawdzaniu pisowni FF mi źle zasugerował ;) Coś takiego: http://www.tme.eu/radiator-czerniony-do-to220-635mm/arts/pl/a05/hs-s01.html

To może być problem (a raczej jest) z tym silnikiem. To, że ma małe napięcie wiąże się, z tym że ma za duży prąd fazy. ULN nie da rady tym sterować, bo ma na wyjściu maksymalny prąd 0,5A. Tak samo stabilizator, który przy 5V ma 1A (przy tym strasznie się grzeje).

Radził bym poszukać innego silniczka, może jakiś z drukarki o wyższym napięciu pracy.

A tutaj masz jak połączyć silnik z ULNem. Natomiast, zamiast podłączać ULNa do wtyczki podłącza się go do uC.

Proszę moderatora o rozdzielenie tematu i przeniesienie go do innego działu, bo to nie ma za wiele wspólnego z prezentowanym projektem.

• #14 10 Sty 2009 13:14
    Thufir
    Poziom 10  

Tylko niestety nie mam możliwości zastosowania innego silnika. Muszę zrobić to tak jak jest. A czy nie ma innego układu, który poradziłby sobie z tak dużym prądem?

• #15 10 Sty 2009 16:59
    Myrek1
    Poziom 23  

Pozostaje sterowanie tranzystorami MOSFET. Tylko, skąd weżmiesz źródło o napięciu 3V i prądzie 3A?...

• #16 10 Sty 2009 17:37
    Thufir
    Poziom 10  

Dobra, udało mi się zasilić te silniki z akumulatora 24V (dwie 12-stki) o prądzie w granicach 1A. Pytanie czy te układy wytrzymają prąd nieco wyższy niż 1A? Nie będzie to 2,8A tak jak podałem wyżej, ale będzie powyżej jedynki niestety.

Szukaj w 5mln produktów