Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.

17 Lis 2008 18:49 4205 6
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich serdecznie!

Mam problem z moim Hiper HPU-4B580-MU V3 (Blue) (ma już ponad rok - i rok leży w szafce zepsuty i teraz postanowiłem go wytargać) Problem wygląda następująco:

Gdy podłączę zasilacz do PC (starego komputera - na innej zasilaczu wszystko OK) tzn. złącze ATX, napędy HDD&DVD, wentylatorki to normalnie komputer się uruchamia, ale nic dalej się nie dzieje.
    Dokładnie to dysk twardy nie startuje gdy jest podpięty pod ATA, gdy ATA odepne, dysk startuje.

Więc postanowiłem posprawdzać wszystkie napięcia.
    I tak, miernik wskazuje wszystkie napięcia, że są wręcz idealne i wszystko powinno śmiagać bez problemu.
    Więc zaczołem podpinać różne urządzenia pod poszczególne napięcia:

+12V - wszystko co podpinałem, wentylatorki, żarówki halogenowe z łazienki :P etc. Działało!
    +5V - jak wyżej, nie będe się rozpisywał
    +3,3V - i tu jest problem. Diody, wiatraczki działały, ale gdy podepnę zwykłą żaróweczkę z latarki, która działa na 2 bateriach zasilacz automatycznie się wyłącza, tak jakby zadziałało jakieś zabezpiecznie. Wyłącze zasiłkę na kilkanaście sekund (po charakterystycznym pstryknięciu psss) i już działa normalnie.

Po podłączeniu kolejny raz zasiłki do komputera, sprawdzłem napięcie +3,3V i jest wszystko w porządku a zasilacz nie wybija.
    Komputer poprostu pracuje, ale tak jakby nie było RAMu...

Wydaje mi się że coś nie tak jest z transformatorkiem (ami) 3,3V gdy przyjdzie na niego więszy pobór mocy (, ale jak to? - zabezpiecznie z zasilacza nie wybija gdy podpięty jest do komputera).

Na wszystkie pytania odpowiem - dużo rzeczy kombinowałem z ojcem, ale niestety na zasilaczach ATX się nie znam, więc może ktoś pomoże?

Z tego co czytałem, to nie mam zasilania +5V na PG. (Power Good), ale nie jestem pewien bo niewiem czy to się sprawdza gdy zasilacz jest podpięty do komputera, czy uruchomiony na sucho.

Jeśli ktoś potrzebowałby fotki zasilcza i jego poszczególnych elementów do pomocy Mi niech napisze!
  • Poziom 10  
    Więc po zastartowaniu zasilacza tak na sucho gdy miernikiem sprawdzam te PG (PG i czarny kabel) wartość wynosi 0V :(

Nie wiedziałem dokładnie jakie fotki chcesz...
    Napisz jakie elementy sfotkować :) po południu nadeślę kolejne jakie będziesz chiał..
    Oczywiście nie wiem czy, aż tak dobre te zdjecia są bo mam kompakta :P

Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.
    Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.
  • Moderator
    Faktycznie słabe te fotki, ale na tej ostatniej widać jak kabel PG wchodzi na płytę zasilacza i teraz musisz opisać jak to napięcie jest robione (prześledzić jego drogę) i opisać jakie elementy znajdują się na radiatorze właśnie od tej strony (wtórna).
    Oraz jaki to tam nie widać układ scalony się znajduje?
    Tak samo pasowało by opisać stronę pierwotną zasilacza...
    Jakie tam są trzy opto elementy?
  • Poziom 10  
    Opisz mi jeszcze raz dokładnie co chcesz wiedzieć bo nie bardzo rozumiem tego. Weź jakieś zdjecie i zaznacz mi proszę na nim co chcesz wiedzieć/co mam sprawdzić :)

Strona wtórna i pierwotna - tam jest tyle rzeczy i elementów, że obłęd. Jak coś tu zrobić żeby czegoś nie uszkodzić?
    Cytat:

opto elementy?

... a co to ? tzn. tyle co w necie przeczytałem...
    Wszystkie te zdjęcia są z tego jednego miejca obok tego gdzie kabelek PG wchodzi do płytki drukowanej
    Napisz co chcesz...
    Jakie zdjecia i czego dokładnie...

Coś długo nikt nie odpisuje... ;(
    Pozdrawiam!
  • Moderator
    Chyba zaczniemy od tego, że źle odczytałeś ten układ LE339N lub na LM339, LM393 czy na tranzystorze, a być może właśnie na nim masz zrobione PG.
    Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.
    Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.
    Zdjęcia można robić dopiero jak wyjmiesz ten radiator na, którym masz element na jakim robione masz napięcie +3,3V jakie wygląda na to, że masz je uszkodzone...
    Napięcie +3.3V dość często realizowane jest na mosfecie np. 35A/30V
    Ewentualnie na jakiejś diodzie podwójnej jak poniżej.
    Hiper 580W Modular Type-R - Coś nie tak 3.3V i PG.
    Zachodzi jednak pytanie bo skoro przeraza Cię ilość elementów i odszukiwanie ich to jak to będzie z ich pomiarem itd. co Ty na taki aspekt sprawy?
  • Poziom 10  
    Masz rację LM339N...

Nie no nic mnie nie przeraża i jestem ambitnie nastawiony na naprawę tego zasilacza, ale tylko i wyłącznie z pomocą, jaką mam nadzieje mi zaoferujesz aż do naprawy tego zasilacza :)

Chodzi mi tylko o to abyś dokładnie mi opisywał co mam robić, bo jak wiesz nie jest to dla mnie rzecz powszednia i się na tym poprostu nie znam tak dobrze jak Ty i inni...

1. Jak zmierzyć napięcie na tym 3,3V (jak mierzyć napięcie na mosfetach, diodach...)

Jeśli jednak twierdzisz że nie dam rady tego naprawić... napisz mi to..