Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opóźnienie styku/ przekaźnik czasowy/ włącznik czasowy

spam28 17 Nov 2008 19:33 5590 3
 • #1
  spam28
  Level 10  
  Potrzebuje zrobić niezawodne (żeby mi nie zalało roślin) sterowanie nawadnianiem.
  Pompę zasilam z sieci, problem w tym, że wszystkie włączniki czasowe mają minimalny czas nastawy 1 minutę, a ja potrzebuję jednorazowo kilkanaście sekund.
  Pytanie jak w prosty sposób uzyskać te kilkanaście sekund? Myślałem żeby za włącznikiem czasowym wstawić przekaźnik czasowy, tak żeby po tych kilkunastu sekundach sam to odłączał, ale do przekaźnika cały czas przez tą minutę dostarczany byłby prąd więc o ile dobrze myślę to by go włączyło ponownie (przynajmniej z takim jak na klatce schodowej by tak było). Ktoś ma jakiś pomysł?

  Dodam, że pompa zasilana jest przez transformator 12V 200W. Więc przekaźnik mógłby być między trafem a silnikiem.
 • #3
  spam28
  Level 10  
  elkard wrote:
  Witam.
  Przede wszystkim nie jest prawdą że minimalne nastawy przekaźników czasowych zaczynają się od 1 minuty.
  Nie minimalny czas przekaźnika tylko włącznika czasowego sieciowego (tzw. timera). A taki muszę mieć tak czy inaczej żeby włączać nawadnianie o ustalonej porze codziennie.
 • #4
  elkard
  Level 36  
  A teraz rozumiem. To rzeczywiście rozwiązaniem było by dołączenie do tego wyłącznika czasowego przekaźnika czasowego z odpowiednim zakresem czasowym i odpowiednim trybem pracy. I z tego przykłady który wcześniej podałem to byłby tryb (DI).
  Po podaniu na ten przekaźnik czasowy napięcia z wyłącznika czasowego od razu załączy się jego wyjście na ustawiony czas (i tylko jednorazowo). Ponowne jego załączenie nastąpi dopiero po odłączeniu z niego napięcia i powtórnym załączaniu.