Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z lampą 6C4 w oscyloskopie

matiajr 17 Lis 2008 23:18 1642 10
  • #1 17 Lis 2008 23:18
    matiajr
    Poziom 15  

Witam aktualnie pracuję nad reanimacją starego oscyloskopu lampowego nazywa się" Heathkit" model 012. Mój problem polega na tym że jedna z lamp nie ma w ogóle żarzenia model tej lampy to 6c4, w zwiazku z czym podejrzewam że jest uszkodzona. Nie posiadam takiej lampy w związku z czym chciał bym zadać może banalne pytanie, ale chciał bym zapytać czy istnieje możliwość wymiany tej lampy. Na inny el. elektroniczny np tranzystor?, w załączeniu dodaje schemat oscyloskopu wraz z zaznaczoną uszkodzoną lampą z góry dziękuję za pomoc.

0 10
  • #2 18 Lis 2008 07:30
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Wyjmij tę lampę i sprawdź omomierzem, czy żarnik nie jest zerwany.
    Jeśli będzie dobry to sprawdź, czy żarzenie dochodzi do podstawki ew. czy styki w podstawce kontaktują.

Lampy tranzystorem nie zastąpisz, to nie takie proste.

0
  • #3 18 Lis 2008 09:41
    krel
    Poziom 18  

Odpowiednikiem lampy 6C4 jest EC90 - może ona będzie łatwiej dostępna. Parametry tych lamp znajdziesz tutaj.
    Patrząc na schemat wydaje mi się że lampka pracuje tutaj w układzie stabilizacji napięcia anodowego dla lamp wzmacniaczy (Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi). Napięcie dla siatki jest pobierane z układu polaryzacji lampy oscyloskopowej (punkt A obok potencjometru regulacji ostrości) więc zapewne chodzi o kompensację zmian czułości lampy oscyloskopowej na skutek wahań napięć zasilających. Myślę że od biedy można by wstawić w miejsce lampy (pomiędzy anodę i katodę) szereg diod Zenera o łącznym napięciu 130V i mocy 5W, z tym że nie będzie wówczas działać wspomniana kompensacja a to odbije się na dokładności oscyloskopu. Można jednak ten przyrząd uruchomić w ten sposób, przynajmniej do czasu zdobycia nowej lampy.
    Zastąpienie tej lampy tranzystorem (a właściwie całym układem tranzystorowym) na pewno jest możliwe ale, jak napisał stołek_-92, nie takie proste. Zanim zaczniesz cokolwiek przerabiać sprawdź czy do lampy dochodzi napięcie żarzenia orac czy włókno jest całe.

0
  • #4 18 Lis 2008 12:25
    matiajr
    Poziom 15  

Witam układ żarzenia jest sprawny dochodzi napięcie 6,5v, natomiast uzwojenie żarzenia nie daje żadnego oporu gdy sprawdzam omomierzem więc domniemam że jest przerwane.

0
  • #5 18 Lis 2008 12:52
    krel
    Poziom 18  

No cóż, wygląda na to że musisz się gdzieś postarać o taką lampę. Jeśli będziesz miał z tym problem to możesz ewentualnie użyć jednej połówki lampy ECC82 - ma ona zbliżone parametry z tym że jest nieco słabsza (maksymalna moc wydzielana na anodzie to 2.75W zamiast 3.5W) ale z moich wstępnych obliczeń wynika że powinna sobie poradzić.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lis 2008 15:27
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Wynika z tego ewidentnie, że lampa jest martwa.
    Najsensowniejszym jej zamiennikiem jest ECC82. Żarzyć możesz tylko jedną połówkę lampy, co nie zmieni poboru prądu żarzenia w stosunku do EC90. Zapewne są jeszcze jakieś możliwe zamienniki (np. subminiaturowa 6N16B) lecz mogą one być dużo trudniejsze do znalezienia od ECC82.

0
  • #7 19 Lis 2008 19:14
    matiajr
    Poziom 15  

mam rozumieć że żeby sprawdzić oscyloskop mam wlutować te diody zenera w podstawkę lampy czyli Anodę diody do do anody lampy czyli pina 5 podstawki a katode w miejsce katody lampy czyli pin 1 i7 ?? i jeszcze jedno pytanie kol. "krel" pisał o szeregu diod ja mam diody na 130V ale 1,3 W wiec chyba powinienem je podłączyc równolegle aby uzyskać moc 5 w ? z góry dziękuję za odpowiedź

0
  • #8 19 Lis 2008 20:20
    krel
    Poziom 18  

Pamiętaj że dioda Zenera pracuje w kierunku zaporowym (w stanie przebicia), czyli jej anodę musisz połączyć tam gdzie jest katoda lampy, czyli do nóżki 7, a katodę diody tam gdzie jest anoda lampy, czyli do nóżek 1 i 5.

Równoległe połączenie diod Zenera nie ma sensu i nie zwiększy ich mocy. Chodzi o to że z pewnością pojedyncze diody mają minimalnie różne parametry a to spowoduje że w takim układzie prawie cały prąd popłynie tylko przez jedną diodę.

W stanie ustalonym prawdopodobnie przez diodę nie popłynie prąd większy niż 10mA więc nie wydzieli się na niej więcej niż 1.3W mocy. Problemem może być moment włączenia zasilania układu. Jeśli prostownik (lampa V8 ) rozgrzeje się szybciej niż lampy pobierające prąd z gałęzi +130, +100, +105, +110 to w pierwszej chwili przez tą diodę może popłynąć ok. 32mA, a to spowoduje wydzielenie się mocy 4.16W i może zniszczyć diodę.

0
  • #9 19 Lis 2008 20:23
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    Równoległe połączenie diod Zenera nie ma sensu i nie zwiększy ich mocy. Chodzi o to że z pewnością pojedyncze diody mają minimalnie różne parametry a to spowoduje że w takim układzie prawie cały prąd popłynie tylko przez jedną diodę.

Można się tej przypadłości pozbyć włączając w katodę każdej diody rezystor 47 omów. Skompensuje on różnice w napięciu Zenera.

0
  • Pomocny post
    #10 19 Lis 2008 20:28
    krel
    Poziom 18  

stołek_-92 napisał:
    Cytat:

Można się tej przypadłości pozbyć włączając w katodę każdej diody rezystor 47 omów. Skompensuje on różnice w napięciu Zenera.

Racja, choć odbywa się to kosztem nieco gorszej stabilizacji, ale w tym układzie to raczej nie jest wielki problem, szczególnie jako rozwiązanie tymczasowe.

0
  • #11 19 Lis 2008 20:49
    matiajr
    Poziom 15  

Bardzo dziękuje koledzy pomogliście mi w 100%.

0