Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirpool ADP4545

genek1000 18 Lis 2008 00:15 7630 8
  • #1 18 Lis 2008 00:15
    genek1000
    Poziom 27  

Witam, coś mi zmywarka odmówiła posłuszeństwa. Pobiera wodę i w momencie właczania pompy myjącej zaczyna sie jazda. Słychać z dołu zmywarki terkotanie i słychać że pompa pracuje z przerwami. Efektem oczywiście są nie domyte ( wogóle nieumyte) naczynia. W serwisie po objawach powiedzieli że to na 100 % uszkodzone pompa myjąca (500 z wymianą). Trochę sie na elektromechanice znam i wydaje mi sie ze pompa jest w porządku ( oczywiscie musiałem rozebrać) ale na sprzecie AGD nie bardzo. Prosze o pomoc jeśli ktoś miał taki problem.

0 8
  • #2 18 Lis 2008 06:44
    eeban
    Specjalista AGD

wyjmij pompę i sprawdź wirnik<turbinę>
    może być zużyta
    może być wewnątrz ciało obce

0
  • #3 18 Lis 2008 08:18
    genek1000
    Poziom 27  

Pompę rozbierałem i na pewno nie ma tam żadnych ciał obcych. Co do zużycia to nie wiem jak go określić. Silnik pompy jest bezszczotkowy . Wirnik jest magnesem. Do wirnika jest przymocowana turbina w dziwny sposób jakby przez sprzęgło . Trzymając za wirnik , turbiną można obracać w sumie prawie o 360 st.(?) . W pewnym zakresie kątowym jest to luz taki ze do obrócenia turbiną nie potrzeba żadnej siły natomiast żeby pokręcić dalej trzeba użyć dwa razy większej siły. Czyżby to poprzez ten luz miałoby tak stukać i nie myć naczyń ?

0
  • #4 18 Lis 2008 09:49
    basgol
    Poziom 23  

Z opisu wynika , że masz pompę myjącą magnetyczną , jeśli się zacina i burczy lub buczy to rzeczywiście jest popsuta ( zużyte panewki i oś wirnika ), dorażnie możesz dokładnie wyczyścic wszystko , głównie magnes ( i komorę w której się obraca ) i jakiś czas może podziała .

0
  • #5 18 Lis 2008 14:26
    genek1000
    Poziom 27  

Ok! Spróbuje tak jak mówisz. Jedno pytanko . Czy ta pompa jest zasilana normalnie 220 V zmiennego. Czy mogę ją normalnie zasilić i sprawdzić jak pracuje. Wyprzedzając fakty czy istnieje możliwość że pompa jest sprawna a walniete jest sterowanie w zmywarce ( jakies specyficzny typ sterowania np. przez RCO czy też normalny przekaźnik podający napiecie caly czas). :?:

0
  • #6 18 Lis 2008 18:30
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ta pompa jest do wymiany.Kup zamiennik ,ale z silnikiem indukcyjnym nie magnetyczną!

0
  • #7 18 Lis 2008 19:11
    genek1000
    Poziom 27  

OK ! Tylko gdzie, i jak rozpoznać ewntualny numer orginału zeby podac do zamówienia zamiennika.

0
  • #8 18 Lis 2008 21:20
    Jasxx
    Poziom 21  

W silniku od tej pompy jest zasada, że wirnik zawsze powinien zatrzymac się w miejscu pozwalającym na jej ponowne uruchomienie. Dlatego między wirnikiem pompy i wirnikiem silnika jest tzw sprzęgło, które w tego typu pompach często nawala. Całość jest wtedy do wymiany.
    Pisząc o zamienniku mowa na pewno o pompie innego typu na 100% pasująca do tego typu zmywarki.
    Co do miejsca gdzie ją dostać to może na prv.

0
  • #9 10 Cze 2009 19:29
    genek1000
    Poziom 27  

Może trochę po niewczasie ale jakoś tak zeszło. Pompy nie wymianiełm. Rozebrałem jeszcze raz. Tym razem na częsci pierwsze jakie sie tylko dało. Okazało sie że woda morze sie również dostawać w miejsce osiowania wirnika( myślałem że jest uszczelnione). I wtym miejscu zebrał sie jakby kamień , albo nie rozpuszczone cząstki proszku. Wyczysciłem, wymyłem poskładałem, i pompa chula już 8 miesięcy bez zarzutu. :D Temat uważam za zamknięty

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo