Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blaupunkt Audi Concert brak regulacji głośności

bula1i 18 Nov 2008 18:46 14865 5
 • #1
  bula1i
  Level 10  
  nie można regulować głośności nasłuchu gra albo głośno albo bardzo cicho ewentualnie na srednich obrotach
 • #2
  damiancz
  Moderator of Car Radios
  Było o tym wiele razy i na 99,999999999999% nie jest to uszkodzony potencjometr {takowy zresztą tam nie występuje bo tam jest zastosowany impulsator inaczej enkoder} ale procesor główny radia do wymiany ;)
 • #3
  bula1i
  Level 10  
  czy warto to naprawiac i jakie są koszty ,ewentualnie kto to zrobi
 • #4
  damiancz
  Moderator of Car Radios
  Czy warto to twoja decyzja ;) cena jest umowna sam procesor kosztuje powiedzmy równowartość ok. 40EURO i ma kilkadziesiąt nóg więc za wymianę też parę zł trzeba dać.

  Istnieją jeszcze partyzanckie metody "pieczenie z kurczakiem" - ;) nie polecam , albo domontowanie dodatkowego układu co taniej kosztuje {powiedzmy że 3x mniej} i chodzi ale radiu dalej wiele brakuje do prawidłowej naprawy. :idea: czyli wymiany procesora.
 • #5
  bula1i
  Level 10  
  lepiej chyba nkupić radio koszt około 300 zł.ale dzięki
 • #6
  fabi
  Car audio specialist
  Można bardzo prosto zdiagnozować, czy procesor czy impulsator uszkodzony. Jeśli źle działa regulacja głośności a pozostałe nastawy tą samą gałką (bas sopran, balans) działają poprawnie to na 100.1% procesor, jeśli pozostałe nastawy też źle się regulują to winny jest impulsator.

  Cudem udało mi się kupić kilka sztuk tych procesorów z ostatnich dni produkcji. Już teraz nie są produkowane i dostępne z 2 ręki. Dodatkowo trzeba jeszcze zaprogramować w nich ROM odpowiednim programem.

  A czy opłaca się wymieniać procesor? Radio concert ma obsługę zmieniarki, dodatkowo auto jest wyposażone w aktywny system nagłośnienia (tył na 100%), który zestrojony jest właśnie pod te radia.

  Dodano po 11 [minuty]:

  bula1i wrote:
  lepiej chyba nkupić radio koszt około 300 zł.ale dzięki


  Jak kupisz drugie radio blaupunkta to będziesz miał to samo. Te radia mają wadę fabryczną w postaci błędnie napisanego programu w procesorze. Inżynierowie z blaupunkta tak zaprojektowali oprogramowanie, że każda zmiana ustawień radia zapisywana jest do pamięci eeprom. Pamięć EEPROM posiada ograniczoną liczbę cykli zapisu (w motoroli około 10 tys.) po przekroczeniu tej granicy pamięć traci swoje właściwości.

  Najczęściej zmienia się poziom głośności, więc z po kilku latach użytkowania takiego radia procesor tak dużo razy zapisywał zmianę tej wartości, że komórka pamięci eeprom straciła już swoje właściwości. Przestaje pamiętać co się do niej zapisało.

  Radia te produkowane były do 2001 roku, właśnie teraz po kilku latach użytkowania przychodzi na nie ten moment, że przestają regulować głośność.

  Jeśli kupisz takie radio to będzie ono albo z podgrzanym procesorem lub dobiegać do granicy wytrzymałości komórki eeprom.

  Jak chcesz wymieniać radio to tylko na concerta produkcji matsushita (panasonic), bo one nie mają już tych problemów. Są one odpowiednio droższe ale można też trafić w podanej przez Ciebie cenie.

  Wymiana procesora wyniesie połowę kwoty radia używanego. Ważne jest aby wymienić procesor na nieużywany, bo jeśli wymieni się na procesor z innego radia, to będzie on już częściowo "zużyty" .