Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner

18 Lis 2008 19:25 3304 7
  • Poziom 2  
    Witam, problem najlepiej zilustruje poniższe zdjęcie, po prawej kartka wkładana do skanera, po lewej wydruk. Jak widać drukarka drukuje poprawnie tylko margines. Co może być przyczyną ?

Urządzenie nie potrzebuje komputera do działania..
  • Spec od drukarek
    Wygląda mi to uszkodzony skaner - do wymiany lampa albo taśma sygnałowa. Rozumiem, że z komputera drukuje normalnie?
  • Poziom 2  
    Tak z komputera drukuje normalnie, taśma sygnałowa wygląda na nie uszkodzoną natomiast lampa skanera świeci w trakcie skanowania jednakowo.
  • Poziom 28  
    Podłączam się do tematu, może ktoś będzie mógł pomóc.
    Mam identyczną drukarkę+skaner.
    Po zeskanowaniu za pomocą komputera, na ekranie zamiast skanowanego przedmiotu, dostaję takie oto śmieci - co może być problemem?

Podczas skanowania, lampa świeci się na biało (gdy przesuwam szybko oczy to widzę zamiast białego paski koloru czerwonego/zielonego/niebieskiego).
    Kable także wyglądają na sprawne.

Dodano po 11 [minuty]:

Teraz na skanerze położyłem tylko małą różową karteczkę, a oto efekt skanowania:

widać że w prawym dolnym rogu kawałek karteczki zeskanował się poprawnie, reszta to śmieci (paski i losowe piksele).
  • Spec od drukarek
    To mi wygląda na zepsutą lampę (do wymiany) - miałem takie przypadki w HP z podobnymi lampami.
  • Poziom 28  
    Moim zdaniem to nie jest wina lampy. Powód? Skaner posiada funkcję skanowania negatywów - wtedy podczas skanowania lampa, która jest za szybą się wyłącza, natomiast włącza się druga lampa, która jest w obudowie wieka (przykrywki).
    Po skanowaniu w trym trybie jako wynik skanowania znów pojawiają się losowe piksele.

Więc jako diagnozę stawiałbym (częściowe) uszkodzenie przetwornika, ewentualnie jakieś problemy z taśmą. Może da się chociaż postawić domowym sposobem dokładna diagnozę?
  • Spec od drukarek
    Jeżeli taki problem występuje również podczas skanowania negatywów, to trochę zmienia postać rzeczy, jednak przetwornik także znajduje się w lampie, więc to i tak wina lampy. Druga mała lampa w pokrywie podświetla tylko negatyw, a ta główna, choć jest wyłączona, przesuwa się wtedy z przetwornikiem sczytującym obraz podświetlonego z drugiej strony negatywu. Oczywiście nie wykluczam też uszkodzonej taśmy łączącej przetwornik z płytą główną urządzenia - miałem do czynienia i z takimi przypadkami. Niestety, stwierdzić można to tylko podmieniając elementy z podobnego urządzenia lub kupując je jako części zamienne, co jest niezbyt opłacalne.
  • Poziom 28  
    Taśma raczej nie jest uszkodzona, bo patrząc do dokumentacji serwisowej tego skanera widzę, że dane przesyłane tą taśma są szeregowo, a nie jedna żyłą jeden piksel z szerokości ekranu, więc gdyby była uszkodzona to pewnie nic nie dochodziłoby do komputera.

Przed chwilą zainstalowałem sterowniki tego skanera pod Linuxa i tam podczas skanowania wystepuję identyczne zjawisko.

Mi to może wygląda np na uszkodzenie pewnej części pikseli w przetworniku albo jakieś zimne luty. Co dziwne te `losowe` piksele wyglądają bardzo ostro, a krawędź przejścia jest natychmiastowa.

Przeszukując internet spotkałem się ze zjawiskiem, ze kilku ludzi posiadających ten skaner miało ten sam problem, EPSON uznał gwarancję i wymienił sprzęt.

Ponadto pasek dobrze zeskanowanego obrazu jest zadziwiająco równo - z lewej 156 pixeli, z prawej 158.

Dodano po 8 [minuty]:

W przypadku skanowania negatywów, gdy pokrywa nie jest zamknięta, to na środkowej części skanu i tak wychodzą szumy, także nawet gdy światło nie dociera do przetwornika, to i tak wysyła on losowe piksele.