Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner

18 Lis 2008 19:25 3304 7
 • Poziom 2  
  Witam, problem najlepiej zilustruje poniższe zdjęcie, po prawej kartka wkładana do skanera, po lewej wydruk. Jak widać drukarka drukuje poprawnie tylko margines. Co może być przyczyną ?

  EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner


  Urządzenie nie potrzebuje komputera do działania..
 • Spec od drukarek
  Wygląda mi to uszkodzony skaner - do wymiany lampa albo taśma sygnałowa. Rozumiem, że z komputera drukuje normalnie?
 • Poziom 2  
  Tak z komputera drukuje normalnie, taśma sygnałowa wygląda na nie uszkodzoną natomiast lampa skanera świeci w trakcie skanowania jednakowo.
 • Poziom 28  
  Podłączam się do tematu, może ktoś będzie mógł pomóc.
  Mam identyczną drukarkę+skaner.
  Po zeskanowaniu za pomocą komputera, na ekranie zamiast skanowanego przedmiotu, dostaję takie oto śmieci - co może być problemem?

  EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner

  Podczas skanowania, lampa świeci się na biało (gdy przesuwam szybko oczy to widzę zamiast białego paski koloru czerwonego/zielonego/niebieskiego).
  Kable także wyglądają na sprawne.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Teraz na skanerze położyłem tylko małą różową karteczkę, a oto efekt skanowania:
  EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner

  widać że w prawym dolnym rogu kawałek karteczki zeskanował się poprawnie, reszta to śmieci (paski i losowe piksele).
 • Spec od drukarek
  To mi wygląda na zepsutą lampę (do wymiany) - miałem takie przypadki w HP z podobnymi lampami.
 • Poziom 28  
  Moim zdaniem to nie jest wina lampy. Powód? Skaner posiada funkcję skanowania negatywów - wtedy podczas skanowania lampa, która jest za szybą się wyłącza, natomiast włącza się druga lampa, która jest w obudowie wieka (przykrywki).
  Po skanowaniu w trym trybie jako wynik skanowania znów pojawiają się losowe piksele.

  Więc jako diagnozę stawiałbym (częściowe) uszkodzenie przetwornika, ewentualnie jakieś problemy z taśmą. Może da się chociaż postawić domowym sposobem dokładna diagnozę?
 • Spec od drukarek
  Jeżeli taki problem występuje również podczas skanowania negatywów, to trochę zmienia postać rzeczy, jednak przetwornik także znajduje się w lampie, więc to i tak wina lampy. Druga mała lampa w pokrywie podświetla tylko negatyw, a ta główna, choć jest wyłączona, przesuwa się wtedy z przetwornikiem sczytującym obraz podświetlonego z drugiej strony negatywu. Oczywiście nie wykluczam też uszkodzonej taśmy łączącej przetwornik z płytą główną urządzenia - miałem do czynienia i z takimi przypadkami. Niestety, stwierdzić można to tylko podmieniając elementy z podobnego urządzenia lub kupując je jako części zamienne, co jest niezbyt opłacalne.
 • Poziom 28  
  Taśma raczej nie jest uszkodzona, bo patrząc do dokumentacji serwisowej tego skanera widzę, że dane przesyłane tą taśma są szeregowo, a nie jedna żyłą jeden piksel z szerokości ekranu, więc gdyby była uszkodzona to pewnie nic nie dochodziłoby do komputera.

  Przed chwilą zainstalowałem sterowniki tego skanera pod Linuxa i tam podczas skanowania wystepuję identyczne zjawisko.

  Mi to może wygląda np na uszkodzenie pewnej części pikseli w przetworniku albo jakieś zimne luty. Co dziwne te `losowe` piksele wyglądają bardzo ostro, a krawędź przejścia jest natychmiastowa.

  EPSON PHOTO STYLUS RX520 uszkodzony skaner

  Przeszukując internet spotkałem się ze zjawiskiem, ze kilku ludzi posiadających ten skaner miało ten sam problem, EPSON uznał gwarancję i wymienił sprzęt.

  Ponadto pasek dobrze zeskanowanego obrazu jest zadziwiająco równo - z lewej 156 pixeli, z prawej 158.

  Dodano po 8 [minuty]:

  W przypadku skanowania negatywów, gdy pokrywa nie jest zamknięta, to na środkowej części skanu i tak wychodzą szumy, także nawet gdy światło nie dociera do przetwornika, to i tak wysyła on losowe piksele.