Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewki powietrzne vs cewki z rdzeniem (zwrotnice głosnikowe)

18 Lis 2008 20:19 7017 10
  • Poziom 21  
    Witam
    Zastanawia mnie jeden temat. Otóż czemu w zwrotnicach głosnikowych nie stosuje się cewek z rdzeniem ferromagnetycznym? Czym jest to spowodowane?
    Czy cewka zbudowana np. z trafka z zasilacza AT/ATX (oczywiscie nawinieta od podstaw na owym rdzeniu, lub poprawniej mówiąc, karkasie i osadzona na rdzeniu) bedzie zachowywać się tak samo jak cewka powietrzna o tej samej indukcyjności?

Skad się wzieły moje pytania - Mam mase rdzeni z zasilaczy AT, a nawinięcie cewki o indukcyjności np. 3mH na rdzeniu z zasilacza AT to ok 30 zwoi (zaleznie oczywiście od rdzenia) natomiast w cewce powietrznej nawet kilkaset (oczywiscie zaleznie od srednicy, ilosci warstw, długości cewki).

Pomijam to, że oczywiscie cewka powietrzna, bedzie miała znacznie wiekszą rezystancję.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
  • Poziom 21  
    Nikt nie chce podjąć dyskusji??
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Rdzenie się nasycają, co powoduje wzrost zniekształceń. Gdyby było to takie bezproblematyczne, to dużo poważanych firm projektujących zwrotnice i kolumny dźwiękowe stosowało by rdzenie o których piszesz.

Zapewne któryś z kolegów zajmujących się na co dzień akustyką/nagłośnieniem wytłumaczy Ci to wkrótce szczegółowo.

pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Po prostu taki mały rdzeń szybko się nasyci. Pewnym ratunkiem jest stosowanie szczeliny, ale musi być na tyle duża, że w zwrotnicach stosuje się rdzenie tylko z otwartym obwodem magnetycznym (np. szpulki z ferrytu).
    Mimo, że taki rdzeń z zasilacza ATX przenosi moc np. 300W, to dzieje się to przy dużej częstotliwości. W zwrotnicy miałby do czynienia z nieco mniejszymi prądami, ale o niskiej częstotliwości, więc będzie się po prostu nasycał.
    Podsumowując, w zwrotnicach stosuje się cewki rdzeniowe, ale zawsze otwarte, albo szpulki, albo np. coś takiego:
    http://img391.imageshack.us/my.php?image=cew1fx4.jpg
    czyli cewka na rdzeniu z blach żelaznych, pierwotnie to był rdzeń EI, zostały same kształtki E. Nasycenie temu czemuś raczej nie grozi, więc zniekształceń nie będzie (a raczej będą pomijalne).
  • Poziom 21  
    Dzięki za informacje to własnie chciałem usłyszeć :) (przeczytać)

Jedna rzecz mnie dziwi - nie spotkałem sie nigdy z tematem aby rdzen nasycał sie przy niskich czestotliwościach, raczej przy wysokich....

A taka cewka - do jakiej "rodziny" ja zakwalifikować?
    Jak na taką małą ilośc zwoi ma indukcyjność 2,5mH

Cewki powietrzne vs cewki z rdzeniem (zwrotnice głosnikowe)
  • Poziom 21  
    Kozystam z przycisku "odpowiedz" zeby w pewnym sensie reaktywować temat, bo wydaje mi sie , że przy niskiej czestotliwości rdzeń nie powinien się nasycać, a chwilowo nie mam jak wykonać odpowiednich pomiarów, dlatego potrzebuje konkretnej odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Jakby to wyjaśnić...
    Mamy dwie cewki 1mH, jedna powietrzna, druga z rdzeniem. Pierwsza ma dużo mniejsze wymiary, i dużo więcej zwojów, bo przenikalność magnetyczna ośrodka jest mała, za to granica nasycenia takiego dielektryka praktycznie nie istnieje, choć podobno teoretycznie powinna gdzieś być.
    Druga ma mało zwojów i jest mała, ale użyty w niej rdzeń, choć ma dużą przenikalność, szybko się nasyca - można to potraktować jak spadek indukcyjności, czyli rdzeń tak jakby przestaje działać.
    Teraz co się dzieje z obiema cewkami przy przepływie prądu przemiennego:
    Mniejsza częstotliwość = dłuższy okres.
    Dłuższy okres, przy tej samej szybkości narastania prądu w cewce (a co za tym idzie indukcji pola w rdzeniu) oznacza, że cewka ma więcej czasu, żeby się nasycić.
    Przy większej częstotliwości nie ma problemu, bo skoro szybkość narastania prądu jest ograniczona, to zanim rdzeń zdąży się nasycić, prąd płynie już w drugą stronę. Przy mniejszej częstotliwości wiadomo co się dzieje...

A cewka ze zdjęcia, to może być podwójny dławik przeciwzakłóceniowy, na rdzeniu żelaznym. W przyrodzie nie ma nic za darmo, przeważnie rdzenie o większej przenikalności mają mniejszą wartość indukcji nasycenia.
  • Poziom 21  
    Witaj
    Dokonałem pomiarów, i nie wystepuje nasycenie rdzenia dla zadnej czestotliwosci z przedziału 40 -20 000 Hz.
    Moze to kwestia zbyt małego prądu , który popłynął przez cewke?
    Inna kwestia, ze to co mówisz to chyba dotyczy nie nasycenia tylko rozproszenia pola...?
  • Poziom 36  
    Miałem cały czas na myśli nasycenie, a rozproszenie to inna historia.
    Co do pomiarów, oczywiście nasycenie może wystąpić powyżej pewnego prądu. Weź np. tą podwójną cewkę ze zdjęcia, podłącz jedną z cewek szeregowo z głośnikiem i daj trochę większy sygnał (1-2W powinny wystarczyć) to dowiesz się, o co mi chodzi (usłyszysz charakterystyczne zniekształcenia).
  • Poziom 12  
    Witam czy ktoś robił próby z cewką nawiniętą na rdzeniu z transformatora toroidalnego (halogenowego) na 230v np 60-120 wat. Rdzeń bardzo duży przystosowany do pracy na częstotliwości 50Hz? Oczywiście też jestem za powietrzną ale jej własna rezystancja w moim przypadku dla głośnika GDN 4omowego i 200 watach sinusa ma znaczenie. Pozdrawiam Paweł