Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"miniSerwer LAN" - jaki system operacyjny?

RuTech 19 Nov 2008 08:40 2379 9
    RuTech
    Level 11  
    Witam,

W firmie, w której pracuje jest komputer który udostępnia swoje dyski twarde innym użytkownikom w sieci lokalnej (3-5 osób jednocześnie). Ponadto funkcjonuje tam oprogramowanie wspomagające prowadzenie firmy - Optima. Jest to "zwykły" tyle że dość nowoczesny desktop z zainstalowanym WinXP. Szybkość współpracy z tym komputerem stała się niewystarczająca i podjęto decyzję o jego modernizacji.

Proszę o podpowiedź - czy poza ewentualną modernizacją hardware'u należy zainwestować w jakieś oprogramowanie a'la serwerowe czy to ma szansę dobrze działać z WinXP?

PS: Chciałbym nadmienić, że instalacja Linuxa niestety odpada (brak wystarczającej wiedzy z naszej strony i czasu na jej zwiększenie).
    mietekn
    Level 35  
    Skoro nie chcesz Linuxa (i unixopodobnych) to pozostaje Windows. Niestety Windows Server to dość kosztowne przedsięwzięcie i też wymaga czasu by opanować jego administrację. Proponuję ograniczyć się do hardware'u, przejść na sieć 1GB itp.
    RuTech
    Level 11  
    Wiem, jak dużym wydatkiem jest zakup Windows Server.. :(
    Mimo to - z uwagi na rozwój firmy, zwiększającą się liczbę użytkowników sieci a więc i dołączonych komputerów - może taki zakup byłby uzasadniony.

Chciałbym dodatkowo zapytać (moje doświadczenie ogranicza się do zwykłych Windows'ów i prostych sieci LAN bez takiego "serwera") czy zainstalowanie Windows Server ma szanse wyraźnie podnieść działanie w/w sieci?

(wiem, ze trudno mówić o takich ogólnikach..) :(
    baczek007
    Level 23  
    Jak wielka jest siec (ilosc stacji, wilkosc przesylanych danych po sieci)?
    Zmiencie polaczenia na 1Gb, a do "serwera" szybkie dyski i troche RAMu dodajcie.

PS
    Podstawowa konfiguracja linux nie jest jakas mocno klopotliwa. Bardzo duzo informacji o instalacji i konfiguracji SAMBY znajduje sie w sieci i to popolsku.
    RuTech
    Level 11  
    Już wszystko opisuję:

1) jedna sprawa to wymiana plików (większe PDFy, dokumenty MsOffice, rysunki inżynierskie) - nasz "Server" pełni funkcję archiwum i unikamy otwierania plików znajdujących się na nim, mimo to zdarza się to. Załóżmy, że średnio 2 użytkowników kilka razy na godzinę coś sobie stamtąd przekopiuje. Wniosek: obciążenie znikome.

2) Jak wspomniałem wcześniej w firmie funkcjonuje system OPTIMA (OPT!MA). Wspomaga on u nas prowadzenie księgowości i magazynu. Na stronie producenta znalazłem wymagania sprzętowe:

CDN OPTIMA - Wymagania sprzętowe

Program pracuje w oparciu o bazę danych zgodną z Microsoft SQL Server 2000 Desktop Engine lub SQL Server 2005 Express Edition.

------------------------------------------------------------------------------------
    Wymagania sprzętowe i programowe:

* Komputer z procesorem Intel Celeron 800 MHz,
    * 512 MB pamięci RAM,

* 500 MB wolnego miejsca na dysku,
    * Wolny port USB na komputerze z MSSQL umożliwiający wpięcie klucza zabezpieczającego,
    * Napęd CD-ROM,
    * Drukarka pracująca w systemie Microsoft Windows,
    * System operacyjny Microsoft Windows 2000, 2003, XP, Vista
    * Microsoft Internet Explorer 5.5 lub wyższy,
    * Sieć Microsoft Windows (możliwa praca jednostanowiskowa),
    * Protokół sieciowy TCP/IP,
    * Zalecana minimalna rozdzielczość ekranu to 1024x768
    -------------------------------------------------------------------------------

3) Poza serwerem w tej sieci działa jeszcze 5 użytkowników (można przyjąć, że nie więcej niż 3 jednocześnie), w przysłości może się to nieznacznie zwiększyć.

4) Komputer "Serwer" to Pentium 4(~3GHz), 2GB RAM, nie znam HDD.
    Czy wystarczy zmienić dyski na szybkie SATA czy trzeba inwestować w SCSI (strasznie drogie...)?
  • Helpful post
    mietekn
    Level 35  
    Skoro to SQL to przyspieszenie sieci niewiele pomoże. Oczywiście warto zmienić dyski na wydajniejsze. Można by skupić się na wymianie procesora na wydajniejszy i dołożeniu pamięci ale tu jest haczyk. MS SQL w wersjach Expres i Desktop Engine obsługuje tylko jeden procesor (czyli prawdopodobnie tylko 1 rdzeń) i 1GB pamięci.
    Pozostaje zainwestowanie w pełnego MS SQL'a by w pełni wykorzystać sprzęt.
    RuTech
    Level 11  
    Dzięki za kolejną podpowiedź.

Wychodzi na to, że nie warto robić aż tak wielkiej rewolucji w tym sprzęcie, myślę że zmiana silnika SQL nie wchodzi w grę... ale czy to możliwe, że nie ma sposobu żeby ten system przyspieszyć? Procesor wolny nie jest, ramu nie brakuje, sieć nie jest przeciążona..
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na początek opisz dokładnie co wolno działa.

Jaki masz hub/switch ?
    Uruchom jakiś sniffer (np. Wireshark) na serwerze i zrzuć przez jakiś czas ruch. Być może na tej podstawie da się wywnioskować przyczynę wolnego działania.
  • Helpful post
    Alana
    Level 37  
    Moje propozycje [w kolejnosci w jakiej proponuje je sprawdzic]:
    - sciagnac porzadny program do defragmentacji dyskow i go uzyc, jest troche sensownych darmowych narzedzi [np AusLogic Disk Defrag], niektore platne sa dostepne w wersji testowej 30 dni np OOdefrag server 8.0 [bardzo go lubie za opcje complete/modified czyli defragmentacja z ulozeniem plikow najczesciej zmienianych na koncu obszaru danych - skutecznie ogranicza fragmentoze na c:].

- podzial dysku twardego na partycje i instalacja programow tak zeby kazdy wazny program mial swoja np system osobno, program magazynowo-ksiegowy i jego baza danych osobno, koszyk na dokumenty uzytkownikow osobno itd.

- wlozyc do serwera wydajna karte sieciowa, osobiscie bardzo lubie 3c905 TXM, da sie je przekonfigurowac w 3 tryby pracy: max wydajnosc, posredni, min obciazenie CPU za pomoca narzedzia konfiguracyjnego [do sciagniecia na stronie 3coma], do serwerow stosuje oczywiscie opcje 1. Po wlozeniu tak skonfigurowanej karty do mojego domowego serwera/routera ktory tez pelni role dysku sieciowego komfort i szybkosc pracy z danymi na dysku sieciowym znacznie wzrosla, nieraz wyciskam przy przesyle plikow 7000-8000kib/s i to jeszcze na kablu cat5. Uzylam karty uzywanej z allegro koszt 12zl/szt + przesylka, serwer duron 600 na debianie, predkosci wedlug total commandera.

- w miare mozliwosci zastosowanie okablowania cat6, przynajmniej pomiedzy karta sieciowa w serwerze a pierwszym switchem. Eksperymentowalam w mojej sieci domowej z takim okablowaniem, rezultat - wzrost transferu max w otoczeniu sieciowym windows pomiedzy 2 stacjami roboczymi z 2000-3000kib/s do 5000-6500kib/s, w komputerze 1 karta rtl8169 w komputerze 2 rtl8139, odlegosc miedzy komputerami liczona "po kablu" okolo 4 metrow.

- w przypadku zakupu nowego komputera [dowolnego stacjonarnego] do firmy kupic maszyne z procesorem 2 rdzeniowym i podlaczyc jako server, chodzi mi tu o wymiane plyty glownej na taka ktora bedzie miala wydajny kontroler dyskow twardych. Moze sie tu sprawdzic Intel core2duo lub intel e5200 na plycie glownej wyposarzonej w dodatkowy kontroler SATA jmicron albo procesor AMD + plyta glowna na chipsecie nforce. Do tego oczywiscie nowy szybki dysk twardy lub nawet cos w RAID. Stary serwer dac w to miejsce gdzie mial isc nowy komputer, do zastosowan roboczych, biurowych to az nadto.

Co do pozniejszej rozbudowy tej sieci licz sie z tym ze serwer w oparciu o XP pro obsluzy max 10 jednoczesnych polaczen netbios, jezeli stanie sie to problemem migracja na windows serwer albo linux bedzie niezbedna.
    RuTech
    Level 11  
    Alana, po prostu wymiatasz :-D
    Dzięki !!!