Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 7276E - Ciemny ekran

matryc_elek 17 Mar 2004 20:13 3641 34
  • #1 17 Mar 2004 20:13
    matryc_elek
    Poziom 13  

Po włączeniu monitora świeci się dioda na zielono a ekran ciemny :-( Rozkręciłęm i znalazłem spalone rezystory i kondenstator, ściągnąlem schemat z elektrody i wymieniłem te elementy, to były R329 - 10k R241 - 10k i C327 - 220P / 2KV
    Dalej nic :-( Wysokie nie startuje!! Brak napięcia na wejsciu traopowielacza. Tranzystory wokół niego pomierzyłęm i wydają się OK.
    Dzięki z góry za pomoc!
    POZDRAWIAM!!

• #2 17 Mar 2004 21:06
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

A z zasilacza wychodzą jakieś napięcia - sprawdź. Tam na wyjściu każdego odczepu są bezpieczniki. Dodatkowo jest bezpiecznik na wyjściu 55V przed przetwornicą DC-DC na IRF. Spradź IRF, diodę i kondensator.

• #3 17 Mar 2004 23:02
    matryc_elek
    Poziom 13  

Sprawdziłem te IRF'y i wszystkie są OK!! Napięcia z zasilacza też są OK a trafko nie drgnie :-( kręci się tam koło niego około 200V ale napięcia stałego :-(

• #4 17 Mar 2004 23:49
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda

A co z sterowanie klucza trafa ?? Ostatnio mialem 2 przypadki z zerwanym wyprowadzeniem uzwojenia wtornego trafka sterujacego...
    Wez oscyloskop i sprawdz co sie tam dzieje

• #5 18 Mar 2004 01:36
    candle
    Spec od monitorów

po pierwsze nie sprawdzaj wszystkich, tylko jeden na radiatorze kolo tranzystora TIP122 i HOT'a
    po drugie jesli tu jest ok, to wyjmij tego irf'a i spoboj wlaczyc bez niego
    powinien wystartowac
    jesli wystartuje - zapraszam do aplikacji tda4856 i wyciagniecia wnioskow

• #6 18 Mar 2004 11:08
    matryc_elek
    Poziom 13  

Który dokładnie to tranzystor mam wylutować? Bo nie mam w układzie żadnego TIP122 są tylko TIP31C TIP32C Wydaje mi się, że chodzi o Q316 - IRF640 który jest zaraz koło tego największego tranzystora Q302 - C5048 bo są na jednym radioatorze ale czy to na pewno ten?? Nie chciałbym pogorszyć sytuacji :lol:
    POZDRAWIAM i czekam na odpowiedzi
    DZIĘKI

• #7 18 Mar 2004 20:50
    candle
    Spec od monitorów

dobrze ci sie wydaje
    a jeszcze za winklem jest 7812

• #8 18 Mar 2004 22:11
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

A patrząc od tyłu masz do sprawdzenia jeszcze Q308 - TIP31C lub TIP122 - różnie z tym tranzystorem tu bywa. A zaglądałeś tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=121070#121070
    Jest tutaj schemat, a sądząc po długości pliku być może jest to nawet serwisówka. Jeśli tak to masz tam wypisane krok po kroku usuwanie usterek. W tym co należy sprawdzić i ew. wymienić na okolicznoć czarnego ekranu.

• #9 19 Mar 2004 12:36
    matryc_elek
    Poziom 13  

Właśnie mam ten schema! Z elektrody go pobrałem i to nie jest serwisowka :-(
    Dzieki z info bede sie tym bawil ale dopiero po weekendzie moze cos jeszcze znajde na ten temat, a jak nie to chyba oddam go do serwisu w doswiadczone rece :wink:
    A jeszcze mam pytanie jak wylutuje ten tranzystor i nie wystartuje to co wtedy? :-)

• #10 19 Mar 2004 21:39
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Właśnie wysłałem serwisówkę do tego monitora do działu Schematy Monitorów.

• #11 19 Mar 2004 23:49
    candle
    Spec od monitorów

matryc_elek napisał:
    ... a jak nie to chyba oddam go do serwisu w doswiadczone rece :wink:
    A jeszcze mam pytanie jak wylutuje ten tranzystor i nie wystartuje to co wtedy? :-)

zrob sobie przysluge i wiecej do tego forum nie zagladaj
    nie wiem jak inni uzytkownicy, ale ja mam dosc naprawiania sprzetu po 3-4 macherach przede mna...

• #12 20 Mar 2004 09:46
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Niestety to fakt - ja też nie lubię naprawiać monitorów po grzebaczach - jest dużo więcej do roboty i nigdy nie wiadomo co zostało podmienione i na co.
    Do twórcy tego tematu - jak nie wiesz jak się za to zabrać to lepiej oddaj w fachowe ręce, ale doprowadź ten monitor do stanu oryginalnego.

• #13 20 Mar 2004 14:54
    matryc_elek
    Poziom 13  

Pierwsza rzecz to robie to dlatego, ze lubie!! A nie dlatego, ze nie chce dac komus zarobic czy cos takiego. A tak sie akurat sklada, ze mam dwa monitory ta 17 i 19 i qrde obie mi sie zepsuly dlatego zalezy mi teraz na czasie i stad moja chec oddania go do serwisu by bylo szybciej. Ta 19 juz jest w serwisie 2 tydzien i dalej nie dali mi znac co, kiedy i jak!! Dlatego mam watpliwosci co zrobic z tym. A wydaje mi sie, ze po to jest to forum by sie czegos dowiedziec!! Jesli ktos nie chce pomoc to nie musi pisac!! Ja nikogo nie zmuszam!! Mam problem wiec sie zwrocilem z prosba na forum elektrody i licze na Wasza pomos :)
    Nie jestem "grzebaczem" gdzie potem nie wiadomo co, jaki i gdzie ma byc przylutowane :-) Poprostu nie mam tyle doswiadczenie co Wy :?

POZDRAWIAM!!

• #14 20 Mar 2004 15:28
    candle
    Spec od monitorów

schemat rozumiem masz, wiec teraz czas na jego analize
    skozystaj w koncu z porad ktore juz tu padly i zacznij cos sprawdzac
    przyda sie oscyloskop
    dalej.. odnosnie tego serwisu...
    nie wiem gdzie ty to oddales, ale u mnie monitor jest zwykle naprawiony na nastepny dzien - jesli czesci sa niedostepne lokalnie, to jest w ciagu dwoch dni
    jesli padnie procesor lub pamiec i nie mam skad wziasc to zwykle oddaje monitor - nie mam miejsca na magazynowanie i czekanie az sie trafi
    dwa tygodnie.. chyba czlowiek czeka na wene...

• #15 21 Mar 2004 00:15
    matryc_elek
    Poziom 13  

No wlasnie tez mi sie ten serwis nie podoba ale tam gdzie mieszkam nie mam wyboru duzego :-( Ale teraz wiem, ze juz tam nie dam nic :-) A takiego serwisu jak Ty candle oferujesz to pozazdroscic i oby jak najwiecej takich bylo albo wszystkie :D
    WIELKIE DZIEKI wszystkim za info na ten temat!!
    Teraz powinienem sobie poradzic choc oscyloskopu jeszcze nie mam ( nie dorobilem sie jeszcze ) ale na szczescie mam od kogo pozyczc :-) Choc zabiore sie tak jak pisalem wczesniej za niego dopiero po weekendzie :wink:
    Oczywiscie bede informowal o postepach :-)
    POZDRAWIAM

• #16 23 Mar 2004 14:59
    matryc_elek
    Poziom 13  

Sprawdzilem tego IRF640 i jest dobry, wylutowalem go i wlaczylem i dalej wysokie nic :-( Na cewkach pierwotnych trafka jest 230 V napiecia stalego. Nie mam niestety oscyloskopu takze nie wiem jak tam wygladaja te przebiegi. Posprawdzalem napiecia wychodzace z zasilacza i sa OK! Co jeszcze mozna posprawdzac?? Dzięki za dotychczasowe info no i licze na jeszcze :D
    POZDRAWIAM!!
    Aha
    Zalatwilem sobie monitor 15'' takze moge spokojnie korzystac z komputera :)

• #17 23 Mar 2004 15:27
    candle
    Spec od monitorów

u mnie na schemacie r329 ma 240k i jest podlaczony do 8 nogi trafopowielacza - jego spalenie oznaczalo by przebicie kondensatora w trafopowielaczu - sprawdz opor miedzy przyssawka a masa monitora
    powinna byc nieskonczonosc na kazdym zakresie miernika

• #18 23 Mar 2004 16:32
    matryc_elek
    Poziom 13  

Jest tak jak ma byc, nieskonczonos na kazdym zakresie! Mnie sie nie wydaje bo to byl trofo. Powiem jeszcze, ze w tedy co sie to stalo to on mi sie normalnie wylaczyl podczas pracy, zielona kontrolka sie palila nadal a ekran zrobil sie czarny Aha rozjasnil sie ekran tak troszeczke raz, drugi i trzeci a potem zgasl ekran. A tak juz od 2 - 3 tygodni przed tym co sie to stalo to obraz sie mi ruszal w poziomie, takie male ruchy ale nie ciagle tylko tak czasem poruszal sie w poziomie i przestal :-(

• #20 24 Mar 2004 13:34
    matryc_elek
    Poziom 13  

U mnie jest ukłąd TDA4858 a nie TDA4856. Podmieniłem tetgo mojego TDA4858 i dalej nic :-( Wysokie nie wstaje. Jeszcze raz bede sprawdzal cale sterowanie wysokiego bo juz kurde nie wiem, moze cos przeoczylem :-(

• #21 24 Mar 2004 14:02
    candle
    Spec od monitorów

szkoda czasu robic to na slepo
    musiz zdobyc jakis oscyloskop

• #22 25 Mar 2004 10:01
    gdkj
    Poziom 26  

jak masz te 230v na trafie to już coś. znaczy że chodzi regulator +b (pin.6 tda 4858). w takim wypadku proponuję ci na początek wylutować irf 640 z regulatora i dalej badać przy 50v na trafku. te monitory jak pamiętam (a może źle) nie podłączone do kompa też coś wyświetlają.
    zostaje ci zbadanie sterowania hot-a(q302) (hdrv na schemacie)
    a tam układ jest już prosty.ze scalaka (pin.7 - sprawdź rezystorek podnoszący wpięty między pin.7 a zasilanie) sygnał hdrv idzie na sterowanie hot-a zrobine na q301.
    po drodze może być jakiś wtórniczek na parze npn-pnp (2 tranzystorki)(sorry za te dygresje ale mam słabą pamięć a coś mi mówi że tak może być)ten q 301 kluczuje uzwojeniem transformatorka (sprawdź zasilanie) a z niego już na hot-a.
    może mieć rację gorgoroth z przerwami w uzwojeniu tego trafka.te uwalone c327 to chyba najczęstsza przyczyna usterek na tych płytach (były jeszcze takie mediony zdaje sie...)więc zobacz gdzie to dalej szło koniecznie.może być więcej uszkodzeń.jak padł r241 to może i zenerka zd210.
    scalaka już wymieniłeś.a jak brak sterowania ze scalaka to sprawdź elementy wokół niego. pin.2 to obwód x-ray (za wysokie napięcie nawet przez chwilę blokuje układ aż do resetu)mogą być uwalone elementy od generatora więc posprawdzaj elementy przy samym scalaku.
    to fakt że brak oscyloskopu idzie ci na minus ale nie poddawaj się tak łatwo.ponieważ jednak masz chęci to od czegoś musisz zacząć.prawdziwe popsuje z reguły o nic nie pytają albo pytają:coś w nim piszczy - pewnie to kineskop?
    pozdrawiam.
    a jeszcze zapomniałem - na kolektorze hot-a też masz te 230v?

• #23 25 Mar 2004 10:59
    matryc_elek
    Poziom 13  

Na trafie mam ok. 230V napięcia stałego a podczas włączania pojawi mi się jakieś napięcie zmienne ale taki krótki impuls rzędu 20V - AC
    Na kolektorze HOT'a jest oczywiście cały czas to 230V, które nie pochodzi ze sterowania BDRV bo jak mierze napięcie przed diodą D308 to jest ok. 50V a za nią jest już 230V nie wiem czy tak ma być ale narazie to próbuje zlokalizować skąd to 230V pochodzi. I jeszcze jedna sprawa na schemacie jest używane napięcie 48V ( np. w X-RAY'u czy pin 5 TDA4858 przez rezystor R277 ) i jak mierze to nie mam tego napięcia, jest ok. 12V a jak patrze na schemat to zasilacz mi nie geneguja żadnego napięcia 48V tylko 50V i 50V mam z zasilacza ale podejrzewam, że to 48V to pewnie lekko obniżone 50V albo obniżone 85V także szukam dlaczego nie mam tego 48V tylko jest ok. 12 - 14V
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!

• #24 25 Mar 2004 11:15
    dagbar
    Poziom 18  

Posprawdzaj wszystko jeszcze raz. Jeśli nie pójdzie to poprostu masz nagrzebane.

• #25 25 Mar 2004 11:24
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

A pobrałeś schemat serwisówki, który umieściłem na elektrodzie? Gdybyś przeglądnął schmat dokładnie to byś już wiedział że 48V jest brane z trafopowielacza z nóżki 3 poprzez D311. Napięcie to miedzyinnymi jest podawane na odchylanie pionowe oraz do układu pomiarowego na IC204 oraz do IC201 poprzez kilka elementów. Co do D308 to tak ma być - z jednej 50V, a zdrugiej więcej, ale nie 230V tylko poniżej 200V. Oznaczałoby to, że przetwornica DC-DC na Q316 pracuje na pełnym gwizdku. Zapraszam do serwisówki i zapoznanie się z pkt. 4.4

• #26 25 Mar 2004 22:49
    matryc_elek
    Poziom 13  

Wylutowałem trafko by je sprawdzić i jak mierze opór między jego wyprowadzeniami to wygląda tak, że 1, 2, 6, 7 są zwarte, opór wynosi blisko zero ( dokłądność miernika :P ) i to, że 1 i 2 mają taki opór to rozumiem bo to jedno uzwojenie pierwotne to, że 6 i 7 mają też taki mały opór no to też jest OK bo to drugie uzwojenie pierwotne ale to, że wszystkie są razem zwarte to mi się wydaje dziwne!!
    Czyżby trafko uszkodzone?
    Może się nie znam ale mnie to wygląda na uszkodzenie trafka!
    Myle się czy nie??

• #27 26 Mar 2004 01:35
    candle
    Spec od monitorów

nie znasz sie :wink:
    po prostu uzwojenia sa polaczone
    taka uroda w transformatorach impulsowych - a trafopowielacz takim jest

• #28 26 Mar 2004 08:27
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

:arrow: matryc_elek
    Czy ty wogóle czytasz co my do ciebie rozmawiamy?
    Masz schemat, masz (chyba) serwisówkę i co? Nawet nie raczysz tam zaglądnąć. Gdybyś to zrobił to byś wiedział, że z tym trafopowielaczem i jego wyprowadzeniami tak ma być. Tam jest wszystko napisane i narysowane.
    Zrób to co radził wcześniej Candle (19.033) - poskładaj jak było i zanieś do serwisu.

• #29 26 Mar 2004 11:10
    gdkj
    Poziom 26  

[quote="matryc_elek"]Na trafie mam ok. 230V napięcia stałego a podczas włączania pojawi mi się jakieś napięcie zmienne ale taki krótki impuls rzędu 20V - AC
    Na kolektorze HOT'a jest oczywiście cały czas to 230V, które nie pochodzi ze sterowania BDRV bo jak mierze napięcie przed diodą D308 to jest ok. 50V a za nią jest już 230V nie wiem czy tak ma być ale narazie to próbuje zlokalizować skąd to 230V pochodzi. I jeszcze jedna sprawa na schemacie jest używane napięcie 48V ( np. w X-RAY'u czy pin 5 TDA4858 przez rezystor R277 ) i jak mierze to nie mam tego napięcia, jest ok. 12V a jak patrze na schemat to zasilacz mi nie geneguja żadnego napięcia 48V tylko 50V i 50V mam z zasilacza ale podejrzewam, że to 48V to pewnie lekko obniżone 50V albo obniżone 85V także szukam dlaczego nie mam tego 48V tylko jest ok. 12 - 14V

te 230v jest bo odchylanie ci nie działa.działa na pewno obwód bdrv (regulator +b) który nie jest ograniczany przez zwrotne napięcie z działającego trafopowielacza.
    napięcie zasilające trafopowielacz w monitorach nie jest stałe tylko zależy od ustawionej rozdzielczości.
    ale ty chyba jednak i tak nie łapiesz jeszcze o co chodzi.
    usterka jest bardzo prosta.albo masz permamentny brak sterowania na bazie hot-a albo uwalony trafopowielacz.
    odpal mońka bez trafa i sprawdź czy jest sterowanie hot-a.
    jak nie to szukaj dalej.
    pozdrawiam.

• #30 26 Mar 2004 12:58
    matryc_elek
    Poziom 13  

Nie jestem w tym expertem zreszta to juz wczesniej pisalem :P ale bardzo chce sie nauczyc i juz duzo sie nauczylem :-) Człowiek nie rodzi się z tymi zdolnościami tylko je zdobywa w toku swoich albo cudzych doświadczeń 8) Tu mnie nie zalezy by ten monitor szybko naprawic w serwisie bo juz mam monitor i moge korzystac z komputera :-) Bardzo chce go sam naprawic i zdobyc to doswiadczenie :wink:
    Bede pracowal ale po weekendzie dzieki za info bo juz duzo ich tu padlo co mnie cieszy :-)
    Sorry za może i lamerskie pytania ale na pewno dwa razy o to samo nie bede pytal!! A wnioski cały czas wyciągam!!
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME