Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominek z płaszczem czy piec na grysik

pascal11 19 Nov 2008 21:03 3939 11
Bosch
    pascal11
    Level 10  
    Witam

Mam pytanko. Chcę kupić piec na grysik lub kominek z płaszczem wodnym, co jest lepsze, oszczędniejsze i jakie mogą być koszty ekspluatacji. Co mi polecicie za i przeciw!

Proszę o rady
  • Bosch
    Marksrz
    Level 22  
    wysil sie troche i podaj wiecej danych bo teraz to tylko wróz moze ci poradzic
    duzo zalezy od konkretnych uwarunkowan
    pascal11
    Level 10  
    Więc

Mam dom o powierzchni 230m2 w tej chwili ogrzewam gazem. Na dole mam ogrzewanie podłogowe na górze kaloryfery. Kotłownie mam małą więc ewentualnie trzeba rozbudować. Jakie jeszcze mogą być uwarunkowania.

dzięki
    pekala68
    Level 13  
    Kominek fajna sprawa ale trzeba mieć pomieszczenie na przechowywanie dość dużej ilości drewna
    Ja zużywam ok 10 m3 drewna musi być suche min 1 rok przechowywania mam dom 160 m2 i kominek bez płaszcza ale z dołożonym wymiennikiem na wylocie spalin
    ogólnie jestem zadowolony.
  • Bosch
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Inwestuj w ekogroszek.Kominek to na dłuższa metę dogi i "brudny"interes.
    Hucul
    Level 39  
    Z własnego doświadczenia Ci doradzę :
    do ogrzewania - piec w kotłowni , do ozdoby - kominek bez płaszcza w salonie .
    pekala68
    Level 13  
    ekogroszek tona 720 złotych ile potrzeba na cały sezon?
    10m3 drewna góra 1400 zł
    reszta to kwestia gustu dobrze zrobiony kominek
    wcale nie brudzi (węgiel bardziej czyści kieszeń bo w kotłowni ze składem węgla wcale nie jest tak czysto)

pozdrawiam ;)
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Kominek który ma byc podstawowym źródłem ciepła musi byc dużej mocy- na 230m to min 15kW i bardzo wysokiej jakości+ skąplikowany system+ wymiennik itd. Taki kominek+ osprzęt kosztuje tyle co dobry piec gazujący drewno z akumulatorem ciepła. Z tą różnicą , że piec taki jest dużo sprawniejszy, i bezpieczniejszy w użytkowaniu. Dużo rzadziej go ładujesz i nie masz syfu w domu. Tani kominek to gwarantowane kłopoty i brud w salonie.
    pascal11
    Level 10  
    No właśnie widzę, że wszyscy radzą jednak piec i tu mam problem, kotłownie mam za małą aby postawić piec na grysik więc muszę zmniejszyć pokój (przebudować), aby zwiększyć kotłownię i jeszcze problem z kominem, piec będzie stał w odległości od szybu kominowego ok. 6m. Jak sobie poradzić z kominem, czy stawiać nowy komin (dodatkowe koszty) przy piecu czy można przeprowadzić jakimiś rurami do szyby kominowego, który już mam.
    Co o tym myślicie?
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Mając dom o pow. 230 m2 trzeba myśleć o kotłowni, jeśli nie chcesz jej mieć w salonie... A może masz projekt domu z południowych Włoch, gdzie to projektant nie bierze pod uwagę ogrzewania. Co to za kotłownia bez komina?

Dodano po 1 [minuty]:

Chyba, ze kolega ma możliwośc podpięcia gazu ?
    pascal11
    Level 10  
    no cóż mam kotłownię z kominem jest mała i mieści się tam tylko piec na gaz z zasobnikiem i trochę różnych szpargałów (nie moja wina, że deweloper nie pomyślał o większej kotłowni jak budował dom), jest za mała oby postawić np. piec na grysik. Dlatego muszę ją powiększyć troszkę abym mógł postawić nie maty piec. Powiedzmy, że komin mam w jednym rogu, gdzie stoi już zasobnik wody ciepłej i pompa, a piec musiałby stać w drugim rogu więc muszę coś zrobić z odprowadzeniem spalin.
    pascal11
    Level 10  
    witam

Mam jeszcze jedno pytanko czy wie ktoś ile kosztował ekogroszek 1 tona powiedzmy 2-3 lata temu?