Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A

krystian08 19 Lis 2008 23:43 18813 17
  • Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A

Witam Szanownych Kolegów!
    Przedstawiam moją pierwszą wystawioną w DIY i zarazem najbardziej dopracowaną konstrukcje - Zasilacz warsztatowy z płynną regulacją napięcia i prądu.

Zasilacz został zbudowany w oparciu o kit J-31 (lub J-101) firmy Jabel. Dokonałem drobnych modernizacji schematu, dzięki nim układ ma lepsze parametry.
    Płytki zostały zaprojektowane w Eaglu, wykonane termotransferem. Obudowa pochodzi z fabrycznego zasilacza Unitry (chyba UZP-110). W zasilaczu zamontowałem 2 transformatory 100VA - z jednego zasilane są główne moduły (stabilizatory), z drugiego reszta. Panel przedni wykonany z blachy 1mm, napisy zaprojektowane w Eaglu i wydrukowane na folii. Amperomierze i woltomierz to przerobione chińskie multimetry.

Wyjścia zasilacza można łączyć symetrycznie lub równolegle (ze wspólnym zerem) za pomocą przekaźników sterowanych przełącznikiem pod woltomierzem. Wyjścia również są odłączane przekaźnikami. Do każdego kanału można dołączyć 5ohm obciążenie i precyzyjnie wyregulować ograniczenie prądowe.

Woltomierz jest przełączany za pomocą isostatów - można mierzyć zewnętrzne napięcie, napięcie na pierwszym/drugim kanale lub sumę/różnicę napięć dwóch połączonych kanałów. Ponadto zasiłka dysponuje wyjściem 5V/0,5A i wyjściem napięcia zmiennego 9/18/24V 3A

Przy symetrycznym połączeniu na wyjściu można uzyskać do 50V (przy niewielkim obciążeniu) i ok 33V przy obciążeniu 3A (38V przy 2A). Przy równoległym połączeniu kanałów z zasilacza można wyciągnąć max 6A.

Jako tranzystorów mocy użyłem 4 sztuk 2N3055 (po 2 na kanał). Do chłodzenia wykorzystuje masywny radiator 30x11x3cm. Wystarcza z nadmiarem przy każdym napięciu i obciażeniu.

Jutro wrzucę kilka fotek, niestety kiepskiej jakości bo robione komórką. Proszę o opinie na temat konstrukcji. Pozdrawiam.

Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A Zasilacz warsztatowy 2 x 0-18V 2A

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 20 Lis 2008 06:38
    Szpanbix
    Poziom 14  

Podziwiam autora, zasilacz - robi wrażenie... Mam jeszcze pytanie czy radiator mocno się grzeje i ile Cię gdzieś wszystko kosztowało?

• #3 20 Lis 2008 12:34
    100bart
    Poziom 13  

Zaprezentowałeś super projekt zasilacza.
    Coś podobnego stoi u mnie na biurku od 25 lat, pisze podobnego bo
    amperomierze były i zostaną analogowe. Określeniem zasilacz WARSZTATOWY
    trafiłeś w dziesiątkę. Do pomiaru prądu wykorzystałeś jakieś multimetry
    które pomimo dokładności +-15% mają częstotliwość próbkowania 1Hz albo i jeszcze mniej.
    Między nami elektrodowiczami jest mnóstwo początkujących konstruktorów którzy nie mogą
    sobie pozwolić na 0,5 sek poboru prądu który
    jest o 180mA za duży. (CMOS, PIC, ATMEL) Wymień przyrządy na analogowe
    które reagują absolutnie bezpośrednio do zjawisk na wyjściach i możesz śmiało
    nazwać urządzenie zasilaczem LABORATORYJNYM

P.S. Jeżeli pracujesz na EAGLU to się nie wstydź i pokarz schemat.
    Z tego co widać na zdjęciach to wykorzystałeś najskuteczniejszy duet 723 + 2N3055

• Relpol
  • #4 20 Lis 2008 16:10
    ciapciok
    Poziom 20  

Cytat:
    Do pomiaru prądu wykorzystałeś jakieś multimetry
    które pomimo dokładności +-15% mają częstotliwość próbkowania 1Hz albo i jeszcze mniej.

Chińskie multimetry są konstruowane na bazie układu ICL7106 (lub klona), proponuję poczytać notę katalogową, bo miernik oferuję lepszą dokładność.

Pozdrawiam

• #5 20 Lis 2008 21:29
    hubiwit
    Poziom 25  

Jak wpiąłeś amperomierz bo z tego co pamiętam to chińskie mierniki mogą dokonywać pomiaru na amperach do 15 sekund?

• #6 20 Lis 2008 22:01
    linx
    Poziom 21  

Bardzo fajne wykonanie, tylko czy aby bezpiecznik od "TTL 5V" tak często się przepala, że jest na przednim panelu :?: Ta gałąź jest chyba zrobiona na 7805, a takowy ma ograniczenie prądowe wbudowane(tyle że ok 1,5A). Bezpiecznik topnikowy jaki by nie był, zanim się przepali, często uszkodzi nieprawidłowy obwód. Może lepszy by był elektroniczny bezpiecznik na przekaźniku/mosfecie i WO :?: Napewno by był szybszy i tańszy w eksploatacji.

hubiwit napisał:
    Jak wpiąłeś amperomierz bo z tego co pamiętam to chińskie mierniki mogą dokonywać pomiaru na amperach do 15 sekund?

Można wymienić bocznik na taki o większej mocy i można mierzyć jak długo się chce.

Pozdrawiam
    LinX

• #7 21 Lis 2008 07:48
    joozwa
    Poziom 31  

100bart napisał:
    Z tego co widać na zdjęciach to wykorzystałeś najskuteczniejszy duet 723 + 2N3055

Mnie to wygląda na układ wzorowany na J-31 (z LM324), co zresztą autor napisał na początku :P
    Prosimy autora, o ile to możliwe o podzielenie się wzorem płytki.
    Jaką temperaturę osiągają mostki przy tych 2A?
    I jeszcze jedno - krystian08, jak zrobiłeś, że ograniczenie prądowe jest od zera? (miałem kiedyś taki zasilacz i regulował dopiero od kilkudziesięciu mA).
    Czytałem posty o dodawaniu diod (na płytce chyba widzę jedną więcej) ale chciałbym się upewnić od autora.
    Zasilacz piękny.
    Pozdrawiam

• #8 21 Lis 2008 15:04
    krystian08
    Poziom 16  

Szpanbix - radiator grzeje się maksymalnie do 50 - 70 stopni i bez problemu "wyrabia". Koszt wyniósł ok. 100 zł (trafa, obudowę i niektóre elementy miałem).

100bart - Te multimetry oparte są na ICL7106, próbkowanie to 3,3Hz. Co do dokładności - do czułych układów takich jak CMOS mogę podłączyć analogowy miliamperomierz. Przeróbka panelu nie wchodzi w grę. 2N3055 współpracują z LM324. A tak w ogóle to mógłbyś wrzucić swój projekt na elektrodę.

hubiwit - amperomierz to nic innego jak miliwoltomierz który mierzy spadek napięcia na rezystorze 0,1ohm. Można używać go dowolnie długo.

linx - Bezpiecznik w tym wypadku nie służy do bezpośredniego zabezpieczenia podłączonego układu - zanim zadziała topikowy, układ prawdopodobnie będzie uszkodzony :) Wyjście zasilacza jest zabezpieczone diodą Zenera 5V1, w wypadku uszkodzenia stabilizatora (podania za wysokiego napięcia na wyjście) bezpiecznik się przepali. Chodzi też o to żeby nie przeciążać uzwojenia trafa, które ma wydajność tylko 0,5A.

joozwa - Jak znajdę wzory płytek to wrzucę. Przy 2A mostek jest dość ciepły (ok 40 - 50 stopni - mostek 5A). Ograniczenie działa od ok 15mA, uzyskałem to przez wlutowanie diody między emiter tranzystora sterującego a bazę wykonawczego.

• #9 22 Lis 2008 09:00
    karol12b
    Poziom 16  

Ciekawi mnie jedna rzecz skąd wziołeś takie fajne kolorowe wyświetlacze ???

• #10 22 Lis 2008 12:29
    krystian08
    Poziom 16  

Te kolorowe wyświetlacze to zwykłe chińskie mierniki :) Zdjąłem tą folię spod wyświetlacza i podświetliłem diodami.

• #11 28 Lis 2008 15:38
    bartosz789
    Poziom 30  

Pięknie Pięknie.
    Podzielisz się schematami ??
    Jeżeli masz to wzory płytek :D

• #13 16 Mar 2009 08:04
    joozwa
    Poziom 31  

Dzięki za wzór płytki - fajna jest :)

krystian08 napisał:
    Ograniczenie działa od ok 15mA, uzyskałem to przez wlutowanie diody między emiter tranzystora sterującego a bazę wykonawczego.

U mnie to nie dało dosłownie nic :( Ograniczenie jest dalej od kilkudziesięciu mA i tak już raczej pozostanie. Ogólnie uważam, że ten zasilacz może i jest dobry, ale zdecydowanie ustępuje pod kilkoma względami popularnemu układowi z electronics-lab. Mam tu na myśli właśnie sposób realizacji i co za tym idzie, działania funkcji regulacji prądu.
    Pozdrawiam

• #14 18 Mar 2009 10:45
    krystian08
    Poziom 16  

Poniżej 15mA raczej nie zejdziesz, ale moim zdaniem jest to w zupełności wystarczające. Na swoim sprzęcie bez problemu testuję diody LED i jak dotąd żadnej nie spaliłem. Oczywiście zgadzam się z tym, że projekt z Electronics-lab ma lepsze parametry, szczególnie jeśli chodzi o ograniczenie prądowe, ale "kit" j-31 jest prosty i niezawodny i tańszy.

• #15 18 Mar 2009 12:12
    joozwa
    Poziom 31  

Spróbuję jeszcze zamiast diody D6 1N4148 dać jakąś Schottky'ego (np. BAT85), ale raczej czarno to widzę ... Ja mam to zbudowane w wersji "mini" na maks. 500mA i ograniczenie działa od. 60mA (LEDa przy krótkim teście nie powinno się uszkodzić, jednak ja chciałem niższy próg z innych względów). Boję się myśleć, jaki dolny próg regulacji miałbym przy wersji 2-3A. 0,5A? :D

• #16 25 Mar 2009 22:08
    krystian08
    Poziom 16  

Możesz próbować z diodą Schottky'ego, ja takich testów nie przeprowadzałem. Daj znać jak uda Ci się coś z tym zrobić :)

• #18 04 Gru 2010 14:10
    krystian08
    Poziom 16  

Zasilacze działają w miarę dobrze, dolne ograniczenie prądu zaczyna się od ok. 20mA, ograniczenie prądu trochę "pływa". Zastanawiam się na wymianą tych modułów na znane i lubiane zasilacze z electronics-lab, mają znacznie lepsze parametry jeśli chodzi ograniczenie prądu.
    Mimo pewnych wad jest to tani i prosty układ (1 scalak, 2 tranzystory, trochę drobnicy)