Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kuchni elektrycznej (PE)

wojb78 20 Nov 2008 20:40 3251 5
    wojb78
    Level 2  
    Witam,
    Wymieniłem kuchenkę elektryczną. Do zasilania starej wykorzystywane były 3 fazy i neutralny N zmostkowany z obudową (brak uziemienia w instalacji). Czy nowa kuchnia może być podłączona w ten sam sposób tzn. N zwarte z PE lub konieczna jest jakaś modyfikacja instalacji, aby zachować gwarancję?
    basgol
    Level 23  
    O ile wiem do starszych instalacji odnoszą się ówczesne przepisy , więc skoro masz instalację 4-ro żyłową to przewody N i PE zwierasz tak jak miałeś , reszta zgodnie ze schematem .Jeden szkopół - żeby gwarancja była ważna musi to podłączyc spec z uprawnieniami i podbic kartę , przeczytaj warunki gwarancji .
    wojb78
    Level 2  
    Bardzo dziękuję za informację.
    Wiem, że podłączenie musi wykonać wykwalifikowany elektryk, chciałem tylko wiedzieć, czy będą konieczne jakieś przeróbki instalacji.
    User removed account
    User removed account  
    Radzio elektryk
    Level 11  
    Spokojnie nie utracisz gwarancji. Jeśli urządzenie jest instalowane w obiekcie w którym nie była modernizowana instalacja elektryczna. Podłączenie urządzenia dokonywane jet z godnie z przepisami odnoszącymi się do danej instalacji. Więc jeśli jest to instalacja 4 przewodowa to przewód PEN jet traktowany jako PEN i w takim piecu elektryk połączy go tak jak przewód neutralny ( nazywa się to zerowaniem). Jeśli jest to instalacja 5 przewodowa to podłączy je odpowiednio przewód N do zacisku N przewód PE do zacisku PE.
    wojb78
    Level 2  
    Dziękuję za zainteresowanie i udzielone odpowiedzi.
    Teraz mam odpowiednią wiedzę w tym temacie.
    Pozdrawiam