Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Manual do HP laserjet 6P / jak ustawić poziom zaczernienia ?

MES Mariusz 20 Lis 2008 22:07 9356 29
  • #1 20 Lis 2008 22:07
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Nabyłem na allegro drukarkę HP LaserJet 6P, ale wydruki, można powiedzieć, że "ujdą", to jednak wolałbym nieco ciemniejsze wydruki (mocniej zaczernione).

Dotychczas używałem HP LaserJet 5 i tam wydruki miałem dużo lepszej klasy (teraz w oczy kole).

Na stronie producenta manuala do HP LaserJet 6P znaleźć nie mogę, google też nie wywala konkretów.

Ma ktoś może pod ręką tego manuala?

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 21 Lis 2008 08:47
    rys57
    Moderator

MES Mariusz napisał:
    Ma ktoś może pod ręką tego manuala?
    Masz Manuala pod ręką, w "Schematy". Warto tam czasem zajrzeć. Jednakże prostego sposobu regulacji czerni w SM nie ma. Zacznij od umycia luster lasera.

0
  • #3 21 Lis 2008 09:29
    laserjack

Poziom 31  

I umyć wałek transferowy pod kasetą. Gdzieś był post o zwiększeniu zaczernienia poprzez potencjometr podłączony pod płyte głównną. A jakiej używasz kasety drukującej , zamiennik czy orginał?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 21 Lis 2008 11:50
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Lustra lasera, to zapewne w mechanizmie drukarki, a nie w kasecie tonera?

laserjack napisał:
    I umyć wałek transferowy pod kasetą. Gdzieś był post o zwiększeniu zaczernienia poprzez potencjometr podłączony pod płyte głównną. A jakiej używasz kasety drukującej , zamiennik czy orginał?

Drukarka jest wczoraj kupiona. Podobno regenerowana, toner też. Ja np. w drukarce LaserJet 5 toner sam regenerowałem (dosypywałem toner zakupiony na allegro, po rozkręceniu kasety do ostatniej śrubki) i tam nawet po samodzielnej regeneracji efekt był rewelacyjny.

Hmm. Kogo by tu zapytać o to gdzie szukać tego potencjometru...

0
  • #6 21 Lis 2008 12:47
    laserjack

Poziom 31  

W taki przypadku sprawdził bym wydruk na innej kasecie i będzie wiadomo, czy kaseta , czy drukarka:D

0
  • #7 21 Lis 2008 13:05
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Tak czy siak postaram się namierzyć potencjometr o którym mowa wyżej. Jakby ktoś wiedział który to jest dokładnie, proszę dać znać.

Napisałem do kolegi z podlinkowanych postów, być może się odezwie.

Pozdrawiam
    Mariusz

0
  • #8 21 Lis 2008 19:33
    jac1980
    Poziom 16  

z tym podkręceniem lasera to ostateczność łatwo jest go spalić, ja bym zaczął od dokładnego "wyprania lasera"

0
  • #9 22 Lis 2008 08:16
    Awdeg
    Poziom 26  

Potencjometra do podbicia czerni przy termotransferze na płycie nie ma.Tak jak koledzy pisali zacznij od tonera-kardridza. Ja swego czasu dużo walczyłem z podniesieniem czerni i grubości nanoszonego tonera ,duzo eksperymentowałem mieszałem w różnych proporcjach różne tonery, i z moich obserwacji wynika,że zamienniki dają mocniejsza czern niż oryginały,ale za to mniej oddają szarości ,przejscia tonalne.Tonery musza być świeże,one z czasem tracą swoje właściwości

0
  • #10 22 Lis 2008 10:19
    laserjack

Poziom 31  

A gdzie jest napisane, że jest potencjometr, Panowie czytajcie ze zrozumieniem, napisałem, że czytałem , iż gość ,,, podłączył,/pewnie dolutował/,,,do płyty potencjometr, ale nie wiem jak i nie wiem gdzie:D

0
  • #11 22 Lis 2008 15:09
    Awdeg
    Poziom 26  

Laserjack ,ale ja nie tobie odpowiadałem ,że takiego potencjometru nie ma nie potrzebnie się unosisz ,pytał się gość który zakładał ten wątek gdzie szukać ten potencjometr to odpowiedziałem mu ,zeby nie szukał bo na płycie głównej go nie ma.To jest przeróbka elektroniki która podnosi napięcie ładujące,transferujące itd .Efekt jest taki ,ze czerń jest bardzo intensywana,ale nie ma się półtonów i dlatego jest potencjometr że zawsze można wrócić do ustawień fabrycznych. Jakby ktoś potrzebował mam takie przerobione drukarki.

0
  • #12 22 Lis 2008 17:06
    MES Mariusz
    Poziom 36  

A może wrzucisz instrukcję do takiego moda dla HP 6P? Powiedz o jakie elementy chodzi, na której płycie, zdradź ich symbole na schemacie, oczywiście o ile nie jest to dla ciebie dużym kłopotem no i oczywiście tajemnicą Poliszynela ;-)

--- edit ---

Jeszcze jedno pytanko odnośnie tej drukarki.

W lewym górnym rogu drukarka robi kilka śmieci - kropek (na każdej kartce tak jest)

Fot. poniżej:

Manual do HP laserjet 6P / jak ustawić poziom zaczernienia ?

Czym to może być spowodowane?

Coś jest brudne? Uszkodzenie elektroniczne?

0
  • #13 22 Lis 2008 20:55
    pitbaw
    Poziom 21  

Witam, zwiększyć zaczernienie tonera można przez wgranie pliku PJL z ustawieniami drukarki. density jest na pewno ustawione na 3, a wystarczy zmienić na 5. Poszukaj sobie na necie pliku defaults.pjl do hp6p i skopiuj go na drukarkę " copy defaults.pjl LPT1 " na drukarce mignie dioda i powinno być już wgrane.
    Ale widząc ten wydruk radziłbym się zastosować do rad kolegów i po pierwsze wymienić toner - bo te kropki to znak że zaczyna się z niego sypać. Penie wałek OPC w kasecie jest wytarty. Zrobić pełną konserwację w drukarce. Rozebrać w "mak" aż do pł. głównej, wszystko wydmuchać kompresorem. Cały laser skaner + lustro wyprać w wodzie z proszkiem, wysuszyć i złożyć i będzie żyleta. Tak właśnie wygląda konserwacja. a jeżeli chodzi o allegro.......... omijać szerokim łukiem sprzedawców drukarek którzy mają więcej sprzętu wystawionego. Zakupiona tam drukarka nadaje się natychmiast do naprawy.

0
  • #14 22 Lis 2008 22:22
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Jak na razie poszukiwania wskazanego pliku do hp 6P ciężko mi idą, ale świadomość istnienia takiego sposobu konfiguracji drukarki dużo zmienia. Jeśli uda mi się go znaleźć - chętnie wkleję go w tym temacie.

0
  • #15 22 Lis 2008 22:35
    wladek83
    Poziom 32  

Może się przyda: http://www.verypdf.com/pcltools/pjl_command.htm ...
    I tu: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?objectID=bpl04568 .

Cyt. " The example below shows the command to change printer density to 5.
    Example:
    EC%-12345X@PJL DEFAULT DENSITY=5 "

Opis kodów sterujących:
    http://printers.necsam.com/public/printers/pclcodes/pcl5hp.htm

I tu: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupp...Id=18972&prodSeriesId=25477&objectID=bpl02545 .

A tu masz plik z HP 6P:

%-12345X@PJL DEFAULT COPIES=1
    %-12345X@PJL DEFAULT ORIENTATION=PORTRAIT
    %-12345X@PJL DEFAULT PAPER=LETTER
    %-12345X@PJL DEFAULT MANUALFEED=OFF
    %-12345X@PJL DEFAULT FORMLINES=60
    %-12345X@PJL DEFAULT LPARM:PCL SYMSET=PC8
    %-12345X@PJL DEFAULT LPARM:PCL PITCH= 10.00
    %-12345X@PJL DEFAULT LPARM:PCL FONTSOURCE=I
    %-12345X@PJL DEFAULT LPARM:PCL FONTNUMBER=0
    %-12345X@PJL DEFAULT ECONOMODE=OFF
    %-12345X@PJL DEFAULT DENSITY=5
    %-12345X@PJL DEFAULT RET=MEDIUM
    %-12345X@PJL DEFAULT RESOLUTION=600
    %-12345X@PJL DEFAULT PAGEPROTECT=AUTO
    %-12345X@PJL DEFAULT TIMEOUT=15
    %-12345X@PJL DEFAULT PERSONALITY=AUTO
    %-12345X@PJL DEFAULT DUPLEX=OFF
    %-12345X@PJL DEFAULT POWERSAVE=ON
    %-12345X@PJL DEFAULT POWERSAVETIME=30

A tu z HP 5P dla porównania:

%-12345X@PJL DEFAULT MPTRAY=FIRST
    %-12345X@PJL DEFAULT DENSITY=3
    %-12345X@PJL DEFAULT AUTOCONT=OFF

Poleceniem copy defaults.pjl lpt1 wyślij do drukarki po LPT.

Pzdr.

0
  • #16 24 Lis 2008 09:30
    laserjack

Poziom 31  

Kropki sa spowodowane uszkodzoną listwą zbierającą z bebna. Jak wyjmiesz kasetę w miejscu gdzie powstają kropki listwa zgarniająca/ten wąski pasek folii/ odstaje od bębna lub ma lekkie wgniecenia.

0
  • #17 24 Lis 2008 10:16
    MES Mariusz
    Poziom 36  

wladek83 napisał:
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT COPIES=1
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT ORIENTATION=PORTRAIT
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT PAPER=LETTER
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT MANUALFEED=OFF
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT FORMLINES=60
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT LPARM:PCL SYMSET=PC8
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT LPARM:PCL PITCH= 10.00
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT LPARM:PCL FONTSOURCE=I
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT LPARM:PCL FONTNUMBER=0
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT ECONOMODE=OFF
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT DENSITY=5
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT RET=MEDIUM
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT RESOLUTION=600
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT PAGEPROTECT=AUTO
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT TIMEOUT=15
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT PERSONALITY=AUTO
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT DUPLEX=OFF
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT POWERSAVE=ON
    %-12345X(małpa)PJL DEFAULT POWERSAVETIME=30

Dla pewności - rozumiem, że to jest właśnie zawartość tego pliku ?

0
  • #18 24 Lis 2008 16:18
    Awdeg
    Poziom 26  

Jeśli już to paper nie leter a A4 ... paper=A4 i strona kodowa nie SYMSET=PC8 a polska SYMSET=PC852 a tak w ogóle to na zaczerienie to pomoże jak umaremu kadzidło.Te kropki moim skromnym zdaniem powoduje albo bęben najbardziej prawdopodobne,albo wałek ładujący.One na pewno sie powtarzają,zmierz odległość będziesz wiedział co.Myśle że to kolejny powód aby zakupić nowy kardridż .

0
  • #19 07 Kwi 2009 10:26
    mr_simon
    Poziom 9  

Odświeżę temat.

Mam następujący problem z drukarką HP LaserJet 6P, otóż skończył mi się stary toner i wymieniłem go na nowy, kompatybilny z tą drukarą, ale podczas drukowania pojawiło się zamazanie i czarny pasek z lewej strony kartki. Dowiedziałem się, że przyczyną tego może być uszkodzony toner, zareklamowałem go i zwrócili mi pieniądze. Już nie bawiłem się w kompatybilne więc kupiłem oryginalny, lecz niestety na nim równiez pojawia się ten czarny pasek i lekkie rozmazanie tekstu. Czym to może być spowodowane? Czy opłaca się to naprawić czy lepiej już nie inwestować w nią?

EDIT:

Wy wyjściu kartki pojawiają się również niewielkie "farfocle" po lewej stronie kartki.

0
  • #20 07 Kwi 2009 10:54
    laserjack

Poziom 31  

Prawdopodobnie masz uszkodzona folię na grzałce w fuzerze lub wałek dociskowy lub stopiły sie rolki gumowe w fuzerze, które prowadza kartkę.

mr_simon napisał:
    Odświeżę temat.

Mam następujący problem z drukarką HP LaserJet 6P, otóż skończył mi się stary toner i wymieniłem go na nowy, kompatybilny z tą drukarą, ale podczas drukowania pojawiło się zamazanie i czarny pasek z lewej strony kartki. Dowiedziałem się, że przyczyną tego może być uszkodzony toner, zareklamowałem go i zwrócili mi pieniądze. Już nie bawiłem się w kompatybilne więc kupiłem oryginalny, lecz niestety na nim równiez pojawia się ten czarny pasek i lekkie rozmazanie tekstu. Czym to może być spowodowane? Czy opłaca się to naprawić czy lepiej już nie inwestować w nią?

EDIT:

Wy wyjściu kartki pojawiają się również niewielkie "farfocle" po lewej stronie kartki.

0
  • #21 07 Kwi 2009 10:58
    mr_simon
    Poziom 9  

laserjack dzięki za odpowiedź w temacie. Czym to mogłobyć spowodowane i czy opłaca się to naprawiać? Bo prolem wystąpił gdy zmieniłem toner na nowy.

0
  • #22 07 Kwi 2009 13:34
    laserjack

Poziom 31  

mr_simon napisał:
    laserjack dzięki za odpowiedź w temacie. Czym to mogłobyć spowodowane i czy opłaca się to naprawiać? Bo prolem wystąpił gdy zmieniłem toner na nowy.

Sprawdz stan licznika, moze ma juz dużo najechane. Zbieg okoloczności moim zdaniem z wymiana kasety. Całą drukarke kupisz za 90 zł, a sama folia to koszt 60 zł + wymiana.

0
  • #23 27 Sty 2010 14:40
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Witam Wszystkich. Myślę, że znalazłem rozwiązanie na zwiększenie zaczernienia w naszych drukarkach 6p :)
    Otóż miałem ten sam przypadek i przekopałem cały internet, wymieniłem kilka elementów i bez zmian. Zacząłem sam grzebać i znlazłem 2 potencjometry smd przy laserze. zmierzyłem je na wypadek gdyby coś miałem źle ustawić i lekko zacząłem kręcić w lewo i prawo. i co ustawienie to drukowałem 100% zaczernienia strony i się udało. bez dziur i pasków słabego zaczerniania. przekręciłem potencjometry oby dwa lekko lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). więc polecam tą metodę dla tych co mają problemy. proszę opiszcie potem swoje wyniki czy się Wam udało też. Tylko uważajcie aby do końca nie przekręcać bo można zniszczyć laser.

Pozdrawiam

0
  • #24 18 Lis 2010 20:12
    piotrek221
    Poziom 10  

Witam

Posiadam drukarę HP LaserJet 6MP i nie jestem zadowolny z poziomu zaczernienia. Zwykłe wydruki wychodzą jak najbardziej w porządku, jednak te do termotransferu niestety nie, szczególnie jak drukuję na folii. Wysłanie pliku defaults.pjl ustawionym Density na 5 nie pomaga. Drukarka była czyszczona stosunkowo niedawno, toner jest praktycznie że nowy.

Przeszukałem forum i znalazłem informację (Link), że możliwe jest "podkręcenie" mocy lasera za pomocą potencjometru. Znalazłem również, że znajduje się on na płytce z laserem (na płytce zasilającej laser?).
    Mam jednak pytanie, gdzie ta płytka się znajduje w drukarce? Jak się do niej dostać? Do bocznej płytki mogę się dostać bez problemu, ale gdzie jest ta druga? Ściągnąłem instrukcję serwisową ale te rysunki tam zawarte nie są dla mnie zbyt czytelne.

Chciałbym prosić szanownych kolegów o pomoc. Nie pytam się o sens takiej przeróbki, jednak o to jak tego dokonać. Liczę się z ewentualnym ryzykiem uszkodzeń. Zresztą zapytać zawsze lepiej, tym bardziej że może być tak że rozkręcę pół drukarki a okaże się, że poszukiwana płytka była tuż pod ręką :)

Pozdrawiam

0
  • #25 18 Lis 2010 21:22
    ABLublin
    Specjalista - kserokopiarki

trzeba zdjąć całą obudowę , najlepiej popatrz do serwisówki

0
  • #26 18 Lis 2010 22:03
    rys57
    Moderator

piotrek221 napisał:
    Przeszukałem forum i znalazłem informację (Link),
    Po co zatem nowy temat? Połączyłem.

0
  • #27 29 Lis 2010 20:46
    RaStol
    Poziom 18  

Witam. Mam pytanie: jak wysłać do drukarki plik defaults.pjl z podmienionym DENSITY=5 w przypadku HP1100. Z góry dzięki za pomoc.

0
  • #28 29 Lis 2010 21:49
    ABLublin
    Specjalista - kserokopiarki

najprościej plik ten wstawiasz bezposrednio na dysk C
    potem w uruchom wpisz cmd i Enter
    potem wpisujesz :

c:/copy /b defaults.pjl lpt1 i Enter

0
  • #29 03 Gru 2010 20:55
    RaStol
    Poziom 18  

Tak się składa, że już mniej więcej wiem jak to zrobić, tylko nie mam pojęcia skąd pobrać owy plik defaults.pjl. Bardzo proszę jeśli jest taka możliwość o wrzucenie go tutaj.
    Dodam, że jest to LJ 1100.

0
  • #30 27 Mar 2014 16:22
    Ziomek013p
    Poziom 10  

Mam HP LaserJet 6P i problem z przyjmowaniem pliku defaults.pjl. O ile wcześniej przyjmował bez problemu tak teraz wysyłając ten plik, drukarka po prostu go drukuje jak zwykły plik z notatnika i nie wprowadza zmian. Wykluczam problem komputera, bo próbowałem z jednym na Win8 (wcześniej na nim działało) i z drugim na XP (na nim nie działa od początku i dzieje się to samo co na Win8).

Podaję zawartość pliku defaults.pjl:

Code:

%-12345X@PJL DEFAULT DENSITY=5
    %-12345X@PJL DEFAULT PERSONALITY=AUTO
    %-12345X@PJL DEFAULT DUPLEX=OFF
    %-12345X@PJL DEFAULT POWERSAVE=ON
    %-12345X@PJL DEFAULT POWERSAVETIME=30

Czy powodem może być zmiana tonera na oryginalny? Wcześniej siedział zamiennik, ale teraz nawet na zamienniku są te same problemy. Dokładałem też pamięci bo miałem, ale jestem pewny że robiłem to w ogóle przed programowaniem drukarki.

0