Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik przemiennika - schematy, konstrukcje

21 Lis 2008 09:58 5899 22
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie. Zbieram się coraz bardziej do zrobienia przemiennika na pasmo 2 m . Posiłbym serdecznie kolegów o podsyłanie ciekawych schematów sterowników. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Radek SQ6NSL

Post był raportowany Reg. pkt 10.9
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    Zmieniłem. [hefid]
  • Moderator
    A podstawowy element czyli duplekser na 145 MHz masz...?
  • Poziom 13  
    Mam możliwość rozmieszczenia dwóch anten odbiorczą i nadawczą w odległości ok 25 metrów. Jasne że duplexer to super sprawa, ale sporo słyszałem o trudności jego wykonania oraz kosztach fabrycznego .
  • Moderator
    25 metrów to trochę mało.

Układ elektryczny jest dość prosty.
    1. Odbiornik tonu 1750 Hz
    2. Zamiennik znaku
    3. Prosty układ potrzymania nadawania przez określony czas.

Jak pomyślisz to wymyślisz. W sytuacji patowej proponuje kontakt z kol. Zbyszkiem sp5iwv.
  • Poziom 39  
    Ostatnio się spotyka przemienniki bez znamienników, spotkałem conajmniej kilka już w różnych stronach Polski. Więc jak tak uproszczamy sprawę to wystarczy 1 tranzystor, 2 kondensatory elektrolityczne, kable i 2 radia. To wszystko łączysz i masz sterownik. 1 kondensator podaje sygnał na mic. in a drugi reguluje czas trwania (podtrzymanie). Sprawdzone i działa dobrze. A co do anten, 25m może i by wystarczyło, tylko jedna nad drugą musi być umieszczona, nigdy na tym samym poziomiem więc daj 3 m nad dachem a drugą 6m i sprawdź to. Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Polecam sterownik NHRC-2 - spisuje się rewelacyjnie i ma świetne możliwości.
    Ma znamiennik telegraficzny/foniczny i właściwie prawie wszystkie parametry ustawiane zdalnie przez DTMF.

I jeszcze ważna zaleta - można go skonfigurować jako wersja simpleksowa czyli przemiennik papuga - wystarczy 1 radio.
  • Poziom 39  
    sq6ade napisał:
    simpleksowa czyli przemiennik papuga - wystarczy 1 radio.
    SQ6ADE, jak możesz, to podpowiedz mi jak UKE patrzy na taki przemiennik simplex na paśmie amatorskim, czy jest on dozwolony, i jak jest to jest brany pod uwagę jako kategoria 5, czyli stacja bez obsługowa. Pytam ponieważ nie dawno coś takiego uruchomiłem, i ładnie zapracowało, ale po kilku dniach wyłączyłem - z wiadomych powodów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

irekr napisał:
    1. Odbiornik tonu 1750 Hz

Nie ma szans.
    Obecnie odchodzi się od tonu 1750Hz na rzecz sub tonów CTCSS.
    Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać u koordynatora do spraw przemienników Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB.

Radek_CB napisał:
    Posiłbym serdecznie kolegów o podsyłanie ciekawych schematów sterowników.

To znaczy, że resztę części do przemiennika już posiadasz.
    Najbliżej mi znaną osobą, która na pewno by ci pomogła jest Paweł SQ6DXP.
    Namiary znajdziesz na Elektrodzie.
  • Poziom 40  
    lukashb napisał:
    sq6ade napisał:
    simpleksowa czyli przemiennik papuga - wystarczy 1 radio.
    SQ6ADE, jak możesz, to podpowiedz mi jak UKE patrzy na taki przemiennik simplex na paśmie amatorskim, czy jest on dozwolony, i jak jest to jest brany pod uwagę jako kategoria 5, czyli stacja bez obsługowa. Pytam ponieważ nie dawno coś takiego uruchomiłem, i ładnie zapracowało, ale po kilku dniach wyłączyłem - z wiadomych powodów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Heh - nie wiem jak na to patrzą - trzeba zadzwonić i zapytać :D
    Moim zdaniem jak masz wydane pozwolenie na stacje bezobsługową która nadaje na konkretnej częstotliwości licencyjnej to urzędu nie obchodzi sposób działania RPT.
    Zastrzeżenia może mieć jednak koordynator i jego musiałbyś przekonać.

Informuję tylko że jest taka opcja i przypadkowo to włączyłem w testowanym RPT. Działa.
    (oczywiście to nie może być odchudzona wersja tylko z czipem ISD)
  • Poziom 27  
    Nie wyobrażam sobie przemiennika bez znamiennika, takie konstrukcje nie powinny być dopuszczane do użytku, to jest przemiennik dla amatorów a nie dla ciecia z firmy ochroniarskiej. A tak w ogóle, zamiast NHRC2 użyłem ciekawszego układu, http://vk5dj.mountgambier.org/Repeater.html polecam wszystkim, ma szerokie możliwości konfiguracyjne o czym NHRC może tylko pomarzyć i poza tym, soft jest całkowicie darmowy a autor zapewnia wsparcie techniczne.
  • Poziom 40  
    IjeSJot napisał:
    Nie wyobrażam sobie przemiennika bez znamiennika, takie konstrukcje nie powinny być dopuszczane do użytku, to jest przemiennik dla amatorów a nie dla ciecia z firmy ochroniarskiej.

Dokładnie - takie lipne sterowniczki to można robić wysługując się np taryfiarzom.

IjeSJot napisał:

A tak w ogóle, zamiast NHRC2 użyłem ciekawszego układu, http://vk5dj.mountgambier.org/Repeater.html polecam wszystkim, ma szerokie możliwości konfiguracyjne o czym NHRC może tylko pomarzyć i poza tym, soft jest całkowicie darmowy a autor zapewnia wsparcie techniczne.

Faktycznie że wycofano ze strony NHRC plik HEX do sterownika (zwęszyli że kasa ucieka) ale do pewnego czasu był dostępny bez problemu i teraz kołacze się po dyskach u kolegów - pewnie wystarczy napisać na PW :D

Co do tego VK5DJ to jest o tyle ciekawy że ma na pokładzie prosty dekoder CTCSS. No ale nie ma gadadła na którym może komuś zależeć.
  • Poziom 27  
    Jako znamiennik w zupełności wystarczy titawa. Z doświadczenia wiem, że głosowe znamienniki po dłuższym czasie prowadzą do zdenerwowania. Elementów od CTCSS na płytce VK5DJ wcale nie trzeba wykorzystywać, wystarczy że odpowiednio zasterujemy sterownikiem z radiotelefonu posiadającym dekoder CTCSS... wszystko jest w dokumentacji sterownika, wystarczy poczytać.
    Co do NHRC2, jedyną jego zaletą jest prostota... ale z poprawnym działaniem czasem różnie bywa. W moim przemienniku po 2-3 miesiącach ciągłej pracy zanikały wszelkie generowane tony (znamiennik i roger beep), po restarcie wszystko wracało do normy, a co jeśli przemiennik wisi na kominie 300m nad terenem?
  • Poziom 13  
    A czy słyszeli czasem o takim sterowniku aby odpowiadał na ilość "esów". W Kołobrzegu jest taki że jak przytrzymam mu ton ponad 5 sekund to odpowiada mi na ile "esów" odbiera mój sygnał.
  • Poziom 40  
    Taki bajer może być przykry - ciągłe pikanie i sprawdzanie jak się wchodzi na RPT. Ja robię sobie coś takiego co będzie gadać temperaturę w szafie RPT oraz w innych punktach obiektu - dostępne tylko dla operatorów w celach kontrolnych.
  • Poziom 33  
    IjeSJot napisał:

... Co do NHRC2, jedyną jego zaletą jest prostota... ale z poprawnym działaniem czasem różnie bywa. W moim przemienniku po 2-3 miesiącach ciągłej pracy zanikały wszelkie generowane tony (znamiennik i roger beep), po restarcie wszystko wracało do normy, a co jeśli przemiennik wisi na kominie 300m nad terenem?

Coś w tym musi być, ale podejrzewam raczej wadliwe egzemplarze PIC-a lub wpływ na jego pracę pola w.cz. W przypadku sterownika w SR5LW przez 6 miesięcy od chwili uruchomienia nie było nawet najmniejszego problemu z nim. Fakt, sterownik jest dosyć solidnie zaekranowany, wszelkie sygnały dochodzące do niego i z niego wychodzące są odfiltrowane zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej (dławiki w.cz., kondensatory przepustowe, diody zabezpieczające ...). Nawet stabilizator 5V zasilający sterownik zasilany jest z napięcia stabilizowanego 9V uzyskiwanego z "ogólnego" napięcia 13,8V. Tak więc wystarczy się nieco przyłożyć i zrobić to porządnie (wyjść poza opis autora sterownika), a układ odwdzięczy się wieloletnią bezawaryjną pracą.
  • Poziom 40  
    sp5wcx napisał:
    W przypadku sterownika w SR5LW przez 6 miesięcy od chwili uruchomienia nie było nawet najmniejszego problemu z nim.

Czy ustawiłeś opcje muttingu tonów DTMF na wyjściu - czy to Ci zadziałało?
  • Poziom 33  
    sq6ade napisał:
    sp5wcx napisał:
    W przypadku sterownika w SR5LW przez 6 miesięcy od chwili uruchomienia nie było nawet najmniejszego problemu z nim.

Czy ustawiłeś opcje muttingu tonów DTMF na wyjściu - czy to Ci zadziałało?

Szczerze mówiąc jeszcze nie testowałem, a to z prostego powodu. Włożyłem uszkodzony od początku (może ESD go załatwiło?) dekoder DTMF, w którym działa tylko część zegarowa. Tylko taki miałem pod ręką w chwili montażu. Obecnie mam kupionych kilka sztuk na zapas, ale za każdym razem jak jestem przy przemienniku, to zapominam je zabrać i podmienić. Mieszkam 80 km od przemiennika. Od uruchomienia nie było potrzeby jego przeprogramowywania gdyż działa bezbłędnie, ustawienia są optymalne - zresztą przetrenowane przez Kamila SQ8ISJ na SR8BP, więc i motywacji do wymiany nie było. Ale dzięki za przypomnienie, może na Boże Narodzenie się tam pojawię to podmienię.
  • Poziom 40  
    Dlaczego pytam - otóż w sterowniku NHRC-2 jaki podłączaliśmy ta funkcja nie chciała się fizycznie aktywować. A to dosyć istotne aby kody sterownicze nie były powtarzane przez RPT. Winny okazał się niewłaściwy tranzystor klucz, który blokuje audio. W tym miejscu sprawdził się dopiero zwykły J-FET. Małe MOSFETy tam nie zadziałają - tzn puszczają audio cały czas.
  • Poziom 15  
    Witam.Mój pierwszy układ przemiennika wykonałem ze strony vss.pl ze sporą modyfikacją kodu sterowania znamiennikiem(który zresztą nie działał). Zamiast kupować słabo dostępne układy ISD zastosowałem najtańszą mp3-kę do której podaję sygnał z procesora i on uruchamia mi fukncję NEXT w playerze. Jest nagranych kilka słownych zapowiedzi i uruchamiają się kolejno jedna po drugiej(z odpowiednim odstępem czasowym) więc nie jest nudne słuchanie jednego głosu...wiadomo można nagrać tyle zapowiedzi ile pojemności ma mp3-ka. Czy mogą koledzy podać jak ustawiacie swoje sterowniki? Interesuje mnie: czas opóźnienia wyłączenia PTT, długość roger BIP-a, częstotliwość uruchamiania , czy są ograniczenia np. czasu ciągłej rozmowy, itp. Chodzi o te sprawdzone rozwiązania o których pisze kolega sp5wcx. Mam wytyczne od SP6LB i jest tam taki punt, że np. "stacja bezobsługowa musi w okresie do 5min podawać swój znak identyfikacyjny kodem Morse, fonią lub obrazem" Budujemy razem z kolegą SQ1GPR przemiennik i już teraz wiem, że dobrze sprawują się układy optoizolacyjne LTV847, które sterują radiami. Sterownik jest całkowicie odizolowany od częsci radiowej i myśle, że będzie dobrze działał w niskich temperaturach. Oczywiście dodatkowe stabilizatory również zostały zainstalowane. W sterowniku jest również mały mikser sygnałow audio, zależy nam przecież na odpowiednim poziomie i charakterystyce audio naszego przemiennika. Więkość przemienników zapewne zainstalowane ma motorolki, z których niestety trzeba wyszukać interesujące nas sygnały - dla odbiornika - stan wysoki lub niski Carrier lub niekiedy nazywany Busy - nie ma tego sygnału na złączu z tył radia. Tak samo nie mogłem odnaleźć pinu dla włączania PTT - trzeba było ciągnąć z głównej płytki. Mimo tych niedogonień i tak jestem zadowolony. Jedyne co ucieszy to wejście 10(EMERGENCY) podając na nie + zasialania na stałe radio zawsze sie włączy po np. braku zasilania.Niektóre motorolki pamiętają ostatni stan zasialnia, kanał itp... Generalnie elektronika takiego sterownika nie jest skomplikowania, wyszukana, sercem jest odpowiedni program dopasowany do wymagań amatorskich przemienników. W załączniku zmodyfikowany program do sterownika Vss. Fajnie kompiluje i symuluje się w programie Keil uVision3. Pozdrawiam Marcin SQ2MMM.
  • Poziom 40  
    mashgsm napisał:
    Sterownik jest całkowicie odizolowany od częsci radiowej i myśle, że będzie dobrze działał w niskich temperaturach.

Tylko po co to tak izolować?

Co do wytycznych... warto potestować takie urządzenie przed instalacją i posłuchać recenzji od lokalnych testerów po czym wybrać kompromis pomiędzy wytycznymi od koordynatora a miejscowymi zachciankami - w końcu to lokalni amatorzy będą z tego korzystać a nie koordynator.
    Nie zapomnijcie dołożyć układu zdalnej kontroli ripiterem to chyba też wytyczne od koord. zaznaczają.
    To zdalne sterowanie np. w takim sterowniku NHRC2 niby wystarcza ale u Nas dołożyliśmy dodatkowy układ ,którym można extra włączyć i wyłączyć pewne użyteczne funkcje np. CTCSS odbiornika RPT - to się może przydać.
  • Poziom 39  
    Co do kolegi wypowiedzi wyżej n/t braku PTT na złączu accesory. Nie spotkałem Motorolki która niemiała by tych podstawowych sygnałów, typu MIC In, PTT, gorzej czasem jest z zajęciem radia bo nie wszystkie da się oprogramować albo znaleść na złączu, ale sprawe załatwia jeden tranzystor sterowany wzm. audio (chodzi sprawnie) to tak w skrócie. Pozdrawiam