Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kable antenowe, wtyki, gniazda - oryginały i podróbki

avi 21 Nov 2008 16:38 5177 4
 • #1
  avi
  Level 14  
  Witam, poczytałem sporo postów na temat kabli antenowych. Bardzo często forumowicze używają określenia "kabel oryginalny" "kabel podrabiany". Proszę o wyjaśnienie, które firmy rzeczywiście produkują dobre, trzymające parametry kable? Których firm się wystrzegać? Wiem, że skoro w tzw. oryginale np ekran ma być z Cu a w oglądanym kablu jest z Al to kabel jest gorszy od oryginału. Ale jak jeden i drugi mają ekrany z Cu to dla laika często pozostaje wybrać kabel droższy, wierząc, że pochodzi z solidniejszej firmy. A przecież nie zawsze tak musi być.
  Proszę też o podpowiedź (linki mile widziane) w jakich firm wtyki i gniazda warto inwestować. Moja przygoda z krótkofalarstwem dopiero się zaczyna ale już na wstępie przy instalacjach na 11m dałem się nabrać na nędzne rozpadające sie wtyki. Kupiłem wtyki UC1 kątowe i na 4 sztuki żaden nie działa jak powinien.
  Pozdrawiam...
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  wip88wz
  Level 17  
  Witam.
  Można by na ten temat napisać naprawdę dużo - ale postaram się zaznaczyć to co istotne.
  Zasada nr. 1: robisz to na co Cię stać - zabawa w radio ma dawać radość, a nie generować wydatki spędzające sen z oczu... :-)
  W większości przypadków instalacja ma służyć przez lata - więc nie warto zrobić jej byle jak. Warto kupić dobry kabel, bo będzie on służył dobrze i długo. Pojęcie 'dobry' jest oczywiście bzdurne - bo dla jednego dobry będzie RG58 (bo będzie potrzebował 20m na 3,5 MHz, i na inny go nie stać, a dla drugiego CNT-400 będzie 'przeciętny'...
  Zasadniczo na KF wystarcza H155 (choć ja wolę TriLan 240 - może nie tak popularny, ale jeszcze nie podrabiany na 100 sposobów jak h155...)
  Jeśli potrzebujesz 30-50m - to naprawdę ten będzie super.
  Na UKF polecam CNT-400 (bo akurat dość dobrze go znam). Wolę go od H1000 czy H500, bo ma lepsze parametry i mechaniczne i elektryczne, jest lżejszy, i zazwyczaj tańszy...
  Co do wtyczek - oczywiście firmy wymienione przez kolegę rock90 gwarantują dobrą jakość, i na UKF warto o tym pomyśleć (wtyk N) - na KF najczęściej wystarczy jeśli wtyczka będzie miała izolator bakelitowy (brązowy) lub teflonowy - w obu przypadkach nie 'rozpłynie' się podczas lutowania...
  później jeszcze trzeba to zmontować - nie zapominając o taśmie samowulkanizującej (do kupienia bez problemów obecnie). Nawet najlepszy kabel (no może poza kablami 'mokrymi) boi się wody, i raz zamoczony nadaje się do wywalenia.

  pozdrawiam.
  Paweł.
 • #4
  kondensator
  Level 36  
  Bez pomiarów w szerokim pasmie tłumienia przenoszenia i tłumienia odbicia (SWR) - można się nabrać. Wiele razy już próbowano mi sprzedać kable, które okazywały się wadliwe. Na nieszczęście sprzedających mam czym to sprawdzać do ponad 2.4GHz.
  Wadliwe okazywały się zarówno "renomowane marki" jak i "dobre zamienniki".
  Tak więc oprócz wykonania z dobrych materiałów (100%Cu żyła, ekran 2x Cu, opona czarne PE) ważne są parametry dla w.cz.
  Erzatz-kable z aluminium i/lub PCV - szkoda czasu i pieniędzy.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic661235.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic697176.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic714113.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic752052.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic782331.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic790447.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic802420.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4138635#4138635
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4307697#4307697
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic849670.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic814373.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4488030#4488030
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic334446.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1052071.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1103856.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1146465.html
  Wady kabli koncentrycznych - to temat bardzo długi i wielowątkowy.
  Niska ogólna kultura techniczna i niska powszechna dostępność do sprzętu pomiarowego (wobuloskopy z mostkami SWR, analizatory wektorowe obwodów - do min. 1GHz) ułatwia wciskanie naiwnym "kabli" w Polsce, Rumunii, Ukrainie itp.... W USA, RFN itp. tak łatwo by nie poszło i ryzyko znacznie większe...
  Pod koniec XX wieku duża firma międzynarodowa wykupiła dość znanego europejskiego producenta kabli. Jedne z pierwszych posunięć nowego właściciela to wycofanie z oferty większości dobrych 100% miedzianych kabli koncentrycznych i promowanie własnych aluminiowych "erzatzy", oraz stworzenie oddzielnego działu sprzedaży na Europę Wschodnią. Zgadnijcie dlaczego...
  Możliwe jest zrobienie dobrego kabla koncentrycznego w Polsce (np. S544). Ale nie jest to ani proste, ani tanie, ani nie wymagające 100% kontroli...

  Nie polecam złącz zagniatanych (jednorazowych) lecz lutowano skręcane.
  (Tak, wiem, poprawne i trwałe zaprawienie kabla do takiej złączki jest długotrwałe i nie do robienia "na kolanie".)
  Nie polecam złącz BNC, UC (dają się zastąpić przez dużo lepsze TNC, N).
  Za wtykiem przewód musi być usztywniony na odcinku >10 średnic zewnętrznych. Koszulki termokurczliwe nie mają prawa być wystawione ani trochę na UV i wilgoć, trzeba pokrywać z zakładem taśmą wulkanizującą.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic955456.html
 • #5
  avi
  Level 14  
  Dzięki za zainteresowanie. Moje zakłopotanie budzi źródło zaopatrzenia. Raczej nie pokuszę się na kupno kabla przez internet, ale z drugiej strony też nie wiem gdzie się udać. Planuję zakupić H1000 i podciągnąć na razie pod GP na 11m, potem do niego zdalnie sterowany przełącznik antenowy i powoli będę chciał rozbudowywać stację.
  Chciałbym zapytać jeszcze o to, czy konstrukcje kabli są opatentowane? Czy jakaś konstrukcja np H1000 czy H155 podlega ochronie prawnej? Jeżeli tak to firmy próbujące podrabiać taki kabel są zmuszone zaniżyć parametry (bo podnieść je to już nie lada wyczyn). Czyli automatycznie nasuwa się teza, że jak zamiennik - to gorszy.
  Skorzystam jeszcze z okazji i zapytam jakie niedrogie urządzenie potrzebuję aby przynajmniej w podstawowy sposób zorientować się u kupującego czy nie wciska bubla?