Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator, halogeny, włącznik schodowy - problem

21 Nov 2008 19:03 8578 7
  • Level 12  
    Witam,

Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, ale postaram się najjaśniej jak potrafię opisać mój problem.

Instalacja oparta na transformatorach toroidalnych, halogeny na 12V, włączniki schodowe.

"Fachowiec" wszystko podłączył, niby było ok. Transformatory są schowane pod sufitem i nie mam już do nich dostępu niestety, ale się okazało, że nie jest wszystko ok. Jedną strefę przy zapaleniu włącznikiem nr 1, dało się wyłączyć włącznikiem nr 2. Ale ponownie zapalić nr 1 już nie. Trzeba było zapalić nr 2 i zgasić nr 1 (i analogicznie odwrotnie, zawsze gasić innym niż się zapaliło i zapalać od nowa tym co się zgasiło - mam nadzieję, że jest to zrozumiałe). No to zacząłem grzebać przy włącznikach i kablach i się okazało, że w jednym z nich zamiast brązowego kabla, jego funkcję sprawuje żółty. Po podmiące wszystko zaczęło działać jak trzeba, włącza i wyłącza się skąd chce. Ale, co jakiś czas przy włączaniu tej strefy zaczęło wywalać bezpiecznik. "Fachowiec" powiedział, że to wina bezpiecznika, a bardziej trafo, pobiera za duży prąd na starcie, bezpiecznik nie wytrzymuje nieraz i strzela, zwiększyłem bezpiecznik, niestety nic nie dało. Drugi "fachowiec" powiedział, że to wina złego podłączenia, masy do transformatora, i dlatego nieraz wywala, bo jak jest prąd zmienny i trafi przy włączeniu, w sinusoidę jak prąd jest "u góry" ("u dołu") wykresu to wtedy wywala bezpiecznik. Pytanie co jest? Co zrobić, żeby naprawić, rozbieranie sufitu nie wchodzi w rachubę. Słyszałem, że można wsadzić bezpiecznik o sygnaturze "S" on nie jest czuły na takie rzeczy i nie będzie go wywalać. Proszę o radę.

Pozdrawiam.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 19  
    Witam.
    Ile Kolega ma tych transformatorów w układzie i drugie pytanie , jaka jest literka na bezpieczniku który wywala?
  • Level 12  
    Tzn. Źle napisałem. Do każdej sekcji jeden transformator (czyli trafo, 2 schodowe włączniki, 4 halogeny)

Literka przy bezpieczniku - najpierw był B16, teraz jest C10. Wywala cały czas, może teraz ciut rzadziej, ale ciężko to określić.
  • Level 36  
    Witam, z tego co napisałeś wynika że wymieniłeś bezpiecznik na mniejszy, zamontuj C-16 i powinno być OK.
  • Helpful post
    Level 22  
    Witam
    Ja też kiedyś miałem problem z wyłącznikami schodowymi.
    Układ "schodowy" można zrealizować na kilka sposobów
    Jak się połączy niepoprawnie, ale poprawnie układowo wszystko będzie działać tylko co jakiś czas wywala bezpieczniki. Pisząc niepoprawnie myślę o takim połączeniu w którym do każdego wyłącznika doprowadzona jest "faza"i "zero", a żarówki włączone pomiędzy styki przełączne wyłączników. Wywalanie bezpiecznika jest spowodowane przeskokiem łuku elektrycznego wewnątrz wyłącznika i zależne od momentu w którym nastąpi rozwarcie styków. Jeżeli rozwarcie następuje w czasie gdy napięcie sinusoidalne ma wartość max wtedy często dochodzi do przeskoku iskry i lecą bezpieczniki.
    Poprawiłem instalacje po tym "super elektryku" i problem sie skończył.

Pozdrawiam
  • Level 26  
    natash wrote:
    Witam,..Instalacja oparta na transformatorach toroidalnych, halogeny na 12V, włączniki schodowe.

.... Transformatory są schowane pod sufitem i nie mam już do nich dostępu niestety, ale się okazało, że nie jest wszystko ok....co jakiś czas przy włączaniu tej strefy zaczęło wywalać bezpiecznik.

bez sensu jest chowanie na stałe części instalacji które mogą zostać uszkodzone . Co zrobisz jak taki zasilacz sie spali , nie ma części bezawaryjnych. proponuje tak przerobić instalacje by były dostępne i zasilacze indukcyjne wymienić na elektroniczne . wtedy problem ktory opisujesz powinien zniknąc
  • Level 12  
    Niestety porada and61 nie wchodzi w rachubę, bo musiałbym niszczyć sufit.

Armada no właśnie to jest problem który opisujesz, co można z tym zrobić oprócz nie przelutowywania kabli przy trafo (bo nie rozbiorę sufitu)

Czy wymiana bezpiecznika na np. "S" da coś? Czy po prostu będzie tak, że jak źle trafię z włączaniem to wywali bezpiecznik.