Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cicha świetlówka bez dławika i startera - jak zrobiłem...

rafixs 21 Lis 2008 19:44 12590 12
  • #1 21 Lis 2008 19:44
    rafixs
    Poziom 24  

Świetlówka
    Prezentuje wam świetlówkę bez dławika i startera. Do jej zrobienia zmusił mnie fakt, że  posiadałem tylko świetlówkę i obudowę do niej i nic więcej. Prosty układ zastąpiłem płytką z żarówki energooszczędnej. Zaletą tego rozwiązania jest brak “brzęczenia” dławika przy pracy świetlówki.

Płytka od żarówki energooszczędnej.

Cicha świetlówka bez dławika i startera - jak zrobiłem...Cicha świetlówka bez dławika i startera - jak zrobiłem...

Tak świeci po włączeniu.

Świetlówka jaką użyłem do lampki

Parametry
    ŚWIETLÓWKA 12W
    ZASILANIE ŚWIETLÓWKI 230V 50Hz

• #2 22 Lis 2008 08:20
    electro_Nick
    Poziom 33  

Jednak jest jeden feler-trwałość świetlówki. Też robiłem podobne rzeczy i w jednym przypadku padła płytka z elektroniką po ok. dwóch tygodniach, w innej świetlówka po dwóch miesiącach. Bardzo szybko na świetlówkach robiła się czarna ramka przy elektrodach podgrzewających i to one pewnie padły przez zasilanie takim układem...

• #3 22 Lis 2008 12:23
    wojtasmaj5
    Poziom 13  

co prawda nic nowego nie wymyśliłeś, bo ja coś takiego stosuję w akwariach już od ponad roku,
    electro_Nick trzeba dostosować moc świetlówek do układów, moc układów powinna być o góra 4W większa niż moc świetlówek, ja mam co prawa do 18W świetlówek 18W układy i chodzi już na tym ponad 4 miesiące i jak nie patrzeć bardziej mi się to opłaca od kupienia elektronicznych starterów, bo one kosztują około 50zł na dwie świetlówki, a energooszczędną można kupić nawet za 6zł
    Pozdrawiam

• #4 22 Lis 2008 14:02
    Doominus
    Poziom 34  

2x54W kosztują 50 zł to dobra cena.

• #5 22 Lis 2008 17:53
    rafixs
    Poziom 24  

Świetlówka działa bez problemowo już ponad tydzień (nad szafką). Podstawą tego jest żeby dostosować moc płytki i moc świetlówki.

• #6 12 Sty 2009 13:12
    k4be
    Poziom 31  

Świetlówka jakaś niefirmowa, znośnie świeci?
    Z tego co widzę (ale mogę się mylić - zdjęcie jest niewyraźne), na tej płytce nie ma pozystora zapewniającego właściwy (gorący) start świetlówki, przez co świetlówka niszczy się bardzo szybko - wspomniano czernienie końców... Temat ostatnio jest dość często omawiany na forum, ale przypomnę w czym rzecz. Rozwiązanie to po prostu montaż tego pozystora :) Można wykorzystać np fragment połamanego krążka z pozystora od TV, o rezystancji około 100-200 omów (cały, niepołamany się nie nadaje bo ma około 10 omów), a włącza się go równolegle do kondensatora łączącego dwa końce świetlówki. Jak wspomniałem, zaletą jest znaczna poprawa trwałości, szczególnie przy częstym włączaniu, natomiast wada to troszkę dłuższy czas startu świetlówki.

• #7 24 Lis 2009 22:35
    rafixs
    Poziom 24  

Już mam rok tą świetlówkę założoną i nadal świeci jasno.

• #8 25 Lis 2009 09:04
    Freddy
    Poziom 43  

Czyli zrobiłeś kolego rafixs świetlówkę energooszczędną :)
    Czym się różni świetlówka od rury użytej w żarówce enegrooszczędnej oprócz trwałości ?

• #9 26 Lis 2009 01:37
    k4be
    Poziom 31  

Freddy napisał:
    Czym się różni świetlówka od rury użytej w żarówce enegrooszczędnej oprócz trwałości ?
    Kształtem przede wszystkim, poza tym sprawnością (rura lepsza). A w trwałości nie ma bardzo istotnych różnic.

• #10 26 Lis 2009 08:58
    Freddy
    Poziom 43  

k4be napisał:
    Freddy napisał:
    Kształtem przede wszystkim, poza tym sprawnością (rura lepsza). A w trwałości nie ma bardzo istotnych różnic.

Nie widzisz buźki po pytaniu, przecież wiem o tym. Choć z trwałością, zwłaszcza tych noname bywa bardzo różnie. Kształt jest akurat nieistotny w przypadku oświetlania.
    Trwałość firmowych, markowych rur energooszczędnych jest jednak wyższa.

• #11 26 Lis 2009 11:59
    rafixs
    Poziom 24  

k4be napisał:
    Świetlówka jakaś niefirmowa, znośnie świeci?
    Z tego co widzę (ale mogę się mylić - zdjęcie jest niewyraźne).

Fakt zdjęcie jest nie ostre, ale świeci na tyle mocno żeby oświetlić miejsce pod szafką.
    Nie wiem ile to będzie w lumenach.

• #12 01 Gru 2009 22:46
    lubon124
    Poziom 19  

witam!
    powiem tyle ja takie coś od kilku lat robiłem... a co do niektórych się nie zgodzę że to zmniejsza trwałość świetlówki... miałem świetlówkę na dławiku i starterze i świetlówka mi padła po miesiącu.

• #13 14 Lut 2011 12:24
    rafixs
    Poziom 24  

Dziś dodaje foto tej świetlówki, aby pokazać że po dwóch latach nie ma żadnego nalotu na końcach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME