Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor Compaq MP2800 Prztwornica lampy

21 Lis 2008 20:29 3190 5
 • Poziom 28  
  Witam

  Mam projektor Compaq MP2800. Projektor miał uszkodzony zasilacz na Viper100. Z sprzężenie zwrotnego zasilacza zasilany był układ L6561 i układ zarządzający pracą przetwornicy do lampy. To zasilanie miało zwarcie. Zwarcie było na wzmacniaczu operacyjnym TS272.

  Ponieważ nie mam schematu, to bardzo trudno cokolwiek sprawdzić, gdyż płytka jest trzywarstwowa. Płytka jest firmy Osram i jest to układ prawdopodobnie identyczny jak w przetwornicy SANYO SU20B, tyle, że na inaczej zaprojektowanej płytce, przynajmniej tak wygląda ze zdjęcia zamieszczonego w dyskusji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic377129.html .

  Jak podłączyłem przetwornicę razem z lampą do zasilania nie podłączając zasilania układu sterującego, to lampa zapaliła się na chwilkę i spalił się tranzystor STP9NB50, opornik do bramki i być może układ UCC3800 i dwa klucze MOSFET IRF640.


  Nie specjalnie rozumiem ten układ, ale uparłem się go naprawić, bo projektor ma sprawną lampę i cała resztę. Częściowo próbowałem rozrysować schemat, ale z mizernym skutkiem. Może da się uprościć, usunąć mikro kontroler i zastosować prostszy sposób regulowania pracy przetwornicy? Bardzo proszę o pomoc i wszelkie możliwe do materiały na temat przetwornic do lamp od projektorów. Może ktoś ma podobny układ w projektorze i mógłby pomierzyć napięcia w niektórych punktach? Z narzędzi mam oscyloskop, miernik itp, więc będzie łatwiej.

  Pozdrawiam
  S.R.
 • Poziom 28  
  Witam
  Udało mi się rozrysować część schematu, bo nigdzie w sieci nie znalazłem podobnego. Spalił się jeden z Mosfetów z mostka, Mosfet w przetwornicy obniżającej napięcie P9NB50 i rezystor w jego bramce 33Ω . Wygląda też że układ UCC3800 też poszedł do krainy eksponatów. Co jeszcze mogło się spalić? Jak uruchamiać bezpiecznie następnym razem?

  Projektor Compaq MP2800 Prztwornica lampy

  Zamieszczam schemat, Mosfety narysowałem jak zwykłe NPN, sorry.
  Bardzo będę wdzięczny za pomoc w naprawie.
  Pozdrawiam
  S.
 • Poziom 28  
  Rozrysowałem schemat sterownika. Ponieważ nie dostałem okładu UCC3800, to wlutowałem UCC3843. Wiem, że się różnią, ale pomyślałem, że co szkodzi spróbować. Dodałem tylko diodę zabezpieczającą na wyjściu 6 od masy. Na wyjściu mam około 50kHz, ale przebieg ma bardzo małe wypełnienie. Żadne zmiany napięcia na wyjściach 1 i 2 nie wpływają na wypełnienie. Dlaczego? wzmacniacze operacyjne są w porządku, odpiąłem je na wszelki wypadek i różnymi rezystorami zmieniałem napięcie na wejściu 2 i mimo, że na wyprowadzeniu 1 napięcie się zmieniało, przebieg był taki sam. Na wyprowadzeniu 4, trochę się zmieniał. Czy to wina tego, że to UCC3843, a nie UCC3800?
  Po podłączeniu do zasilacza całej przetwornicy napięcie DC które jest kluczowane przez MOSFETY spada do 22V z obciążeniem. Bez obciążenia wzrasta do 128V, przy czym jest wyłączane prze zabezpieczenie. Bardzo proszę o poradę. Zamieszczam schemat.

  Projektor Compaq MP2800 Prztwornica lampy
 • Poziom 28  
  Witam ponownie.
  Przebieg na wyjściu UCC3842/43 jest taki jak na załączonym zdjęciu i nie chce się zmieniać mimo zmiany sygnału na wejściu 2 układu. Bardzo proszę o pomoc.

  Projektor Compaq MP2800 Prztwornica lampy
 • Poziom 40  
  Wyglada ze dziala zabezpieczenie pradowe wiec albo jest jakies zwarcie (cos spalone) albo po prostu rezystory zrodlowe od pomiaru pradu sa przepalone.