Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja oscyloskopu. Metody czyszczenia potencjometrów

bartek3579 21 Lis 2008 21:48 1838 9
  • #1 21 Lis 2008 21:48
    bartek3579
    Poziom 17  

Posiadam oscyloskop ADVANCE ELECTRONICS OS1000A po podaniu napięcia z generatora kalibrującego na jeden z kanałów oscyloskopu wyświetlany jest przebieg. Początkowo był rozciągnięty na początku, kręcąc jednym potencjometrem udało mi się ustawić tak aby cały przebieg wyglądał jednakowo. Po tym zabiegu wyświetlane przebiegi zajmują tylko 3/4 długości lampy. Jak go rozciągnąć żeby wyglądał jak potrzeba?
    Kolejnym problemem jest, że przy zmianie czułości oscyloskopu przebieg przesuwa się do góry lub w dół dzieje się tak na każdym z kanałów.
    Pierwsze co chciał bym zrobić to przeczyścić przełączniki i potencjometry. Lecz nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Chyba najlepszym rozwiązaniem było by wlutowanie i przeczyszczenie, ale jeśli wlutuje to później może się okazać, że nie będę w stanie zlutować wszystkiego tak jak było. Tym bardziej, że nie posiadam do tego oscyloskopu schematu. Może są jakieś inne metody czyszczenia potencjometrów?
    Przydatnym schematem mógłby się okazać schemat blokowy, ale taki bardziej dokładny lecz takiego nie mogę nigdzie znaleźć.

0 9
  • #2 22 Lis 2008 13:10
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bez schematu niewiele zdziałasz.
    Podstawa to napięcia zasilające.
    Uszkodzony zasilacz może dawac takie objawy jak u Ciebie.

Niestety aby coś wykonac dobrze trzeba się napracowac - jeśli przełączniki i potencjometry mają byc sprawne czasami trzeba je wylutowac, rozebrac i mechanicznie przeczyścic.

0
  • #3 22 Lis 2008 13:39
    bartek3579
    Poziom 17  

Pobawię się trochę i spróbuje to wszystko po przeczyszczać tak jak piszesz.
    Najgorsze to, że nawet sprawdzenie napięć zasilających bez schematu może nie być takie proste.

To, że przy zmianie czułości na wejściu przebieg przesuwa się w górę albo w dół to też może być wina zasilacza?

Wydawało mi się ze te dwa problemy nie będą trudne w naprawieniu.

A jakby samemu złożyć kolejno każdy z bloków oscyloskopu? Mam dostęp do pracowni szkolnej więc można tam wszystko skalibrować. Może nie będzie to bardzo dokładne, ale zawsze da pojęcie o badanym przebiegu. Czy takie coś jest opłacalne?
    Opłacalne pod względem nauki, doświadczenia... bo finansowym chyba nie będzie.

0
  • #4 22 Lis 2008 15:05
    rubens

bartek3579 napisał:

To, że przy zmianie czułości na wejściu przebieg przesuwa się w górę albo w dół to też może być wina zasilacza?

To wina braku zrównoważenia wzmacniacza wejściowego.
    Trzeba ustawic punkty pracy wzmacniacza - do tego potrzeba serwisówki i / lub doświadczenia.

0
  • #5 24 Lis 2008 17:56
    bartek3579
    Poziom 17  

Coraz bardziej zastanawiam się nad budową własnego oscyloskopu nawet jeśli miałoby to się nie powieść, tylko cały czas mnie zastanawia to czy warto...

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lis 2008 19:24
    rubens

Sory kolego ale jeśli masz mało wiadomości na temat oscyloskopów to jak chcesz zbudowac własny?
    To nie jest opłacalne i łatwe.
    Zbudowac dobry oscyloskop to sztuka - nie jedna "fabryka" się wyłożyła.

0
  • #7 24 Lis 2008 19:55
    bartek3579
    Poziom 17  

Chodziło mi o ty by złożyć oscyloskop na podstawie gotowych schematów z ewentualnymi modyfikacjami, a nie zaprojektować go.

Trochę poszperałem w sieci i znalazłem tylko jeden prosty analogowy oscyloskop który ktoś samemu złożył. Zazwyczaj jeśli ktoś się brał za składanie to kończył w połowie, a i takich ludzi było mało.

Uważam, że najlepszym sposobem nauki jest właśnie budowa i analiza układy żeby go najlepiej zrozumieć. Tylko tak jak napisałeś nie zawsze jest to opłacalne.

Dzięki za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Lis 2008 00:34
    mdziewie
    Poziom 18  

Jeżdżący przebieg przy zmianie zakresów - niektóre oscyloskopy (np. mój stary DT525A) mają w okolicy każdego kanału magiczną dziurkę na śrubokręt, opisaną jako "BAL" (ewentualnie"Ballance" czy jakoś tak). Obstawiam, że nawet, jeśli nie masz tego potencjometru wyprowadzonego na zewnątrz, to jest gdzieś na płytce przedwzmacniacza. Ja swój stary oscyloskop skalibrowałem bez problemu - po prostu kręci się potencjometrem dotąd, aż położenie kreski (ustaw sprzężenie na GND przed kalibracją) nie będzie się zmieniać przy zmianie zakresów.
    Mój nowy oscyloskop (Tektronix TDS380) kalibruje się sam i nie ma czym pokręcić:(

Ale wracając do staroci - główny problem, jaki miałem ze swoim zabytkiem, to pojawiające się niestyki na przełącznikach wielosekcyjnych.

0
  • #9 26 Lis 2008 21:52
    bartek3579
    Poziom 17  

Chwila kręcenia potencjometrem balance dała pozytywny efekt dzięki czemu przebiegi już nie "skaczą" przy przełączaniu zakresów.
    Jak będę miał więcej czasu zajmę się pozostałymi usterkami.

0
  • #10 26 Lis 2008 22:10
    rubens

Potencjometr balance służy właśnie do równoważenia wzmacniacza wejściowego.
    Różni producenci różne go nazywają (często jest niepodpisany) .

0